Indonezja news

Dżakarta: przywódcy religijni wzywają do wyboru muzułmańskiego gubernatora

commons.wikimedia.org

Forum Muzułmanów (FUI), koalicja konserwatywnych i radykalnych grup islamskich, zorganizowała w sobotę (11.02), podczas zbiorowej modlitwy w największym dżakarckim meczecie Istiqlal, zgromadzenie muzułmanów będące formą protestu przeciwko ubiegającemu się o reelekcję gubernatorowi Dżakarty, Basuki „Ahok” Tjahaja Purnama. W czasie zgromadzenia w meczecie, przywódcy konserwatywnych ugrupowań muzułmańskich wezwali Indonezyjczyków, by nie głosowali na kandydata wyznającego inną religię niż islam.

Sobotnie (11.02) wydarzenie zorganizowane na 4 dni przed wyborami gubernatorskimi w Dżakarcie (15.02), wzywające do głosowania na muzułmańskiego kandydata, miało na celu przekonanie wyborców by nie głosowali na Basuki „Ahok” Tjahaja Purnama, chrześcijanina chińskiego pochodzenia, jedynego niemuzułmańskiego kandydata startującego w najbliższych wyborach w stolicy kraju.

Gubernator „Ahok” zmaga się od kilku miesięcy z ogromną falą krytyki ze strony konserwatywnych i radykalnych ugrupowań muzułmańskich, po tym jak podczas jednego z wieców wyborczych odniósł się, w opinii protestujących, w niewłaściwy sposób w stosunku do jednego z wersetów Koranu, co doprowadziło w ostatnich miesiącach do licznych protestów konserwatywnych muzułmanów i postawienia gubernatora Dżakarty przed sądem pod zarzutem bluźnierstwa.

Organizatorzy sobotniego protestu początkowo planowali zorganizowanie marszu w centrum stolicy, nawiązującego do grudniowego masowego protestu wymierzonego w Ahoka, który zebrał na ulicach ponad 200,000 muzułmanów.  Brak zgody policji ze względów bezpieczeństwa na uliczny protest, wymusił na organizatorach zmianę formy protestu, z ulicznego pochodu na zgromadzenie i masową modlitwę w meczecie Istiqlal.

W czasie sobotniego wydarzenia w meczecie Istiqlal wystąpił m.in. Habib Rizieq (lider jednego z najbardziej radykalnych ugrupowań muzułmańskich w Indonezji – Frontu Obrony Islamu – FPI), zagorzały krytyk gubernatora Basuki „Ahoka” Tjahaja Purnama, który wygłosił kazanie skupiające się na wersecie z Koranu, do którego nawiązywał oskarżony o bluźnierstwo gubernator Dżakarty. Oprócz lidera FPI, w meczecie wystąpili również inni radykalni przywódcy muzułmańscy jak również przedstawiciele kilku partii opozycyjnych, nawołujący zgromadzonych do uratowania Dżakarty poprzez głosowania tylko na kandydatów muzułmańskich.

Podczas sobotniego zgromadzenia w meczecie, do tysięcy uczestników dołączyli również dwaj kontrkandydaci Ahoka w najbliższych wyborach: Agus Harimurti Yudhoyono – kandydat Partii Demokratycznej, syn byłego prezydenta Indonezji (Susilo Bambang Yudhoyono) oraz Anies Basweden – przedstawiciel Partii Gerindra, były minister edukacji.

Ostatnie sondaże przed środowymi (15.02) wyborami gubernatorskimi w Dżakarcie wskazują, iż największe szanse na zwycięstwo ma wspierany przez obecnie rządzącą partię PDI-P – Basuki „Ahok” Tjahaja Purnama, za którym kolejno plasują się Anies Baswedan oraz Agus Harimurti Yudhoyono.

Wielu obserwatorów uważa, iż wygrana w środowych wyborach gubernatorskich w Dżakarcie może mieć istotny wpływ na wybory prezydenckie w 2019 roku, jak również na kształt indonezyjskiej polityki w najbliższych latach.

W opinii Tobiasa Basuki, analityka renomowanego indonezyjskiego think-tanku CSIS: „Te wybory mogą określić trajektorię przyszłości Indonezyjskiej polityki… czy ujrzymy brzydką przyszłość, gdzie religia i etniczność jest jeszcze bardziej upolityczniana dla korzyści ”.

Na podstawie: reuters.com, straitstimes.com, jakartaglobe.id

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Dżakarta: przywódcy religijni wzywają do wyboru muzułmańskiego gubernatora Reviewed by on 14 lutego 2017 .

Forum Muzułmanów (FUI), koalicja konserwatywnych i radykalnych grup islamskich, zorganizowała w sobotę (11.02), podczas zbiorowej modlitwy w największym dżakarckim meczecie Istiqlal, zgromadzenie muzułmanów będące formą protestu przeciwko ubiegającemu się o reelekcję gubernatorowi Dżakarty, Basuki „Ahok” Tjahaja Purnama. W czasie zgromadzenia w meczecie, przywódcy konserwatywnych ugrupowań muzułmańskich wezwali Indonezyjczyków, by nie głosowali na kandydata wyznającego inną

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź