Indonezja news

Indonezja: seria akcji antyterrorystycznych w różnych częściach kraju

flickr.com

Indonezyjski oddział antyterrorystyczny Densus 88 przeprowadził w środę (21.12) kilka operacji mających na celu schwytanie osób podejrzanych o terroryzm. W wyniku przeprowadzonych akcji zginęły 3 osoby, a 4 inne zostały zatrzymane w różnych miejscach na terenie Indonezji.

Pierwsze aresztowania dokonano w środowy poranek w Tangerangu, w prowincji Banten (Jawa Zachodnia). W czasie przeprowadzonej akcji aresztowano 1 osobę podejrzaną o terroryzm, a trzy inne zastrzelono w wyniku stawianego oporu i rzucenia ładunku wybuchowego w kierunku antyterrorystów. Podczas przeszukań na miejscu zdarzenia odnaleziono i rozbrojono kilka aktywnych bomb.

Podczas wstępnego przesłuchania aresztowanego, podejrzany zidentyfikowany, jako „Adam” przyznał się, iż grupa planowała samobójczy atak na posterunek policji w pobliżu szpitala w Tangerangu, na Jawie Zachodniej. Zamach miał polegać na zadźganiu nożem policjanta w okolicach posterunku policji a następnie wysadzeniu bomby wśród mających przybyć na miejsce innych policjantów oraz zwykłych gapiów.

Według rzecznika policji, 4 powyższe osoby powiązane były z siatką terrorystyczną Nur Solihina, zatrzymanego wraz trzema innymi osobami w zeszłą sobotę, podejrzanymi o planowanie zamachu na Pałac Prezydencki.

W czasie kolejnej akcji oddziału Densus 88 w Sumatrze Zachodniej aresztowano Jhon Tanamal  „Hamzah”, podejrzanego o powiązania z siatką terrorystyczną z Solo (Jawa Centralna). Według rzecznika policji Hamzah odegrał istotną rolę w zakupie i finansowaniu materiałów wybuchowych potrzebnych do produkcji bomb dla siatki terrorystycznej, kontrolowanej przez zatrzymanego w zeszłym roku Abi Zaida.

Safei Lubis, kolejny podejrzany terrorysta został zatrzymany w środowe popołudnie w Sumatrze Zachodniej pod zarzutem pełnienia funkcji rekrutera i przynależności do Katibah Gonggong Rebus (KGR), powiązanego z ISIS ugrupowania terrorystycznego m.in. pomagającego indonezyjskim bojownikom w podróży do Syrii. W sierpniu br. sześciu członków KGR zostało aresztowanych w związku z planami wystrzelenia rakiety z indonezyjskiej wyspy Batam w kierunku oddalonego o 40 km Singapuru.

Kilka godzin po zatrzymaniu Safeia Lubis, aresztowano powiązanego z nim mężczyznę o imieniu Abisya (ps. Ha), członka KGR i rekrutera bojowników do Syrii.

W przededniu środowych aresztowań, w turystycznej miejscowości Ubud na wyspie Bali lokalna policja znalazła i zdetonowała bombę o małej mocy, pozostawioną w plecaku przy jednej z ulic. Trwają ustalenia, kto i w jakim celu pozostawił ładunek.

Według analiz policji, większość osób zatrzymanych w środę powiązana jest w większym lub mniejszym stopniu z Bahrunem Naimem, wiodącym indonezyjskim wojownikiem u boku ISIS w Syrii, związanym z kilkoma wcześniejszymi próbami terrorystycznymi w Indonezji.

W czasie konferencji prasowej, prezydent Indonezji Joko „Jokowi” Widodo wyraził wdzięczność służbom za sprawnie przeprowadzenie środowych akcji antyterrorystycznych i zaapelował do obywateli, aby pozostali jeszcze bardziej czujni i pomagali w działaniach wymierzonych przeciwko terrorystom, poprzez informowanie władz o podejrzanych działalnościach.

Na podstawie: anataranews.com, thejakartapost.com, jakartaglobe.id, tempo.co

Udostępnij:
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia
Indonezja: seria akcji antyterrorystycznych w różnych częściach kraju Reviewed by on 21 grudnia 2016 .

Indonezyjski oddział antyterrorystyczny Densus 88 przeprowadził w środę (21.12) kilka operacji mających na celu schwytanie osób podejrzanych o terroryzm. W wyniku przeprowadzonych akcji zginęły 3 osoby, a 4 inne zostały zatrzymane w różnych miejscach na terenie Indonezji. Pierwsze aresztowania dokonano w środowy poranek w Tangerangu, w prowincji Banten (Jawa Zachodnia). W czasie przeprowadzonej akcji aresztowano

Udostępnij:
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź