Komentarz eksperta,Top news

D. Konieczny: Ambitne plany zaangażowania Chin w Afryce

W ubiegłym tygodniu swoją drugą wizytę w Afryce w roli prezydenta ChRL zakończył Xi Jinping. W jej trakcie odwiedził Zimbabwe oraz Republikę Południowej Afryki, gdzie wziął udział w szóstym Chińsko – Afrykańskim Forum Współpracy. W Johannesburgu chiński przywódca podwoił ofertę z przed dwóch lat (obiecał wtedy 30 mld USD w okresie 2012-2015) deklarując przeznaczenie na realizację wspólnych projektów w najbliższych trzech latach 60 mld USD. Plany Pekinu przewidują udzielenie preferencyjnych kredytów na kwotę 35 mld USD, zasilenie 15 mld USD dwóch chińsko-afrykańskich funduszy, przeznaczenie 5 mld USD na rozwój małych i średnich afrykańskich przedsiębiorstw oraz 5 mld USD na granty. W ich ramach Xi Jinping zapowiedział stworzenie przez Pekin lokalnych centrów edukacyjnych, ufundowanie 40 tyś. stypendiów dla młodzieży, wysłanie do krajów afrykańskich 30 zespołów chińskich ekspertów od rolnictwa,  anulowanie części zadłużenia najbiedniejszych państw oraz wsparcie kwotą 60 mln USD Unii Afrykańskiej. Poinformował również o planach otwarcia pierwszej chińskiej bazy poza granicami kraju w Dżibuti w Afryce Wschodniej. Ważnym elementem wizyty była także promocja Nowego Partnerstwa zmierzającego do równoważenia bilansu handlowego i zacieśniania współpracy przemysłowej oraz zapowiedź włączenia krajów afrykańskich do projektu Nowego Jedwabnego Szlaku.

Celem udziału prezydenta Xi Jinpinga w Forum Współpracy casino było m.in. zapewnienie przywódców afrykańskich o planach zwiększania chińskiego zaangażowania na Czarnym Lądzie. Waga tych deklaracji wzrosła w ostatnim okresie zwłaszcza w kontekście malejącego zapotrzebowania ChRL na surowce energetyczne, a także spadku w pierwszym półroczu br. chińskich inwestycji w Afryce w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku o 40%. Obserwacja wzajemnych relacji wskazuje jednak, że od 2000 r., czyli powołania Chińsko – Afrykańskiego Forum Współpracy zaangażowanie Pekinu w Afryce systematycznie rośnie. Elementem ułatwiającym ekspansję chińskiego biznesu jest umiejętne oddzielenie biznesu od polityki i stałe trzymanie się przez Pekin zasady nieingerowania w wewnętrzne sprawy poszczególnych krajów. ChRL jest największym partnerem handlowym Afryki (wartość wzajemnej wymiany handlowej przekroczyła w 2014 r. 200 mld USD – w 2000 r. było to jedynie 10 mld USD) oraz jednym z największych inwestorów. 13% importu przez Chiny ropy naftowej pochodzi z Angoli. Chiny kupują również w Afryce znaczne ilości miedzi oraz produktów rolniczych i spożywczych, w tym jedwab, kakao, kawę oraz ryby. Jednocześnie Afryka to szybko rosnący rynek zbytu dla chińskich towarów oraz kontynent o olbrzymich szansach inwestycyjnych m.in. w obszarze infrastruktury logistycznej i telekomunikacyjnej, o które to projekty skutecznie zabiegają chińskie spółki (tylko w 2014 r. podpisały one umowy na realizację tego typu kontaktów o wartości przekraczającej 70 mld USD). Podkreślenie natomiast przez Xi Jinpinga gotowości do zacieśniania kooperacji przemysłowej oraz rozbudowy infrastruktury nawiązywało do ogłoszonej w trakcie ubiegłorocznej wizyty premiera Li Keqianga w Afryce tzw. „formuły 461” oraz „trzech sieci” (rozbudowy sieć szybkiej kolei, regionalnych połączeń drogowych i lotniczych).

Źródło" https://twitter.com/_AfricanUnion

Źródło” https://twitter.com/_AfricanUnion

Po za relacjami gospodarczymi, ważnym elementem wzajemnej współpracy są korzyści polityczno-dyplomatycznych wynikających z poparcia państw afrykańskich dla władz w Pekinie oraz ChRL dla państw afrykańskich, np. 54 kraje afrykańskie to ponad ¼ głosów w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

W ostatnich latach w chińsko-afrykańskich relacjach pojawiają się również problemy. Są to m.in. trudności  związane z zagwarantowaniem przez ChRL bezpieczeństwa dla swoich inwestycji i pracowników w Afryce. Chińscy pracodawcy są oskarżani o złe traktowanie lokalnych pracowników, o koncentrowanie się ich spółek na maksymalizacji zysku z eksploatacji surowców bez uwzględniania potrzeb lokalnych społeczności, czy też o brak transparentności prowadzonych działań.  Złożone jednak w trakcie dwóch ostatnich wizyt w Afryce przez liderów Państwa Środka deklaracje wskazują, że Pekin dostrzega te problemy i zamierza je skutecznie eliminować.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
D. Konieczny: Ambitne plany zaangażowania Chin w Afryce Reviewed by on 9 grudnia 2015 .

W ubiegłym tygodniu swoją drugą wizytę w Afryce w roli prezydenta ChRL zakończył Xi Jinping. W jej trakcie odwiedził Zimbabwe oraz Republikę Południowej Afryki, gdzie wziął udział w szóstym Chińsko – Afrykańskim Forum Współpracy. W Johannesburgu chiński przywódca podwoił ofertę z przed dwóch lat (obiecał wtedy 30 mld USD w okresie 2012-2015) deklarując przeznaczenie na

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź