Chiny news,News,Tajwan news

Chiny i Tajwan: dyplomatyczny spór o kawę

85C to tajwańska sieć kawiarni, która swoje lokale posiada na Tajwanie, w USA oraz w Chinach kontynentalnych. W niedzielę (12.08) do lokalu 85C znajdującego się w Los Angeles wstąpiła na kawę Prezydent Republiki Chińskiej Tsai Ing-wen, która zatrzymała się w Stanach Zjednoczonych w drodzę do  Ameryki Południowej. Ciepłe przyjęcie Prezydent Tsai przez pracowników kawiarni rozwścieczyło klientów z Chin kontynentalnych, którzy rozpoczęli bojkot sieciówki.

W niedzielę (12.08) Tsai Ing-wen została sfotografowana podczas zamawiania kawy oraz podpisywania maskotki sieci kawiarni 85C. Zdjęcia z wizyty w kawiarni na Facebooku opublikował członek delegacji Tsai. Wieść o tym wydarzeniu rozwścieczyła obywateli Chin kontynentalnych, którzy w mediach społecznościowych nawoływali do bojkotowania sieciówki. Część chińskich firm zajmujących się dostawą jedzenia usunęła 85C ze swoich aplikacji, a akcje Gourmet Master, większościowego akcjonariusza 85C,  w ciągu trzech dni poszybowały w dół o 19 procent. Bloomberg szacuje, że firma straciła w ten sposób w ciągu pierwszych dwóch dni od czasu opublikowania zdjęcia około 120 mln dolarów (ok. 450 mln złotych). 85C ponad połowę całego swojego przychodu czerpie z działalności na rynku Chin kontynentalnych. Przedstawiciele spółki bardzo szybko wydali oświadczenie, w którym wyrazili swoje stanowcze poparcie dla Konsensusu 1992, czyli luźnego porozumienia pomiędzy Tajwanem i Chinami, które zakładało, że istnieją tylko jedne Chiny – bez definiowania tego terminu. Niestety, próba zapanowania nad sytuacją przez firmę nie udała się za dobrze. Obywatele ChRL byli zbulwersowani faktem, że oświadczenie zostało opublikowane jedynie na chińskiej stronie kawiarni i potraktowali to jako próbę ugłaskania klientów bez jednoznacznego opowiedzenia się po stronie ChRL. Tajwańczycy natomiast oskarżyli 85C o uginanie się pod presją Pekinu.

Rzecznik prasowy Biura Prezydenta w Tajpej, Alex Huang, określił presję Pekinu jako „niezgodną z zasadami cywilizowanego społeczeństwa”, potępił również narzucanie ideologii międzynarodowym firmom jako „zakłócanie porządku rynkowego i wolności słowa”.

To nie pierwszy raz, kiedy polityka jednych Chin przeniosła się do świata biznesu. Niedawno amerykańska marka odzieżowa GAP w specjalnym oświadczeniu przepraszała ChRL za sprzedawanie T-Shirtów z mapą Chin, na której brakowało Tajwanu. Japońska firma Muji została ukarana grzywną za wymienienie Tajwanu jako państwa na swoich opakowaniach. W ostatnich miesiącach Pekin wywierał również presję na linie lotnicze i hotele, aby na swoich stronach internetowych pokazywały Tajwan jako część Chin, a nie osobne państwo.

Wszystkie te konflikty wpisują się w trwający od 1949 r. spór, kiedy to po wygranej komunistów wojnie domowej nacjonalistyczny rząd z Czang Kaj-Szekiem na czele ewakuował się na Tajwan, gdzie powstało osobne od ChRL państwo, z odrębnym ustrojem i rządem. Mimo że taki stan rzeczy trwa już od ponad sześćdziesięciu lat, ChRL uważa Tajwan za integralną część swojego terytorium i określa mianem „zbuntowanej prowincji”. Od 2016 roku, kiedy Tsai Ing-wen z Demokratycznej Partii Postępowej (popierającej niepodległość wyspy) objęła prezydenturę, działania Pekinu mające na celu izolację Tajwanu na arenie międzynarodowej przybrały na sile.

 

Opracowanie: Joanna Marszałkowska

Na podstawie: bbc.com

Udostępnij:
 • 35
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  35
  Udostępnienia
Chiny i Tajwan: dyplomatyczny spór o kawę Reviewed by on 31 sierpnia 2018 .

85C to tajwańska sieć kawiarni, która swoje lokale posiada na Tajwanie, w USA oraz w Chinach kontynentalnych. W niedzielę (12.08) do lokalu 85C znajdującego się w Los Angeles wstąpiła na kawę Prezydent Republiki Chińskiej Tsai Ing-wen, która zatrzymała się w Stanach Zjednoczonych w drodzę do  Ameryki Południowej. Ciepłe przyjęcie Prezydent Tsai przez pracowników kawiarni rozwścieczyło

Udostępnij:
 • 35
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  35
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź