Indonezja news

Indonezja: gubernator Dżakarty skazany na 2 lata więzienia za bluźnierstwo

Dżakarcki sąd skazał we wtorek (09.05) na 2 lata więzienia gubernatora stolicy kraju, chrześcijanina Basuki „Ahok” Tjahaja Purnama, za bluźnierstwo, jakiego miał się dopuścić w czasie kampanii wyborczej we wrześniu zeszłego roku. Po odczytaniu wyroku, skazany został natychmiast zatrzymany i przewieziony do aresztu. Obrońcy Ahoka zapowiedzieli apelację od wyroku.

Gubernator Basuki Tjahaja Purnama, chrześcijanin chińskiego pochodzenia, znany szerzej jako „Ahok”, został oskarżony o bluźnierstwo za uwagi, które wypowiedział na początku kampanii wyborczej we wrześniu 2016 roku podczas jednego ze spotkań ze swoimi zwolennikami.

W czasie przemówienia ubiegający się o reelekcję gubernator Dżakarty powiedział, iż jego kontrkandydaci manipulują wyborców i nawołują by na niego nie głosować, powołując się na Al-Maidah 51, werset koraniczny, który według interpretacji niektórych duchownych zakazuje muzułmanom głosować na niemuzułmańskiego kandydata.

Niepełna i edytowana wypowiedź gubernatora nagrana podczas spotkania z wyborcami została szeroko rozpowszechniona w Internecie, wywołując ogromne oburzenie wśród religijnych radykałów. W następstwie wypowiedzi Ahoka, liczne radykalne ugrupowania islamskie zaczęły organizować regularne masowe protesty nawołujące do postawienia gubernatora przed sądem a następnie do skazania go na karę więzienia.

Oskarżenie o bluźnierstwo i postawienie Ahoka przed sądem podzieliło naród i uaktywniło radykalne i konserwatywne ugrupowania muzułmańskie, które przypisały sobie rolę obrońców islamu i rzeczników wszystkich muzułmanów w Indonezji, pomimo braku konsensusu w tej sprawie z największym indonezyjskimi organizacjami muzułmańskimi.

Zarzut bluźnierstwa i proces sądowy, jak również protesty z tym związane w opinii większości komentatorów miało ogromny wpływ na przebieg trwającej w tym samym czasie kampanii wyborczej o urząd gubernatora Dżakarty jak i ostateczną przegraną Ahoka w wyścigu o drugą kadencję na tym stanowisku.

W czasie wielomiesięcznego procesu sądowego, Basuki „Ahok” Tjahaja Purnama przeprosił za swoją wypowiedź, lecz odrzucił zarzut dopuszczenia się bluźnierstwa. Ahok był sądzony za bluźnierstwo na mocy art. 156 kodeksu karnego, jednakże pod koniec procesu sądowego oskarżyciele odrzucili zarzut bluźnierstwa, twierdząc iż nie ma dowodów na to iż czyn został popełniony i zażądali ostatecznie, aby skazano gubernatora na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Wtorkowy (09.05) wyrok skazujący Ahoka na 2 lata bezwzględnego więzienia, okazał się bardziej surowy niż propozycja oskarżycieli w czasie procesu i wywołał ogromny protest zarówno ze strony zwolenników jak i przeciwników gubernatora. Radykalne ugrupowania muzułmańskie, które domagały się od sądu 5 lat bezwzględnego więzienia odebrały decyzję sądu, jako zbyt łagodną, natomiast zwolennicy gubernatora stolicy Indonezji nie kryli rozczarowania i oburzenia surowym wyrokiem, domagając się jednocześnie uniewinnienia skazanego.

———————————————————————————————————————————————–

Basuki „Ahok” Tjahaja Purnama został gubernatorem po tym, jak jego poprzednik Joko Widodo, objął funkcję prezydenta Indonezji w 2014 roku. Będąc jednocześnie chrześcijaninem i chińskim Indonezyjczykiem, reprezentując dwie mniejszości w kraju, obejmując władzę w stolicy Ahok stał się pierwszym niemuzułmańskim gubernatorem Dżakarty od 50 lat.

Przed postawieniem zarzutów bluźnierstwa, gubernator Ahok postrzegany był przez mieszkańców Dżakarty jako przykład rzetelnego polityka i konkretnego urzędnika państwowego, o silnym podejściu antykorupcyjnym. W czasie ponad 2 lat pracy na tym stanowisku cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców, dzięki widocznemu rozwojowi stolicy i działaniom na rzecz zwalczania korupcji i biurokracji, ogromnych problemów komunikacyjnych czy nawiedzających rokrocznie powodzi w stolicy kraju.

Mimo to kontrowersje związane z zarzutami bluźnierstwa, proces sądowy jak również szeroko zakrojone protesty radykalnych ugrupowań islamskich zdominowały kampanię i wpłynęły na ostateczny wynik II rundy wyborów gubernatorskich 19 kwietnia br., i zwycięstwo kandydata konserwatywnych muzułmanów – Aniesa Rasyida Baswedana, który obejmie władzę w stolicy od październiku br.

Indonezja jest państwem o największej populacji muzułmanów na świecie. Ok. 85% mieszkańców wyznaje Islam, ale oficjalnie kraj ten uznaje i respektuje na równi 6 religii.

Na podstawie: thejakartapost.com, jakartaglobe.id, bbc.com

Udostępnij:
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia
Indonezja: gubernator Dżakarty skazany na 2 lata więzienia za bluźnierstwo Reviewed by on 9 maja 2017 .

Dżakarcki sąd skazał we wtorek (09.05) na 2 lata więzienia gubernatora stolicy kraju, chrześcijanina Basuki „Ahok” Tjahaja Purnama, za bluźnierstwo, jakiego miał się dopuścić w czasie kampanii wyborczej we wrześniu zeszłego roku. Po odczytaniu wyroku, skazany został natychmiast zatrzymany i przewieziony do aresztu. Obrońcy Ahoka zapowiedzieli apelację od wyroku. Gubernator Basuki Tjahaja Purnama, chrześcijanin chińskiego

Udostępnij:
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź