Birma news

Birma uwolniła 69 więźniów politycznych

Więzienie Insein

Więzienie Insein

Prezydent Thein Sein ułaskawił 69 więźniów politycznych, w piątek (15.11) zostali oni uwolnieni z więzień. Wśród ułaskawionych więźniów jest dwóch wnuków dawnego birmańskiego dyktatora, generała Ne Wina.

Biuro Prezydenta poinformowało, że uwolnieni więźniowie zostali wskazani przez Komitet Oceny Więźniów Politycznych. Komitet powołany przez rząd składa się z członków rządu i aktywistów. Jego zadaniem jest ocena którzy więźniowie są więźniami politycznymi.

Według mającego siedzibę w Tajlandii Stowarzyszenia Pomocy dla Więźniów Politycznych (Association for Political Prisoners, AAPP) Kyaw Ne Win i Aye Ne Win, dwaj wnukowie generała Ne Wina, zostali wypuszczeni z ranguńskiego więzienia Insein w piątek. W 2002 roku zostali oskarżeni o zdradę stanu i spisek mający na celu obalenie władzy oraz zostali skazani na zawieszoną karę śmierci niedługo po tym jak Ne Win zmarł w areszcie domowym 5 grudnia 2002 roku. W związku z udziałem w planowaniu zamachu stanu zostało wtedy aresztowanych czworo członków rodziny Ne Wina. Zięć generała, Aye Zaw Win i jeden z jego wnuków, Zwae Ne Win zostali zwolnieni z więzienia w styczniu 2012 roku, córka, Aye Ne Win opuściła areszt domowy w 2008 r.

Sekretarz AAPP poinformował, że Kyaw Ne Win i Aye Ne Win zostali umieszczeni na liście więźniów politycznych w następstwie listu od rodziny z prośbą o ich uwolnienie.

Wśród uwolnionych więźniów znalazło się również około dwóch tuzinów ludzi skazanych na postawie artykułu 18 Aktu o pokojowych zgromadzeniach, który przewiduje maksymalną karę roku więzienia za zorganizowanie protestu bez zezwolenia władz. Uwolniona została również Naw Ohn Hla i dwoje innych aktywistów i organizatorów protestów przeciwko kopalni miedzi w Letpadaung. Wcześniej otrzymali oni wyroki do dwóch lat więzienia na podstawie artykułu 18 oraz artykułu 505b Kodeksu Karnego – podżeganie do niepokojów publicznych.

W stanie Arakan uwolniono 21 więźniów: 9 aktywistów, którzy zostali skazani na podstawie artykułu 18 za protesty przeciwko pomocy dla muzułmańskiej społeczności Rohingya oraz 12 aktywistów, którzy zostali skazani za organizowanie protestów przeciwko rurociągowi Shwe łączącemu Zatokę Bengalską z Chinami.

Obecnie w Birmie rozpoczęła się kampania wzywająca do zmiany artykułu 18, który zdaniem wielu aktywistów wykorzystywany jest do tłumienia pokojowych protestów.

Więzienia opuściło również 15 więźniów z grup etnicznych z stanów Szan i Kaczin. Odbywali oni długotrwałe wyroki wiezienia na postawie artykułu 17 Aktu o bezprawnych zgromadzeniach.

Bo Kyi z AAPP poinformował, że rząd uznał zwolnionych więźniów za więźniów sumienia, oraz że powinni oni być uznani za więźniów politycznych, ale obecnie rząd uwalnia ich nie przyznając im takiego statusu. Według AAPP w birmańskich więzieniach pozostaje obecnie 60 więźniów politycznych, wobec 265 aktywistów toczą się postępowania.

Od objęcia władzy przez prezydenta Thein Seina w 2011 roku rząd uwolnił setki więźniów politycznych, większość z nich została skazana przez poprzednie rządy wojskowe. W zeszłym miesiącu wolność odzyskało 56 więźniów politycznych. Prezydent obiecał wtedy, że do końca tego roku wszyscy więźniowie sumienia zostaną uwolnieni. W piątkowym oświadczeniu Biuro Prezydenta poinformowało, że Komitet Oceny Więźniów Politycznych pracuje nad zwolnieniem wszystkich więźniów politycznych przed końcem grudnia.

Na podstawie: irrawaddy.org
Opracowanie: Małgorzata Kret

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Birma uwolniła 69 więźniów politycznych Reviewed by on 17 listopada 2013 .

Prezydent Thein Sein ułaskawił 69 więźniów politycznych, w piątek (15.11) zostali oni uwolnieni z więzień. Wśród ułaskawionych więźniów jest dwóch wnuków dawnego birmańskiego dyktatora, generała Ne Wina. Biuro Prezydenta poinformowało, że uwolnieni więźniowie zostali wskazani przez Komitet Oceny Więźniów Politycznych. Komitet powołany przez rząd składa się z członków rządu i aktywistów. Jego zadaniem jest ocena

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź