Tajwan news

Eks prezydentowa jest winna

Była pierwsza dama Wu Shu-chen, pojawiając się w sądzie po raz pierwszy od dwóch lat, została uznana winną oszustwa żądając zwrotu 18,4 milionów NT$ z publicznego funduszu prezydenckiego Chen Shui-biana przeznaczonego na „sprawy państwowe”
Słowa oskarżenia o korupcję usłyszała 3 listopada 2006.
Została wezwana do sądu 15 grudnia na pierwsze, wstępne przesłuchanie, w trakcie zasłabła i zemdlała, a następnie została umieszczona w Szpitalu Uniwersyteckim.
W konsekwencji Sąd Okręgowy Tajpej wzywał ją 17 razy, lecz odmawiała powołując się na zły stan zdrowia.
Gdy sędzia zapytał ją, co ma do powiedzenia na swoją obronę w sprawie prania pieniędzy, wyznała, że jest winna, lecz nie całej sumy 20 748 307,21 US$ zarzucanej jej przez prokuraturę.
Wu przyznaje się do 2,2 miliona dolarów amerykańskich, otrzymanych od Kuo Chan-ching, prezesa firmy wykonującej halę widowiskową w Nankang.
Pieniądze zostały przesłane na konto Wu Ching-mao (szwagra byłego prezydenta) w szwajcarskim banku. Pranie pieniędzy wyszło na jaw w sierpniu zeszłego roku, kiedy to dwa banki w Szwajcarii zarejestrowały nietypowe wpływy z Tajwanu poprzez banki w Singapurze i Hong Kongu.
Wu wyparła się jednak zarzutów o korupcję. „Jestem winna oszustwa, nie korupcji” powiedziała sędziemu.
Prezydent Chen nie został oskarżony razem z nią w 2006 roku, ponieważ obowiązywał go wtedy immunitet. Zaczął być jednak traktowany jako nieformalnie współoskarżony, któremu postawi się zarzuty po odejściu ze stanowiska.
Specjalna Komisja zaczęła badać uczestnictwo Chena w aferze 20 maja ubiegłego roku. Śledztwo wykazało, że prezydent wraz z żoną są zamieszani w pranie pieniędzy oraz trzy dodatkowe skandale.
Wu jest teraz przesłuchiwana we wszystkich tych czterech sprawach. Chen i jego syn Chih-chung zostali oskarżeni o pranie pieniędzy 24 listopada 2008.
Nie pojawili się jednak jako oskarżeni na wczorajszym przesłuchaniu.
Była prezydentowa zaprzeczyła uczestnictwu męża w sprawie Nankang, choć pieniądze które w ten sposób zyskała uznała za datek polityczny.
„Nie mówiłam mu nic, bo się bałam” mówi pani Chen. Panu Chen nie zostały postawione zarzuty w tej sprawie.
Był on jednak zamieszany w przyjęcie 200 milionów dolarów tajwańskich od Jeffrey’a Koo Jr., byłego wiceprezesa Chinatrust Financial Holdings, za zorganizowanie przetargu gruntowego.
Wu przyjęła pieniądze od Koo, znów uznawszy je za datek polityczny. Wuj Jeffreya, Leslie Koo, właściciel gruntu powiedział, że sam uważał to za „prowizję”. Zeznał, że zapłacił jej 400 milionów NT$.
„Prezydent Chen nie miał pojęcia o tym, że przyjęłam pieniądze od pana Koo” mówi Wu.
Syn Chih-chung towarzyszył jej podczas 2,5 godzinnego przesłuchania, a Szpital Uniwersytecki miał w pogotowiu specjalny ambulans, w którym czterech lekarzy i pielęgniarki były gotowe udzielać pomocy.
Sędzia zarządził jeszcze dwa przesłuchania, które mają się odbyć 3 i 5 marca.
Nie wspomniano o próbie Chen Chin-chunga negocjacji wyznania winy w zamian za odroczenie. Komisja Specjalna przewidziała, że Wu zechce zeznawać, by odwrócić uwagę od syna.
Podczas przesłuchania starała się swymi zeznaniami ocalić męża, który jest zatrzymany i czeka na publiczny proces.
W oświadczeniu wydanym po wyprowadzeniu jej z sądu, pani Chen publicznie przeprosiła za wszystkie kłopoty, których przysporzyła. Oświadczenie było zgodne z tym, co zeznała na sali.
“Nie powinnam była wdawać się w te wszystkie sprawy”- powiedziała- “sprawiło to trudności moim znajomym i współpracownikom mego męża”.
Oddaliła się nie odpowiadając na pytania prasy.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Eks prezydentowa jest winna Reviewed by on 11 lutego 2009 .

Była pierwsza dama Wu Shu-chen, pojawiając się w sądzie po raz pierwszy od dwóch lat, została uznana winną oszustwa żądając zwrotu 18,4 milionów NT$ z publicznego funduszu prezydenckiego Chen Shui-biana przeznaczonego na „sprawy państwowe” Słowa oskarżenia o korupcję usłyszała 3 listopada 2006. Została wezwana do sądu 15 grudnia na pierwsze, wstępne przesłuchanie, w trakcie zasłabła

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź