Chiny,Polecane

Co dla Iranu i świata przyniesie Rok Smoka? Przegląd prasy chińskiej 17-31.01.2012

1. Polityka i gospodarka

:: Wen Jiabao: Wymiana handlową między Chinami a Iranem powinna być chroniona

19.01.2012 (Beijing Ribao/Beijing Daily, Pekin) [1]

Przewodniczący Rady Państwa Wen Jiabao w przeddzień zakończenia serii oficjalnych wizyt w krajach Zatoki Perskiej: Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze uczestniczył w stolicy Kataru Doha w konferencji prasowej, na której odpowiadał na pytania mediów.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza Associated Press dotyczące sytuacji wokół Iranu, Wen Jiabao powiedział: „Chiny będą w całości wypełniać postanowienia Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej kwestii. Jednakże z drugiej strony, prowadzone między Chinami a Iranem transakcje na rynku ropy są legalną wymianą handlową, a takowa powinna być chroniona. W przeciwnym razie porządkowi ekonomicznemu na świecie grozi chaos.”

:: UE wspólnie z USA wspólnie wprowadzają sankcje wobec Iranu

24.01.2012 (Beijing Qingnian Bao, Pekin) [2]

Unia Europejska opublikowała rezolucję, na mocy której Irański Narodowy Bank Komercyjny Tejarat trafił na tzw. „czarną listę”.

Dzień wcześniej Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska wspólnie uderzyły w irański eksport ropy naftowej. 27 krajów członkowskich UE uczestniczących tego dnia w konferencji przyjęło jednogłośnie porozumienie, którego zawartość określa warunki embarga na import ropy naftowej z Iranu oraz ramy czasowe, zgodnie z którymi zacznie ono obowiązywać.

23.01 Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych ogłosił nałożenie sankcji na irański Narodowy Bank Komercyjny Tejarat. Tym samym obecnie pod wpływem amerykańskich sankcji są już wszystkie najważniejsze banki państwowe tego kraju.

Oficjalny przedstawiciel USA powiedział, że efektem wprowadzenia restrykcji wobec banku Tejarat będą duże utrudnienia w wymianie handlowej między Iranem a innymi krajami. To sprawi, że jeszcze trudniej będzie Iranowi czerpać zyski z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego.

Tejarat jest trzecim największym irańskim bankiem. USA uważają, że współfinansuje on program budowy broni masowego rażenia. Jak wyjaśniał dziś wysoki przedstawiciel Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych David Cohen: „Efektem sankcji wymierzonych w bank Tejarat będzie zerwanie relacji między bankami irańskimi a międzynarodowymi, szybki spadek wartości irańskiej waluty, odizolowanie tego kraju od międzynarodowego systemu finansowego, oraz stopniowe osłabienie możliwości finansowania nielegalnego programu atomowego.”

Cohen nie opublikował bliższych szczegółów nt. wprowadzonych sankcji. Jeden z amerykańskich urzędników nie podający nazwiska powiedział, że działania te mają na celu ograniczenie całego irańskiego eksportu.

:: USA intensyfikują blokadę Iranu w Afryce

24.01.2012 (Renmin Wang) [3]

W celu zmuszenia Iranu do porzucenia programu atomowego Stany Zjednoczone nie tylko wprowadziły sankcje oraz skłoniły Europę do nałożenia embarga na irańską ropę. Również w Afryce USA prowadzą kampanię przeciwko Iranowi popychając państwowe spółki niektórych krajów do wstrzymywania kontaktów handlowych i wycofywania się z tego kraju.

Angola National Electricity Company planuje wycofanie się z kontraktów w przemyśle naftowym na wartość 300mln USD. Południowoafrykańska spółka petrochemiczna Sasol Ltd. również rozważa wycofanie się z planowanych inwestycji na kwotę 900mln USD.

W ostatnich latach poza ożywionymi relacjami z krajami Afrykańskimi takimi jak Angola, RPA (50% import ropy), dało się także obserwować inwestycje Iranu w Ugandzie, Ghanie i Senegalu.

Przedstawiciel rządu Angoli mówił bezradnie: „Jeśli nie wstrzymamy, lub przynajmniej nie zmniejszymy wymiany handlowej z Iranem, to nasze własne firmy również mogą paść ofiarą reperkusji”. Przedstawiciel Sasol Ltd. wyjaśniał: „Jeśli nie będziemy brać pod uwagę stanowiska USA, to naszewspólne relacje handlowe z pewnością odczują tego skutki”.

:: Embargo na ropę. IEA: Kraje UE mają czas na znalezienie alternatywnych źródeł importu

24.01.2012 (Sohu.com; Renmin Wang) [4]

Oficjalne stanowisko IEA (Międzynarodowej Agencji Energetycznej) głosi, że wprowadzone przez UE embargo na irańska ropę może nie mieć znaczącego wpływu na dostawy produktów ropopochodnych. Obecnie kraje UE importujące irańską ropę mają czas na znalezienie nowych dostawców.

Zgodnie z obliczeniami IEA kraje UE importują obecnie z Iranu 600 tys. baryłek ropy dziennie.

:: Irański parlament będzie debatował nad natychmiastowym wstrzymaniem eksportu ropy do UE

27.01.2012 (Guoji Zaixian Zhuangao/CRI Online) [5]

Zgodnie z doniesieniami mediów irańskich część reprezentantów zasiadających w parlamencie tego kraju złożyła pod dyskusję projekt rezolucji nakazującej natychmiastowe wstrzymanie eksportu ropy do krajów UE. Opinia publiczna uważa tę inicjatywę za przeciwuderzenie wobec planowanego przez Unię embarga.

Postanowienia przyjętej przez UE rezolucji zakładają wejście w życie z dniem 23.01.2012 zakazu zawierania nowych umów na import ropy i produktów ropopochodnych z Iranu. Wszystkie zawarte wcześniej umowy natomiast tracą ważność 30.06.2012.

26.01 deputowany do parlamentu Hossein Nejabat powiedział: „Już teraz wiele państw zadeklarowało chęć importu irańskiej ropy. Kraje uczestniczące w embargo zrozumieją, że nie działają na szkodę Iranu, tylko swoja własną”. Inny deputowany, jeden z autorów wniosku, Nasser Sudani udzielił następującej wypowiedzi: „Instalacje naftowe części Europejskich rafinerii są kompatybilne tylko z irańskim surowcem. Te kraje nie będą mogły znaleźć zamiennika na irańskie dostawy. Wzrost cen również odciśnie piętno na kondycji Europejskiej gospodarki.”

W chwili obecnej nie ma pewności czy propozycja zostanie przyjęta, ponieważ nie ulega wątpliwości, że podobnie jak Europa, Iran również boleśnie odczułby skutki takiej decyzji.

:: Stanowisko Chin zostało jasno określone

31.01.2012 (Renmin Ribao/Dziennik Ludowy) [6]

Pomimo dramatycznej sytuacji w Syrii, nie ulega wątpliwości, że to trwający obecnie spór Iranu z Zachodem przyciąga najwięcej uwagi.

Wojenne okrzyki niekoniecznie muszą się przerodzić w rzeczywisty konflikt zbrojny. W końcu Iran jest znaczącym eksporterem ropy, a wypadki w Zatoce Perskiej mają strategiczne znaczenie dla sytuacji na światowych rynkach energii oraz kondycji globalnej gospodarki. W tym względzie destabilizacja już teraz odciska głębokie piętno. Nie ma na świecie miejsca, które nie odczułoby skutków konfliktu.

Spór ten ma zasadnicze znaczenie dla światowego pokoju, i stanowi wyzwanie również dla Chin.

Stanowisko Chin od samego początku jest następujące: Iran nie może posiadać ani produkować broni masowego rażenia. Zarówno stosowanie sankcji, jak i dążenie do konfrontacji nie rozwiąże problemu. Wszystkie strony powinny jak najszybciej ponownie zasiąść do negocjacji. Jest to kluczowe z uwagi na zachowanie pokoju i uniknięcie krwawego konfliktu zbrojnego.

Krytyka obecnej doktryny Chin koncentruje się na 2 aspektach: opieraniu się na wywieraniu wpływu w sposób pokojowy, oraz ograniczeniach, które się z tym wiążą. Po bliższej analizie okazuje się jednak, że ta krytyka ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Oczywistym jest, że poczynania Zachodu stojące w sprzeczności z chińskimi interesami wywołują oburzenie. Niepokojące jest również to, że uniemożliwiają tym samym Chinom skuteczną obronę swoich legalnych interesów.

Chińska doktryna jest słuszna, jasna, otwarta i nie zawiera żadnych ukrytych motywów. Tylko chroniąc wspólne interesy ludu Chin oraz narodów świata można zachować światowy pokój i rozwój.

Rozumiejąc powyższe intencje można zrozumieć konstruktywne i pełne pragmatyzmu stanowisko Chin.

2. Pozostałe informacje

:: Polski robot mimiką wyrazi emocje (wideo)

19.01.2012 (Kankan Xinwen Wang) [7]

W procesie komunikacji międzyludzkiej poza wymianą werbalną, istotną rolę odrywają także język ciała oraz mimika twarzy. Kilka dni temu polscy naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zaprezentowali zaprojektowanego i zbudowanego przez siebie robota.

Różni się od zwykłych robotów. Jego głowa dzieli się na 3 części: górną, środkową oraz dolną. Każda może poruszać się niezależnie od pozostałych, oczy mogą się szybko otwierać i zamykać, zaś szyja ma możliwość wykonywania ruchów w lewo i prawo. W efekcie jest on w stanie bez trudu wyrazić 9 emocji takich jak radość, smutek, żal, konsternacja, zadziwienie etc. Nie będzie więc żadną przesadą przyznanie mu miana „mistrza mimiki”.

link do wideo: http://world.kankanews.com/keji/2012-01-19/963928.shtml

:: Spożycie owoców i warzyw przez polskie dzieci

20.01.2012 (Renmin Wang, Warszawa) [8]

Zgodnie ze statystykami opublikowanymi przez Europejski Instytut Żywności i Żywienia, odnotowane w Polsce wśród dzieci i młodzieży poniżej 18-go roku życia spożycie owoców i warzyw plasuje ten kraj na pierwszym miejscu w Europie. Tym samym w tej kwestii kraj w pełni realizuje zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Kolejne drugie i trzecie miejsca w zestawieniu zajęły Włochy i Niemcy.

:: W okresie świątecznym drogi szybkiego ruchu w ośmiu prowincjach bezpłatne

22.01.2012 (Renmin Wang) [9]

W okresie świątecznym w prowincjach Shandong, Henan, Hebei, Shanxi, Jilin, Syczuan, oraz w dwóch Regionach Autonomicznych Ningxia i Mongolia Wewnętrzna wybrane drogi szybkiego ruchu zostaną wyłączone z opłat. Długość czasu obowiązywania specjalnych warunków korzystania z dróg jest różna zależnie od prowincji i wyniesie od kilkunastu godzin do 4 dni.

:: Obchody Chińskiego Nowego Roku (zdjęcia)

21-23.01.2012 (Xinhua)

Porcja zdjęć z obchodów Święta Wiosny w różnych częściach świata.

“ 40 tys. sztucznych ogni w Hongkongu” http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/21/c_122613226.htm [10a]

„Noworoczna atmosfera w nowojorskim Chinatown” http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/21/c_122613226_3.htm [10b]

„Cały świat wita Chiński Nowy Rok” Stany Zjednoczone (1,4), Szwecja (2,3), Brazylia (5,6) , Australia (7), Tajladnia (8), Rosja (9), Hiszpania (10) Afganistan (11,12). http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/22/c_122615678.htm [10c]

„Pekin w przeddzień obchodów noworocznych. Dostojny i pełen życia.” http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/22/c_122616294.htm [10d]

„Zdjęcia lotnicze. Przygasający blask noworocznych świateł.” Pekin.  http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/23/c_122616558.htm [10e]

„Zanurzyć się we wspomnieniach minionych Świąt Wiosny” Zdjęcia z lat 1954-61. http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/23/c_122592742.htm [10f]

:: Apel Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego o ostrożność podczas powrotów z obchodów Święta Wiosny

24.01.2012 (Beijing Daily) [11]

Jest już po obchodach noworocznych, powracający do domów znów odwiedzili rodziny i przyjaciół. Od 1-go do 5-go dnia Nowego Roku kalendarza księżycowego (23-27.01) Ministerstwo Bezpieczeństwa spodziewa się charakterystycznej dla tego okresu koncentracji ruchu, zarówno na krótkich i długich trasach jak i na terenach wiejskich.

W celu zagwarantowania bezpieczeństwa podczas świątecznych powrotów Wydział Transportu Ministerstwa Bezpieczeństwa wystosował dziś do podróżnych apel. Podróżującym przypomina się, że jeśli planują podróż korzystając z dróg publicznych, to należy wsiadać do pojazdów na przystankach i wybierać tylko te spełniające ustalone prawnie normy bezpieczeństwa. Nie wolno łapać okazji na drogach szybkiego ruchu. Masy ludu wiejskiego proszone są o to, aby pod żadnym pozorem nie wsiadać do przepełnionych środków komunikacji publicznej. Ponadto, w celu podróżowania nie wolno korzystać z maszyn rolniczych, takich jak traktory i inne niebezpieczne pojazdy.

Poza tym, jak wiadomo, podczas zlotów rodzinnych trudno jest uniknąć wypicia kilku kieliszków… Kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu jest czynem karalnym i będzie się spotykać z reperkusjami. Wydział Transportu po raz kolejny przypomina, że jazda pod wpływem alkoholu wiąże się z wielkim ryzykiem. Dla bezpieczeństwa i spokoju swojego i innych, oraz radosnego przeżycia okresu świątecznego, pod żadnym pozorem nie prowadźcie pojazdów pod wpływem alkoholu!

:: W Polsce po podpisaniu „Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi” masowe protesty na wielką skalę

27.01.2012 (CRI) [12] [12b]

 26.01 w Tokio polski rząd ratyfikował „Umowę handlową dot. zwalczania obrotu towarami podrabianymi”. Wydarzenie to wywołała w kraju protesty na masową skalę. W parlamencie dwie główne partie opozycyjne również wyraziły niezadowolenie z podpisania umowy, wnosząc propozycję przeprowadzenia w tej sprawie referendum.

Mowa o miedzynarodowym porozumieniu dotyczącym ochrony własności intelektualnej, skierowanym przeciwko produkcji podróbek, piractwu etc. Polska jest pierwszym krajem w Europie, który przystąpił do konwencji, która dotychczas ratyfikowana była przez USA, Japonię i kilka innych krajów. Jednakże, od samego początku umowa wzbudzała kontrowersje. Niektóre kraje poddają w wątpliwość jej słuszność, ponieważ część zawartych w niej postanowień stoi w konflikcie z przepisami Światowej Organizacji Handlu. Niepokój protestujących budzi także fakt, że niektóre klauzule umowy mogą naruszać interesy krajów w niej nieuczestniczących.

Postanowienia umowy uderzające w nielegalne pobieranie z internetu filmów i muzyki wywołały wśród przeciętnych użytkowników gwałtowny sprzeciw. W związku z podpisaniem przez polski rząd porozumienia, od ostatniego weekendu organizowane przez polską ludność serie masowych demonstracji. Mają one miejsce w kilkudziesięciu miastach, m.in. w stolicy Warszawie. Protesty odbywają się na różną skalę. W niektórych miastach doszło do ostrych starć protestujących z policją. W Warszawie i Krakowie w protestach uczestniczyło prawie 20 tys. osób. Po podpisaniu porozumienia kolejne protesty wybuchły w Poznaniu, Lublinie i innych miastach. Członkowie lewicowej partii opozycyjnej „Ruch poparcia Palikota” protestowali w parlamencie[12b]wyrażając swoje niezadowolenie z działań rządu. Największa partia opozycyjna „Prawo i Sprawiedliwość” wezwała do przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum w tej sprawie.

Przeciwnicy umowy twierdzą, że przez ograniczenie wolności wymiany informacji, może ona doprowadzić do dodatkowego zaostrzenia kontroli w internecie, wyeliminowania wolności wypowiedzi w sieci i stanowić zagrożenie dla innych praw. Poza tym, rząd przed podpisaniem dokumentu nie odbył z partiami opozycyjnymi oraz organizacjami społecznymi odpowiednich konsultacji, co również wzbudza szerokie niezadowolenie.

Źródła:

[1] http://bjwb.bjd.com.cn/html/2012-01/19/content_40585.htm#

[1a] http://www.bloomberg.com/news/2012-01-24/bank-tejarat-banned-by-u-s-eu-in-move-stifling-iran-s-trade.html

[1b] http://www.treasury.gov/press-center/press-releases/Pages/tg1397.aspx

[1c] http://www.tejaratbank.ir/Portal/

[2] http://bjyouth.ynet.com/3.1/1201/25/6728992.html

[3] http://news.sohu.com/20120124/n332942309.shtml

[4] http://www.news365.com.cn/xwzx/zq/201201/t20120124_227503.html

[5] http://gb.cri.cn/27824/2012/01/27/110s3533501.htm

[6] http://paper.people.com.cn/rmrb/html/2012-01/31/nw.D110000renmrb_20120131_2-03.htm?div=-1

[7] http://world.kankanews.com/keji/2012-01-19/963928.shtml

[8] http://world.people.com.cn/GB/57507/16935557.html

[9] http://news.xinhuanet.com/society/2012-01/22/c_111457065.htm

[10a] http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/21/c_122613226.htm

[10b] http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/21/c_122613226_3.htm

[10c] http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/22/c_122615678.htm

[10d] http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/22/c_122616294.htm

[10e] http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/23/c_122616558.htm

[10f] http://news.xinhuanet.com/photo/2012-01/23/c_122592742.htm

[11] http://www.bjd.com.cn/10jsxw/201201/24/t20120124_1364302.html

[12] http://gb.cri.cn/27824/2012/01/27/110s3533497.htm

[12b] http://news.ycwb.com/2012-01/29/content_3708317_2.htm

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Co dla Iranu i świata przyniesie Rok Smoka? Przegląd prasy chińskiej 17-31.01.2012 Reviewed by on 1 lutego 2012 .

1. Polityka i gospodarka :: Wen Jiabao: Wymiana handlową między Chinami a Iranem powinna być chroniona 19.01.2012 (Beijing Ribao/Beijing Daily, Pekin) [1] Przewodniczący Rady Państwa Wen Jiabao w przeddzień zakończenia serii oficjalnych wizyt w krajach Zatoki Perskiej: Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze uczestniczył w stolicy Kataru Doha w konferencji prasowej, na której odpowiadał

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź