Wydarzenia i zapowiedzi

CSPA zaprasza na Przedsmaki Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

2 października organizatorzy Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, którego CSPA jest jednym z partnerów, zapraszają na pierwsze po wakacjach Przedsmaki. To początek kolejnego roku akademickiego, hasłem wieczoru będą więc słowa: “Witaj szkoło!”

Na osłodę powrotu do nauki pokazane zostaną dwa wyjątkowe japońskie filmy, w których kluczową rolę odgrywa… szkoła i doświadczenia z nią związane. Będzie sentymentalnie, ale też brutalnie i niegrzecznie. „Jakby nie było jutra” Tanady to szczera i humorystyczna opowieść o licealnych doświadczeniach, będąca jednocześnie wstępem do festiwalowej sekcji Kino Japońskich Reżyserek. Na specjalne życzenie widzów przypomniany zostanie również przebój ostatniej edycji festiwalu, „Kanako w kranie czarów” Nakashimy, ekstremalną podróż do świata deprawacji i szaleństwa. To trzeba zobaczyć na dużym ekranie!

Jakby nie było jutra, reż. Yuki Tanada

Jakby nie było jutra, reż. Yuki Tanada

Przedsmaki 2 października 2015 roku:

20:00 – Jakby nie było jutra / Oretachi ni asu wa naissu / Ain’t No Tomorrows, reż. Yuki Tanada, Japonia 2008, 80’

22:00 – Kanoko w krainie czarów / Kawaki / The World of Kanako, reż. Tetsuya Nakashima, Japonia 2014, 118’

20:00 JAKBY NIE BYŁO JUTRA, REŻ. YUKI TANADA

Koniec liceum to całkiem dobra pora, by wreszcie zrealizować którąś z erotycznych fantazji, kłębiących się w gorących nastoletnich głowach. Prawdziwe życie okazuje się jednak dalekie od scenariuszy znanych z mangi i oglądanych nielegalnie w kinach dla dorosłych filmów pinku eiga. Seks z bardziej doświadczoną koleżanką? Romantyczna randka z nieśmiałym chłopcem, zainteresowanym bardziej twoją osobowością niż nad wyraz wybujałym dekoltem? Pełen namiętności łóżkowy maraton? Wszystko idzie nie tak jak powinno, ale być może znajomość oryginalnych technik nie jest w tym wszystkim najważniejsza. Film opowiada o absurdach i trudnościach wkraczania w dorosłość z lekkością i ciepłym humorem, nie uciekając przy tym od trzeźwych pytań o konsekwencje i portretując sześcioro bohaterów z nieubłaganą szczerością. Trudno nie empatyzować z ich entuzjazmem, nieśmiałością, wstydem, frustracją i emocjonalnymi zrywami, nawet jeśli dyktowane nimi działania nie należą do najmądrzejszych. Jest to w znacznej mierze zasługą charyzmy utalentowanych młodych aktorów (często z niemałym już dorobkiem), którym udało się stworzyć postaci autentyczne i wymykające się kliszom typowym dla wielu „szkolnych” produkcji. Bezpretensjonalny klimat filmu doskonale puentuje finałowa piosenka kultowego punkowego zespołu Ging Nang Boyz, łącząca skondensowaną energię z bezbrzeżną melancholią.

„Jakby nie było jutra” zapowiada sekcję Focus 9. Pięciu Smaków – Kino Japońskich Reżyserek. Yuki Tanada jest również reżyserką filmu “Dziewczyna z milionem” („One Million Yen Woman”, Japonia 2008), który zostanie zaprezentowany na festiwalu.

21:30 DEGUSTACJA SUSHI

Na degustację sushi zaprasza Besuto Sushi Bar.

22:00 KANAKO W KRAINIE CZARÓW, REŻ. TETSUYA NAKASHIMA

Kanako w krainie czarów, reż. Tetsuya Nakashima

Kanako w krainie czarów, reż. Tetsuya Nakashima

Nakashima zawsze lubił bawić się z konwencją; tym razem zabawa potoczy się na ostrym kwasie, a jej uczestnikom raczej nie będzie do śmiechu. Pogrążony w nałogach i beznadziei były detektyw dowiaduje się, że jego siedemnastoletnia córka zniknęła bez śladu. Choć nie widział jej od lat, nagle zyskuje w swoim żałosnym życiu cel: odnaleźć jedynaczkę. Nie ma jednak co liczyć na łzawą historię o rodzinnym pojednaniu po latach. Kōji Yakusho w barokowo nadekspresyjny sposób wciela się w rolę ojca-degenerata, agresywnego szaleńca, napędzanego zbudzoną nagle nadzieją na znalezienie w życiu jakiegoś skrawka sensu. Jabłko nie padło jednak daleko od jabłoni – śliczna Kanako najwyraźniej nie była grzeczną dziewczynką, a pozostawiony przez nią trop znaczony jest krwią, łzami i narkotycznym proszkiem we wszystkich kolorach tęczy.

Hiperbrutalna opowieść montowana jest w zawrotnym tempie, z ukłonami w stronę japońskiej klasyki kina eksploatacji spod znaku Seijuna Suzuki i Takashiego Miike, podrasowanej neonową estetyką przywodzącą na myśl “Spring Breakers”. Erupcje psychicznej i fizycznej przemocy, wkomponowane w obłędnie piękne kadry o nasyconych barwach, ani przez chwilę nie dają widzom szans na złapanie oddechu. Kanako sama porównuje się do Alicji, jednak Kraina Czarów, przez którą nas prowadzi, wygląda raczej jak barwny przedsionek piekła, skąpany w dźwiękach japońskiego technopopu.

“Kanako w krainie czarów” była jednym z najgoręcej przyjętych filmów podczas 8. edycji Pięciu Smaków.

Bilety na oba seanse: 30 zł,
dla posiadaczy karnetów festiwalowych – wstęp wolny (osoby, które zakupiły karnet otrzymają w mailu bezpłatne wejściówki).

Projekt Przedsmaki współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Patroni medialni: CSPA, 5kilo kultury, Bad Taste, wAzji.pl, Japonia On-line, Co Jest Grane

9. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 12-20 listopada w kinach Muranów, Kinoteka i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

www.piecsmakow.pl

Serdecznie zapraszamy,

CSPA

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
CSPA zaprasza na Przedsmaki Festiwalu Filmowego Pięć Smaków Reviewed by on 28 września 2015 .

2 października organizatorzy Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, którego CSPA jest jednym z partnerów, zapraszają na pierwsze po wakacjach Przedsmaki. To początek kolejnego roku akademickiego, hasłem wieczoru będą więc słowa: “Witaj szkoło!” Na osłodę powrotu do nauki pokazane zostaną dwa wyjątkowe japońskie filmy, w których kluczową rolę odgrywa… szkoła i doświadczenia z nią związane. Będzie sentymentalnie,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź