Artykuły,Publicystyka

D. Krzyżańska, P. Twardziak: Przegląd najważniejszych informacji z Chin #6

Chiny – Rosja – Chińskie pociski nuklearne na chińsko – rosyjskiej granicy.

W poniedziałek (23.01) Global Times odniósł się do doniesień publikowanych przez media m.in. w Hong Kongu, czy na Tajwanie. Ich treść dotyczyła rzekomego rozmieszczenia chińskich pocisków nuklearnych w prowincji Heilongjiang – niedaleko granicy z Rosją.

Zgodnie z doniesieniami były to, uznawane za jedne z najbardziej zaawansowanych, międzykontynentalne pociski nuklearne Dongfeng-41 o zasięgu 14 tysięcy kilometrów. Wielu ekspertów w dziedzinie wojskowości uważa, że Chiny ukończyły produkcję tego typu broni, niemniej jednak teza ta wciąż nie znalazła swojego oficjalnego potwierdzenia.

Niektóre spośród mediów dopuszczają możliwość celowego umieszczenie informacji o pociskach Dongfeng-41 przez chińskie służby wojskowe w ramach reakcji na niedawne zaprzysiężenie amerykańskiego prezydenta – Donalda Trumpa, słynącego z podejmowania kontrowersyjnych decyzji w dziedzinie relacji Chiny – USA.

Ponadto niekwestionowany wzrost międzynarodowej pozycji Chin generuje również większą liczbę zagrożeń strategicznych. Odstraszanie nuklearne pełni w takich warunkach fundamentalną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa kraju.

Stany Zjednoczone dysponują obecnie największą armią o najpotężniejszym potencjale nuklearnym. Mimo to, ich obecny prezydent niejednokrotnie wzywał do dalszego poszerzania go. Nie powinien zatem dziwić fakt, iż wobec tego ChRL również czuje potrzebę rozwijania swoich możliwości w tym zakresie. Ideą nie jest tu dążenie do konfrontacji, lecz stworzenie arsenału zdolnego do skutecznego odstraszania jakiegokolwiek innego państwa.

Źródło: www.globaltimes.cn

Chiny – USA: Decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu się z TPP nową perspektywą gospodarczej współpracy regionalnej dla Chin.

W poniedziałek (23.01) w Waszyngtonie podczas oficjalnego spotkania doszło do podpisania dokumentu o wycofaniu się USA z Transpacyficznego Porozumienia o Wolnym Handlu. Decyzja ta jest rezultatem prowadzonej przez Trumpa kampanii wyborczej, której to nadrzędne postulaty odnosiły się przede wszystkim do odbudowy amerykańskiej gospodarki, a podpisanie jej należy rozumieć jako realizacje obietnic wyborczych.

Zdaniem prezydenta, przystąpienie do wielostronnej umowy w takiej formie, nie stanowiłoby korzyści dla strony amerykańskiej. Wycofanie USA z porozumienia, choć spodziewane, wzbudziło w mediach szerokie zainteresowanie.

Chiński dziennik Global Times zaznacza, że posunięcie nowego prezydenta, z jednej strony z pewnością osłabi wpływy Waszyngtonu względem Chin w regionie, z drugiej zaś podkreśla pozorność podjętego przez USA kierunku. W trakcie spotkania bowiem wspomniano także o nawiązaniu bilateralnych form współpracy gospodarczej z poszczególnymi państwami.

W kręgu najgłośniej krytykowanych praktyk handlowych w aspekcie dwustronnych relacji gospodarczych pozostają obok Meksyku właśnie Chiny. Realizacja zamierzonej polityki względem Pekinu, w celu wyrównania, niesprawiedliwego zdaniem Trumpa, bilansu w wymianie handlowej, realizowana być może poprzez włączenie w dyskusje takich kwestii, jak Tajwan czy Morze Południowochińskie – komentuje Global Times.

Rezygnacja z dotychczasowej strategii balansowania chińskich wpływów w regionie, forsowana przez administracje Baracka Obamy, przynosi jednakże również szereg nowych, pozytywnych perspektyw dla Chin. Jedną z nich stanowi możliwość dołączenia Chin do odrzuconego przez USA porozumienia o wolnym handlu, do którego dotychczas uczestniczenia nie były zaproszone.

Odstąpienie Stanów Zjednoczonych od umowy w ramach realizacji polityki „America first” nie leży w interesie pozostałych jedenastu państw uczestniczących w TPP, a w dalekiej perspektywie również USA, aczkolwiek decyzja Trumpa pozostaje jasną w odbiorze – skomentował w poniedziałek premier Nowej Zelandii, Bill English. Zapytany zaś o ewentualną przyszłość transpacyficznego partnerstwa oraz możliwość partycypacji weń Chin – określił je jako możliwe, zaprzeczając tym samym jakoby negocjacje, w związku z rezygnacją USA, miały zostać przerwane.

Jednakże przyjęta przez stronę amerykańską polityka nie powinna wzbudzać złudzeń w kwestii oddania Pekinowi możliwości tworzenia i dyktowania reguł handlu międzynarodowego – podkreślił Global Times.

Źródło: www.globaltimes.cn

www.chinadaily.com.cn

źródło: commons.wikimedia.org

Chiny – Nepal – Władze Nepalu pozytywnie odniosły się do chińskiej inicjatywy Pasa i Drogi.

We wtorek (17.01), rozpoczęła się dwudniowa China –  Nepal Think Tank Conference 2017 w Katmandu. Jej organizatorami było katmandyjskie biuro Xinhua News Agency oraz Centrum Studiów nad Nepalem chińskiego Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu w Hebei.

W konferencji uczestniczyło czternastu chińskich uczonych pochodzących z różnych uniwersytetów. Celem spotkania była natomiast, ukierunkowana na zacieśnianie współpracy, wymiana opinii w wielu aspektach dotyczących relacji na linii Pekin – Katmandu. Poruszone zostały m.in. kwestie roli, jaką partie polityczne pełnią w kształtowaniu niniejszych, czy też chińsko – indyjsko – nepalskiego partnerstwa trójstronnego, inicjatywy Pasa i Drogi oraz Korytarza Gospodarczo – Kulturowego.

Podczas inauguracji konferencji Premier Nepalu – Sharma Oli oświadczył, że zarówno władze, jak i społeczność Nepalu nie dopuszczą nigdy, by jakikolwiek element naraził na uszczerbek ich relacje z Chinami.

W swojej towarzyszącej spotkaniu wypowiedzi, Kamal Thapa – przewodniczący Rastriya Prajatantra Party podkreślił, iż chińsko – nepalskie relacje zawsze odznaczały serdeczność, współpraca, a także wzajemne przyjaźń oraz zaufanie i można uznać je za mocne i stabilne.

Przekonanie o jakości stosunków wzajemnych wyraził także jeden z członków Komitetu Centralnego Kongresu Nepalu – Gururaj Ghimire, który akcentując jasny stosunek wobec przestrzegania One China Policy dodał, że żadna siła nie jest w stanie wstrząsnąć nepalsko – chińskimi relacjami.

Przywódca Sanghiya Samjabadi Party – Shivajee Yadav, wyraził natomiast wdzięczność za chiński szacunek dla suwerenności Nepalu, który wyrażony został poprzez nieingerencję Pekinu przy okazji promulgacji nepalskiej konstytucji w 2015r.

Po stronie chińskiej, w związku z konferencją wypowiedzi udzielił Huang Youyi – Sekretarz Generalny Rady Doradczej ds. Międzynarodowych chińskiego Chahar Insitute. Stwierdził on, iż Chiny są wpływowym i wiarygodnym przyjacielem Nepalu.

Źródło: xinhua.net

Chiny – Urugwaj – rozwój współpracy na linii Pekin – Montevideo.

W piątek (20.01) Minister Spraw Zagranicznych Urugwaju –  Rodolfo Nin Novoa odbył wizytę w chińskiej antarktycznej stacji polarnej Wielki Mur. Podkreślił wówczas znaczenie i poziom chińsko – urugwajskiej współpracy na płaszczyźnie naukowej.

Minister spotkał się również z pracownikami niniejszej stacji i został zapoznany z projektami przez nich prowadzonymi. W oświadczeniu wydanym w ramach wizyty zauważył, iż dobre relacje na poziomie współpracy naukowej stanowią podstawę, umożliwiającą rozwój i pogłębianie relacji urugwajsko – chińskich.

Zaakcentował również znaczenie, jakie dla dynamizacji tychże miało memorandum ogłoszone podczas dyplomatycznej wizyty prezydenta kraju –  Tabare Vazqueza w Pekinie w październiku 2016 roku. To właśnie ono bowiem, jak zauważył Nin Nova, zawierając postanowienia dotyczące współpracy badawczej na Antarktyce, umożliwiła sukcesywne pogłębianie się relacji na linii Montevideo – Pekin.

Źródło: xinhua.net

Opracowanie: Dominika Krzyżańska, Patrycja Twardziak

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
D. Krzyżańska, P. Twardziak: Przegląd najważniejszych informacji z Chin #6 Reviewed by on 27 stycznia 2017 .

Chiny – Rosja – Chińskie pociski nuklearne na chińsko – rosyjskiej granicy. W poniedziałek (23.01) Global Times odniósł się do doniesień publikowanych przez media m.in. w Hong Kongu, czy na Tajwanie. Ich treść dotyczyła rzekomego rozmieszczenia chińskich pocisków nuklearnych w prowincji Heilongjiang – niedaleko granicy z Rosją. Zgodnie z doniesieniami były to, uznawane za jedne

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź