Artykuły,Publicystyka

G. Wojciul: Przegląd najważniejszych informacji z regionu ASEAN #4

Tajlandia: Król Bhumibol Adulyadej umiera w wieku 88 lat

13 października 2016 odszedł król Tajlandii, Bhumibol Adulyadej (znany też jako Rama IX), który zasiadał na tronie blisko 70 lat i był jednocześnie najdłużej panującym monarchą na świecie. Cieszył się w Tajlandii statusem półboga i dobroczyńcy narodu, a jego portret wisiał w każdym tajskim domu.

Ze względu na słabe zdrowie Bhumibol od wielu miesięcy nie pokazywał się narodowi, spędzając większość czasu w szpitalu. Ostatni raz widziano go publicznie w styczniu. Od początku października informowano o coraz gorszym stanie władcy. W ostatnich dniach życia króla, szpital Siriraj otoczony był przez setki osób, które przybyły z dalekich zakątków kraju, by modlić się o jego życie. W związku ze śmiercią króla, indeks giełdowy w Tajlandii zaczął gwałtowanie spadać, a kurs bahta jest najniższy od dwóch miesięcy. Analitycy obawiają się, że po śmierci króla druga gospodarka regionu może wpaść w recesję.

Premier i przywódca rządzącej od maja 2014 roku junty Prayuth Chan-ocha ogłosił, że zgodnie z konstytucją następcą tronu będzie syn Ramy IX, Maha Vajiralongkorn. Dodał, że rząd poinformuje parlament o wyborze następcy. Parlament zbierze się w czwartek na specjalnej sesji.

W między czasie syn zmarłego króla ogłosił, iż nie jest gotowy przejąć tronu od razu, tak jak powinno się to odbyć zgodnie z zapisami. Maha Vajiralongkorn ogłosił, iż potrzebuje czasu aby odbyć żałobę po ojcu, a koronacja odbędzie się wtedy, gdy będzie już na to gotowy.

Następca tronu nie cieszy się jednak sympatią swoich przyszłych poddanych – w Tajlandii kojarzy się go raczej z ekscentrycznymi zachowaniem, wieloma rozwodami i niecodziennym sposobem ubierania się.  Maha Vajiralongkorn urodził się w 1952 roku, następnie podjął studia w Wielkiej Brytanii aby później osiedlić się w Niemczech, gdzie do dzisiaj spędza większość swojego czasu. Duża część poddanych wolałaby, aby na tronie zasiadła córka Ramy IX – księżniczka Maha Chakri Sirindhorn, jednak w świetle tajskiego prawa na tronie nie może zasiadać kobieta.

Źródło:

http://www.bbc.com/news/world-asia-37670834

http://www.bbc.com/news/world-asia-37672088

http://www.independent.co.uk/news/world/asia/thailand-new-king-crown-prince-maha-vajiralongkor-bangkok-poodle-tattoo-a7361021.html

Wietnam: Tajfun Sarika uderza w północ kraju, co najmniej 25 osób zginęło na skutek powodzi

17 października Tajfun Sarika uderzył w północ Wietnamu, w efekcie przyniósł ulewne deszcze i powodzie skutkujące w ofiarach śmiertelnych. Sarika uważany jest za najbardziej niebezpieczny i najsilniejszy sztorm, jaki uderzył w Wietnam w ostatnich latach.

Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 31, po tym jak deszcze przemieściły się do centralnej części kraju. Władze wciąż szukają zaginionych osób.

Prędkość wiatru wynosiła 165 km/h, w porywach do nawet 200 km/h.

Przewiduje się, iż w środę wieczorem Sarika przyniesie ulewne deszcze do północno-wschodniej części Wietnamu. Rząd Wietnamu wezwał lokalne władze do przygotowania do ewakuacji ludzi zamieszkałych na obszarach wysokiego ryzyka.

Każdego roku Wietnam jest narażony na powodzie i huragany, które powodują ogromne szkody i odbierają życie setkom ludzi.

W ubiegły weekend Tajfun Sarika zabił na Filipinach dwie osoby i przesiedlił prawie 150 tysięcy ludzi. Do tej pory 240.000 domostw pozostaje bez prądu.

Źródło:

https://www.theweathernetwork.com/news/articles/two-dead-thousands-stranded-as-typhoon-hits-philippines/73257

http://www.foxnews.com/world/2016/10/18/vietnam-braces-for-typhoon-sarika-as-death-toll-rises-to-31.html

http://www.wsj.com/articles/at-least-25-dead-in-vietnam-floods-as-country-braces-for-typhoon-sarika-1476688965

źródło: seldongill.files.wordpress.com

źródło: seldongill.files.wordpress.com

Laos: Władze Laosu podejmują próby uniezależnienia się od Chin i zwracają się ku Stanom Zjednoczonym

Nowy rząd Laosu dokonał dyplomatycznego zwrotu od swojego ogromnego sąsiada i głównego inwestora na terenie Laosu – Chin, w kierunku odległego supermocarstwa – Stanów Zjednoczonych, co mogłoby wydawać się dziwne ze względu na trudną historię stosunków dyplomatycznych obu państw.

Pierwszy krok do odnowienia relacji Stanów Zjednoczonych z Laosem wykonał Barack Obama, który przy okazji ubiegłomiesięcznej wizyty stał się pierwszym prezydentem USA odwiedzającym ten trudnodostępny kraj Azji Południowo- Wschodniej. Wizyta prezydenta odbyła się przy okazji dorocznej konferencji państw członkowskich regionu ASEAN.

W przeddzień swojego wyjazdu z Laosu, Obama spotkał się na dwie i pół godziny z prezydentem Bounnhang Vorachith. Stwierdzili, że oba kraje mają za sobą trudną przeszłość i muszą współpracować aby to przezwyciężyć. Obama zaoferował 90 mln dolarów na pomoc dla oczyszczenia ok. 3 milionów ton niewybuchów pozostających po amerykańskim bombardowaniu Laosie w czasie wojny w Wietnamie.

W tym roku świat wyraźnie zaobserwował zmianę tempa współpracy USA – Laos. Najlepszym tego przykładem jest lutowe zawarcie dwustronnego paktu inwestycyjnego, który obejmuje takie dziedziny jak handel, własność intelektualna, rozwój umiejętności i inne. Amerykańskie firmy są zainteresowane rozszerzeniem swojej działalności na jeden z najsłabiej rozwiniętych rynków Azji Południowo- Wschodniej. We wrześniu, General Electric podpisał protokół ustaleń w sprawie szkoleń związanych z energią i badaniami z Electricite du Laos, państwowym przedsiębiorstwem energetycznym. Sieć fast food Texas Chicken zamierza otworzyć swoją pierwszą lokalizację w Laosie pod koniec tego roku.

Do tej pory to Chiny były głównym zagranicznym inwestorem w Laosie. Państwo zawdzięcza Chinom wybudowanie wartej 6 bilionów dolarów sieci kolei długodystansowej oraz wypuszczenie w kosmos pierwszej laotańskiej satelity. W ostatnich pięciu latach inwestycji takich było coraz więcej. Podczas gdy Birma i Wietnam pracowały nad tym, aby stopniowo oddalać i uniezależniać się od Chin, Laos pozostawał w bliskich stosunkach z Chinami nabierając jednocześnie geopolitycznego znaczenia dla ekspansji ChRL na południu.

Źródło:

http://asia.nikkei.com/Politics-Economy/International-Relations/Laos-seeks-US-counterweight-to-Chinese-dependence

Kambodża: Chiny zaoferowały 2 miliardy dolarów pomocy finansowej dla Kambodży

W bieżącym tygodniu władze Chińskiej Republiki Ludowej wyraziły chęć finansowego wsparcia Kambodży w celu modernizacji wojska i infrastruktury drogowej. Wśród państw regionu ASEAN Kambodża zawsze wykazywała się dużą lojalnością wobec Chin wspierając ich postulaty na forum międzynarodowym. Była też silnym głosem po chińskiej stronie w sporze o Morze Południowochińskie.

„Podpisaliśmy porozumienia o dostarczeniu odpowiednich środków w celu wzmocnienia naszych sił zbrojnych” powiedział kambodżański minister obrony narodowej Tea Banh, który w poniedziałek powrócił do kraju z oficjalnej wizyty w Pekinie. Kambodża i Chiny podpisały w sumie 31 porozumień, w tym umowę o kredytach preferencyjnych wartych ponad 237 milionów dolarów.

Prezydent Chin Xi Jinping unieważnił także dług Kambodży, który wynosił 89 milionów dolarów, w zamian dokładając dodatkowe 13 milionów na modernizację zbrojenia. Banh powiedział, iż Kambodża w dłuższej perspektywie planuje nabyć myśliwce z Chin, ponieważ wojsko musi teraz skupić się na wzmocnieniu kambodżańskiej przestrzeni powietrznej. Ponadto, środki zostaną przekazane na modernizację lub budowę dróg – np. wybudowanie autostrady z Phnom Penh do nadmorskiego Sihanouville.

Źródło:

http://www.reuters.com/article/us-china-cambodia-idUSKBN12H0RY?il=0

http://www.khmertimeskh.com/news/30849/china-gives–2-billion-for-roads–bridge/

Indonezja: Prezydent Joko Widodo wprowadza kontrowersyjne prawo o chemicznej kastracji

Władzie Indonezji przegłosowały prawo, które wprowadza obowiązkową chemiczną kastrację dla pedofili, który dopuszczą się przestępstw na tle seksualnym. W świetle tej ustawy pojawiło się wiele głosów ze strony obrońców praw człowieka poddających pod wątpliwość to kontrowersyjne prawo.

Ustawę poparł prezydent Indonezji Joko Widodo, który w wywiadzie dla BBC powiedział: „Nasza konstytucja przestrzega praw człowieka, ale w kwestii przestępstw na tle seksualnym nie będzie żadnego kompromisu. Jesteśmy silni i będziemy bronić naszego zdania, wnosząc o najwyższy wymiar kary. W mojej opinii, obowiązkowa chemiczna kastracja pozwoli raz na zawsze wyeliminować problem pedofilii w Indonezji”.

19 października mija drugi rok odkąd Widodo objął urząd prezydenta. Wcześniej tego miesiąca, dwie inne ustawy dot. pedofilii zostały przegłosowane w indonezyjskim parlamencie – dotyczyły one minimalnej kary i sposobu jej wykonywania dla skazanych pedofilów. Ustawy te zaproponował sam prezydent, po tym jak w maju tego roku nastolatka została dotkliwie zgwałcona i później zabita.

Źródło:

http://www.ibtimes.co.uk/indonesian-president-joko-widodo-defends-chemical-castration-paedophiles-1587093

http://www.bbc.com/news/world-asia-37694475

Gabriela Wojciul

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
G. Wojciul: Przegląd najważniejszych informacji z regionu ASEAN #4 Reviewed by on 19 października 2016 .

Tajlandia: Król Bhumibol Adulyadej umiera w wieku 88 lat 13 października 2016 odszedł król Tajlandii, Bhumibol Adulyadej (znany też jako Rama IX), który zasiadał na tronie blisko 70 lat i był jednocześnie najdłużej panującym monarchą na świecie. Cieszył się w Tajlandii statusem półboga i dobroczyńcy narodu, a jego portret wisiał w każdym tajskim domu. Ze

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź