Indie news,Japonia news

Indie, Japonia, Australia i USA dyskutują o przyszłości regionu Azji i Pacyfiku

źródło: hsb.wikipedia.org

W czwartek Indie dołączyły do Japonii, Australii i USA, aby debatować o przyszłości regionu Azji i Pacyfiku jako wspólnej przestrzeni. Dyskusja z udziałem wyższych urzędników MSZ-ów z tych czterech państw odbyła się w Singapurze przy okazji oficjalnego spotkania Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Uczestnicy potwierdzili swoje poparcie dla idei wolnego, otwartego, dobrze prosperującego i wspólnego regionu Azji i Pacyfiku, a także, oparte na podzielanych zasadach i wartościach, wspólne zobowiązanie do promocji w tym regionie porządku opartego na prawie – głosi oświadczenie wydane przez indyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Oświadczenie sugeruje pewien stan dyskomfortu w związku z chińskimi dążeniami do zmiany status quo w rejonie Morza Południowochińskiego, co jest odbierane jako naruszenie wolności ruchu morskiego i powietrznego.

Oświadczenia wydane przez Australię i Japonię także podkreśliły konieczność ‘porządku opartego na prawie’ w regionie Indo-Pacyfiku. Uczestnicy wyrazili również poparcie dla tworzonego przez ASEAN mechanizmu mającego pomóc w poprawie stabilności regionu Azji i Pacyfiku.

To drugie spotkanie państw tzw. ‘QUAD’ (Quadrilateral Security Dialogue – Czterostronnego Dialogu Dotyczącego Bezpieczeństwa). Poprzednie odbyło się w Manili w październiku 2017 roku. Obecna runda rozmów wskazuje na wolny ale stały postęp konsultacji mających doprowadzić do wypracowania wspólnego  mechanizmu i programu działań w rejonie Indo-Pacyfiku.

 

Opracowanie: Mariola Jurczyk

Na podstawie: thehindu,com, thediplomat.com

 

Udostępnij:
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia
Indie, Japonia, Australia i USA dyskutują o przyszłości regionu Azji i Pacyfiku Reviewed by on 9 czerwca 2018 .

W czwartek Indie dołączyły do Japonii, Australii i USA, aby debatować o przyszłości regionu Azji i Pacyfiku jako wspólnej przestrzeni. Dyskusja z udziałem wyższych urzędników MSZ-ów z tych czterech państw odbyła się w Singapurze przy okazji oficjalnego spotkania Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). – Uczestnicy potwierdzili swoje poparcie dla idei wolnego, otwartego, dobrze prosperującego i

Udostępnij:
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Pozwolę sobie na lekkie nawiązanie do tematu:

  MEGAGRA
  Pamiętamy termin Wielka Gra. Stosowali go historycy dla politycznej i dyplomatycznej i politycznej konfrontacjio dominację nad centralną i południową Azją. Wielka Gra rozpoczęła się w 1830 r, a za jej koniec możemy przyjąć koniec wojny sowiecko-afgańskiej
  Wszyscy zgadzamy się z twierdzeniem, że wiek XXI będzie wiekiem Azji i Pacyfiku jeżeli więcświatu będzie przewodzić Azja, to kto będzie tym pierwszym w Azji?mówiło się o azjatyckich tygrysach, ale dwa tygrysy nie mogą żyć na jednej górze.Społeczeństwa azjatyckie zbudowane są ni tyle na współpracy, jak europejskie, ale na hierarchii. Czyli „szef” może być tylko jeden.kto nim zostanie?
  Dla tej rozgrywki o pierwszeństwo w Azji, która z pewnością będzie większa niż Wielka Gra możemy użyć młodzieżowego terminu MEGA.
  Czyli MEGAGRA.
  Kilka rozgrywek już mieliśmy
   chińskiProjekt NowegoJedwabnego szlaku i OBOR
   japońsko indyjski projekt azjatycko-afrykańskiego korytarza Wzrostu
   spór na Morzu Południowochińskim
   spór w Himalajach o płaskowyż Doklam
   Aktywności prezydenta Trumpa na Dalekim Wschodzie
   Wyraźną intensyfikację dyplomaji japońskiej
   Ćeiczenia Malabar War Games.
  W Azji na czoło wybijają się 2 kraje: Chiny i Japonia- ze względu na potencjał ekonomiczny, siłę militarną, zasoby finansowetradycję historyczną Oba te kraje dysponują gigantycznymizasobami., wiedzą i możliwościami.prędzej czy później będą starały się skupić wokół siebie jak najwięcej sojusznikówJest też cały szereg znacących graczy. Których możemy porównać do figur szachowych. Wieże to Indie. (Które chętnie piszą o sobie „supermocarstwo, ale z wielu wzgledów jest to gracz bardzo poważny) , Korea, Australia, Rosja. Lęjsze figury, porównałbym je do skoczka lub gońcato Pakistan, Iran, Wietnam. Pozostaje zresztą cały szereg innych państw, jak Turcja, czy Indonezja których postawa może się okazać, jeśli nie decydująca, to bardzo wazna.
  Wlodzimierz
  Madziar

Pozostaw odpowiedź