Artykuły,Publicystyka

G. Wojciul: Przegląd najważniejszych informacji z regionu ASEAN #1

Singapur: Wirus ZIKA rozprzestrzenia się na terenie Singapuru

Władze Singapuru potwierdziły pogłoski o nasileniu się wirusa ZIKA i do tej pory ogłosiły aż 82 przypadki zachorowań wśród dorosłych. W ubiegłym roku wirus ten dotknął Amerykę Południową i Północną oraz Karaiby.

Wirus Zika przenoszony jest przez komary, stanowi szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży, ponieważ może on spowodować rozwinięcie się małogłowia – poważnej wady wrodzonej, w której dzieci rodzą się z wyjątkowo małymi głowami i mają nierozwinięte mózgi.

We wtorek 30 sierpnia władze Stanów Zjednoczonych dołączyły obok Korei Południowej, Australii i Tajwanu do grona krajów, które stanowczo odradzają podróże do Singapuru kobietom w ciąży.

Po ostrzeżeniach pojawiły się doniesienia, że transmisja wirusa Zika wydaje się mieć miejsce poza oryginalnym źródłem i co najmniej pięć z 26 nowo potwierdzonych przypadków zostało wykrytych we wtorek późnym wieczorem w obszarze Aljunied w południowo-wschodniej części Singapuru – oświadczyło ministerstwo zdrowia i Państwowej Agencji Ochrony Środowiska (NEA).

Singapur doradza kobietom w ciąży, aby poddać się darmowemu badaniu na obecność Zika jeśli wykazują jakiekolwiek objawy lub jeśli partner został zarażony tym wirusem. „Niezależnie od tego, czy przebywają one w dotkniętych przez Zika obszarach” mówi służba zdrowia w oświadczeniu.

Źródło:

http://www.reuters.com/article/us-health-zika-singapore-idUSKCN1150HM

http://www.bangkokpost.com/news/asean/1074984/singapore-urges-tests-for-pregnant-women-with-zika-signs

 

Tajlandia przekaże Filipinom 100 tys. ton ryżu

Tajlandia i Wietnam wygrały przetarg o dostarczenie łącznie 250.000 ton ryżu na Filipiny, po tym jak oba kraje obniżyły swoje oferty, aby dokładnie zmieścić się w budżecie Manili.

Przetarg ten, pierwszy podczas dwumiesięcznego rządu prezydenta Rodrigo Duterte jest częścią planów państwowych, aby importować do 1 miliona ton ryżu w celu zabezpieczenia dostaw artykułów spożywczych w ciągu następnego roku, podczas gdy ceny są niskie.

Tajlandia dostarczy 100.000 ton ryżu łamanego w cenie 424,85 USD (około 14700 bahtów) za tonę, podczas gdy Wietnam wyeksportuje pozostałe 150.000 ton w tej samej cenie – mówią urzędnicy na Krajowego Urzędu Żywności (NFA) na Filipinach. Cena ta obejmuje fracht, ubezpieczenie i inne koszty.

Pomimo filipińskiego przetargu, ceny ryżu stale spadają. Cena wietnamskiego ryżu łamanego spadła w tym tygodniu do 345-360 $ za tonę, co stanowi najniższą cenę od jedenastu miesięcy.

Filipiny uchodzą za jednego z największych na świecie kupców ryżu. Każdego roku przez Filipiny przechodzi ok. 20 tajfunów, których skutki uderzają najmocniej w filipińską produkcję ryżu niszcząc uprawy i zmuszając państwo do importu ryżu, aby wykarmić 100 milionów obywateli.

Źródło:

http://www.bangkokpost.com/news/asean/1075077/thailand-to-supply-100-000-tonnes-of-rice-to-philippines

źródło: seldongill.files.wordpress.com

źródło: seldongill.files.wordpress.com

Malezja: Władze zatrzymują trzech członków Państwa Islamskiego i udaremniają zamach terrorystyczny

Malezyjska policja twierdzi, iż udaremniła ataki terrorystyczne zaplanowane na wieczór przed narodowym Dniem Niepodległości i zatrzymała trzech podejrzanych sprawców mających związek z tzw. Państwem Islamskim.

Inspektor Generalny policji Khalid Abu Bakar powiedział, iż trzech mężczyzn planowało ataki na centra rozrywkowe w Kuala Lumpur, świątynię hinduistyczną, która jest też bardzo popularną atrakcją turystyczną oraz posterunki policji. Atak zdaniem policji planowany był na dzień przez obchodami malezyjskiego Dnia Niepodległości.

Khalid Abu Bakar powiedział, że zatrzymanie podejrzanych trwało trzy dni i rozpoczęło się w sobotę 27 sierpnia. Zatrzymani mieli przeprowadzić ataki w odpowiedzi na udział Malezji w walkach z Państwem Islamskim w Syrii.

Trójka zatrzymanych planowała wrócić do Syrii po atakach w Malezji aby dołączyć do szeregów Państwa Islamskiego.

Źródło:

http://www.bangkokpost.com/news/asean/1075041/malaysia-detains-3-islamic-state-suspects-foils-attacks

 

Laos: Barack Obama jako pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzi Laos. Naciski ze strony organizacji broniących praw człowieka

W przyszłym tygodniu, Barack Obama jako pierwszy prezydent USA złoży wizytę w Laosie. Celem wizyty jest obecność na szczycie krajów regionu ASEAN, który odbędzie się 6-8 września w stolicy Laosu, Vientiane. Podczas wizyty Barack Obama weźmie udział w szczycie oraz spotka się z kilkoma liderami komunistycznego państwa.

Laos, małe komunistyczne państwo, które obecnie pełni funkcję przewodniczącego w ASEAN, chce w przyszłości postawić na rozwój i sprawić, że problem niezależności od chińskiego rynku i pomocy będzie się zmniejszał. Władze Laosu planują zwrot w kierunku Hanoi i odnowienia relacji z Wietnamem, który niegdyś podczas wojen indochińskich był mocno związany z laotańską partią komunistyczną.

Podróż prezydenta Obamy zapewnia pewną szansę na duży krok naprzód w stosunkach USA-Laos, które ocieplały się już od 1990 roku i na początku 2000 roku. Stosunki USA-Laos muszą pozostać jednak ograniczone. Laos to wysoki priorytet strategiczny Wietnamu – wielu nowych liderów Laosu kształciło się w Wietnamie i mają bliski związek z obecnymi władzami Wietnamu, podobnie jak wiele najwyższych urzędników wojskowych w Laosie.

Ponadto, wraz z nadchodzącą wizytą prezydenta Obamy obudziły się protesty aktywistów ds. praw człowieka, którzy nawołują prezydenta do zwrócenia uwagi na poważny problem nielegalnych koncesji gruntów i eksmisji. Działacze wezwali Obamę do wykorzystania spotkania z prezydentem Laosu Bounnhang Vorachith w celu omówienia zagadnień takich jak zanieczyszczenia środowiska i tajemnicze zniknięcie laotańskiego działacza praw człowieka Sombath Somphone w 2012 roku.

„Wizyta Baracka Obamy w Laosie to w naszych oczach test praw człowieka dla prezydenta Obamy i jego administracji,” powiedział Phil Robertson, zastępca dyrektora ds. Azji Human Rights Watch.

Źródło:

http://www.nbcnews.com/news/asian-america/laotian-hmong-americans-cautiously-optimistic-ahead-obama-s-laos-visit-n640346

http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/obama-urged-to-press-laos/3089844.html

http://blogs.cfr.org/asia/2016/08/30/obama-makes-the-first-u-s-presidential-visit-to-laos-part-1/

 

Wietnam: „Nie będzie zwycięzców w walce na morzu południowochińskim” ostrzega prezydent Tran Dai Quang

Prezydent Wietnamu Tran Dai Quang powiedział we wtorek 30.08, że w wypadku jakiegokolwiek zbrojnego konfliktu na morzu południowochińskim, wywołanym przez konflikty terytorialne, nie będzie żadnych zwycięzców.

Quang, który odbywa właśnie wizytę dyplomatyczną w Singapurze powiedział, że ostatnie wydarzenia bardzo zaszkodziły bezpieczeństwu kraju. Prezydent nie wypowiedział się konkretnie na temat żadnego z krajów wokół morza południowochińskiego, lecz wyczuwalny jest rosnący niepokój w kierunku Chin.

Chiny posiadają większość terytorium morza południowochińskiego. Przywłaszczyły i zregenerowały rafy, zbudowały lądowiska zdolne pomieścić sprzęt wojskowy i wywołały gniew u władz Filipin i Wietnamu, które walczą aby część morza należała do terytorium ich państw.

„Morze południowochińskie, położone w samym sercu Azji Południowo- Wschodniej, nie tylko przynosi wiele korzyści dla krajów regionu, stanowi również ważny szlak w transporcie morskim i lotniczym całego świata” – powiedział prezydent Tran Dai Quang.

Tran przemówił do dyplomatów, naukowców i studentów na forum zorganizowanym przez ISEAS Instytut Yusofa Ishaka.

Cztery kraje Azji Południowo-Wschodniej – Brunei, Malezja, Filipiny i Wietnam – a także Tajwan mają konkurencyjne roszczenia w sprawie morza południowochińskiego.

Wietnam był jednym z najgłośniejszych krytyków Chin w kwestii ich roszczeń terytorialnych. W 2014 roku Chiny przesunęły kontrowersyjną platformę wiertniczą w zaskarżone terytorium, wywołując zamieszki w Wietnamie.

Działania Chin na morzu spotkały się również z krytyką ze strony Stanów Zjednoczonych, których władze twierdzą, że ich celem jest wyłącznie zapewnienie swobody żeglugi na drogach wodnych, przez który przebiega 5 bilionów dolarów rocznego światowego handlu.

Źródło:

https://www.yahoo.com/news/vietnam-says-lose-south-china-sea-war-071343662.html

http://www.scmp.com/news/china/diplomacy-defence/article/2011282/vietnams-president-warns-all-will-lose-any-south-china

Gabriela Wojciul

Udostępnij:
 • 23
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  23
  Udostępnienia
G. Wojciul: Przegląd najważniejszych informacji z regionu ASEAN #1 Reviewed by on 1 września 2016 .

Singapur: Wirus ZIKA rozprzestrzenia się na terenie Singapuru Władze Singapuru potwierdziły pogłoski o nasileniu się wirusa ZIKA i do tej pory ogłosiły aż 82 przypadki zachorowań wśród dorosłych. W ubiegłym roku wirus ten dotknął Amerykę Południową i Północną oraz Karaiby. Wirus Zika przenoszony jest przez komary, stanowi szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży, ponieważ może

Udostępnij:
 • 23
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  23
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź