Chiny news

Import tanich opon z Chin wprowadza zakłócenia na amerykańskim rynku

Międzynarodowa Komisja Handlu w Stanach Zjednoczonych oznajmiła, że Chiny niesłusznie zalewają rynek amerykański tanimi oponami. Zdaniem komisji praktyka ta zakłóca funkcjonowanie rynku USA. Pod koniec tego miesiąca komisja zwróci się do prezydenta Obamy z prośbą o rozwiązanie tego problemu. Decyzja prezydenta spodziewana jest nie wcześniej jak we wrześniu.
Będzie pierwszy test dla administracji prezydenta Baracka Obamy, który pokaże, jak poradzi sobie ona ze sporami dotyczącymi handlu z Chinami.
Międzynarodowa Komisja Handlowa wypowiedziała się w tej sprawie po tym, jak swoje niezadowolenie przedstawił Zjednoczony Związek Pracowników Stali. Jego zdaniem import tanich opon z Chin doprowadził do utraty pracy przez ponad 5 tysięcy Amerykanów. Kolejne 3 tysiące może stać się bezrobotnymi w tym roku. Krajowy przemysł nie może przetrwać, jeśli rząd nie zaostrzy prawa handlowego i nie zahamuje praktyk zakłócających rynek. Związek domaga się ograniczenia tego importu do poziomu, który obowiązywał w 2005 roku, czyli do 21 milionów opon z zezwoleniem na co roczną 5-procentową podwyżkę w ciągu kolejnych trzech lat.
Prawnicy reprezentujący chińskich producentów opon uważają, że amerykańskie firmy zaprzestały produkcji tego towaru zanim chińscy producenci weszli na rynek amerykański. Podkreślają też, że żaden amerykański producent opon nie przyłączył się do skarg wysuwanych przez pracowników stali.
Amerykański Związek Przemysłu Oponiarskiego, międzynarodowa grupa reprezentująca wszystkie segmenty tego przemysłu, oświadczył, że wysunięta przez Zjednoczony Związek Pracowników Stali petycja ma charakter protekcjonistyczny.
Vic Delorio, zastępca wykonawczy prezesa chińskiego producenta opon GITI, powiedział, że jest zawiedziony, ale jednocześnie nie wierzy, żeby amerykańscy producenci zwiększyli produkcję tanich opon. Jeśli zostanie ograniczony import opon z Chin, USA po prostu zaczną ten towar importować z innych państw, jak na przykład z Polski lub Wenezueli. Ograniczenia i taryfy mogą doprowadzić do wyższych kosztów, które poniosą amerykańscy konsumenci.
Eksperci ds. handlu zastanawiają się czy prezydent Obama, który zyskał duże poparcie pracowników przemysłowych w czasie wyborów, okaże się większym przeciwnikiem Chin niż jego poprzednik George W. Bush, który z kolei stale odrzucał petycje dotyczące wprowadzenia restrykcji względem importu z Chin.
Petycję związku poparli demokraci. Mają oni nadzieję, że Obama doprowadzi do zaostrzenia prawa handlowego i wprowadzenia kwot w pewnych przypadkach.
W latach 2004-2008 import opon z Chin wzrósł o 215% i osiągnął w 2008 roku sumę 46 milionów opon wartych 1,7 miliardów dolarów.
Tak wysoki import może doprowadzić do bankructwa takich firm, jak Goodyear, Continental Tire, Bridgestone/Firestone.
Chiny są drugim największym partnerem handlowym USA. Sprawa opon jest jednym z kilku innych drażliwych tematów. Napięcia na linii USA-Chiny pogłębiły się wraz ze wzrostem amerykańskiego deficytu handlowego.
Stowarzyszenie Amerykańskich Wytwórców nazwało decyzję Międzynarodowej Komisji Handlu „dobrą wiadomością”.
Przemysł oponiarski, tak jak i inne produkty wytwarzane w Chinach, odnosi korzyści dzięki nielegalnym dotacjom rządowym, wyzyskowi siły roboczej, braku standardów dotyczących ochrony środowiska oraz nielegalnej manipulacji walutą. W rezultacie, amerykańscy producenci, którzy przestrzegają reguł, nie mogą sprawiedliwie konkurować, czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Import tanich opon z Chin wprowadza zakłócenia na amerykańskim rynku Reviewed by on 20 czerwca 2009 .

Międzynarodowa Komisja Handlu w Stanach Zjednoczonych oznajmiła, że Chiny niesłusznie zalewają rynek amerykański tanimi oponami. Zdaniem komisji praktyka ta zakłóca funkcjonowanie rynku USA. Pod koniec tego miesiąca komisja zwróci się do prezydenta Obamy z prośbą o rozwiązanie tego problemu. Decyzja prezydenta spodziewana jest nie wcześniej jak we wrześniu. Będzie pierwszy test dla administracji prezydenta Baracka

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź