Birma news

Birma: Rozmowy pokojowe i wznowienie międzynarodowej pomocy humanitarnej dla Kaczinów

Źródło: flickr.comanevillemorgan

Źródło: flickr.com/anevillemorgan

Przywódcy Organizacji Niepodległości Kaczinu (Kachin Independence Organization, KIO) spotkają się na początku października z rządowym negocjatorem Aung Minem na kolejną rundę rozmów w sprawie zawieszenia broni, poinformował we wtorek (17.09) przedstawiciel KIO.

San Aung, mediator ze strony KIO, powiedział, że zespoły techniczne KIO i rządowego komitetu pokojowego w czasie dwudniowego spotkania w Myitkyinie, stolicy stanu Kaczin dyskutowały na temat planów rozmów na wysokim szczeblu w sprawie zawieszenia broni, stosunków wojskowych oraz zagadnień dotyczących przesiedlonych Kaczinów.

– Obie strony zgodziły się dziś na spotkanie pomiędzy KIO i rządowym zespołem negocjacji pokojowych na początku października – powiedział San Aung. Dodał, że we wtorkowym spotkaniu uczestniczyli pułkownik armii birmańskiej Than Aung, minister spraw granicznych podpułkownik Aung Naing i członkowie powiązanego z rządem Myanmar Peace Center (MPC).

Hla Maung Shwe z MPC potwierdził, że kolejna runda rozmów w sprawie zawieszenia broni odbędzie się na początku października, oraz że spotkanie prawdopodobnie odbędzie się w Myitkyinie.

KIO i wojsko birmańskie angażowały się w czasem ciężkie walki od kiedy długotrwałe zawieszenie broni zostało zerwane w 2011 roku. Pomiędzy grudniem 2012 roku a lutym bieżącego roku walki nasiliły się w strategicznie ważnych górach w okolicach miasta Laiza. Obie strony spotkały się kilkukrotnie na rozmowach pokojowych, walki osłabły, ale nadal zdarzają się starcia.

Międzynarodowe organizacje pomocowe powoli uzyskują większy dostęp do przesiedlonych osób, które przebywają na terenach kontrolowanych przez KIO. Według źródeł KIO w tym tygodniu do Laizy dotarł drugi od grudnia 2011 roku konwój z pomocą.

– Przyjechali w poniedziałek (16.09), spotkali się z uchodźcami w Laizie i wyjeżdżają jutro. Przyjechało 17 ciężarówek, dostarczyli pomoc humanitarną dla uchodźców – powiedział chcący zachować anonimowość członek KIO.

Konwój dostarczył pomoc przesiedlonym Kaczinom przebywającym w obozie dla uchodźców wewnętrznych w Jae Yang. Według źródeł z Laizy konwój został zorganizowany przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, UNHCR, Światowy Program Żywnościowy i Lekarzy bez Granic.

Na początku września konwój ONZ składający się z 11 ciężarówek dostarczył żywność, lekarstwa i inne artykuły 4,3 tys. uchodźców przebywającym w obozie Woi Chyai, małym mieście na granicy birmańsko-chińskiej, gdzie KIO ma swoją siedzibę. Był to pierwszy międzynarodowy konwój z pomocą od grudnia 2011 roku, kiedy rząd zaczął blokować pomoc międzynarodową dla uchodźców przebywających na kontrolowanych przez KIO terenach.

Według danych ONZ wskutek konfliktu w północnej Birmie około 100 tys. Kaczinów zostało uchodźcami, około 53 tys. z nich pozostaje na terenach kontrolowanych przez KIO. Znaczna grupa uchodźców schroniła się w chińskiej prowincji Junnan. Według źródeł z Laizy, część z tych uchodźców, którzy przebywają w okolicach znanych w regionie jako „sześć przejść granicznych” spotkała się z naciskami chińskich sił bezpieczeństwa, które żądają by uchodźcy wkrótce wrócili do stanu Kaczin.

Na podstawie: irrawaddy.org
Opracowanie: Małgorzata Kret

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Birma: Rozmowy pokojowe i wznowienie międzynarodowej pomocy humanitarnej dla Kaczinów Reviewed by on 18 września 2013 .

Przywódcy Organizacji Niepodległości Kaczinu (Kachin Independence Organization, KIO) spotkają się na początku października z rządowym negocjatorem Aung Minem na kolejną rundę rozmów w sprawie zawieszenia broni, poinformował we wtorek (17.09) przedstawiciel KIO. San Aung, mediator ze strony KIO, powiedział, że zespoły techniczne KIO i rządowego komitetu pokojowego w czasie dwudniowego spotkania w Myitkyinie, stolicy stanu

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź