Bangladesz news

Bangladesz: Tysiące migrantów z Bangladeszu będzie usiłowało przedostać się na łodziach do innych krajów

źródło: flickr.com

źródło: flickr.com

Już w najbliższych tygodniach tysiące migrantów uciekających z Bangladeszu i Birmy będzie próbowało przedostać się na łodziach do innych krajów. – Wzrost nielegalnych migracji jest szczególnie widoczny po okresie deszczów monsunowych – zauważa rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) Vivian Tan.

W ciągu ostatnich trzech lat liczba osób, które zdecydowały się opuścić Birmę i Bangladesz i przepłynąć na rachitycznych rybackich łodziach do Południowo-Wschodniej Azji, wzrosła prawie trzykrotnie. W pierwszej połowie 2015 roku 31,000 osób zdecydowało się na podróż łodzią, co stanowi wzrost o 34%. Przez cały zeszły rok prawie 100 tysięcy osób próbowało migracji drogą morską przez Zatokę Bengalską i Morze Andamańskie.

Po fali wyjazdów na łodziach na początku tego roku monsunowe deszcze przyniosły opanowanie sytuacji i spadek wyjazdów. Jednak po zakończeniu pory deszczowej spodziewana jest nowa fala migracji.

– Gdy deszcze monsunowe ustępują oczekuje się, że dziesiątki tysięcy członków mniejszości Rohingya i innych wznowi swoje niebezpieczne podróże drogą morską – powiedział Christopher Catrambone – założyciel MOAS, będącej programem wsparcia, który za pośrednictwem prywatnego statku MY Phoenix ma udzielać pierwszej pomocy migrantom odpływającym od brzegu i asystować im w podróży do państw Azji Południowo-Wschodniej, by tam mogli uzyskać azyl.

Jednak wysiłki MOAS mogą być utrudnione przez politykę państw Południowo-Wschodniej Azji, bowiem tylko dwa z nich (Kambodża i Filipiny) są stronami konwencji dotyczącej kwestii uchodźców, która formalizuje ochronę uchodźców i pozwala im ubiegać się o azyl. Oczekuje się, że wiele krajów może odmówić MY Phoenix przyjęcia pasażerów.

W ostatnich latach przemytnicy, którzy organizują przewozy migrantów zaczęli korzystać z większych łodzi metalowym, które są mniej podatne na skutki pogody monsunowej. Są one również w stanie pomieści znacznie więcej osób.

Migranci za możliwość przejazdu muszą zapłacić wstępnie od 50 do 300 dolarów amerykańskich. Jednak od wielu z nich oczekuje się później znacznie wyższej kwoty. Jeśli migranci nie zdołają zapłacić tej sumy na łodzi grozi ich porzuceniem na morzu, na odległych wyspach lub w dżungli.

Masowe groby, w których znajdują się setki ciał imigrantów wykryto w tym roku w Malezji i Tajlandii. Co najmniej 1000 osób, które zdecydowały się na przejazd w 2015 roku uznaje się za zaginione i domniemywa się, że utonęły w morzu albo zginęły z rąk przemytników na lądzie.

W maju tego roku aż 8000 osób pozostało na łodziach na morzu, ponieważ południowo-wschodniej kraje azjatyckie takie jak Tajlandia, Malezja i Indonezja nie uznały ich za uchodźców. W niektórych przypadkach migranci zawróceni zostali z powrotem.

Przemoc polityczna jest powszechnym zjawiskiem w Bangladeszu, a kraj ma problem z rosnącą falą radykalnych islamistów, którzy organizacją ataki terrorystyczne. Jednak większość obywateli Bangladeszu, którzy w maju próbowali migrować na łodziach do innych państw, zostało uznanych za migrantów ekonomicznych, a nie za osoby poszukujące azylu.

Na podstawie: bdnews24.com
Opracowanie: Dominika Liszkowska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Bangladesz: Tysiące migrantów z Bangladeszu będzie usiłowało przedostać się na łodziach do innych krajów Reviewed by on 17 października 2015 .

Już w najbliższych tygodniach tysiące migrantów uciekających z Bangladeszu i Birmy będzie próbowało przedostać się na łodziach do innych krajów. – Wzrost nielegalnych migracji jest szczególnie widoczny po okresie deszczów monsunowych – zauważa rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) Vivian Tan. W ciągu ostatnich trzech lat liczba osób, które zdecydowały się opuścić

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź