Komentarz eksperta

D. Konieczny: Chińskie inwestycje na świecie dynamicznie rosną

Od czasu implementacji przez Pekin strategii „Go Global” w 1999 r. oraz akcesji ChRL w 2001 r. do Światowej Organizacji Handlu chińskie inwestycje zagraniczne (Outbound Foreign Direct Invetments, OFDI) zaczęły dynamicznie rosnąć. Przekraczając w ubiegłym roku poziom 100 mld USD, zbliżyły się do wielkości inwestycji napływających do Chin (118,6 mld USD w 2014 r.). Ostatnie decyzje Pekinu dotyczące zwiększania chińskiej aktywności na świecie (rozbudowa infrastruktury w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku, tworzenie nowych banków i funduszy) przy jednoczesnym stopniowym upraszczaniu procedur wywozu kapitału poza granice (m.in. zastąpienie wymogu uzyskania zgody na realizację inwestycji zagranicznej na rejestrację takiego przedsięwzięcia) będą korzystnie wpływały na utrzymanie w najbliższych latach tendencji rosnącej OFDI (spodziewane tempo wzrostu ok. 10% rocznie). Dlatego też według przewidywań Pekinu oraz ośrodków analitycznych, w tym CSPA, po raz pierwszy w historii w bieżącym roku wartość chińskich OFDI może być większa od inwestycji zagranicznych napływających do Państwa Środka.

Zagraniczne inwestycje napływające i wypływające z Chin (2015 r. – prognoza)

Źródło: China sees outbound investment boom Outlook for China’s outward foreign direct investment, EY, March 2015.

Źródło: China sees outbound investment boom Outlook for China’s outward foreign direct investment, EY, March 2015.

Z pośród ok. 700 miliardów USD skumulowanych chińskich inwestycji zagranicznych ponad 50% trafiło do Hongkongu, który pełni jednocześnie rolę pośrednika w eksporcie kapitału. Cześć z tych środków finansowych jest lokowana w innych regionach świata, a ok. 20% jako tzw. round tripping inwestments trafia z powrotem do Chin kontynentalnych jako kapitał zagraniczny. Celem tego rodzaju transakcji jest m.in. skorzystanie z przywilejów przyznanych przez Pekin zagranicznym inwestorom. Ok. 13% inwestycji Państwa Środka napłynęło do Ameryki Południowej, a 12% do rajów podatkowych (Wyspy Dziewicze, Bahamy). Do Europy trafiło zaledwie 6% chińskich kapitałów, którego głównymi odbiorcami były Wielka Brytania i Niemcy, gdzie ChRL zastała szóstym największym inwestorem.

W ostatnich casino latach zmianie ulegają również branże, do których napływa kapitał chiński. Jeszcze w 2010 r. ponad 60% przejęć i fuzji miało miejsce w sektorze wydobywczym i energetycznym. W ubiegłym roku było to już tylko 16%. Natomiast z 6% do 21% wzrosło zaangażowanie Państwa Środka w branże technologii i telekomunikacji. Jednymi z większych transakcji w 2014 r. było nabycie przez Lenovo działu aparatów telefonicznych Motoroli za prawie 3 mld USD oraz działu produkcji serwerów IBM za ponad 2 mld USD. Rosną również chińskie inwestycje w produkcję wysokiej jakość towarów spożywczych (np. nabycie za ponad 7 mld USD największego na świecie amerykańskiego producenta przetworów mięsnych Smithfield Foods przez Shuanghui International) oraz transport kolejowy (oferty budowy przez spółki ChRL linii szybkiej kolei łączącej Pekin z Moskwą czy Kuala Lumpur z Singapurem). Wprawdzie chińskie spółki prywatne nadal mają trudności w uzyskaniu wsparcia finansowego ze strony dużych krajowych banków, zwiększa się jednak ich udział w eksporcie kapitału. W 2009 r. ok. 32% inwestycji było zrealizowane przez podmioty prywatne, w 2013 r. było to ponad 56%.

W wyniku rosnącej wielkości eksportowanego przez Pekin kapitału coraz widoczniejsza jest druga twarz Chin. Poza fabryką świata kraj ten coraz częściej postrzegany jest jako światowy inwestor. Jednocześnie zwiększa się wartość inwestycji mających na celu produkcję towarów przeznaczonych na rynek chiński, co wymusza na producentach dostosowanie swojej oferty produktowej do gustów dynamicznie rosnącej chińskiej klasy średniej.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
D. Konieczny: Chińskie inwestycje na świecie dynamicznie rosną Reviewed by on 26 czerwca 2015 .

Od czasu implementacji przez Pekin strategii „Go Global” w 1999 r. oraz akcesji ChRL w 2001 r. do Światowej Organizacji Handlu chińskie inwestycje zagraniczne (Outbound Foreign Direct Invetments, OFDI) zaczęły dynamicznie rosnąć. Przekraczając w ubiegłym roku poziom 100 mld USD, zbliżyły się do wielkości inwestycji napływających do Chin (118,6 mld USD w 2014 r.). Ostatnie decyzje Pekinu

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź