BLOGOSFERA

Chińska obecność w Brazylii i na MŚ 2014

Początki emigracji chińskiej sięgają Średniowiecza.

Koniec XIX wieku wiąże się z niepokojami politycznymi związanymi ze zbliżającym się upadkiem reżimu cesarskiego i podziałem przez mocarstwa zachodnie Chin. Upokorzenie i grabież rozpoczynają się w 1842 roku za sprawą niesprawiedliwego Nankińskiego Traktatu. Brytyjczycy osiedlają się w Hongkongu. Przez 70 lat, aż do proklamacji Chińskiej Republiki przez Sun Yat-sena rzezie, głód i nieszczęścia zmuszają Chińczyków do emigracji.
Nieliczni z nich jednak docierają do Brazylii. Historia zapamiętała tych co przybyli tutaj w początkowych latach XIX wieku, zakładając plantacje herbaty.

plantacja herbaty

ilustracja niemieckiego malarza Johann’a Moritz’a Rugendas’a (1802-1858)

W Brazylii uprawa herbaty zaczęła się rozwijać w Rio de Janeiro, głównie na Wyspie Gubernatora, w obecnym Ogrodzie Botanicznym miasta.
Pierwsi Chińczycy, którzy tutaj przybyli w 1812 roku nauczali sadzenia i procesu fermentacji liści herbaty. Było ich około stu, zostali oni sprowadzeni z portugalskiej kolonii Makau przez hrabiego Linhares, na wniosek króla Jana VI w celu zbadania ziemi pod uprawę herbaty. Wybór padł na nich ze względu na duże doświadczenie jakie mieli dziedzinie herbacianej. Inni dołączyli później zajmując się uprawą i zbiorami herbaty. Wielu z nich jednak szybko porzuciło to zajęcie stając się sprzedawcami zielonego złota.

Plantacje herbaty w Rio szybko były źródłem dobrobytu dla kraju, który sprzedawał dużą część swoich zbiorów Europie.

vista-chinesa

„Chińska perspektywa” (Vista Chinesa) jest inną historyczną obecnością chińską na brazylijskiej ziemi.
W tym niesamowitym miejscu w Rio de Janeiro można podziwiać strukturę zainspirowaną chińską architekturą i prawdopodobnie jedyną w całym kraju. Panoramiczne widoki z tego miejsca urzekają niesamowitym pięknem turystów.

W 1856 roku Ogród Botaniczny połączono z drogą do Alto da Boa Vista. Również i w tym przedsięwzięciu uczestniczyli Chińczycy z Makau. Początkowo stawiali oni swe pierwsze kroki przy uprawie ryżu. Dopiero potem zostali zatrudnieni przy budowie tej drogi, podobno, o dziwo nie wykazywali większych kompetencji w rolnictwie (?)

W 1903 roku na polecenia burmistrza Pereira Passos, architekt Luis Rei skonstruował stylowy bambusowy pawilon na obrzeżach tej drogi.

Chińska społeczność w przeciwieństwie do tej Nowego Jorku, Paryża, Montrealu, czy też Londynu nie ma swoich brazylijskich Chinatown’s. Jest to społeczność nieliczna i dyskretna. Ze względu na odległość łatwiej jest emigrować Chińczykom na stary kontynent i do Ameryki Północnej. Głównymi barierami są również sprawy kultury, edukacji i pracy. Większość emigrantów, którzy już znaleźli się w Brazylii przeniosła się z innych europejskich krajów.
Chiński sukces w Brazylii odnaleźć można głównie w handlu.

Wiadomo, że Chińczycy świętują Święto Wiosny na całym świecie, ale parada gigantycznego smoka jest mniej popularna niż Karnawał w Rio. Mimo to od kilku lat można zauważyć podczas wspomnianego karnawału azjatyckie smoki przewijające się wśród brazylijskiej parady piękna i tańca.

Chińska ekipa piłki nożnej nie znalazła się w tegorocznym Mundialu, ale to wydarzenie jest mimo to „bardzo chińskie”.
Producenci chińscy są już teraz wielkimi zwycięzcami.

Piłka brazuca: piłka

maskotka Fuleco: fuleco-5

Flagi krajów uczestniczących w MŚ 2014 produkowano w Chinach.

Caxirola oficjalny instrument mistrzostw został wyprodukowany w południowo-wschodnich Chinach Zhejiang i w Guangdong.

Caxirola

Punkty doładowania baterii telefonów i komputerów dzięki energii słonecznej znajdujące się w 6 stadionach – to też obecność chińska w Brazylii.
Ekrany LED zainstalowane na stadionach są produkcji chińskiej. 600 systemów bezpieczeństwa zainstalowała pekińska firma Nuctech.

Chińscy przedsiębiorcy wydają się być zwycięzcami tegorocznego Pucharu Świata, ale nie można powiedzieć tego samego o sukcesach chińskich w piłce nożnej. Chińska ekipa nie zakwalifikowała się do tego wspaniałego święta sportowego, które będzie oświetlało nasze letnie wieczory przez miesiąc.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Chińska obecność w Brazylii i na MŚ 2014 Reviewed by on 15 czerwca 2014 .

Początki emigracji chińskiej sięgają Średniowiecza. Koniec XIX wieku wiąże się z niepokojami politycznymi związanymi ze zbliżającym się upadkiem reżimu cesarskiego i podziałem przez mocarstwa zachodnie Chin. Upokorzenie i grabież rozpoczynają się w 1842 roku za sprawą niesprawiedliwego Nankińskiego Traktatu. Brytyjczycy osiedlają się w Hongkongu. Przez 70 lat, aż do proklamacji Chińskiej Republiki przez Sun Yat-sena

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź