Chiny news,Wydarzenia i zapowiedzi

Spotkania CSPA: Piotr Gillert – Chinameryka zadecyduje o losach świata

15 września, gościem piątego już spotkania CSPA, był Piotr Gillert*, wieloletni dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej”, a także były korespondent tego dziennika w Chinach i USA.  Choć tytuł spotkania  – „Chinameryka  – co nas czeka w XXI wieku?”  sugerował, iż spotkanie będzie poświęcone stosunkom chińsko-amerykańskim, a w centrum zainteresowania znajdą się oba państwa, to jednak zarówno uwagi Piotra Gillerta jak i wypowiedzi zgromadzonych słuchaczy koncentrowały się głównie na Państwie Środka.

Gość CSPA podzielił się z obecnymi wspomnieniem, że gdy był korespondentem w Pekinie, odnosił wrażenie, że Chiny są centrum świata. Dlatego też postanowił się przenieść do Stanów Zjednoczonych, by zweryfikować tę tezę. Jednak kilkuletni pobyt w USA tylko utwierdził go w tym przekonaniu. Zaznaczył, że Chiny to obecnie państwo klucz, od którego przyszłości będą zależały losy całego świata.

P1010043

Piotr Gillert i Radosław Pyffel

Bizneswoman Marta Tomczak, która zabrała głos w dyskusji, wyraziła opinię, że ruchy „tektoniczne” na geopolitycznej szachownicy już nastąpiły i że środek ciężkości świata przesunął się w region Azji i Pacyfiku, choć Polska do tej pory tego nie dostrzega. Wiele z wypowiadających się osób zgodziło się z tą tezą, a za główną przyczyną niedostrzegania tego zjawiska w naszym kraju jest ignorancja elit opiniotwórczych i brak zainteresowania regionem Azji w mediach.

Profesor Góralczyk podkreślił, że ważnym elementem w stosunkach chińsko-amerykańskich jest system budowania alternatywnych do modelu Chiny-USA forów współpracy: Państwo Środka odrzuciło amerykańską propozycję G-2, czyli debaty dwóch największych światowych potęg. Zamiast tego Chińczycy rozwijają współpracę w gronie multilateralnym, nobilitując tym samym państwa, które często mają interesy przeciwstawne do USA i które pragną przełamać dominację Zachodu. Przykładami takich forów są G20 i BRIC, które stworzyły alternatywę dla G8.

Innym obszarem, w którym Chiny według Profesora zdają się „wypychać” USA jest ASEAN. Poprzez swoją aktywność w ugrupowaniu Państwo Środka powiększa swoje wpływy wśród państw od dekad mocno związanych z Ameryką.

W nawiązaniu do tego Piotr Gillert stwierdził, że Chiny przyjęły sprytną strategię: powiększać swoje wpływy i zyski tam, gdzie się da i jednocześnie nie wyzwalać gniewu Ameryki tzn. małymi krokami zmierzać do budowania potęgi unikając konfrontacji z najsilniejszym państwem świata.

P1010046

To co już udało się Chińczykom, to według Piotra Gillerta uzależnienie USA od Państwa Środka. Amerykanie przyzwyczaili się do tanich i łatwo dostępnych w dużych ilościach produktów z Chin. Jest to dla nich ogromna wygoda, z której już nie są w stanie zrezygnować. Jeśli wyobrazilibyśmy sobie, że z jakichś powodów eksport tych towarów do USA zostaje wstrzymany, oznaczałoby to skok cen, który Amerykanom trudno byłoby zaakceptować. Coraz mniej jest też obszarów, w których USA może wywierać na Chiny naciski, co najlepiej ilustruje dialog amerykańsko-chiński w sprawie juana.

Ale, co podkreślał gość CSPA, ekspansja Państwa Środka na świecie, nie przebiega bezproblemowo. Największym zagrożeniem dla niej są wrogie reakcje w innym rejonach globu i sinofobia.  W Afryce, o której mówi się, że dostarcza Chinom coraz większych korzyści, ludność poszczególnych krajów już zaczyna wykazywać agresję w stosunku do chińskich przybyszy, którzy w ich przekonaniu zabierają im pracę i pragną dominować.

Amerykańskie elity władzy dostrzegają, że to właśnie Pekin a nie Moskwa czy UE jawi się jako ich główny konkurent w najbliższej przyszłości. Ekspansja chińska na świecie postrzegana jest inaczej przez dwie grupy decydentów w USA. Jedni widzą w Chinach potencjalnego wroga, z którym konflikt staje się nieunikniony („Chinese threat”). Inni postrzegają natomiast wzrost potęgi Państwa Środka jako proces, który może przynieść USA korzyści, dlatego też trzeba odpowiednio ułożyć sobie z nim stosunki, a z biegiem czasu samo zacznie się demokratyzować.

Odnosząc się do tego Profesor Góralczyk nawiązał do polskiej polityki zagranicznej. Wykazywał, że problem niezrozumienia pomiędzy Polską a USA wynika z tego, że Waszyngton postrzega swoje bezpieczeństwo globalnie. Myśli przede wszystkim o Pekinie czy Islamabadzie a nie, tak jak Polska o Moskwie. Dopóki tego nie zrozumiemy, nie będziemy w stanie prowadzić skutecznej polityki zagranicznej.

Piotr Gillert zauważył, że jedną z podstawowych różnic między USA a Chinami jest władza w obydwu krajach. Podczas gdy w Waszyngtonie politykę zagraniczną kształtuje się w perspektywie czteroletniej – od wyborów do wyborów, w Pekinie wdrażana jest strategia rozpisana na dziesięciolecia.

Czas pokaże, co nas czeka w XXI wieku. Niewątpliwie zależeć to będzie przede wszystkim od losów „Chinameryki”.

Spisała Ewa Dryjańska

*Piotr Gillert – dziennikarz i publicysta “Rzeczpospolitej”, wieloletni korespondent tego dziennika w Pekinie (1999-2004) i Waszyngtonie (2004-2009), władający zarówno mandaryńskim jak i angielskim, najlepszy znawca Ameryki wśród specjalistów od Chin i najlepszy specjalista od Chin wśród znawców Ameryki.

Spotkania CSPA to debaty z udziałem ekspertów na temat regionu Azji i Pacyfiku oraz stosunków Polski z azjatyckimi partnerami. Do tej pory mieliśmy przyjemność gościć: profesora Bogdana Góralczyka, doktora Arkadiusza Tarnowskiego, doktora Roberta Bajka, doktora Muhammada Munira z Pakistanu, Piotra Gillerta oraz profesora Krzysztofa Rybińskiego.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Spotkania CSPA: Piotr Gillert – Chinameryka zadecyduje o losach świata Reviewed by on 4 października 2010 .

15 września, gościem piątego już spotkania CSPA, był Piotr Gillert*, wieloletni dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej”, a także były korespondent tego dziennika w Chinach i USA.  Choć tytuł spotkania  – „Chinameryka  – co nas czeka w XXI wieku?”  sugerował, iż spotkanie będzie poświęcone stosunkom chińsko-amerykańskim, a w centrum zainteresowania znajdą się oba państwa, to jednak zarówno

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • ogromne podziekowania za przyblizenie dyskusji. bylem ciekaw jak bylo na spotkaniu.

Pozostaw odpowiedź