Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV, 25-31.01.2010

MonikaMonika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy:

 

Poniedziałek  25.01.2010

Budda jak zmienić świat (Active Buddha Another face of Thailand), 12:45 Religia TV

Około 95 procent ludności Tajlandii wyznaje buddyzm. Kraj liczy ponad 30 000 zgromadzeń  i 200 000 mnichów. Film ukazuje nieznane oblicze Tajlandii, czyli nie tylko buddyjskie świątynie, ale również leśny zakon Luang-Ta-Boua, który zajmuje się ochroną tygrysów, zakon, w którym pomoc w walce z nałogiem mogą znaleźć uzależnieni od narkotyków.

Nowi odkrywcy (Trailblazers) Nepal, 14:00 Discovery World

Poszukiwania ukrytych skarbów Nepalu i konfrontacja tradycyjnych wartości ze współczesnością.

Tokyo Ga (Tokyo Ga), 17:30 TVP Kultura

Dokument opowiada o twórczości japońskiego reżysera Yasujiro Ozu. Wim Wenders odwiedza Japonię w poszukiwaniu Tokyo, które oglądał w filmach Ozu.

Wtorek  26.01.2010

Dodes’ka-den (Dodesukaden), Japonia 1970,13:15 TVP Kultura

Kręcony w ubogich dzielnicach Tokio film ukazuje życie i marzenia zwykłych mieszkańców miasta. Cichy, spokojny mężczyzna jest przekonany, że zdradza go żona, a umysłowo upośledzony młodzieniec wyobraża sobie, że jest tramwajem. Powtarza bez przerwy „dodes’ka-den” dźwięk wydawany przez maszynę. Mężczyzna i młodzieniec budują we własnych umysłach wymarzony dom.

Perły cywilizacji (Trésors De Civilisation) Japonia, 17:25 Planete

Obecnie UNESCO posiada na liście dziedzictwa narodowego ponad 800 obiektów stworzonych przez człowieka lub naturę, które świadczą o kulturalnej kondycji Ziemi. Serial przedstawia wybrane z tej listy perły-zabytki. Obiekty zostały wyselekcjonowane z powodu roli, jaką odegrały w historii państw, na terenie których się znajdują. Serial powstał pod patronatem UNESCO, a jego misją jest promowanie i ochrona światowego dziedzictwa kulturowego. Każdy odcinek przedstawia inny region, jego historię oraz zabytki.

Hero (Ying Xiong), Hongkong/ Chiny 2002, 20:10 Ale Kino!

Chiny w 221 roku p.n.e. Państwo jest podzielone na królestwa: Qin, Zhan, Han Wei, Yan, Chu i Qi, które od setek lat toczą walkę o dominację. Ogarnięty obsesją władzy król krainy Qin chce zjednoczyć kraj i zostać pierwszym cesarzem. Pozostali władcy postanawiają zabić rywala. Najbliżsi celu są trzej legendarni wojownicy: Śnieżynka, Złamany Miecz i Niebo. Król obiecuje fortunę każdemu, kto ich pokona. Wkrótce w pałacu zjawia się wojownik, który przynosi broń pokonanych zabójców. Jednak władca zaczyna wątpić w jego historię.

Środa 27.01.2010

Perły cywilizacji (Trésors De Civilisation) Indie, 16:45 Planete

Obecnie UNESCO posiada na liście dziedzictwa narodowego ponad 800 obiektów stworzonych przez człowieka lub naturę, które świadczą o kulturalnej kondycji Ziemi. Serial przedstawia wybrane z tej listy perły-zabytki. Obiekty zostały wyselekcjonowane z powodu roli, jaką odegrały w historii państw, na terenie których się znajdują. Serial powstał pod patronatem UNESCO, a jego misją jest promowanie i ochrona światowego dziedzictwa kulturowego. Każdy odcinek przedstawia inny region, jego historię oraz zabytki.

Walki powietrzne (Dogfights) Zasadzka na Phuc Yen, 20:50 Planete

Podczas wojen w Korei, Wietnamie i nad Zatoką Perską doszło do niezliczonych walk powietrznych, w których ścierały się ze sobą największe asy lotnictwa. Dokument stwarza unikalną możliwość obejrzenia rekonstrukcji spektakularnych podniebnych pojedynków. Od pojedynków między dwupłatowcami z czasów I wojny światowej po konfrontacje nowoczesnych myśliwców u schyłku XX wieku omówione w nim zostały kampanie, bitwy i potyczki, a także słynne maszyny i tajne bronie wrogich stron.

Jackie Chan i utracona rodzina (Traces of a Dragon), 22:35 Planete

Jackie Chan, mistrz kung-fu, niezrównany kaskader i akrobata, cieszy się popularnością na całym świecie. Pochodzący z Hongkongu aktor stworzył własny styl, wprowadzając do kina wschodnich sztuk walki elementy komedii. Biografia Chana jest powszechnie znana. Sam gwiazdor nie wiedział jednak niemal niczego na temat losów rodziny sprzed emigracji z kontynentalnych Chin. Historia ta okazała się na tyle niezwykła, że Chan zaprosił znajomą dokumentalistkę, aby nakręciła na ten temat film.

Czwartek  28.01.2010

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations), 02:00 Discovery Travel & Living

Mistrz sztuki kulinarnej Anthony Bourdain podróżuje po świecie w poszukiwaniu niepowtarzalnych smaków i zapachów. W Singapurze próbuje potraw z ulicznych straganów.

2046 (2046), Chiny/ Francja/ Niemcy 2004, 03:50 Ale Kino!

W połowie lat 60. do Hongkongu powraca dziennikarz Chow. Zatrzymuje się w hotelu, zarabia, pisząc felietony i powieści futurystyczne. W jednej z nich opisuje pociąg, który kursuje między teraźniejszością a przyszłością rokiem 2046. Do pociągu wsiadają ci, którzy chcą odzyskać wspomnienia, odnaleźć to, co zostało  zapomniane. Bohater książki, alter ego dziennikarza, zakochuje się w androidzie niezdolnym do odwzajemnienia uczuć. Pisanie powieści przychodzi dziennikarzowi z dużym trudem. Chętniej obserwuje kobiety z pokoju 2046.

Największe z największych (Building the Biggest) Podziemny Singapur, 23:00 Discovery Science

Spotkanie z ekspertami wznoszącymi ogromne konstrukcje, od gazociągów po elektrownie, oczyszczalnie ścieków i drapacze chmur. W Singapurze powstaje nowa linia metra, której budowa pochłonie 6,7 miliarda dolarów. Będzie to najdłuższa sieć  kolejowa obsługiwana wyłącznie przez komputery.

Piątek 29.01.2010

Wielkie konstrukcje (Megastructures) Lotnisko Kansai, 06:00 National Geographic

Japoński międzynarodowy port lotniczy Kansai, zbudowany na sztucznej wyspie w zatoce Osaki, zapada się w kierunku dna morskiego o około 70 cm rocznie. Mimo ostrzeżeń  inżynierów, że lotnisko w końcu zatonie, japońskie władze planują  budowę kolejnego portu także na zabranym morzu terenie, lecz tym razem na głębszych wodach Morza Japońskiego.

Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna (Bom yeoreum gaeul gaeul geurigo bom / Spring, Summer, Autumn, Winter… and Spring), Korea Południowa/ Niemcy 2003, 11:45 Ale Kino!

W małej świątyni mieszkają  dwaj buddyjscy mnisi. Stary opiekuje się młodym adeptem. Obaj bardzo się różnią: ten pierwszy reprezentuje spokój, mądrość i cierpliwość, a drugi dopiero uczy się sztuki życia i wciąż targają nim rozmaite namiętności. Zimą dziecko staje się  chłopcem, latem wyrasta na młodego człowieka, by jesienią osiągnąć dojrzałość. W miarę upływu kolejnych pór roku młody mnich rozwija się duchowo, choć nie zawsze utożsamia się  z zasadami wpajanymi mu przez starszego zakonnika.

Sobota 30.01.2010

Yu-Gi-Oh! Ostateczne starcie (Yugio: Gekijo-ban / Yu-gi-oh! The Movie),Japonia 2007, 10:45 TVN 7

Opowieść o niesamowitych przygodach Yugiego, współczesnego nastolatka, który z pasją oddaje się pewnej grze. Chłopiec szybko przekonuje się, że kryje ona w sobie potężną, mityczną energię, która jest w stanie zmienić bieg historii. Gdzieś pod piaskami Egiptu budzi się zło. Demon Anubis, który wieki temu został pokonany przez alter ego Yugiego, powraca, by zemścić się na chłopcu i przejąć kontrolę nad światem. Yugio i jego przyjaciele muszą zrobić wszystko, by ocalić ludzkość i ostatecznie pokonać zło.

Wojna śmigłowców (Helicopter Wars) Wspomnienia z Witnamu, 8:00,11:00, 14:00, 17:00 National Geographic HD

Trzech byłych pilotów  śmigłowców powraca do Wietnamu, gdzie jako dwudziestoparoletni żołnierze brali udział w niebezpiecznej misji. 

Nowi odkrywcy (Trailblazers) Z biegiem Gangesu, 15:00 Discovery World

Podróż z biegiem rzeki, przez bezkresne niziny, miejsce świętej konfluencji, aż do Kalkuty i delty Gangesu.

Cuda stworzone przez człowieka (Man Made Marvels Asia) Korea, 18:00 Discovery Science

Koreański pociąg, jadący z prędkością 300 km/ godz., po raz pierwszy wyjechał w trasę w 2004 roku. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób działa superszybka kolej.

Niedziela 31.10.2010

Bijące serce Chin (Journeys to Art), 06:00 TVP 2

W kolejnym odcinku serialu przybliżającego cywilizację, kulturę i codzienność Chin twórcy odbywają podróż po prowincji Hunan na południu kraju. Stare chińskie przysłowie głosi: Nie dowiesz się, jak wysoko jest niebo, póki nie wejdziesz na górę. Od dwóch tysięcy lat setki tysięcy pielgrzymów wspinają się na święte góry, by pogłębić  wiarę. Najliczniej wierni odwiedzają świątynię Nanyue na Śnieżnej Górze. Pierwszą pielgrzymkę odbywa się w niemowlęctwie, by wracać tu każdego roku i prosić o zdrowie, bogactwo, szczęście rodzinne i udane życie.

Perły cywilizacji (Trésors De Civilisation) Japonia, 07:40 Planete

 Obecnie UNESCO posiada na liście dziedzictwa narodowego ponad 800 obiektów stworzonych przez człowieka lub naturę, które świadczą o kulturalnej kondycji Ziemi. Serial przedstawia wybrane z tej listy perły-zabytki. Obiekty zostały wyselekcjonowane z powodu roli, jaką odegrały w historii państw, na terenie których się znajdują. Serial powstał pod patronatem UNESCO, a jego misją jest promowanie i ochrona światowego dziedzictwa kulturowego. Każdy odcinek przedstawia inny region, jego historię oraz zabytki

Perły cywilizacji (Trésors De Civilisation) Indie, 08:10 Planete

Obecnie UNESCO posiada na liście dziedzictwa narodowego ponad 800 obiektów stworzonych przez człowieka lub naturę, które świadczą o kulturalnej kondycji Ziemi. Serial przedstawia wybrane z tej listy perły-zabytki. Obiekty zostały wyselekcjonowane z powodu roli, jaką odegrały w historii państw, na terenie których się znajdują. Serial powstał pod patronatem UNESCO, a jego misją jest promowanie i ochrona światowego dziedzictwa kulturowego. Każdy odcinek przedstawia inny region, jego historię oraz zabytki 
 
 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV, 25-31.01.2010 Reviewed by on 26 stycznia 2010 .

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy:   Poniedziałek  25.01.2010 Budda jak zmienić świat (Active Buddha Another face of Thailand), 12:45 Religia TV Około 95 procent ludności Tajlandii wyznaje buddyzm. Kraj liczy ponad

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź