Wietnam news

Elektroniczni potentaci wybierają Wietnam

flickr.com

flickr.com

W ciągu ostatnich kilku lat globalni producenci sprzętu elektronicznego przyciągnięci niskimi kosztami pracy oraz innymi zaletami zainwestowali miliardy dolarów w Wietnamie. Jeśli będą kontynuować budowę nowych fabryk, wietnamska gospodarka skorzysta z napływu zagranicznego kapitału, talentów i technologii.

Jeszcze 10 lat temu Wietnam był słabym graczem na rynku sprzętów elektronicznych i komponentów. Dopiero w 2013 roku stał się podmiotem eksportującym urządzenia o wartości 38 mld dolarów. Wynik ten nie zachwyca w porównaniu z możliwościami Chin, których eksport jest szacowany na 560 mld dolarów w 2013 roku. Chiny nadal są wiodącym producentem elektroniki na świecie. Wietnam plasuje się na 12. miejscu listy największych eksporterów zaawansowanych technologicznie urządzeń. Mimo to posiada on olbrzymi potencjał i szybko rozwijający się sektor IT.

Wielu przedsiębiorców przybywa do Wietnamu ze względu na trudne warunki makroekonomiczne w Chinach. Starzejąca się siła robocza, rosnące wynagrodzenia i gospodarcze trendy sprawiające, że nisko budżetowa wytwórczość staje się nie do zaakceptowania w kluczowych gałęziach przemysłu, odstraszają potencjalnych inwestorów. Chiny pozostaną najbardziej wpływową strefą produkcyjną w ciągu kolejnych lat, ale ich konkurencyjność stale się zmniejsza.

Zjawisko to jest korzystne dla kilku krajów Południowo-Wschodniej Azji m.in. Wietnamu, Indonezji, Tajlandii i Filipin. Właściciele firm przenoszą filie do wyżej wymienionych państw. Ich szczególną uwagą cieszy się Wietnam, generujący rekordowy wzrost eksportu wysoko przetworzonych towarów.

Samsung wniósł największy wkład finansowy spośród koncernów produkujących urządzenia elektroniczne i podzespoły. Zainwestował miliardy dolarów w grupę fabryk wytwarzających słuchawki do firmowych smartphonów. Zarówno Intel, jak i LG ulokowały kapitał w wysokości 1 mld dolarów, podczas gdy dziesiątki korporacji wpłacają dziewięciocyfrowe i ośmiocyfrowe sumy.

Dlaczego Wietnam? Geografia odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. W przeciwieństwie do Indonezji i Filipin, które są państwami wyspiarskimi, Wietnam graniczy z Chinami, co pozwala na integrację z istniejącymi łańcuchami dostaw. Rosnący popyt na rynku wewnętrznym również zachęca  przedsiębiorców do podjęcia ryzyka. – Fabrykanci poszukują nie tylko taniej siły roboczej gdy wybierają lokalizację produkcji – powiedział Glenn Maguire główny ekonomista banku ANZ dla regionu Azji i Pacyfiku.  Interesują ich państwa, których wewnętrzne przedsiębiorstwa mogą ulec umiędzynarodowieniu. Wietnam posiada cechy, dzięki którym rodzima gospodarka może osiągnąć sukces na skalę światową.

 W chwili obecnej większość fabryk skupia się na niskich kosztach produkcji i pracach montażowych, chociaż zakładanie  przedsiębiorstw i kierowanie nimi wymaga zatrudnienia wykwalifikowanych administratorów, techników oraz inżynierów.

Długoterminowy postęp gospodarczy zależy od tego czy Wietnam poradzi sobie z podniesieniem wydajności i stworzeniem miejsc pracy dla dobrze wyszkolonych specjalistów. Napływ zagranicznych producentów elektroniki daje państwu wyjątkową okazję do przyswojenia nowoczesnych technologii i wiedzy. Zapewnia również zastrzyk środków finansowych niezbędnych dla rozwoju infrastruktury i edukacji.

Niektóre korporacje wspierają lokalne talenty techniczne. Kiedy Intel próbował zatrudnić miejscowy personel w zakładach przemysłowych , wybudowanych w 2010 roku, z trudem znaleziono odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Aby zapewnić rezerwy kadrowe spółka stworzyła specjalny program studiów zagranicznych. Na wyszkolenie przyszłych inżynierów Intel wydał 7 mln dolarów. W ramach programu 73 studentów kontynuowało edukację na Uniwersytecie Stanowym w Portland w stanie Oregon.

Na podstawie:  forbes.com
Opracowanie: Katarzyna Kuśmierska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Elektroniczni potentaci wybierają Wietnam Reviewed by on 27 lipca 2014 .

W ciągu ostatnich kilku lat globalni producenci sprzętu elektronicznego przyciągnięci niskimi kosztami pracy oraz innymi zaletami zainwestowali miliardy dolarów w Wietnamie. Jeśli będą kontynuować budowę nowych fabryk, wietnamska gospodarka skorzysta z napływu zagranicznego kapitału, talentów i technologii. Jeszcze 10 lat temu Wietnam był słabym graczem na rynku sprzętów elektronicznych i komponentów. Dopiero w 2013 roku

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź