Artykuły,Publicystyka

G. Wojciul: Przegląd najważniejszych informacji z regionu ASEAN #3

Tajlandia: Aktywista z Hong Kongu z zakazem wstępu do Tajlandii

Joshua Wong, prodemokratyczny aktywista z Hong Kongu w tym tygodniu dostał zakaz wstępu do Tajlandii i został deportowany z kraju.

19-letni Wong stanął na czele pro-demokratycznych protestów, które miały miejsce w Hong Kongu w 2014 roku. Do Tajlandii przyjechał na zaproszenie studentów z Chulalongkorn University, którzy mieli nadzieję, iż wygłosi on przemówienie w 40. Rocznicę masakry studentów 1976.

Jak powiedział w South China Morning Post Netiwit Chotipatpaisal, tajski student, który wystosował zaproszenie do Wonga, żywił on wielką nadzieję, iż aktywista z Hong Kongu zaispiruje tajów do wystąpienia przeciwko zmilitaryzowanej władzy.

Joshua Wong wylądował na lotnisku w Bangkoku nad ranem 4 października i został odmówiony pozwolenia do wjazdu na teren Tajlandii bez podania powodu. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami o zatrzymaniu Hongkończyka, tajski rząd obawiał się, iż jego ideologia i wpływy rozprzestrzenią się do innych krajów Azji Południowo- Wschodniej, co może być zagrożeniem dla porządku w kraju.

„Jest to wyraźny dowód na to jak chińskie władze nadużywają swoich kompetencji i próbują wpłynąć na władze Tajlandii” – powiedział przedstawiciel Amnesty International, zarzucając, że fakt niewpuszczenia Wonga do Tajlandii to rządowy zamach na wolność słowa i wyrazu.

Nie był to pierwszy raz kiedy Wongowi odmówiono wstępu do kraju w Azji Płd-Wsch. W maju 2015 roku nie udało mu się wjechać do Malezji, gdzie miał wziąć udział w rozmowach na temat demokracji w Chińskiej Republice Ludowej.

Źródło:

http://www.bbc.com/news/world-asia-china-37558908

Wietnam: Nie żyje Hanoi Hannah – słynna propagandystka i dziennikarka radiowa

3 października 2016 zmarła Hanoi Hannah (viet. Trịnh Thị Ngọ), wieloletnia dziennikarka programu „The Voice of Vietnam”, w którym podczas wojny w Wietnamie nawoływała do anty-amerykańskich działań na rzecz wydalenia wojsk Stanów Zjednoczonych z terytorium Wietnamu.

Podczas codziennych audycji radiowych nadawanych ze stolicy kraju, Hanoi, Hannah stosowała różne techniki, które miały skłonić amerykańskich żołnierzy do opuszczenia Wietnamu. Odczytywała nazwiska poległych w walkach Amerykanów, czytała artykuły zamieszczane w amerykańskich gazetach mówiące o pokojowych protestach przeciwko wojnie w Wietnamie oraz grała piosenki Joana Baez’ego i Boba Dylana.

Pozostając pod kontrolą reżimu komunistycznego, Hanoi Hannah podczas swoich audycji rzadko wypowiadała się na temat strat poniesionych po stronie Wietnamu. Przez to uznaje się dziś, iż to właśnie ona spośród wielu działających wówczas wietnamskich dziennikarzy miała największy wpływ na zakończenie wojny w takim kształcie. „To był dobry czas aby przysłużyć się rewolucji” – mówi o swojej pracy Hanoi Hannah.

Trịnh Thị Ngọ odeszła w wieku 87 lat w swoim domu w Ho Chi Minh City.

Źródło:

https://www.theguardian.com/world/2016/oct/04/hanoi-hannah-vietnam-war-propaganda-radio-presenter-dies-aged-87

Wietnam: Wietnam wstępuje do strefy wolnego handlu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej

Traktat o wstąpieniu Wietnamu do prowadzonej przez Rosję strefy wolnego handlu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej został ratyfikowany w środę 5 października 2016. Porozumienie to otwiera drogę do Wietnamu ponad 181 milionom ludzi wchodzących w skład rynku Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Z chwilą ratyfikowania traktatu, kraje EUG – Rosja, Armenia, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan będą miały możliwość sprzedaży towarów w Wietnamie na preferencyjnych warunkach. Strefa wolnego handlu dotyczy w tym przypadku ponad 90% transakcji wykonywanych pomiędzy EUG a Wietnamem, co pozwoli eksporterom oszczędzić aż 40 do 60 milionów dolarów w pierwszym roku.

Dzięki podpisaniu traktatu, władze Wietnamu mają nadzieję zwiększyć handel zagraniczny. Prognozy wskazują, iż wymiana handlowa z Rosją zwiększy się aż o połowę do roku 2020. „Zostaną stworzone specjalne warunki, które pozwolą wysokojakościowym produktom rosyjskim z większą łatwością wejść na wietnamski rynek, dotyczy to m.in. produktów rolniczych i towarów konsumpcyjnych” – powiedział przedstawiciel Russian Trade Mission.

Euroazjatycka Unia Gospodarcza powstała na mocy porozumienia zawartego przez prezydentów Rosji, Białorusi i Kazachstanu w 2014 roku. Od momentu powstania unii, ponad 40 krajów w tym Chiny, Izrael, Indonezja czy Iran wyraziły chęć dołączenia do grona państw EUG.

Wietnam podpisał traktat w 2015 roku, stając się jednocześnie pierwszym krajem spoza ścisłego regionu EUG.

Źródło:

https://www.rt.com/business/361654-russia-vietnam-eeu-trade/

źródło: seldongill.files.wordpress.com

źródło: seldongill.files.wordpress.com

Kambodża: Lider opozycji opuszcza kryjówkę po pięciu miesiącach

W ostatnich dniach napięcie polityczne obecne pomiędzy dwoma głównymi partiami w Kambodży nieco się osłabiło, a to za sprawą wyjścia z kryjówki lidera opozycji Kem Sokha.  5 października opuścił siedzibę partii opozycyjnej, w której przebywał nieprzerwanie od 6 maja br. W celu uniknięcia aresztowana przez władze partii rządzącej.

W ubiegłym miesiącu Sokha został skazany na pięć miesięcy więzienia, pod zarzutem niestawienia się w sądzie w charakterze świadka w sprawie przeciwko dwóm członkom opozycji oskarżonych o nabywaniu dla niego prostytutek.

W przemówieniu 5 października Kem Sokha wyraził nadzieję, iż w 2018 roku w wyborach będzie mogło startować kilka partii politycznych, a wybory będą odbywać się tak, aby głos każdego obywatela mógł zostać uwzględniony. Od tamtej pory, partia opozycyjna CNRP, która bojkotowała zgromadzenia parlamentu od zeszłego roku, ponownie uczestniczy w obradach.

„Rozwój polityczny będzie zależał od tego, jak zachowuje się partia opozycyjna” powiedział Sopheap, dodając, że partia rządząca będzie obserwować zachowanie CNRP.

Źródło:

http://www.reuters.com/article/us-cambodia-politics-idUSKCN1250HU

http://www.foxnews.com/world/2016/10/05/cambodian-opposition-leader-temporarily-leaves-refuge.html

Filipiny: Duterte znów atakuje Stany Zjednoczone

W ostatnich dniach Duterte ostrzegł, iż pakt obronny realizowany przez jego poprzednika, który zakładał więcej wojsk amerykańskich na Filipinach w celu powstrzymania chińskiej ekspansji na morzu Południowochińskim nie jest spójny z jego własną polityką i zamierza on pozbyć się amerykańskich wojsk z terenu Filipin. „Lepiej pomyślcie dwa razy, ponieważ teraz będę prosił o opuszczenie Filipin na zawsze” Duterte powiedział w niedzielę, kiedy rozpoczęło się jego przemówienie przeciwko Amerykanom.

„Amerykanie, ja ich nie lubię … mają czelność upominać mnie publicznie więc mówię: f*** you” sygnalizując jednocześnie, iż ma nadzieję na zawiązanie bliższego sojuszu z Chinami i Rosją.

Duterte obiecał wyeliminowanie nielegalnego handlu narkotykami na Filipinach, ostrzegając naród, iż jest w niebezpieczeństwie stania się narco-state.

W jego wojnie z przestępczością zginęło dotychczas 3000 osób. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Unia Europejska obawiają się, iż ta liczba może być większa a pozasądowe zabójstwa i łamanie praworządności stanowią wielkie zagrożenie dla narodu filipińskiego.

Duterte podkreślał, że nie robi nic nielegalnego, ale jednocześnie powiedział, że będzie „szczęśliwy gdy zabije trzy miliony osób zażywających narkotyki”.

Źródło:

http://www.bangkokpost.com/news/asean/1102037/philippines-us-hold-war-games-after-duterte-tirades

 Gabriela Wojciul

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
G. Wojciul: Przegląd najważniejszych informacji z regionu ASEAN #3 Reviewed by on 12 października 2016 .

Tajlandia: Aktywista z Hong Kongu z zakazem wstępu do Tajlandii Joshua Wong, prodemokratyczny aktywista z Hong Kongu w tym tygodniu dostał zakaz wstępu do Tajlandii i został deportowany z kraju. 19-letni Wong stanął na czele pro-demokratycznych protestów, które miały miejsce w Hong Kongu w 2014 roku. Do Tajlandii przyjechał na zaproszenie studentów z Chulalongkorn University,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź