Birma news

Birma: Walki w stanie Kaczin

Kachin-Independence-Army-Scout-600x398

źródło: freekachin.org

Wzmagają się walki w stanie Kaczin w północnej Birmie. Zeszłotygodniowe rozmowy pomiędzy rządem a delegacjami grup zbrojnych w Chiang Mai w północnej Tajlandii zakończyły się brakiem porozumienia.

Kilka dni po spotkaniu w Chiang Mai źródła ze stanu Kaczin poinformowały, że wzrosła liczba starć oraz że birmańska armia wzmocniła swoje siły w regionie i może przygotowywać się do kolejnej dużej ofensywy przeciwko Organizacji Niepodległości Kaczinu (Kachin Independence Organization, KIO).

Na początku tego tygodnia doszło do walk w Machang Baw w dystrykcie Banmaw w południowej części stanu Kaczin oraz w północnej części sąsiedniego stanu Szan.

– Moja rodzinna wieś (Nam Lim Pa) była atakowana przez trzy dni. To ofensywa. To nie jest zwykłe przegrupowanie wojsk. Słyszeliśmy, że oni (birmańska armia) użyją lotnictwa. To duże zagrożenie – powiedziała Khon Ja, działaczka Kachin Peace Network, organizacji humanitarnej pomagającej cywilom przesiedlonym w czasie wojny w północnej Birmie.

Według miejscowych źródeł wojska rządowe otwierają nowe fronty w okolicach Putao w północnej części stanu Kaczin oraz w północnej części stanu Szan, równolegle do rurociągu w okolicach miejscowości Kut Kai i Muse.

Do walk doszło w różnych regionach, większość starć miała miejsce w północnej i północno-wschodniej części stanu Kaczin oraz w północnej części stanu Szan, gdzie planowane są budowa tamy, kopalni, rurociągu oraz inne projekty biznesowe. Kontrakty zostały podpisane w 2010 roku, ale budowy nie ruszyły z powodu walk trwających od czasu zerwania zawieszenia broni pomiędzy wojskami rządowymi a KIO w czerwcu 2011 roku.

Źródła w stanie Kaczin poinformowały, że wojska rządowe próbują oczyścić ważne dla biznesu tereny i umożliwić rozpoczęcie projektów. Pod koniec sierpnia bieżącego roku do walk doszło w Putao, w okolicach gdzie birmański przedsiębiorca Tay Za uzyskał rządową koncesję na wyrąb dębu indyjskiego na obszarze 40 tys. hektarów.

KIO stała się dużym problemem dla birmańskiego rządu, który chce zakończyć trwające od dekad wojny domowe poprzez podpisanie zawieszeń broni z etnicznymi grupami zbrojnymi. Od czasu dojścia do władzy w 2011 roku prezydent Thein Sein podpisał zawieszenia broni z 13 grupami. W maju, po wcześniejszych rozmowach, rząd podpisał próbne siedmiopunktowe porozumienie pokojowe z KIO, ale jeszcze nie uzyskał zawieszenia broni.

KIO przewodniczy Radzie Związkowej Zjednoczonych Narodowości (United Nationalities Federal Council, UNFC), gdzie odgrywa ważną rolę polityczną rolę. Źródła bliskie rządowej delegacji pokojowej twierdzą, że minister Aung Min z Biura Prezydenta oraz członkowie Myanmar Peace Center (MPC), organizacji powiązanej z rządem, byli rozczarowani po spotkaniu w Chiang Mai ponieważ przywódcy UNFC odrzucili rządowe zaproszenie do podpisania w przyszłym miesiącu porozumienia w sprawie ogólnonarodowego zawieszenia broni.

– Pytaliśmy ich dlaczego mamy podpisywać ogólnonarodowe porozumienie zawieszenia broni skoro już podpisywaliśmy odrębne porozumienia. Nie osiągnęliśmy porozumienia w czasie spotkania. Gdy zaprosili nas żebyśmy przyjechali i podpisali ogólnonarodowe porozumienie powiedzieliśmy im, że musimy jeszcze o tym szczegółowo porozmawiać – powiedział Nai Hong Sa, generał-sekretarz UNFC.

Khon Ja skrytykowała trwające starcia w stanie Kaczin. – Takie postępowanie przyniesie szkodę budowaniu zaufania pomiędzy rządem a KIO podczas trwających rozmów pokojowych – powiedziała działaczka Kachin Peace Network.

Na podstawie: irrawaddy.org
Opracowanie: Małgorzata Kret

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Birma: Walki w stanie Kaczin Reviewed by on 14 września 2013 .

Wzmagają się walki w stanie Kaczin w północnej Birmie. Zeszłotygodniowe rozmowy pomiędzy rządem a delegacjami grup zbrojnych w Chiang Mai w północnej Tajlandii zakończyły się brakiem porozumienia. Kilka dni po spotkaniu w Chiang Mai źródła ze stanu Kaczin poinformowały, że wzrosła liczba starć oraz że birmańska armia wzmocniła swoje siły w regionie i może przygotowywać

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź