Chiny news,News

Chińscy rodzice protestują przeciwko planom władz zmniejszania liczebności klas w szkołach

Źródło: globaltimes.cn

Władze miasta Leiyang w chińskiej prowincji Hunan zaproponowały w poniedziałek (3.09) plany mające rozwiązać problemy związane z przeludnionymi salami lekcyjnymi w szkołach. Wcześniejsze pomysły urzędników wywołały gwałtowny sprzeciw niezadowolonych rodziców uczniów.

Oburzenie rodziców spowodował fakt, że ich dzieci, w związku z planami redukcji liczebności klas szkolnych, musiałyby uczęszczać do innych placówek niż do tej pory i mieszkać w internatach zamiast w domach rodzinnych. Twierdzili oni również, że nowo urządzone akademiki dla napływowych uczniów zagrażają zdrowiu dzieci z powodu unoszących się wewnątrz toksycznych oparów. Kolejnym powodem złości wśród rodziców byłaby konieczność płacenia dodatkowego czesnego za internat.

Lokalne władze powiedziały, że zweryfikują swoje plany pod kątem potencjalnych dodatkowych obciążeń finansowych dla rodziców oraz możliwych niekorzystnych oddziaływań na zdrowie uczniów. W tym celu władze miejskie zatrudniły profesjonalne instytucje zajmujące się oceną stanu środowiska, aby zbadały stężenie szkodliwych substancji w akademikach. Do obserwowania prowadzonych testów zaproszeni zostaną zainteresowani rodzice.

Działania te podjęto w następstwie sobotniego (1.09) protestu  z udziałem ok. 600 osób. Zgromadzeni wyrażali swój sprzeciw wobec polityki edukacyjnej, która zmniejsza liczbę klas w szkołach podstawowych i gimnazjach. Zgodnie z jej założeniami dzieci mogą być ponownie przydzielane z renomowanych szkół publicznych w pobliżu swoich domów do prywatnych szkół lub pobliskich obszarów wiejskich, gdzie muszą przebywać w internatach. 

Redukowanie liczebności klas w szkołach podstawowych i gimnazjach wpisuje się w krajową politykę edukacyjną sformułowaną w rządowym raporcie z marca 2018 roku. Chiński minister edukacji Chen Baoshen nakazał władzom administracyjnym do końca 2018 roku „zasadnicze wyeliminowanie” przeludnienia w salach lekcyjnych gdzie liczba uczniów przekracza 66 osób, a do 2020 roku w klasach gdzie ilość uczniów przekracza 56 osób.

Demonstracja przeciwników polityki władz w pewnym momencie wymknęła się spod kontroli. Rozzłoszczony tłum, tworzony przez osoby dorosłe i młodzież, starł się z oddziałem policji uzbrojonym w tarcze. W ruch poszły cegły, butelki i petardy. W mediach pojawił się filmik ze zdarzenia, na którym jeden z protestujących miał krzyczeć „Chcę uczęszczać do szkoły publicznej” i „Oddajcie mi szkołę”. W efekcie starcia aresztowano 46 demonstrantów, a 30 policjantów odniosło obrażenia, jak donoszą źródła policyjne.

Zang dziadek jednej z uczennic gimnazjum, która została przydzielona do kampusu Leiyang, powiedział dla Global Times, że w poniedziałek przedstawiciele lokalnej administracji podjęli rozmowy z rodzicami uczniów, i właściwie podeszli do problemu. W wyniku rozmów zwolniono rodziców z części dodatkowych kosztów, jakie musieliby ponieść i negocjowano kolejne ulgi. Zang wyjaśnił, że szkoła nie wymaga już od rodziców kupowania pościeli i mundurków szkolnych, a opłaty za wodę i energię dla studentów mieszkających w internacie zostały zniesione.

Lokalny sprzeciw rodziców  przeciwko planowi relokacji studentów do innych szkół rozpoczął się cztery miesiące temu. Według konta WeChat jednego z regionalnych mediów Laiyang Shijie ponad 7 000 z ogółu 8000 rodziców ankietowanych przez media w maju stwierdziło, że byli przeciwni planowi przeniesienia swoich dzieci do prywatnej szkoły z internatem, ponieważ obawiali się o wydatki i bezpieczeństwo swoich pociech. Władze zapowiedziały, że szkoła wyznaczy nauczycieli do zagwarantowania bezpieczeństwa uczniom, a ich poprzedni nauczyciele w szkołach publicznych również zostaną przeniesieni do nowej szkoły z internatem.

Chu Zhaohui pracownik naukowy Narodowego Instytutu Nauk Oświatowych w rozmowie dla Global Times stwierdził, że przeludnienie w salach lekcyjnych na obszarach miejskich jest spowodowane niezrównoważonymi zasobami edukacyjnymi na obszarach miejskich i wiejskich. – Aby rozwiązać problem przeludnionych sal lekcyjnych, władze lokalne powinny poprawić zasoby edukacyjne dostępne dla szkół wiejskich i prywatnych, zwykłe wydawanie nakazów administracyjnych nie może pomóc – powiedział Chu.

– Niedawno chińscy obywatele wyrazili również niezadowolenie z opieki zdrowotnej, co pokazało, że świadomość obywateli chińskich zwiększyła się i wymaga to od rządu dostosowania się do nadzoru przez opinię publiczną w celu poprawy zarządzania – powiedział Chu.

Opracowanie: Jakub Wirski

Na podstawie: scmp.com, globaltimes.cn

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Chińscy rodzice protestują przeciwko planom władz zmniejszania liczebności klas w szkołach Reviewed by on 7 września 2018 .

Władze miasta Leiyang w chińskiej prowincji Hunan zaproponowały w poniedziałek (3.09) plany mające rozwiązać problemy związane z przeludnionymi salami lekcyjnymi w szkołach. Wcześniejsze pomysły urzędników wywołały gwałtowny sprzeciw niezadowolonych rodziców uczniów. Oburzenie rodziców spowodował fakt, że ich dzieci, w związku z planami redukcji liczebności klas szkolnych, musiałyby uczęszczać do innych placówek niż do tej pory

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź