Wywiady

Działalność Centrum Kultury Koreańskiej – wywiad z P. Soo Myoung Lee

soo_myung_leeCentrum Kultury Koreańskiej (CKK) w Warszawie, jako pierwsza taka placówka w Europie  Środkowej, rozpoczęło swoją działalność w styczniu 2010. CKK powstała przy okazji 20-lecia zawarcia stosunków dyplomatycznych między Polską i Republiką Korei, które od tamtej pory współpracują ze sobą m.in. w sferze gospodarczej, politycznej, naukowej i kulturalnej.

Głównym celem CKK jest popularyzacja kultury koreańskiej w Polsce, oraz praca nad rozwojem i dalszym pogłębianiem wzajemnych stosunków pomiędzy tymi dwoma krajami. Centrum zajmuje się organizowaniem różnych wydarzeń kulturalnych, mających na celu poznanie i wymianę informacji pomiędzy kulturami.

CKK posiada 3 sale seminaryjne, w których prowadzone są zajęcia z języka koreańskiego, taekwondo, kaligrafii oraz lekcje gotowania. W bibliotece znajduje się ponad 2 500 książek oraz materiałów multimedialnych. Stała ekspozycja, zawsze dostępna do zwiedzania, w sposób nowoczesny i ciekawy pozwala zapoznać się z tradycyjną kulturą Korei.CKK to miejsce otwarte dla wszystkich, zarówno miłośników Korei jak i osób, które po raz pierwszy mają styczność z tą piękną kulturą.Prezentujemy rozmowę z Panem Soo Myoung Leem, Dyrektorem Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei w Warszawie:

Bezpłatne kursy, koncerty, wystawy, noc filmów koreańskich to wszystko tworzy znaczny dorobek jak na pierwszy rok działalności. Które z Państwa działań cieszy się największym zainteresowaniem i jak Pan myśli dlaczego?

Wszystkie wydarzenia Centrum cieszą się dużym zainteresowaniem. Kiedy organizujemy koncert lub otwarcie wystawy, odwiedza nas ponad 100 osób, a wszystkie grupy na naszych kursach są zapełnione. Uważam, że Polacy są ogólnie bardzo zainteresowani kulturą azjatycką, szczególnie koreańską. Uważam też, że Polacy to bardzo ciekawy świata i żądny wiedzy naród.

Czy w innych europejskich krajach również znajdują się CKK tak kompleksowo promujące koreańską kulturę?

Tak. Centra Kultury Koreańskiej znajdują się również w Paryżu, Londynie, Berlinie i Moskwie. Jednak to właśnie warszawskie Centrum Kultury Korei jest pierwszym i największym w Europie Wschodniej.

Oferują Państwo Program zwiedzania Centrum Kultury Korei dla dzieci, młodzieży, firm oraz grup nieformalnych. Na jakie atrakcje mogą liczyć osoby zainteresowane programem?

Program zwiedzania Centrum jest niezwykłą okazją do poznania koreańskiej kultury. Program jest dostępny dla każdej grupy – wystarczy, że zbierze się 10 osób. Punkty programu zwiedzania można wybierać i dopasować do potrzeb wszystkich gości. Uczniom przedszkoli i szkół podstawowych przeważnie oferujemy warsztaty z papieru hanji i czytanie koreańskich bajek, a gimnazjalistom i licealistom pokazujemy prezentację multimedialną nt. historii, gospodarki i kultury Korei. Program jest też dostosowany do grup pracowników firm i dorosłych oraz osób starszych. Do wyboru jest również m.in. przymierzanie hanboku, tradycyjnego stroju Korei, tradycyjne gry ludowe oraz pokaz kaligrafii.

W ramach programu Moving Korea, CKK pomaga zorganizować dzień koreański w miastach całej Polski. Do tej pory zorganizowano wystawę malarstwa we Wrocławiu, Dzień Kultury Korei w Bolesławcu oraz stoisko koreańskie podczas Dni Kielc. Jakie atrakcje zazwyczaj składają się na Dzień Kultury Korei i jak wygląda procedura organizacji takiego dnia?

Moving Korea to nasz program wyjazdowy, w ramach którego organizujemy bogaty w atrakcje „Dzień Kultury Korei” w każdym odwiedzanym mieście. W ciągu takiego Dnia, każdy może poznać  pismo hangyl i otrzymać swoje imię wykaligrafowane po koreańsku. Poza tym mamy stoiska z warsztatami z papieru hanji i drzeworytami koreańskimi. Ponadto kiedy tylko jest to możliwe organizujemy również w ramach Moving Korea koncert muzyki koreańskiej (samulnori) lub pokaz taekwondo i wiele innych atrakcji. Na taki Dzień Kultury Korei wstęp jest zawsze wolny, więc wszystkich serdecznie zapraszamy!

Czy młode osoby planujące studia w Korei mogą liczyć na pomoc pracowników CKK w kwestii zdobycia niezbędnych informacji na temat kultury, gospodarki czy systemu edukacji?

Oczywiście! Dla odwiedzających nas prywatnych osób mamy przygotowane materiały informacyjne o Korei (po angielsku), natomiast osoby chcące jeszcze lepiej poznać kulturę Korei, zapraszamy do udziału w grupowym programie zwiedzania Centrum. Jednak po informacje dotyczące stypendiów radzę udać się do władzy uniwersytetów lub do ambasady.

Innymi słowy każdy kto planuje dłuższy pobyt w Korei lub chociażby wakacyjny wyjazd może zwrócić się do Państwa, by rozwiać wszelkie swoje wątpliwości co do zwyczajów panujących w kraju?

Jak najbardziej! *uśmiech* Zapraszamy!

Jakie są najważniejsze plany CKK na 2011 rok?

W roku 2011 planujemy jeszcze intensywniej pracować nad pogłębianiem współpracy i wymiany kulturowej między Polską i Koreą. Zorganizujemy między innymi wystawę sztuki we współpracy z artystami Polskiego Związku Artystów Plastyków, oraz specjalny prestiżowy konkurs artystyczny dla uczniów szkół plastycznych z wartościowymi nagrodami.

Pokażemy wszystkim zainteresowanym Polakom tradycyjną muzykę koreańską oraz wystawy tradycyjnego malarstwa. Poza tym będziemy zapraszać na cykliczne koncerty studentów koreańskich studiujących w Polsce oraz pokazy filmów i inne znane i lubiane już przez naszych gości cykliczne imprezy.

Naszym pierwszym wydarzeniem w nowym roku będzie otwarcie wystawy kaligrafii w dniu 27 stycznia – data ta jest jednocześnie rocznicą otwarcia Centrum Kultury Korei i z tej okazji odbędzie się również Tydzień Kultury Korei.

A dodatkowo, planujemy szczególną niespodziankę z okazji księżycowego nowego roku, święta hucznie obchodzonego w całej Korei.

Dziękujemy serdecznie za wywiad. Życzymy dalszych sukcesów i coraz większej rzeszy fanów.

Wywiad z Dyrektorem Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei w Warszawie przeprowadzili: Artur Kowalczyk oraz Karol Kowalczyk – współpracownicy Centrum Studiów Polska Azja (www.polska-azja.pl), Autorzy rubryki – „ Na podbój Azji”.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Działalność Centrum Kultury Koreańskiej – wywiad z P. Soo Myoung Lee Reviewed by on 3 stycznia 2011 .

Centrum Kultury Koreańskiej (CKK) w Warszawie, jako pierwsza taka placówka w Europie  Środkowej, rozpoczęło swoją działalność w styczniu 2010. CKK powstała przy okazji 20-lecia zawarcia stosunków dyplomatycznych między Polską i Republiką Korei, które od tamtej pory współpracują ze sobą m.in. w sferze gospodarczej, politycznej, naukowej i kulturalnej. Głównym celem CKK jest popularyzacja kultury koreańskiej w

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź