Wietnam

Dzisiejsza młodzież w Wietnamie AD 2010

Jak wygląda dzisiejsze pokolenie młodych Wietnamczyków ?

Czy ich wizja świata zależy od płci?

Czym różnią się rówieśnicy z południa i północy kraju?

Szacuje się, że młodzież stanowi ok. 50% populacji 85-milionowego Wietnamu. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka w dużym stopniu opiera się na młodych i do nich jest adresowana. Jacy są dzisiejsi młodzi Wietnamczycy? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć jedna z firm badających opinie społeczne. Objęła ona badaniem dwie grupy młodzieży: z Hanoi i HCM City, każda z nich złożona z nastolatków w wieku 15-19 lat. Badani pochodzą ze zróżnicowanych grup społeczno-ekonomicznych, na podstawie miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego: Klasa A – średni dochód miesięczny ok. 700-1.000 USD, Klasa B –ok. 350-650 USD, Klasa C – ok. 200-300 USD. Zdecydowana większość pochodzi z tradycyjnie funkcjonujących rodzin, aczkolwiek jedna badana miała rozwiedzionych rodziców (niezwykła rzadkość w Wietnamie).

Zasadniczo, nastolatki z Hanoi i HCM City mają podobny punkt widzenia na większość poruszanych tematów. Jednak mieszkańcy południa wydają się bardziej otwarci w niektórych kwestiach – głównie seksu i związków partnerskich – niż ich bardziej konserwatywni koledzy z północy kraju.

fot: Xcanbiet

fot: Xcanbiet

Przyjrzyjmy się najważniejszym dziedzinom życia i ich percepcji przez wietnamską młodzież:

RODZINA

ROZRYWKA

WYKSZTAŁCENIE I KARIERA

SEKS I ŻYCIE UCZUCIOWE

AMBICJE I WIZJA PRZYSZŁOŚCI

RODZINA
Więzy rodzinne są niezmiernie ważne w Wietnamie, co potwierdził wywiad z badanymi grupami. Wszyscy bez wyjątku, czują się zobowiązani do „spłacenia długu” wobec swoich rodziców – za  wydatki na wykształcenie, wychowanie i wyżywienie dzieci – poprzez pomoc finansową w ich późniejszym wieku. Wielu badanych, głównie, dziewczęta, deklarowało gotowość podjęcia tymczasowej pracy, by wspomóc materialnie rodziców.

Chociaż poczucie odpowiedzialności za rodzinę jest bardzo wyraźne, młodzi – zwłaszcza chłopcy – planują w dorosłym wieku żyć na własny rachunek, poza rodzinnym domem.  Dung, 18-latek z HCM City, opowiadał o swoim domu, gdzie mieszka wraz z rozległą rodziną. Przyznaje, że funkcjonowanie  w tak dużym gronie prowadzi nieuchronnie do konfliktów i nie pozwala na zachowanie prywatności.

Wyprowadzka z rodzinnego domu jest synonimem swobodniejszego życia. Dziewczęta są dużo bardziej zależne od rodziców, ale większość z nich deklaruje po ślubie przeprowadzkę do rodziny przyszłego męża.

Posiadanie dzieci wydaje się naturalną częścią stabilizacji w dorosłym życiu, w jasno wytyczonej kolejności: zdobycie wykształcenia, małżeństwo, założenie rodziny. Najbardziej popularny model: to rodzice i dwójka dzieci mieszanej płci. Nierzadko jednak słychać u młodych deklaracje sprzeczne z tradycją: chęć posiadania jednego dziecka (bezdzietność z wyboru jest postrzegana jako kuriozum), czy córki w tradycyjnie opartym na synach modelu azjatyckiej rodziny.

Istnieje ogromny dysonans między tradycyjną lojalnością wobec rodziny i pragnieniem niezależności.  Wielu ankietowanych wspominało o chęci założenia własnego domu po ślubie, zamiast pozostania w wielopokoleniowej rodzinie.  Jednocześnie, młodzi doceniają wygodę i materialne bezpieczeństwo, jakie niesie za sobą życie z rodzicami – z ograniczoną odpowiedzialnością za dom i lepszymi warunkami do nauki i pracy.

ROZRYWKA
Definicja rozrywki przeciętnego wietnamskiego nastolatka może wydawać się jego zachodniemu koledze niezbyt atrakcyjna. Obejmuje bowiem: oglądanie telewizji, przesiadywanie z kolegami w kawiarniach, jazdę motorem po mieście i , przede wszystkim, surfowanie po internecie i gry komputerowe.  Kilku badanych chłopców wymienia grę w piłkę nożną, ale znakomita większość wybiera tzw. rozrywkę pasywną. Dochód (a raczej jego brak) jest głównym czynnikiem wpływającym na sposób spędzania wolnego czasu, w wiekszości sprowadzającego się do prostych i szeroko dostępnych opcji.

Zadziwiający jest w Wietnamie brak dostatecznej popularyzacji sportu, przy jednoczesnym, ogólnonarodowym zainteresowaniu wszelkimi krajowymi i regionalnymi imprezami sportowymi wysokiego szczebla.

Ankietowani nastolatkowie z Hanoi deklarują chęć podróżowania, podczas, gdy sajgończycy wydają się mniej zainteresowani tego typu rozrywką.  Tylko dwie badane wyrażają chęć podróży do Tajlandii („by zobaczyć te piękne plaże widziane w telewizji”), inna wspomina Singapur, gdzie babcia namawia ją na podjęcie studiów. Natomiast mieszkańcy Hanoi  marzą o odwiedzeniu dalekich krajów: Wielkiej Brytanii (by obejrzeć na żywo mecze piłka nożnej!), Korei  Południowej i Stanów Zjednoczonych. Przyznają, że podróżowanie jest synonimem wolności i okazją do poszerzenia wiedzy i doświadczenia. Zdają sobie sprawę, iż z powodów finansowych – nie będą mogli sobie na nie pozwolić. Co ciekawe, podróżowanie jest postrzegane jako przywilej młodości, który znika wraz z życiową stabilizacją.

WYKSZTAŁCENIE I KARIERA

Młodzi Wietnamczycy podchodzą do kwestii wykształcenia niezwykle praktycznie; powinno się ono przekładać na możliwość znalezienia lukratywnej posady, zapewniającej dobre wynagrodzenie i stabilność zatrudnienia. To nie wszystko – wykształcenie jest bowiem postrzegane jednocześnie jako wrota do awansu społecznego oraz znalezienia odpowiedniego partnera życiowego. Tego typu postawę młodzież dziedziczy po rodzicach, którzy w wykształceniu upatrywali jedynej możliwości awansu społecznego w czasach komunistycznej równości klasowej. Młodzi nie kryją, że ich wybór obleganych kierunków studiów (finanse, bankowość) wynika z presji rodziców i nie ma nic wspólnego z zainteresowaniami przyszłych studentów; którym raczej marzy się aktorstwo, sport zawodowy czy reklama.

Rodzice zachęcają (czy wręcz przymuszają) dzieci do dodatkowych studiów, kursów i szkoleń. Uczniowie i studenci spędzają na nauce wiele czasu, od najmłodszych lat. Nierzadkim widokiem są nastolatki uczące się o północy, nieraz na ulicy, w świetle latarni. Jednocześnie, przyznają, że wietnamski model nauczania jest przestarzały i  nieefektywny. Co ciekawe, poziom niezadowolenia wzrasta w momencie przejścia z poziomu średniej do wyższej edukacji. Studenci zdają sobie sprawę, iż jest to ostatni etap, po którego zakończeniu, trafią na rynek pracy, którego obecne wymogi nie przystają do standardów nauczania większości wyższych uczelni.  Osobiście zdarzyło mi się rozmawiać z absolwentką 5-letniej filologii angielskiej, której znajomość języka ograniczała się do kilku słów, na poziomie wczesnych klas szkoły podstawowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zagraniczne uczelnie, powstające w Wietnamie; mimo wysokiego czesnego, najbardziej popularne mają zawsze komplet. Ich zakres nauczania jest jednak ograniczony i obejmuje głównie biznes i zarządzanie oraz nowoczesne technologie (np. grafikę komputerową). Tradycyjne kierunki techniczne, medyczne, prawnicze pozostają na wysokim poziomie na państwowych uczelniach. Stypendia zagraniczne cieszą się ogromnym powodzeniem – zarówno rodzice, jak i uczniowie doceniają ich znaczenie; pozwalają zdobyć cenne doświadczenie i znajomość języka.

Nastolatki objęte ankietą nieraz były w stanie dokładnie określić rodzaj pracy, jaki na nie czeka po ukończeniu studiów; w państwowych lub prywatnych firmach, gdzie zatrudnieni są ich rodzice lub posiadają odpowiednie koneksje.

Wszyscy badani podkreślają wartość wykształcenia, którego brak może doprowadzić według ankietowanych do bezdomności, przestępstw i – co ciekawe – poważnych chorób, np. AIDS.

**********************************************

W  tekście korzystałam z następujących źródeł:
–  Badania rynkowe przeprowadzone przez TNS Vietnam w 2010 roku
– Artykuł Beth Young, opublikowany w Asia Life, we wrześniu 2010 roku.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Dzisiejsza młodzież w Wietnamie AD 2010 Reviewed by on 12 listopada 2010 .

Jak wygląda dzisiejsze pokolenie młodych Wietnamczyków ? Czy ich wizja świata zależy od płci? Czym różnią się rówieśnicy z południa i północy kraju? Szacuje się, że młodzież stanowi ok. 50% populacji 85-milionowego Wietnamu. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka w dużym stopniu opiera się na młodych i do nich jest adresowana. Jacy są dzisiejsi młodzi Wietnamczycy? Na

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • Nic nowego, kolejny opis ankiety przeprowadzonej przez studentke upatrujaca lepszej naukowej posady po zrobieniu mgr. Zapraszam do HN jezeli komus zalezy na szerszym phát hành broszury ;].

 • Ciąg dalszy nastąpi?

Pozostaw odpowiedź