Chiny news,News

China New Era Technology Fund – nowy gracz na polu inwestycji w sektorze technologicznym

Źródło: http://corporateethos.com

We wtorek (2.07) dwie chińskie firmy inwestycyjne oraz brytyjska firma zajmująca się zarządzaniem aktywami ogłosiły założenie wspólnego funduszu o łącznej wartości 100 mld yuanów (15 mld USD), który będzie inwestować w firmy technologiczne na całym świecie ze szczególnym uwzględnieniem Chin.

Jak poinformowała agencja Reuters, za utworzeniem funduszu o nazwie China New Era Technology Fund stoją mająca siedzibę w Londynie firma Centricus Asset Management Ltd, konglomerat China Merchants Group (CMG) z siedzibą w Hongkongu oraz SPF Group z Pekinu.

– Razem z naszymi znakomitymi partnerami, będziemy mieli wyjątkowy dostęp do inwestycji technologicznych koncentrujących się na Chinach, jak również na innych głównych światowych rynkach – powiedział Dalinc Airburnu, współzałożyciel firmy Centricus, wcześniej związany z bankiem inwestycyjnym Goldman Sachs.

CMG wraz z innymi chińskimi inwestorami zapewnią kwotę 40 mld yuanów na rzecz funduszu. Pieniądze te będą zainwestowane w chińskie firmy technologiczne i startupy. Z kolei Centricus i SPF Group utworzą wspólne przedsięwzięcie, mające na celu pozyskanie dodatkowych 60 mld yuanów od rządów, instytucji i firm z całego świata. Będzie ono skupiać się również na inwestowaniu w globalne firmy technologiczne lub na przejmowaniu ich aktywów.

Centricus jest globalnym funduszem inwestycyjnym, który według danych firmy, zarządza aktywami o łącznej wartości 20 mld USD. Doradza i zarządza pozyskiwaniem środków finansowych dla wartego 100 mld USD funduszu Vision Fund utworzonego w 2016 roku przez japońską wielonarodową grupę holdingową SoftBank. W ubiegłym roku należący do SoftBanku Vison Fund zainwestował ponad 29 mld USD w firmy technologiczne na całym świecie, z czego dużą część w startupy, rzucając tym samym wyzwanie konwencjonalnym metodom inwestowania w firmy technologiczne.

Za pośrednictwem Vision Fund SoftBank poczynił kilka inwestycji m.in. w chińską mobilną platformę transportową Didi Chuxing oraz w jej amerykańskiego rywala Uber Technologies Inc., a także nabył aktywa amerykańskiego producenta mikrochipów Nvidia Corp oraz startupu WeWork zajmującego się tworzeniem i udostępnianiem przestrzeni coworkingowych.

Nowo utworzony China New Era Technology Fund ma w założeniu być porównywalny do Vision Fund jeśli chodzi o posiadane środki i możliwości inwestowania. W przyszłości może stać się jego poważnym rywalem.

– Rewolucja technologiczna ma miejsce znacznie szybciej niż zakładano, a to powoduje wielki wyścig inwestycji w tym obszarze – powiedział Airburnu, dodając – Jesteśmy na etapie gdzie wielkość dostępnych funduszy i możliwość dostępu do dużych rynków będzie decydująca.

Niedawno do wspomnianego przez Airburnu wyścigu dołączyła amerykańska firma inwestycyjna Sequoia Capital, która ogłosiła utworzenie własnego funduszu o wartości 8 mld USD mającego być konkurencją dla Vision Fund. Chińska gałąź firmy, Sequoia Capital China zgromadzi ponad 2 mld USD na fundusz, który skupi się na inwestowaniu w chińskie firmy z branży nowych technologii.

-Aby być wiodącym inwestorem nie możesz już zainwestować tylko 100 mln USD, jeżeli chcesz zbudować firmę wartą kilka miliardów, do tego potrzebujesz 400 mln lub 500 mln dolarów – powiedział w rozmowie dla Financial Times Neil Shen założyciel Sequoia Capital China.

 

Opracowanie: Jakub Wirski

Na podstawie: chinadaily.com.cn, bankingtech.com, crowdfundinsider.com

Udostępnij:
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia
China New Era Technology Fund – nowy gracz na polu inwestycji w sektorze technologicznym Reviewed by on 13 lipca 2018 .

We wtorek (2.07) dwie chińskie firmy inwestycyjne oraz brytyjska firma zajmująca się zarządzaniem aktywami ogłosiły założenie wspólnego funduszu o łącznej wartości 100 mld yuanów (15 mld USD), który będzie inwestować w firmy technologiczne na całym świecie ze szczególnym uwzględnieniem Chin. Jak poinformowała agencja Reuters, za utworzeniem funduszu o nazwie China New Era Technology Fund stoją

Udostępnij:
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź