Inne

Co z tą Polską w Azji? Odpowiadaja kandydaci na urząd Prezydenta RP: Jarosław Kaczyński

jar.KaczynskiSzanowni,

Azja odgrywa w dzisiejszym świecie coraz większą rolę. Postanowiliśmy sprawdzić jak oceniają ten trend i co zamierzają w tym regionie zrobić po ewentualnych wygranych wyborach kandydaci na urząd Prezydenta RP. Niniejszą ankietę rozesłaliśmy do wszystkich dziesięciu kandydatów. Odpowiedzi (w kolejności zgłoszeń) publikowaliśmy na stronie www.polska-azja.pl, w salonie24 i a w naszym klubie na Facebooku.

Pierwszym kandydatem który odpowiedział na naszą prośbę był Waldemar Pawlak, zaraz po nim Grzegorz Napieralski. Po tygodniu swoje odpowiedzi przesłał Kornel Morawiecki. Dziś w tej sprawie wypowiada się Janusz Korwin-Mikke.

W ostatniej chwili, z pewnym opóźnieniem na naszą ankietę “Co z tą Polską w Azji?” odpowiedział jako piąty z kandydatów, ale wciąż ubiegający się o urząd Prezydenta RP- Jarosław Kaczyński. Gorąco liczymy iż w sprawach polskiej polityki w Azji, uzyskamy także odpowiedź od Bronisława Komorowskiego.

Oto odpowiedzi Jarosława Kaczyńskiego:

1. Jaki priorytet w polskiej polityce zagranicznej, w której szerokie uprawnienia ma również Prezydent RP, powinna mieć Pana zdaniem Azja  (1 najniższy, 10 najwyższy)?

Jarosław Kaczyński: Azja powinna mieć miejsce 7, czyli tuż za Nato i UE (traktuję łącznie  jako wspólnotę krajów Zachodu) , Rosją, i naszym regionem Europy Środkowej. Uzasadnienie jest oczywiste. Istnieje powiedzenie, że w polityce  wystarczy spojrzeć na mapę. W tym przypadku na mapę i do roczników statystycznych po dane dotyczące gospodarek, ludności i siły militarnej  tych krajów.


2. Co uważa Pan za najistotniejsze dla Polski w tamtym regionie świata i co zrobiłby Pan jako prezydent w kontaktach z tym regionem?

Jarosław Kaczyński: Najistotniejsze to zwiększenie obrotów gospodarczych, w tym polskiego eksportu. To najtrudniejsze zadanie, a boryka się z nim cały świat  Zachodu. Azja posiada solidną bazę tradycyjnych przemysłów i w tym względzie należy się zastanawiać, czy nie popełniono błędów w polityce gospodarczej w Europie. Obecny okres można odebrać jako swoisty rewanż Azji za wiek XIX, kiedy tanie europejskie towary zalewały rynki tych krajów.

Z problematyki tradycyjnej, twardej polityki to po pierwsze stabilizacja na linii Pakistan- Indie, to leży w interesie całego świata.
Po drugie powstrzymanie Korei Północnej, tak aby potencjalna implozja obecnej władzy nie rozlała się na region.

3. Które kraje Azji uważa Pan za najbardziej istotne dla Polski?

Jarosław Kaczyński: Tu chyba panuje konsensus, czyli na początku wielka trójka: Chiny, Japonia, Indie. Nie da się prowadzić ambitnej polityki bez trwałych więzi z tymi krajami.
Początki ożywienia nastąpiły podczas wizyty poprzedniego prezydenta,  mojego brata w Japonii. Odbyła się wizyta premiera Tuska w Chinach.
Paradoksem jest, że Warszawa nie posiada bezpośredniego połączenia lotniczego z Azją. Na miarę możliwości będę wspierał działania naszego  > przewoźnika, aby to się zmieniło.
 Następnie Korea. Kilkanaście lat temu bardzo dynamicznie rozwijający się  kraj, potem przeżywała problemy gospodarcze. Chciałbym zwrócić uwagę na  potencjał jakim jest Wietnam. Żyje tam wiele osób które darzą sympatią  nasz kraj.
Wschodzącą potęgą jest Indonezja. Jej potencjał ludnościowy i gospodarczy predystynuje ją do zajęcia ważnego miejsca w regionie.

4. Jak ocenia Pan polską politykę wobec Azji?

Jarosław Kaczyński: Jest zachowawcza, albo jej nie ma. To samoograniczanie się, prowadzenie polityki poniżej naszego potencjału widzimy także na innych kierunkach. Likwidowane ambasady, ograniczanie kontaktów. To trzeba zmienić.

Dziękujemy za rozmowę!

Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału, w toczącej się na naszych łamach debacie “Co z tą Polską w Azji?”

Rozmawiała Cecylia Staniszewska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Co z tą Polską w Azji? Odpowiadaja kandydaci na urząd Prezydenta RP: Jarosław Kaczyński Reviewed by on 1 lipca 2010 .

Szanowni, Azja odgrywa w dzisiejszym świecie coraz większą rolę. Postanowiliśmy sprawdzić jak oceniają ten trend i co zamierzają w tym regionie zrobić po ewentualnych wygranych wyborach kandydaci na urząd Prezydenta RP. Niniejszą ankietę rozesłaliśmy do wszystkich dziesięciu kandydatów. Odpowiedzi (w kolejności zgłoszeń) publikowaliśmy na stronie www.polska-azja.pl, w salonie24 i a w naszym klubie na Facebooku. Pierwszym kandydatem

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 7

 • Avatar Stefan Niesiołowski

  Niech zyje Tajwan!!!

  • Znalazł się mądry…

 • Jaki program? To spojna i klarowna wizja. Wielka trojka ( Chiny, Japonia i Indie) ale nie tracenie z oczu Wietnamu i Korei. Bezposrednie polaczenie lotnicze z Azja. Wieksza aktywnosc, otwieranie a nie zamykanie ambasad tam. Mam nadzieje ze jako prezydent J.K duzo zrobi. Zaskoczyl mnie zreszta. Bo myslalem ze on wogole nie mysli o Azji. A np taki Komorowski? Wogole nie odpowiedzial. On nie ma zadnego pomyslu na Azje. To juz nawet Napieralski i Pawlak cos napisali, a B.K nic.

 • Brawo Kaczynski! Jedyny kandydat ktory przedstawil sensowny program wobec Azji! Bede na niego glosowal, mam nadzieje ze zostanie prezydentem i czesc z tego co tutaj zapowiedzial zrealizuje. Teraz juz wiemy na kogo mamy glosowac!

  • Na to wygląda… Ale moim zdaniem w tej całej ankiecie brakuje pytania odnośnie expo w SJ-u, a konretniej czy dany kandydat zdaje sobie sprawę z (umiarkowanego) sukcesu polskiego pawilonu, i że raczej był to przypadek/szczęście głupiego aniżeli przemyślana strategia państwa (w zasadzie jeśli chodzi o państwo to tu można mówić jedynie o „przemyślanym” cięciu budżętu na ten cel (sic!))…

  • Przepraszam, jaki program?

   • Avatar W4rbird

    Jaki jaki program? Mówisz do K.K. ? …

Pozostaw odpowiedź