BLOGOSFERA,Indie news

J.Gajda: Indie nadal będą kupować irańską ropę

Rząd Indii poinformował, że pracuje nad formami rozwoju współpracy z Iranem w zakresie zakupu ropy naftowej, opierając się jednocześnie nowym naciskom ze strony Stanów Zjednoczonych.

Dziennik Wall Street Journal, na swych łamach, poinformował o oświadczeniu ministra spraw zagranicznych Indii wystosowanym do wyższej izby indyjskiego parlamentu. W czwartek Somanahalli Mallaiah Krishna podkreślił, że amerykańskie i europejskie sankcje nie będą miały wpływu na import irańskiej ropy naftowej do Indii.

Indie są odbiorcą ponad 10 proc. irańskiego eksportu naftowego, a wartość irańsko-indyjskich transakcji naftowych ocenia się na około 12 miliardów dolarów rocznie.

20 marca Waszyngton przestrzegł rządy 12 państw, w tym Chiny i Indie, iż ciąży nad nimi ryzyko zapłacenia kar finansowych w związku z kontynuacją importu irańskiej ropy. Jednocześnie zaznaczono, że nie będzie żadnych kar finansowych w stosunku do Japonii oraz dziesięciu krajów Unii Europejskiej, które wsparły sankcje nałożone na Teheran.

Tymczasem Szef Federacji Indyjskich Organizacji Eksportujących (FIEO) oświadczył, że Indie mają na celu podwojenie wartości eksportu swych produktów spożywczych oraz lekarstw na rynek irański. Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Iran są dobrą okazją dla eksporterów z Indii do wypełnienia luki w dostawach towarów importowanych przez Iran – zauważył Ajay Sahai, główny dyrektor FIEO.

Mamy nadzieję na wzrost naszej wymiany handlowej z Iranem o kwotę rzędu 6 miliardów dolarów w rozpoczynającym się 1 kwietnia roku fiskalnym – dodał Sahai. Wartość indyjskiego eksportu do Iranu spadła w roku 2011 o 6 proc., głównie ze względu na problemy z płatnościami, spowodowane zachodnimi blokadami nałożonymi na irańskie banki.

Iran jest nabywcą prawie połowy eksportowanego przez Indie ryżu basmati, a także jednym z głównych importerów indyjskiej herbaty.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska podjęły finansowe i naftowe sankcje na Iran na początku 2012 roku, starając się w ten sposób wywrzeć nacisk na Teheran. Działania są podejmowane w celu powstrzymania irańskiego programu nuklearnego, który według państw zachodnich może prowadzić do zbudowania przez Iran broni nuklearnej. Władze Islamskiej Republiki Iranu odrzucają oskarżenia, podkreślając jednocześnie,  że częste inspekcje Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nie wykryły dotychczas żadnych dowodów na inny niż cywilny charakter irańskiego programu atomowego.

Źródła: Wall Street Journal, Press TV – 22 marca 2012

Jakub Gajda

Orientalista – absolwent iranistyki UJ, podyplomowego studium Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych (UJ) oraz dziennikarstwa w WSE im. ks. J. Tischnera. Publicysta i tłumacz prasowy z języków: perskiego, dari, tadżyckiego i paszto. Twórca i redaktor naczelny serwisu Afganistan24.org, ekspert ds. Bliskiego i Środkowego Wschodu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Od 2009 roku doktorant w Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
J.Gajda: Indie nadal będą kupować irańską ropę Reviewed by on 3 kwietnia 2012 .

Rząd Indii poinformował, że pracuje nad formami rozwoju współpracy z Iranem w zakresie zakupu ropy naftowej, opierając się jednocześnie nowym naciskom ze strony Stanów Zjednoczonych. Dziennik Wall Street Journal, na swych łamach, poinformował o oświadczeniu ministra spraw zagranicznych Indii wystosowanym do wyższej izby indyjskiego parlamentu. W czwartek Somanahalli Mallaiah Krishna podkreślił, że amerykańskie i europejskie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • „Tymczasem Szef Federacji Indyjskich Organizacji Eksportujących (FIEO) oświadczył, że Indie mają na celu podwojenie wartości eksportu swych produktów spożywczych oraz lekarstw na rynek irański. Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Iran są dobrą okazją dla eksporterów z Indii do wypełnienia luki w dostawach towarów importowanych przez Iran – zauważył Ajay Sahai, główny dyrektor FIEO.”

  Hahaha, świetna odpowiedź.

 • To jest bardzo wyraźny znak, że Indie niekoniecznie będą członkiem koalicji świata zachodniego jak zakładano w USA i w Unii, ale będą prowadziły zupełnie niezależną politykę, nawet kładąc na szalę pewne ryzyko w postaci ewentualnego osamotnienia w obliczu koalicji Chińsko-Pakistańskiej.
  Wraz z rozwojem kraju i ciągłym zwiększeniem populacji Indie będą coraz bardziej
  niezależne..

Pozostaw odpowiedź