Artykuły,Publicystyka

D. Krzyżańska, P. Twardziak: Przegląd najważniejszych informacji z Chin #3

Chiny: Atak terrorystyczny w prowincji Xinjiang

W środę (28.12) doszło do zamachu terrorystycznego w Ujgurskim Regionie Autonomicznym – Xinjiangu.

Trzech uzbrojonych w noże i materiały wybuchowe napastników zaatakowało pracowników przebywających w siedzibie Komitetu Komunistycznej Partii Chin, na obszarze prefektury Moyu.

Zgodnie z informacjami podanymi przez chińskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego w zamachu zginęły dwie osoby, trzy inne zostały ranne.

Zamachowcy zostali zastrzeleni na miejscu. Chińskie władze rozpoczęły śledztwo w sprawie.

Ponadto, w związku możliwością wystąpienia podobnych incydentów, prokuratura generalna Xinjiangu ogłosiła powołanie specjalnej jednostki do spraw związanych z terroryzmem.

Niniejsza jednostka działać będzie na terytoriach, które jak twierdzi Guo Lianshan – prokurator generalny miejscowej prokuratury, należą do najbardziej zagrożonych atakami terrorystycznymi. Wśród nich znalazły się prefektury: Kaszgar, Hotan, Aksu, a także autonomiczna prefektura Yili Kazakh, mongolska autonomiczna prefektura Bayingolin oraz stolica Xinjiangu – Urumqi.

Źródła: xinhuanet.com

english.cctv.com

Chiny – Sri Lanka: Lider opozycji przeciwny kontrowersyjnej chińskiej inwestycji na Sri Lance.

Były prezydent Sri Lanki – Mahinda Rajapaksa – obecnie będący liderem opozycji, wyraził głośny sprzeciw wobec planowanej w najbliższej przyszłości inwestycji ChRL na południu kraju.

Pomimo bliskich relacji, jakie łączyły lankijskiego polityka z Chinami za czasów sprawowania przez niego władzy, obecnie proponowana przez Pekin forma współpracy w ramach niniejszej inwestycji, jest jego zdaniem nie do zaakceptowania.

Władze Sri Lanki zgodziły się oddać w 99 – letnią dzierżawę 6000 hektarów ziemi. Celem projektu jest stworzenie strefy inwestycyjnej, która zgodnie z ich przewidywaniami zapewnić ma tysiące nowych miejsc pracy.

Opozycja, co do zasady, nie neguje idei przedsięwzięcia. Krytyce poddaje jednak jego rozmiar oraz formę, która zakłada wykorzystanie również gruntów niepaństwowych.

Będzie to największa inwestycja zagraniczna w historii Sri Lanki i niekwestionowany sukces pekińskiej dyplomacji.

Źródło: www.scmp.com

Chiny – USA: Pekin przeciwny kwestii Taiwanu w US National Defense Authorization Act na rok 2017.

Hua Chunying, rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wyraził daleko idącą dezaprobatę odnośnie do zawartego w treści US National Defense Authorization Act zapisu dotyczącego kwestii militarnych w ramach kooperacji USA – Tajwan – jak podały w poniedziałek (26.12) chińskie media.

Niniejszy zapis obejmuje amerykańsko – tajwańską wymianę wojskową na wysokim szczeblu. Pomimo, iż – jak podkreśla Hua – niepokojące stronę chińską elementy treści ustawy nie są prawnie wiążące, godzą one w interes narodowy ChRL, a także naruszają jej suwerenność, będąc tym samym nie do zaakceptowania dla władz w Pekinie.

Rzecznik wezwał ponadto Waszyngton do respektowania złożonej Chinom obietnicy wstrzymania jakiejkolwiek wymiany wojskowej oraz sprzedaży broni Tajwanowi.

Należy również nadmienić, że jest to pierwszy przypadek, kiedy amerykański National Defense Authorization Act zawiera aspekt tego rodzaju wojskowej współpracy, z leżącym w interesie strategicznym ChRL Tajwanem.

Źródło: cctv.com

Chiny: Rząd wprowadza całkowity zakaz handlu kością słoniową.

Podjęta przez Pekin decyzja, stanowi kontynuację wprowadzonego w marcu 2016r., trzyletniego zakazu importu kości słoniowej w ramach zaostrzonej walki z nielegalnym handlem m.in. dzikimi zwierzętami.

Wprowadzone zmiany dotkną wiele chińskich firm zajmujących się obróbką kości słoniowej, a także tych, które pośredniczą w jej transporcie lub sprzedaży – jak twierdzi przedstawiciel Administracji Lasów Państwowych ChRL.

W weekendowym oświadczeniu Rady Państwa, władze zobowiązały się do podjęcia szeregu działań ukierunkowanych na zwiększenie ochrony słoni oraz sukcesywnego uniemożliwiania handlu kością słoniową na terytorium kraju.

Nowe prawo zyskało już aprobatę azjatyckiego oddziału Wildlife Conservation Society, którego dyrektor – Aili Kang uznał je za dobrą wiadomość, zapowiadającą zamknięcie największego w skali świata rynku zbytu kości słoniowej.

Należy jednak dodać, iż dopuszczony będzie obrót wtórny wyrobów zakupionych przed wprowadzonym w 1989 roku zakazem, a także tych, opatrzonych niezbędnym certyfikatem. Dodatkowo, posiadacze kości słoniowej, którzy nabyli ją legalną drogą, będą mogli wystąpić o wydanie stosownego dokumentu, umożliwiającego wystawianie przedmiotów wykonanych z tego materiału w muzeach oraz na wystawach.

Źródło: shanghaidaily.com

źródło: commons.wikimedia.org

Chiny: Penalizacja nielegalnych działań prowadzących do zanieczyszczenia środowiska.

W poniedziałek (26.12) państwowe organy sądownicze ChRL dokonały interpretacji przepisów sankcjonujących działania powodujące zanieczyszczenie środowiska, określając tym samym szereg warunków klasyfikacji niniejszych działań, jako przestępstwa.

Uzasadnienie Najwyższego Sądu Ludowego oraz Najwyższej Prokuratury Ludowej pozwoliło na zdefiniowanie 18 działań określanych, jako poważne zagrożenie dla środowiska, które odtąd, zgodnie z prawem traktowane będą jako przestępstwo środowiskowe.

Zgodnie z eksplikacją przedstawioną przez organy państwowe, dopuszczenie się czynów takich jak fałszowanie informacji dotyczących poziomu zanieczyszczenia środowiska, czy też wzbogacenie się poprzez nielegalne formy utylizacji, przekraczające kwotę 300 000 RMB, definiowane będą jako przestępstwo.

Wykładnia przepisów zawiera również klaryfikacje konsekwencji, do jakich może doprowadzić nieprzestrzeganie norm prawnych w omawianej kwestii. Jak stwierdza Yan Maokun, dyrektor biura ds. badań Najwyższego Sądu Ludowego, bezprawna utylizacja ponad stu ton niebezpiecznych odpadów może doprowadzić do utraty zdrowia ponad stu osób lub śmierci co najmniej jednej z nich.

Ponadto, jak dodaje, bezpośrednią implikację wobec osób dopuszczających się nielegalnych procederów, może stanowić kara od trzech do siedmiu lat pozbawienia wolności oraz kary grzywny.

Warto jednocześnie zaznaczyć, iż przyjęta przez chińskie władze interpretacja stanowi precedens w klasyfikacji wyżej wymienionych działań, jako przestępstwa. Dotychczas wymierzane kary stanowiły bowiem przedmiot postępowania administracyjnego.

Chinadailyasia.com

english.mep.gov.cn

xinhuanet.com

Chiny: Xi Jinping  wezwał państwa BRICS do zacieśniania współpracy.

W niedzielę (01.01) prezydent ChRL – Xi Jinping wygłosił odezwę do pozostałych wchodzących w skład BRICS państw, a mianowicie: Brazylii, Federacji Rosyjskiej, Indii oraz Republiki Południowej Afryki. W jej treści apelował o pogłębianie relacji i wspólne budowanie lepszej przyszłości.

Xi skierował również do przywódców niniejszych państw korespondencję, zawierającą zarys koncepcji zwiększania współpracy w ramach chińskiej prezydencji w BRICS przypadającej na 2017 rok.

W swojej wypowiedzi, prezydent Chin zwrócił również uwagę na wymierne efekty kooperacji w minionej dekadzie, wyróżniając wśród nich m.in. wkład w zwiększenie światowego wzrostu gospodarczego, poprawę globalnego zarządzania oraz sukcesy w dziedzinie demokratyzacji relacji międzynarodowych.

Zapowiedział także, iż właśnie rozpoczęta kolejna dekada zaowocuje zarówno dalszym pogłębianiem współpracy, jak i nową, bardziej znaczącą rolą, jaką odgrywać będą państwa BRICS w świecie.

Stawianie czoła niestabilności i niepewności współczesnego środowiska międzynarodowego wymaga od państw BRICS zwiększonej solidarności, kooperacji oraz zabezpieczania wspólnych interesów – dodał Xi Jinping.

Zgodnie z zapowiedziami najbliższy szczyt przywódców BRICS odbędzie się we wrześniu 2017 roku w Xiamen, mieście położonym w chińskiej prowincji Fujian.

Źródło: chinadailyasia.com

Opracowanie: Dominika Krzyżańska, Patrycja Twardziak

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
D. Krzyżańska, P. Twardziak: Przegląd najważniejszych informacji z Chin #3 Reviewed by on 3 stycznia 2017 .

Chiny: Atak terrorystyczny w prowincji Xinjiang W środę (28.12) doszło do zamachu terrorystycznego w Ujgurskim Regionie Autonomicznym – Xinjiangu. Trzech uzbrojonych w noże i materiały wybuchowe napastników zaatakowało pracowników przebywających w siedzibie Komitetu Komunistycznej Partii Chin, na obszarze prefektury Moyu. Zgodnie z informacjami podanymi przez chińskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego w zamachu zginęły dwie osoby, trzy

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź