Indie news,News

Brutalne gwałty wywołują oburzenie i falę protestów w Indiach

źródło: commons.wikimedia.org

Sprawy gwałtu oraz morderstwa ośmioletniej dziewczynki w Kathua (stan Dżammu i Kaszmir) oraz gwałtu na szesnastoletniej dziewczynie  w Unnao (stan Uttar Pradeś) wywołały powszechne oburzenie indyjskiej opinii publicznej. Politycy, działacze społeczni i znane osoby  wyrażają swój gniew zarówno poprzez media społecznościowe, jak i protestując na ulicach. Chodzi nie tylko o same tragiczne zdarzenia, ale i bezczynność rządu BJP oraz próbę wykorzystania sytuacji do dalszej polaryzacji religijnej w kraju.

Ciało ośmioletniej Asify Bano znalezione zostało 17 stycznia w lesie niedaleko należącego do Kaszmiru miasta Kathua. To jeden z najbardziej niespokojnych regionów w kraju. W walczącym od lat przeciwko indyjskim rządom Kaszmirze dominują muzułmanie, w drugiej części stanu, Dżammu, niewielką przewagę mają wyznawcy hinduizmu. Należąca do wędrownego, zajmującego się pasterstwem, muzułmańskiego plemienia Bakarwal dziewczynka została uprowadzona do lasu, przetrzymywana tam przez trzy dni, w czasie których była wielokrotnie gwałcona, po czym została uduszona przy pomocy szala i dodatkowo dwukrotnie uderzona kamieniem w głowę. Aresztowano w tej sprawie ośmiu mężczyzn (wszyscy są hinduistami), pośród których znalazł się emerytowany urzędnik państwowy (on zaplanował całe porwanie) oraz czterech policjantów. Zdaniem prowadzących sprawę oficerów policji śledczej motywem było ‘danie nauczki’ Bakarwalom i ostateczne pozbycie ich sie z okolic wioski w związku z używaniem przez członków plemienia publicznych gruntów do wypasania bydła. Sprawa stała się głośna, gdy to hinduistyczni nacjonaliści  (w tym dwóch ministrów z rządu BJP) urządzili protest w obronie oskarżonych twierdząc, iż zostali oni ‘wrobieni’ i żądając by sprawę przejęła policja federalna (CBI). Jeszcze w czwartek jeden z lokalnych liderów BJP oświadczył, iż za tą przerażającą zbrodnią muszą stać ‚pakistańscy agenci’, których celem jest dalsze podzielenie miejscowej ludności.

Od czwartku sprawa nabrała rozpędu na Twiterze, na którym królują dwa hasztagi: #Kathua oraz #justiceforAsifa. Publiczne i prywatne osoby domagają się zdecydowanych działań i wymierzenia sprawiedliwości. Jak napisała Sania Mirza, słynna indyjska tenisistka: – Czy rzeczywiście chcemy być znani światu jako taki kraj?? Jeśli nie jesteśmy w stanie teraz niezależnie od naszej płci, kasty, koloru skóry czy religii opowiedzieć się za tą ośmioletnią dziewczynką, to znaczy że nie jesteśmy w stanie poprzeć niczego na tym świecie.. nawet człowieczeństwa.. to budzi moje obrzydzenie.-

Niektóre tweety  porównują śmierć Asify do słynnej sprawy brutalnego gwałtu na studentce w autobusie w Delhi z 2012 roku (tzw. Nirbhaya case), która to sprawa wywołała olbrzymią falę protestów i doprowadziła do zmian w prawie tyczących gwałtów.

Tweetujący używają także hasztagu  #Unnao związanego z drugą, starszą – bo zeszłoroczną – sprawą. Oskarżonym o gwałt na szesnastolatce z tej miejscowości jest 50-letni prawnik, poseł z ramienia rządzącej BJP. Sprawa została jednak oficjalnie zarejestrowana dopiero w ubiegłym tygodniu, po tym gdy to dziewczyna próbowała popełnić samobójstwo przed domem sekretarza generalnego Indii.

W czwartek wieczorem ulicami Delhi przeszedł protestacyjny marsz ze świecami. Na jego czele stanął lider Kongresu (największej opozycyjnej partii) – Rahul Gandhi. W piątek podobny protest odbył się w Mumbaju. Protest głodowy podjęła szefowa delhijskiej Komisji ds. Kobiet, Swati Maliwal, żądając polepszenia bezpieczeństwa kobiet i dzieci w kraju. Na weekend planowane są dalsze protesty, których celem ma być zwrócenie uwagi na problem brutalnych zbrodni skierowanych przeciwko kobietom w Indiach.

W piątek po południu głos zabrał wreszcie premier Indii (z ramienia BJP), Narendra Modi. Zapowiedział wymierzenie sprawiedliwości wszystkim winnym zbrodni. CBI aresztowało prawnika oskarżonego o gwałt w Unnao.  Obaj ministrowie, którzy wzięli udział w proteście poparcia dla oskarżonych o zbrodnię w Kathua, złożyli rezygnację z członkostwa w partii. Rzecznik BJP twierdzi jednak, iż ta decyzja została podjęta ze względu na atmosferę stworzoną wokół sprawy (rezygnacji żądały partie będące w koalicji z BJP), a nie dlatego, żeby posłowie zrobili cokolwiek złego. Jednocześnie prawniczka rodziny Asify twierdzi,  iż jest zastraszana przez stowarzyszenie prawników przy trybunale w Dżammu.

 

 

Opracowanie: Mariola Jurczyk

Na podstawie: BBC.com, thehindu,com, timesofindia.indiatimes.com, scroll.in

Udostępnij:
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia
Brutalne gwałty wywołują oburzenie i falę protestów w Indiach Reviewed by on 14 kwietnia 2018 .

Sprawy gwałtu oraz morderstwa ośmioletniej dziewczynki w Kathua (stan Dżammu i Kaszmir) oraz gwałtu na szesnastoletniej dziewczynie  w Unnao (stan Uttar Pradeś) wywołały powszechne oburzenie indyjskiej opinii publicznej. Politycy, działacze społeczni i znane osoby  wyrażają swój gniew zarówno poprzez media społecznościowe, jak i protestując na ulicach. Chodzi nie tylko o same tragiczne zdarzenia, ale i

Udostępnij:
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź