Indonezja news,Malezja news,News

Dżakarta i Kuala Lumpur oburzone decyzją UE o zakazie użycia oleju palmowego

źródło: flickr.com

Indonezja i Malezja, które odpowiadają za prawie 90 proc. światowej produkcji oleju palmowego, wyraziły oburzenie decyzją Parlamentu Europejskiego o zakazie używania go w procesie wytwarzania biopaliw. Zakaz ten wejdzie w życie w roku 2021, aby zapobiec deforestacji terenów i pomóc w realizacji celów klimatycznych Unii Europejskiej.

Przywódcy polityczni obu krajów Azji Południowo-Wschodniej ostrzegają, że ruch ten może doprowadzić do konfliktu handlowego. Malezyjski minister ds. przemysłu plantacyjnego i surowców Mah Siew Keong nazwał decyzję „apartheidem w rolnictwie”.

Według danych indonezyjskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Palmowego (GAPKI) w 2016 roku z Malezji eksportowano 2,06 mln ton oleju palmowego. – Decyzja Parlamentu stanowi protekcyjną barierę handlową i narusza zobowiązania Unii Europejskiej podjęte w ramach działań Światowej Organizacji Handlu. – oświadczył Keong. –Nie zawahamy się podjąć środków naprawczych. – nawoływał państwa członkowskie do odrzucenia stanowiska Parlamentu.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego w środę (17.01) głosowali za zmianą projektu ustawy o energii odnawialnej, która wzywa do zredukowania do zera udziału biopaliw i biopłynów produkowanych z oleju palmowego.

Indonezyjska minister spraw zagranicznych Retno Marsudi podkreślała, że decyzja Parlamentu jest decyzją dyskryminującą. W przypadku Indonezji aż 40 proc. eksportowanego do Europy oleju palmowego przetwarzane jest właśnie na biopaliwa.

Europa jest też drugim największym rynkiem eksportowym Malezji dla oleju palmowego, z czego 30 proc. wykorzystywane jest przy produkcji biodiesla.

Na dorocznym bilateralnym spotkaniu przywódców Indonezji i Malezji w listopadzie zeszłego roku, premier Malezji Najib Razak i prezydent Indonezji Joko Widodo pytali, dlaczego Europa ma zamiar wykluczyć akurat olej palmowy, skoro produkcja pozostałych olejów roślinnych również „przyczynia się do wylesiania terenów”. Inne najczęściej używane oleje roślinne to olej sojowy, słonecznikowy czy rzepakowy.

Pod koniec roku 2017 plantacje palmy olejowej w Indonezji zajmowały powierzchnię 11,7 mln hektarów, a w Malezji ponad 4,49 mln hektarów. Dla porównania, cała powierzchnia lądowa Singapuru wynosi około 0,72 mln hektarów.

Tymczasem analitycy twierdzą, że zakaz używania oleju palmowego do produkcji biopaliw nie będzie wcale tak łatwy do wprowadzenia w życie. Dr Tungkot Sipayung, dyrektor wykonawczy w firmie Palm Oil Agribusiness Strategic Policy Institute zasugerował, że wycofanie tego oleju oznaczałoby dla Europy konieczność znalezienia dobrej alternatywy – być może byłby to olej sojowy produkowany w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. – Potrzebują więc trzech milionów ton dodatkowej podaży soi rocznie jako zamiennika, co oznacza, że ​​sześć milionów hektarów lasów tropikalnych w Brazylii musiałoby zostać przekształconych w plantacje soi, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu – tłumaczył.

Analityk branży James Fry podczas zeszłotygodniowego seminarium w Kuala Lumpur zauważył także, że alternatywne oleje roślinne są o wiele droższe.

Olej palmowy jest szeroko stosowany jako olej kuchenny. Około połowa wszystkich pakowanych produktów na półkach sklepowych zawiera go w swoim składzie. Towar ten ma też inne zastosowanie – można go mieszać z paliwami kopalnymi, takimi jak olej silnikowy, w celu produkcji biopaliw do silników.

 

 

Na podstawie: straitstimes.com

Opracowanie: Aleksandra Olejnik

Udostępnij:
 • 34
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  34
  Udostępnienia
Dżakarta i Kuala Lumpur oburzone decyzją UE o zakazie użycia oleju palmowego Reviewed by on 30 stycznia 2018 .

Indonezja i Malezja, które odpowiadają za prawie 90 proc. światowej produkcji oleju palmowego, wyraziły oburzenie decyzją Parlamentu Europejskiego o zakazie używania go w procesie wytwarzania biopaliw. Zakaz ten wejdzie w życie w roku 2021, aby zapobiec deforestacji terenów i pomóc w realizacji celów klimatycznych Unii Europejskiej. Przywódcy polityczni obu krajów Azji Południowo-Wschodniej ostrzegają, że ruch

Udostępnij:
 • 34
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  34
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź