Birma news

Birma: Prezydent Thein Sein zakończył wizytę w Europie

thein_sein_britain

president-office.gov.mm

W czasie drugiej wizyty w Europie, która rozpoczęła się w poniedziałek (15.07), prezydent Thein Sein odwiedził Wielką Brytanię i Francję.

W Londynie Thein Sein spotkał się z premierem Davidem Cameronem. W czasie rozmowy poruszane były tematy zwalczania ubóstwa, mikrokredytów, rozwoju rolnictwa, promocji handlu i inwestycji. Politycy rozmawiali również o brytyjskich inwestycjach w sektorach energetycznym i telekomunikacyjnym, projektach infrastrukturalnych, rozwoju kadr, w tym nauce języka angielskiego, oraz prawach człowieka.

W czasie dyskusji na temat szans i wyzwań birmańskiej transformacji w Chatham House Thein Sein wyraził przekonanie, że nie ma możliwości cofnięcia reform, ale istnieją zagrożenia takie jak przemoc czy anarchia, które mogą się pojawić w drodze do demokracji. Zapowiedział, że do końca roku zostaną uwolnieni wszyscy więźniowie polityczni.

Prezydent zapowiedział również dalsze reformy mające na celu wzmocnienie wolnego rynku, otwarcie na handel zagraniczny i inwestycje oraz ochronę środowiska i walkę z korupcją. Thein Sein wyraził również chęć przystąpienia Birmy do Inicjatywy Branży Wydobywczej na rzecz Przejrzystości (Extractive Industries Transparency Initiative, EITI).

Thein Sein wyraził zainteresowanie zacieśnieniem współpracy wojskowej z Wielką Brytanią i zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni po raz pierwszy od ponad 60 lat dojdzie do zawieszenia broni pomiędzy wszystkimi grupami zbrojnymi walczącymi na terenie Birmy.

W czasie wizyty w Londynie Thein Sein spotkał się również z Radą Biznesu Zjednoczone Królestwo-ASEAN, ministrem obrony Philipem Hammondem, ministrem spraw zagranicznych Williamem Hague, minister rozwoju międzynarodowego Justine Greening, byłym premierem Tonym Blairem oraz spikerem Izby Gmin Johnem Berecowem.

We Francji, w środę (17.07) Thein Sein spotkał się z prezydentem Francois Hollandem. Rozmowa dotyczyła wzmocnienia więzi między Birmą a Francją oraz wsparcia Birmy na rynku europejskim. Prezydent Francji podkreślił konieczność zwolnienia z więzień wszystkich więźniów sumienia oraz przeprowadzenia śledztwa w sprawie zamieszek, które miały miejsce w Birmie w ciągu ostatniego roku.

Hollande poinformował, że Francja jest zainteresowana wsparciem Birmy w rozwoju służby zdrowia i edukacji. Francja zainteresowana jest także udziałem w projektach związanych z rolnictwem, gospodarką wodną, infrastrukturą transportową, energetyką i turystyką.

Thein Sein spotkał się również z premierem Jean-Marc Ayraultem i przedstawicielami biznesu. W czasie spotkania z przewodniczącym Towarzystwa Przyjaźni Francusko-Birmańskiej Francois Michaelem Lambertem prezydent rozmawiał o utworzeniu Towarzystwa Przyjaźni Birmańsko-Francuskiej w Birmie oraz o udziale francuskich NGOsów w wspieraniu edukacji, konserwacji dziedzictwa kulturalnego Birmy i wymianie kulturalnej.

Europejskiej podróży birmańskiego prezydenta towarzyszyły protesty obrońców praw człowieka. Przedstawiciele m.in. Avaaz i Reporterów bez Granic zwracali uwagę na trwające prześladowania muzułmańskiej ludności Rohingya, brak zdecydowanej reakcji władz na zamieszki na tle religijnym oraz wprowadzenie prawa prasowego ograniczającego wolność słowa.

Na podstawie: globaltimes.cn, dvb.no
Opracowanie: Małgorzata Kret

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Birma: Prezydent Thein Sein zakończył wizytę w Europie Reviewed by on 21 lipca 2013 .

W czasie drugiej wizyty w Europie, która rozpoczęła się w poniedziałek (15.07), prezydent Thein Sein odwiedził Wielką Brytanię i Francję. W Londynie Thein Sein spotkał się z premierem Davidem Cameronem. W czasie rozmowy poruszane były tematy zwalczania ubóstwa, mikrokredytów, rozwoju rolnictwa, promocji handlu i inwestycji. Politycy rozmawiali również o brytyjskich inwestycjach w sektorach energetycznym i

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź