Indie news,News

Czy zamach w Delhi wpłynie na stosunki indyjsko – irańskie?

Oficjalne źródła oświadczyły, że Indie blisko współpracują z Izraelem prowadząc dochodzenie w sprawie poniedziałkowego zamachu w Delhi. W przeciwieństwie do występującego z otwartym oskarżeniem premiera Benjamina Netanjahu, Indie jak dotąd nie przypisały Iranowi winy za atak na izraelską dyplomatkę.

Napięcie na linii Izrael – Iran rośnie. Ambasador Iranu w Indiach zaprzeczył izraelskim oskarżeniom. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Iranu, Ramin Mehmanparast, powiedział: „Kategorycznie zaprzeczamy oskarżeniom rzucanym przez syjonistyczne władze. Są one częścią  propagandy (…) Iran potępia wszelkie  akty terroru”.

We wtorek w Bangkoku doszło do eksplozji bomby niesionej przez obywatela Iranu. Choć brak jeszcze oficjalnych ustaleń, pojawiły się już głosy, że ładunek, który przedwcześnie wybuchł ciężko raniąc terrorystę, miał posłużyć do zamachu podobnego jak ten w Delhi. Indyjski ambasador w Bangkoku, Anil Wadhwa, zastrzegł, że jest za wcześnie, by ustalić jasne powiązanie między tymi wydarzeniami.

Rodzi się pytanie, jak obecna sytuacja wpłynie na relacje między Indiami a Iranem. Zdaniem dziennikarzy Times of India istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że sam poniedziałkowy zamach poważnie zaszkodzi stosunkom między tymi państwami. Jeśli prowadzący dochodzenie nie znajdą niepodważalnych dowodów, Indie powstrzymają się przed otwartym wskazywaniem winnego. Jak donosi jednak gazeta, wśród Indusów pojawił się gniew, spowodowany uczynieniem Indii areną dla rozgrywki z Izraelem.

Zarazem, jak pisze Times of India, Delhi będzie teraz ostrożniejsze w kontaktach z Teheranem. Zaistniała sytuacja negatywnie wpłynie na kontakty handlowe między krajami. Zwiększa  się wywierana na Indie presja, by zastosowały się do rekomendowanych przez USA i kraje UE sankcje na Iran. Jak dotąd Indie, mimo trudności, dążyły do utrzymania wysokiego importu ropy z Iranu. Są jednym z największych odbiorców surowca eksportowanego z tego kraju.   Dokładają również starań, by zwiększyć ilość eksportowanych dóbr.

Cytowany przez Reuters przewodniczący Ogólnoindyjskiego Stowarzyszenia Eksporterów Ryżu, Vijay Setia, ocenił, że poniedziałkowy atak wpłynie negatywnie na  handel z Iranem i skomplikuje starania wyjścia z impasu spowodowanego irańskimi długami za warte okolo 150 milionów dolarów dostawy ryżu. „Przedsiębiorcy, którzy już teraz tracą pieniądze przez zaległości płatnicze, będą bardzo ostrożni w kontynuowaniu handlu z Iranem” – powiedział Setia.

Indie mają obecnie dobre stosunki zarówno z Iranem, jak i z  Izraelem – zauważa Reuters, oceniając, że zamach utrudnia już i tak niełatwe prowadzenie zrównoważonej dyplomacji. Izrael to drugi największy dostawca broni dla Indii. Teheran  natomiast jest dla Delhi ważnym partnerem w polityce regionalnej. Co więcej, Iran  pokrywa 12% indyjskiego zapotrzebowania na ropę.

Obecnie, korzystając z wizyty indyjskiego ministra obrony w Rijadzie, starania o większe zainteresowanie Indii  swoimi złożami podwoiła Arabia Saudyjska, odwieczny wróg Iranu. Po spotkaniu A. K. Antony’ego z królem Abdullahem Rijad zaoferował  Delhi zwiększenie eksportu ropy, by zrekompensować straty irańskiego surowca. Król Abdullah wyraził chęć wzmocnienia relacji z Indiami – powiedział rzecznik indyjskiego  ministerstwa obrony.

Źródło: Times of  India, Reuters

Opracowanie: Agnieszka Budyńska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Czy zamach w Delhi wpłynie na stosunki indyjsko – irańskie? Reviewed by on 15 lutego 2012 .

Oficjalne źródła oświadczyły, że Indie blisko współpracują z Izraelem prowadząc dochodzenie w sprawie poniedziałkowego zamachu w Delhi. W przeciwieństwie do występującego z otwartym oskarżeniem premiera Benjamina Netanjahu, Indie jak dotąd nie przypisały Iranowi winy za atak na izraelską dyplomatkę. Napięcie na linii Izrael – Iran rośnie. Ambasador Iranu w Indiach zaprzeczył izraelskim oskarżeniom. Rzecznik ministerstwa

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź