Pakistan news

Eksperci ostrzegają przed wybuchem epidemii świńskiej grypy

flickr.com

flickr.com

Wyrażając zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się świńskiej grypy w Indiach, która od grudnia kosztowała życie prawie 1500 osób, eksperci apelują o zachowanie środków ostrożności przeciwko infekcji zarówno na poziomie osobistym jak i rządowym.

Eksperci podważyli doniesienia mediów, które powiązały świńską grypę z drobiem, podkreślając, że na świńską grypę nie chorują ptaki – wirus grypy, który je zainfekował, to H5N1. Świńska grypa, według specjalistów, jest chorobą układu oddechowego wywołaną przez szczep H1N1, podtyp wirusa grypy A, która krąży wśród świń.

– Świńska grypa nie infekuje drobiu, więc alarmujące raporty dotyczące żywności [drobiu] są fałszywe. Jest jednak potrzeba, aby zachować ostrożność, ponieważ ludzie regularnie przekraczają granice sąsiedniego kraju w obie strony – powiedział dr Masood Rabbani, dyrektor laboratorium diagnostycznego na Uniwersytecie Nauk Weterynaryjnych w Lahore, który kieruje także działem mikrobiologii. – Wydawało się, że to ten sam szczep, który wywołał globalną panikę w latach 2009-2010, lecz istnieje obawa, czy w wirus nie ewoluował. Świnie są podatne na zakażenie wirusami grypy ptaków i człowieka, wirus świńskiej grypy jest na bazie kwasu rybonukleinowego, który oznacza, że może mutować bardzo szybko. Kiedy raz zostanie przeniesiony na człowieka, pogłowie trzody chlewnej nie ma znaczenia, ponieważ wirus rozprzestrzenia się wśród ludzi drogą kropelkową – wyjaśnia.

Odpowiadając na pytania dotyczące świńskiej grypy, dyrektor Laboratorium Usług i Konsultacji Mikrobiologicznej w Indus Hospital dr Altaf Ahmed odniósł się do niedawnej pracy naukowej Instytutu Technologii w Massachusetts, zgodnie z którą indyjski szczep niesie nowe, groźniejsze dla zdrowia mutacje. – Istnieje wiele czynników, które przyczyniły się do rozprzestrzeniania się tej choroby w Indiach. Obejmują one między innymi brak łatwego dostępu do szybkiego rozpoznania oraz brak strategii i świadomości zarówno wśród pacjentów, jak i pracowników służby zdrowia – mówił.

Świńska grypa, jak twierdzi dr Ahmed, ma objawy podobne do grypy ludzkiej. – Trzeba mieć świadomość, że choroba może być świńską grypą i przebadać się. Choć rozpoznanie jest łatwe i może być wykonane w dowolnym laboratorium mikrobiologicznym, diagnoza świńskiej grypy w sektorze publicznym odbywa się tylko w Narodowym Instytucie Zdrowia w Islamabadzie. Indus Hospital co prawda ma możliwość wykonywania testów na świńską grypę, ale nie były one zalecane przez lekarzy – dodaje.

flickr.com

flickr.com

Oprócz uświadamiania społecznego rząd powinien przygotować dobrze wyposażone ośrodki dla chorób zakaźnych i przeszkolić personel medyczny w zakresie kontroli zakażeń. Udzielając informacji zwrotnej na pytania dotyczące świńskiej grypy, szefowa komitetu kontroli zakażeń w Szpitalu Uniwersyteckim Aga Khan dr Afia Zafar oznajmiła, że żadne przypadki nie zostały zgłoszone ze szpitala do tej pory. – Jest to choroba bardzo zaraźliwa. Dostępne obecnie szczepionki przeciw grypie zawierają antygen H1N1, ale to nie dowodzi, że są skuteczne [w Indiach]. Osoby starsze osoby z osłabionym układem odpornościowym, niemowlęta oraz kobiety w ciąży są bardziej narażone na zakażenie.

Proste dobre nawyki zdrowotne, takie jak mycie rąk wodą z mydłem, częsta dezynfekcja czy zakrywanie chusteczką ust podczas kaszlu i kichania mogą pomóc uniknąć wielu zakażeń. Obecnie infekcje dróg oddechowych stają się cięższe i pacjenci potrzebują więcej czasu na powrót do zdrowia. Sytuacja może się pogorszyć w przypadku wybuchu epidemii świńskiej grypy.

Źródło: dawn.com
Opracowanie: Anna Wosińska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Eksperci ostrzegają przed wybuchem epidemii świńskiej grypy Reviewed by on 13 marca 2015 .

Wyrażając zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się świńskiej grypy w Indiach, która od grudnia kosztowała życie prawie 1500 osób, eksperci apelują o zachowanie środków ostrożności przeciwko infekcji zarówno na poziomie osobistym jak i rządowym. Eksperci podważyli doniesienia mediów, które powiązały świńską grypę z drobiem, podkreślając, że na świńską grypę nie chorują ptaki – wirus grypy, który je zainfekował,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź