Artykuły,Publicystyka

D. Krzyżańska, P. Twardziak: Przegląd najważniejszych informacji z Chin #11

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła rezolucji w sprawie nałożenia sankcji na Syrię.

Poddana pod głosowanie rezolucja w sprawie Syrii, utworzona z inicjatywy Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych, nie została przyjęta podczas wtorkowego (28.08) głosowania członków Rady Bezpieczeństwa. W trakcie niniejszego 9 członków opowiedziało się za przyjęciem tejże, Kazachstan, Egipt i Etiopia zaś wstrzymały się od głosu. Przeciwnym nałożeniu sankcji były dzierżawiące prawo weta Chiny i Rosja., wraz z nimi oponowała również Boliwia.

Wejście w życie rezolucji wiązałoby się z zamrożeniem aktywów oraz wprowadzeniem zakazu podróży dla poszczególnych jednostek, a także szeregu osób związanych z syryjskim rządem. Forsowane sankcje determinowane są zarzutami użycia przez syryjskich decydentów broni chemicznej, której to obecność wykryły, przeprowadzające sondy wspólnie z Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej, siły ONZ.

Jak wynika z przedłożonego raportu, będącego wynikiem przeprowadzenia dochodzenia, rząd syryjski dopuścił się trzykrotnego użycia chemicznej substancji toksycznej jako broni w prowadzonym konflikcie. Zaznaczono również przypadek wykorzystania przez Państwo Islamskie iperytu siarkowego (gaz musztardowy), uznawanego za bojowy środek trujący.

Liu Jieyi – chiński ambasador przy ONZ, w komentarzu do zajętego przez Pekin stanowiska wyraźnie stwierdził, iż nadmienione dochodzenie w sprawie użycia broni chemicznej nadal trwa, nieodpowiednim byłoby zatem wyciąganie ostatecznych wniosków przed jego zakończeniem. Ponadto dodał, iż Rada winna w sposób profesjonalny, poprzez kooperatywne wsparcie dochodzenia, przyczynić się do uzyskania precyzyjnych wniosków bazując na solidnych dowodach. Podkreślił jednocześnie absolutny sprzeciw wobec używania broni chemicznej przez jakiegokolwiek państwo, organizacje, a także każdą inna jednostkę.

Co więcej, zaznaczono również aktualność wciąż prowadzonych rozmów pokojowych w Genewie w kwestii zakończenia konfliktu w Syrii. Próba wprowadzenia rezolucji przez zachodnie państwa w trakcie trwania niniejszych pozostaje nieodpowiednim, bowiem podważa i ogranicza dyplomatyczne oraz polityczne wysiłki tychże państw w procesie pokojowym – stwierdził rosyjski ambasador Władimir Safronkov – dodając, że głównym zagrożeniem pozostaje terroryzm i to na nim winna skupić się współpraca w Radzie. Zgodnie z projektem rezolucji zakazane byłyby również dostawy śmigłowców dla syryjskiego rządu. Takie działanie – w opinii rosyjskiego ambasadora – negatywnie wpłynie na walkę z zagrożeniem asymetrycznym, a także na możliwości realizacji pomocy humanitarnej dla Syrii.

Amerykańska ambasador Nikki Haley twierdzi zaś, iż kwestie podnoszone w omawianej rezolucji powinny pozostawać bezdyskusyjnymi. Wdrożenie nadmienionych sankcji natomiast, w konsekwencji użycia broni chemicznej, nie powinno zostać poddane jakiejkolwiek wątpliwości i niezwłocznie, bez wahania wprowadzone w życie.

news.xinhuanet.com

Handel z Chinami korzyścią dla USA.

Pomimo wielokrotnie adresowanych w stronę Pekinu oskarżeń odnośnie do bilateralnej współpracy handlowej pomiędzy państwami, która zdaniem Trumpa stanowi jedną z determinant masowych zamknięć amerykańskich fabryk, strona chińska nieustająco wyraża chęć pogłębiania stosunków ekonomicznych pomiędzy niniejszymi.

Donald Trump podczas wygłoszonej w środę (1.03) pierwszej przemowy do Kongresu stwierdził, iż od czasu przystąpienia Stanów Zjednoczonych do Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu oraz przyjęcia w poczet członków Światowej Organizacji Handlu  ChRL w 2001 roku, obywatele USA stracili ponad ¼ miejsc pracy i blisko 60 tysięcy fabryk .

Geng Shuang – pełniący obowiązki rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych podczas konferencji prasowej w odpowiedzi na zawarte w przemowie amerykańskiego prezydenta oskarżenia zaznaczył, iż obecne relacje na linii Pekin – Waszyngton charakteryzują obopólne korzyści. Co więcej, powołując się na wydany przez UCBC raport podkreślił, iż bilateralne relacje handlowe i różnego rodzaju inwestycje przyczyniły się do wykreowania tylko w 2015 roku 2,65 milionów miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych i ten właśnie argument należy przyjąć za racjonalnie obrazujący obecną sytuacje.

Kontestując zaś negatywny wpływ mający wynikać z przystąpienia Chin do WTO, podkreślił, iż za implikację tego uznać na należy nie tylko wzrost aktywności Chin w ramach globalnej współpracy gospodarczej, ale także wykreowany w związku z niniejszym wzrost światowego handlu.

Donald Trump uznając trapiący amerykańską gospodarkę deficyt, rosnące bezrobocie i kryzys ekonomiczny za jedno z głównych zagrożeń dla USA, powyższe definiuje, jako bezpośrednie konsekwencje istnienia systemu wolnego handlu – stwierdził Ni Feng, zastępca dyrektora Instytutu Studiów Amerykańskich w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

źródło: commons.wikimedia.org

Amerykański prezydent podniósł w trakcie przemowy również aspekt niesprawiedliwości w kwestii wysokości taryf celnych. Jego zdaniem eksportowane z Ameryki dobra zmierzyć muszą się z bardzo wysokimi stawkami celnymi i podatkowymi. Te importowane do Stanów Zjednoczonych nie zostają obarczone, w porównaniu z amerykańskim eksportem, praktycznie żadną opłatą.

W opinii Bai Ming, pracownika naukowego w Chińskiej Akademii Handlu Zagranicznego i Współpracy Gospodarczej, obecna sytuacja Stanów Zjednoczonych determinowana jest przeprowadzoną restrukturyzacją przemysłu, w wyniku której doszło do zamknięcia wielu fabryk i osłabienia poszczególnych gałęzi przemysłu – powiedział w środę (1.03) dziennikowi Global Times.

Ponadto, wpływ jaki wywarło otwarcie chińskiego rynku na amerykańskie firmy po dołączeniu ChRL do WTO pozostaje niedoceniany. Co więcej chiński eksport stymulując rynek amerykański wyraźnie wspomógł obniżenie inflacji – dodał Bai.

Dążenia Trumpa podyktowane są ochroną interesów tych ludzi, dla których pomyślana realizacja niniejszych zagrożona być może przez nieustannie dynamizujące się procesy globalizacyjne. Ludzie Ci zazwyczaj pozostawać będą też jego elektoratem wyborczym – stwierdził Ni, dodając, iż taka perspektywa przynieść może tylko krótkoterminowe korzyści, bowiem tendencja nieustannego pogłębiania się procesów globalizacyjnych jest nieodwracalną.

Podsumowując warto też zaznaczyć, że żadna z dotychczasowych obietnic wyborczych, mogąca niezaprzeczalnie przynieść negatywne dla Państwa Środka skutki nie została zrealizowana. Zarówno jeżeli mowa o nałożeniu zaporowych 45 procentowych ceł na chiński import, jak również rzekome wykorzystanie podczas negocjacji handlowych kwestii manipulacji przez Pekin walutą – konkludował Ni.

globaltimes.cn

Pekin wydał pierwszą strategię współpracy w cyberprzestrzeni.

W środę (1.03) pekińscy decydenci opublikowali pierwszą strategię współpracy dotyczącą zakresu wirtualnego. Wiodącym jej celem, określającym jednocześnie wizję współdziałania w omawianej kwestii, jest kooperatywne budowanie wspólnej przyszłości w cyberprzestrzeni, opartej na taki fundamentach jak pokój, suwerenność, a także wspólne zarządzanie ukierunkowane na wzrost obopólnych korzyści.

Obok powyżej wspomnianych głównymi determinantami rozwoju międzynarodowej strategii współpracy w cyberprzestrzeni przede wszystkim pozostawać będą ochrona suwerenności Państwa Środka, a także bezpieczeństwo i systematyzacja przepływu informacji, poprawa globalnej łączności, czy wzmocnienie rządów prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni i promocja globalnego rozwoju gospodarki cyfrowej.

Wdrażany plan obejmuje ponadto, w ramach praktycznej współpracy z państwami partycypującymi inicjatywie Pasa i Drogi, realizacje przez chińskie przedsiębiorstwa produkcji dóbr wirtualnych oraz usług kulturalnych ukierunkowanych na zapotrzebowanie i możliwości lokalnych zasobów kulturowych, uznając tym samym przemysł wytwórczy animacji, gier i komiksów za priorytetowy w omawianym aspekcie kooperacji.

Strategia wydana została przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Państwowe Biuro Informacji Internetowej. Pełny tekst opublikowanej strategii znajduje się na stronie Chińskiej Agencji Prasowej.

news.xinhuanet.com

D. Krzyżańska, P. Twardziak

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
D. Krzyżańska, P. Twardziak: Przegląd najważniejszych informacji z Chin #11 Reviewed by on 9 marca 2017 .

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła rezolucji w sprawie nałożenia sankcji na Syrię. Poddana pod głosowanie rezolucja w sprawie Syrii, utworzona z inicjatywy Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych, nie została przyjęta podczas wtorkowego (28.08) głosowania członków Rady Bezpieczeństwa. W trakcie niniejszego 9 członków opowiedziało się za przyjęciem tejże, Kazachstan, Egipt i Etiopia zaś wstrzymały się

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź