Artykuły,Publicystyka

D. Krzyżańska, P. Twardziak: Przegląd najważniejszych informacji z Chin #7

Chiny – Świat – Trwają przygotowania do Forum Pasa i Drogi dla Międzynarodowej Współpracy

Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku oraz Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI wieku, zostały zainicjowane przez chińskiego Prezydenta – Xi Jinpinga w 2013r., celem wzmocnienia światowych współzależności, poprzez odbudowę antycznych arterii handlowych z naciskiem na rozwój infrastrukturalny.

W dniach 14 – 15 maja bieżącego roku w Pekinie odbędzie się Forum Pasa i Drogi dla Międzynarodowej Współpracy. Zgodnie z wypowiedzią, której w wywiadzie dla China Daily udzielił chiński radca stanu –  Yang Jiechi, służyć ma ono poszukiwaniu rozwiązań problemów gospodarczych zarówno w wymiarze regionalnym, jak i na skalę globalną.

Jak zaznaczył Yang, uczestnictwo w spotkaniu w ramach Forum, oficjalnie potwierdziło już 20 przywódców państw Azji, Europy, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej. Poza najwyższymi reprezentantami poszczególnych krajów, do udziału w poświęconej poszukiwaniu nowych środków dla promocji kooperacji dyskusji, zaproszono także m.in. delegacje na szczeblu ministerialnym, przedstawicieli światowych organizacji, a także uczonych i ekspertów.

Będzie to jednocześnie największy tegoroczny przejaw zaangażowania pekińskich władz w ukierunkowaną na ożywienie światowej gospodarki, promocję współpracy oraz zacieśniania międzynarodowych powiązań.  Zgodnie z wypowiedzią Xi, służyć ma ono państwom świata za swoistą platformę dla rozwiązywania globalnych problemów ekonomicznych.

Hasło przewodnie Forum brzmi: Pas i droga: Współpraca dla Wspólnego Dobrobytu, a rozmowy prowadzone na jego plenum, skoncentrowane mają być wokół aspektów dotyczących współpracy politycznej, transportu, finansów, handlu oraz kwestii społecznych.

Ponadto, Yang podkreślił także, iż zasięg oraz wymiar inicjatywy, w którą zaangażowało się już ponad 100 krajów (z czego 40 podpisało umowy o kooperacji z Chinami) i organizacji międzynarodowych, świadczy o jej niebagatelnym potencjale rozwojowym.

Zgodnie z wypowiedzią, jakiej udzielił wice prezes chińskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych – Ruan Zongze, niniejszą inicjatywę rozpatrywać można także, jako formę przyjęcia przez Chiny odpowiedzialności za sprawy globalne.

 Źródło: english.gov.cn

Chiny: Eskalacja napięć w sino – amerykańskich relacjach handlowych może doprowadzić do nieopłacalnej dla żadnej ze stron wojny handlowej. 

Chiny wyraziły głęboko idące niezadowolenie odnośnie do pogłębiania się konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi na płaszczyźnie handlu. Zapowiedziane przez stronę amerykańską nałożenie karnych taryf celnych na wyroby stalowe, które stanowią znaczną cześć chińskiego eksportu prawdopodobnie tylko spotęgują  narastające napięcia pomiędzy stronami. Działania takie nieuchronnie prowadzą do rozpoczęcia wojny handlowej podczas prezydentury Trumpa.

Wraz z początkiem minionego tygodnia Departament Handlu USA zapowiedział, po uprzednim przeprowadzeniu prób antydumpingowych oraz antysubsydyjnych, nałożenie karnych ceł na importowane wyroby ze stali nierdzewnej w wysokości od 63,86 do 190,71 procent.

Chiny wyrażają rozczarowanie, podjętymi przez Stany Zjednoczone działaniami, mającymi na celu wprowadzenie wysokich ceł importowych na eksportowane przez Chińczyków wyroby stalowe, podważając jedocześnie wiarygodność przeprowadzonego przezeń dochodzenia – stwierdził w sobotę (04.01) Wang Hejun, przewodniczący dochodzeniowego biura ochrony handlu w Ministerstwie Handlu

Wang dodał również, iż USA pominąwszy szereg  przedstawionych przez stronę chińską dowodów, narusza w wyraźny sposób zasady Światowej Organizacji Handlu. Co więcej nie uwzględniono także współpracy rządowej z przedsiębiorstwami podczas wspomnianego dochodzenia antysubsydyjnego – podkreślił Wang.

Ponadto, strona chińska zapewnia o podjęciu odpowiednich kroków mających na celu ochronę praw chińskich przedsiębiorstw z sektora przemysłu stalowego – wynika z oświadczenia Wanga, które jednocześnie podnosi kwestie uczestnictwa Chin w Światowej Organizacji Handlu już od 15 lat, domagając się respektowania niniejszego faktu w podejmowanych działaniach.

Wzmożona atencja względem omawianego sektora wynika z nałożonego przez USA  30 stycznia 52,5 procentowego cła antydumpingowego na importowane z Państwa Środka maszyny. I choć dochodzenie wszczęte zostało jeszcze podczas prezydentury Baracka Obamy, chińscy decydenci spodziewają się zaostrzenia sytuacji w związku z wyraźnie protekcjonistycznym stanowiskiem administracji Trumpa – napisał w sobotę (4.01) dziennik South China Morning Post, powołując się na obserwatorów.

Zapowiadane podczas kampanii prezydenckiej przez Donalda Trumpa nałożenie ceł wysokości 45 procent na import chiński oraz oskarżanie państwa o manipulacje walutowe, prowadzą do wszczęcia wojny handlowej pomiędzy niniejszymi, a ta zdaniem chińskich urzędników wysokiego szczebla nie będzie opłacalną dla żadnej ze stron – zaznacza SCMP.

Nadto, jak wynika ze styczniowego oświadczenia Amerykańskiej Izby Handlowej w Chinach, Pekin w związku z zaistniałymi dążeniami obecnej administracji Waszyngtonu, przygotowuje działania odwetowe egzemplifikowane między innymi poprzez wszczęcie procedur dochodzeniowych odnośnie do amerykańskich produktów na chińskim rynku.

Takie zaostrzenie pojawiających się coraz częściej konfliktogennych incydentów doprowadzi finalnie do wykreowania wojny handlowej miedzy dwoma największymi gospodarkami – stwierdził naukowiec Jin Baisong – niegdyś związany z Ministerstwem Handlu.

Kształtowanie polityki o charakterze konfrontacyjnym podyktowane jest prawdopodobnie zobowiązaniem się podczas kampanii prezydenckiej przez Trumpa do wyrównania chińsko – amerykańskiego bilansu handlowego, który to zdecydowanie mniej korzystny pozostaje obecnie dla gospodarki USA, a także uatrakcyjnienia krajowej produkcji, w celu zapewnienia nowych miejsc pracy. Incydenty zaogniające relacje handlowe zaś, będą w najbliższym czasie niniejsze definiować – podsumował Jin

Warto jednakże zaznaczyć, iż podniesiona problematyka odnoście do eksportowanych przez Chiny wyrobów, stanowi kwestie sporną również w relacjach zewnętrznych z pozostałymi uczestnikami stosunków międzynarodowych. Państwo Środka jest bowiem zaangażowane w analogiczny spór z Unią Europejską, która to oskarża stronę chińską o zaniżanie wartości eksportowanych wyrobów, zaznaczając, iż jego konsekwencje godzą bezpośrednio w konkurencyjność wewnątrzwspólnotowego rynku. Podjęte przez niniejszą kroki wyraziły się poprzez nałożenie karnych ceł na chiński import, w odpowiedzi zaś spotykając się z wszczęciem procedur antydumpingowych względem produktów europejskich na terenie Chin, w tym głośno komentowanego importu francuskich win.

Źródło:www.scmp.com

źródło: commons.wikimedia.org

Chiny – Australia – Chiński Minister Spraw Zagranicznych odwiedzi Australię i Nową Zelandię.

W piątek (03.02) rzecznik chińskiego MSZ ogłosił planowaną w dniach 7 – 10 lutego wizytę Ministra Spraw Zagranicznych – Wang Yi, której destynację stanowić będą Australia i Nowa Zelandia.

Celem wizyty ma być zacieśnianie więzów bilateralnych między Chinami a niniejszymi państwami wobec, upatrywanej przez władze w Pekinie, destabilizacji związanej z decyzjami amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Będzie to pierwsza wizyta zagraniczna Wang Yi w nowym księżycowym roku. Ma ona podkreślić wagę, jaką strona chińska przykłada do relacji z Australią.

Ponadto, pomimo, iż tego rodzaju wizyty, co do zasady planowane są z wyprzedzeniem, najbliższa do wiadomości publicznej podana została niedługo po medialnie nagłośnionej rozmowie prezydenta USA z premierem Australii – Malcolm’em Turnbullem.

Napięcie na linii Waszyngton – Canberra, stworzyło okazję dla zacieśnienia współpracy chińsko – australijskiej szczególnie, wobec wycofania się Stanów Zjednoczonych z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) oraz przejęcia inicjatywy w zakresie pogłębiania kooperacji regionalnej.

Źródło: http: www.scmp.com

Chiny – USA – Współpraca jedyną drogą dla przyszłości relacji chińsko – amerykańskich.

W poniedziałek (06.02) na łamach China Daily pojawił się artykuł, akcentujący znaczenie obustronnie korzystnej kooperacji, wzajemnego szacunku oraz unikania konfrontacji, dla jakości stosunków na linii Pekin – Waszyngton.

Zgodnie z zawartymi w niniejszym zaleceniami, obie strony powinny rozwijać relacje handlowe oraz zwiększać ilość inwestycji, ukierunkowanych na wzrost korzyści.

Zaawansowana współpraca chińsko – amerykańska, posłużyć może bowiem za solidny fundament dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa, podczas gdy eskalacja konfliktu mogłaby okazać się brzemienna w skutki zarówno dla zainteresowanych krajów, jak i reszty państw świata.

W treści artykułu podkreślono ponadto, iż z racji odmiennych historii, kultury, systemów społeczno – politycznych oraz poziomów rozwoju, pewnego rodzaju napięcia jawią się nieuniknionymi. Niemniej jednak, jako najrozsądniejsze rozwiązanie, zasugerowano uczynienie wspólnych celów priorytetowymi i budowanie na ich podstawie wzajemnego szacunku i zaufania, a także środków dla unikania nieporozumień.

 Źródło: xinhua.net

D. Krzyżańska, P. Twardziak

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
D. Krzyżańska, P. Twardziak: Przegląd najważniejszych informacji z Chin #7 Reviewed by on 7 lutego 2017 .

Chiny – Świat – Trwają przygotowania do Forum Pasa i Drogi dla Międzynarodowej Współpracy Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku oraz Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI wieku, zostały zainicjowane przez chińskiego Prezydenta – Xi Jinpinga w 2013r., celem wzmocnienia światowych współzależności, poprzez odbudowę antycznych arterii handlowych z naciskiem na rozwój infrastrukturalny. W dniach 14 – 15 maja bieżącego

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź