Artykuły,Wydarzenia i zapowiedzi

Fragment artykułu D.Zbytka opublikowany na polska-azja.pl w podręczniku do wiedzy o społeczeństwie!

CSPA-300dpi-jpgKilka dni temu Wydawnictwo Nowa Era, które przygotowuje publikacje do przedmiotu wiedza o społeczeństwie, zwróciło się do nas z prośbą o wykorzystanie fragmentu artykułu Legenda Mahatmy Gandhiego autorstwa Daniela Zbytka. Oczywiście z entuzjazmem przystaliśmy na tę propozycję.

Po pierwsze, „takie Rzeczypospolite jakie młodzieży chowanie” – cieszymy się, że w podręczniku do przedmiotu wiedza o społeczeństwie znajdzie się coś o Azji i cywilizacji subkontynentu indyjskiego.

Po drugie, to wielkie wyróżnienie dla jednego z naszych autorów, ale też całego portalu. Oczywiście wszędzie jesteśmy widoczni (zarówno w internecie, telewizji, radiu czy prasie, jak i mediach społecznościowych) – nasze wypowiedzi, pomysły, idee, które zgłaszamy, mają wpływ na opinię publiczną czy decydentów. Jednak wpływ na kształtowanie obrazu Azji u przyszłych pokoleń poprzez publikację w podręczniku to jeszcze wyższy poziom. Cieszymy się, że kolejne pokolenia polskich licealistów i gimnazjalistów będą kształtować swoje wyobrażenie o Azji i cywilizacji subkontynentu indyjskiego na podstawie publikacji z polska-azja.pl.

I wreszcie radości powód trzeci. To, że nasza strona jest przeglądana i czytana przez ambasady krajów azjatyckich (i nie tylko azjatyckich), wydawców i dziennikarzy mediów tradycyjnych, a także decydentów zajmujących się Azją w naszym kraju – to wiemy. Publikacja w podręczniku pokazuje jednak, że potencjalnie każdy autor polska-azja.pl może oddziaływać nie przez 24 godziny zbierając „polubienia” na Facebooku czy kliknięcia na stronie, ale może przebić się ze swoim artykułem do świadomości społecznej i oddziaływać przez lata.

To wielkie wyróżnienie w świecie cywilizacji cyfrowej i informacyjnego szumu, w świecie, w którym w ciągu kilku dni jesteśmy bombardowani liczbą informacji, której kiedyś ludzie nie otrzymywali przez całe życie. Bo medialnego i internetowego zgiełku jest wszędzie aż nadto. Ale w przyszłości pamięta się o nielicznych. I cieszymy się, że – zdając sobie sprawę, że nad tym całym zgiełkiem opadnie wkrótce kurz niepamięci i nikt nie będzie go pamiętał, to wiele treści, idei, koncepcji prezentowanych na polska-azja.pl przetrwa, choćby jako publikacje w podręcznikach dla młodzieży. To najlepszy dowód na to, że jesteśmy skuteczną platformą zachowywania tego, co wartościowe i zachowywania dla kolejnych pokoleń.

Dziękujemy Panu Danielowi Zbytkowi za tekst, który przechodzi do klasyki. Jesteśmy pewni, że dobrze Pan wybrał miejsce na swoją publikację non omnis moriar. Gratulacje Panie Danielu!

A oto fragment tekstu, który znajdzie się w podręczniku:

Wpasował się w […] tradycję wędrujących po całym kraju oświeconych mężów, praktykujących wstrzemięźliwość seksualną, częste głodówki z różnych okazji, chroniących święte krowy, ubranych w strój prostego chłopa. W kraju nad Gangesem tego typu święci mężowie są dość powszechnym zjawiskiem. Zwani sadhu, nago lub w skromnym odzieniu, chodzą od wsi do wsi, poprzez miasta, propagując swoją ideę dojścia do duchowej doskonałości. […] robił to samo, ale swoją pozycję żywego świętego po raz pierwszy w dziejach licznych zastępów sadhu skierował nie na samodoskonalenie wewnętrzne siebie i swoich rodaków, ale jako instrument politycznego oddziaływania, sposobu zjednoczenia wokół siebie milionów ludzi […], wskazując im przyczynę ich ciężkiego losu – administrację kolonialną Wielkiej Brytanii. Połączył w ten sposób odwieczną tradycję oświeconych – takich jak Budda, dżainów Mahaviry, licznych zastępów sanyasi braminizmu ze światem polityki XX wieku – masowych ruchów totalitarnych, masowej komunikacji, buntu mas, jak to opisywał Ortega y Gasset.

Źródło: D. Zbytek, Legenda Mahatmy Gandhiego, www.polska-azja.pl

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Fragment artykułu D.Zbytka opublikowany na polska-azja.pl w podręczniku do wiedzy o społeczeństwie! Reviewed by on 29 lipca 2014 .

Kilka dni temu Wydawnictwo Nowa Era, które przygotowuje publikacje do przedmiotu wiedza o społeczeństwie, zwróciło się do nas z prośbą o wykorzystanie fragmentu artykułu Legenda Mahatmy Gandhiego autorstwa Daniela Zbytka. Oczywiście z entuzjazmem przystaliśmy na tę propozycję. Po pierwsze, „takie Rzeczypospolite jakie młodzieży chowanie” – cieszymy się, że w podręczniku do przedmiotu wiedza o społeczeństwie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź