Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV, 23-29.11.2009

Asian_Beauty_by_widjitaMonika Wawrzynowska w swojej cotygodniowej rubryce “Azja w Telewizji” prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można w najbliższym tygodniu obejrzeć na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych.  Serdecznie zapraszamy:

Poniedziałek 23.11.2009 

Azjatycki Titanic (Asia’s Titanic), 14:00 National Geographic

Największa katastrofa morska w czasach pokojowych miała miejsce w grudniu 1987 r. nieopodal wybrzeży Filipin. Przeładowany prom pasażerski „Dona Paz” zderzył  się z tankowcem „Victor”. W wyniku kolizji nastąpiła eksplozja, a rozlana ropa zapaliła się na powierzchni morza. „Victor” zatonął niemal natychmiast, zaś „Dona Paz”, z 4750 osobami na pokładzie, poszedł na dno po dwóch godzinach. Spośród osób znajdujących się na obu statkach uratowało się zaledwie dwóch członków załogi „Victora” i 24 pasażerów  promu.

Obieżyświat (Globe Trekker) Przewodnik po Tokio, 15:00 Travel Channel

W najnowszej serii programów prezentujących życie wielkich metropolii Ian Wright uda się na Daleki Wschód, do Tokio. Czas pobytu w japońskiej stolicy wypełni mu gra w bejsbol na stadionie Tokyo Dome, pływanie łodzią po rzece Sumida i nauka aikido. Odwiedzi również jeden z wielu dziwacznych tokijskich pubów, gdzie, siedząc w celi i popijając drinki, zostanie zakuty w kajdanki.

W potrzasku (Trapped) Osaka, 19:00 National Geographic

Po wykolejeniu się pociągu ratownicy rozpoczynają trudną operację wyciągania ofiar katastrofy z wagonów. Medycy z narażeniem życia pomagają  wszystkim potrzebującym pomocy pasażerom.

Kuchnie świata (Planet Food) Japonia, 19:00 Travel Channel

Merrilees Parker odwiedzi Japonię, by poznać niezwykle egzotyczną kuchnię tego kraju. Początkowo zatrzyma się w Tokio, później pojedzie do Tsukiji, gdzie znajduje się największy na świecie targ rybny. Odwiedzi również Matsusaki oraz Kioto, w którym zajrzy do mającej 400 lat restauracji. Na zakończenie weźmie udział w Letnim Festiwalu Ognia na górze Fudżi.

Szef kuchni za granicą  (Chef Abroad) Tokio, 21:30 Travel Channel

Szef kuchni jedzie do Tokio, by zgłębić tajemnice nadzwyczajnej kuchni. Jak się okaże odkryje w Japonii świat, którego wcześniej nie próbował, nie widział  ani sobie nie wyobrażał. Na każdym kroku będzie poznawał dania testujące jego dotychczasową kulinarną wiedzę, jak i również  zachęcające do wyrabiania sobie nowych opinii, czasami nietypowych, a nawet skrajnych.

Obieżyświat (Globe Trekker) Hongkong i Tajwan, 22:00 Travel Channel

Megan McCormick odkryje przed nami dwa chińskie małe smoki. Hongkong jest jednym z najdroższych miast świata. Megan w obawie o swój budżet zamieszka w Chungking Mansions, miejscu z najtańszymi noclegami w mieście. Wraz z nią poznamy półwysep Kowloon, popłyniemy linią promową Star Ferry oraz wjedziemy kolejką na Wzgórze Wiktorii, skąd rozciąga się przepiękna panorama na całe miasto. Natomiast na Tajwanie nasza przewodniczka odwiedzi stolicę kraju, Tajpej, w której to zobaczymy 101 Tower jeden z najwyższych wieżowców w Azji.

Wtorek 24.11.2009 

Nowe imperium kulinarne Filipiny, 15:25 Kuchnia.TV

John Torode i Hardeep Singh Kohli wyruszają w podróż po Wielkiej Brytanii, aby poznać kuchnię mniejszości narodowych zamieszkujących ich kraj, zapraszają widzów do miejsc, w których można spróbować specjałów z różnych części świata. W programie nie zabraknie przepisów na dania, które na wyspy sprowadziła ludność napływająca. W każdym odcinku gospodarze przygotowują dania, z którymi nigdy wcześniej się nie zetknęli.

Szef kuchni za granicą  (Chef Abroad) Japonia, 19:30 Travel Channel

Rudy Maxa i jego świat (Rudy Maxa’s World) Tajlandia, 20:30 Travel Channel

W północnej Tajlandii plantacje herbaty już dawno zastąpiły opiumowe pola. Jednak gęsta dżungla wciąż pokrywa znaczące obszary tego kraju, zwłaszcza na pograniczu z Birmą i Laosem. Widzowie odwiedzą położoną w górach wieś plemienia Akha, której mieszkańcy żyjąc zgodnie z tradycjami starają się sprostać wymaganiom współczesnej turystyki. Spotkają słonie żyjące na wolności, które dorastały w specjalnym sierocińcu stworzonym dla tych zwierząt w Bangkoku. Dołączą również do Rudy’ego Maxa podczas jego szkolenia na opiekuna słoni

Nowe imperium kulinarne Indie,  21:30 Kuchnia.TV

John Torode i Hardeep Singh Kohli wyruszają w podróż po Wielkiej Brytanii, aby poznać kuchnię mniejszości narodowych zamieszkujących ich kraj, zapraszają widzów do miejsc, w których można spróbować specjałów z różnych części świata. W programie nie zabraknie przepisów na dania, które na wyspy sprowadziła ludność napływająca. W każdym odcinku gospodarze przygotowują dania, z którymi nigdy wcześniej się nie zetknęli.

Oldboy (Oldboy), 22:50 Ale Kino!, Korea Południowa 2003, Thriller

Korea Południowa, 1988 rok. Oh Dae-Su zostaje uprowadzony i zamknięty w pokoju hotelowym. Dowiaduje się z telewizji, że jest głównym podejrzanym o zamordowanie żony. Nie wie, co stanie się z jego córką, nie wie też, kto i dlaczego go uwięził. Piętnaście lat później Dae-su budzi się na wolności. Pewien mężczyzna wręcza mu portfel pełen pieniędzy i telefon. Po chwili dzwoni do niego człowiek, który go więził i proponuje, by Dae-su w pięć dni odkrył, kto i dlaczego odebrał mu piętnaście lat życia.

Kuchnie świata (Planet Food), Japonia, 00:00 Travel Channel

Indyjska uczta (Feast India), 01:00 Travel Channel

Ghanerao to małe miasteczko w centralnym Radżastanie słynące z tradycyjnych indyjskich wesel. Widzowie udadzą się do położonego przy granicy z Pakistanem Jaisalmer, znanego z magicznego, zbudowanego z piaskowca fortu. W mieście żyje rodzina, która od dziesięciu pokoleń zajmuje się wyrobem słodyczy. Położona nieopodal pustynia Tar jest znakomitym miejscem do organizowania wypraw na wielbłądach. Na zakończenie widzowie odwiedzą święty Pushkar miasto w którym co roku odbywa się słynne Camel Fair wielki targ wielbłądów.

Środa 25.11.2009

Przygody w dżungli Indie (Jungle Hooks: India), 14:00 Discovery World

Po nieudanych poszukiwaniach brzany indyjskiej Jeremy Wade postanawia skorzystać z pomocy miejscowych wędkarzy

Fight Quest sztuki walki Indie (Fight Quest), 23:30 Discovery, dokument

W tym wydaniu Jimmy Smith i Doug Anderson poznają techniki tajskiego boksu muay thai.

Inżynieria ekstremalna (Extreme Engineering), Inteligentny tunel w Malezji, 01:00 Discovery World

Wyprawę do królestwa techniki. Program przedstawia największe cuda współczesnej inżynierii.

The Ring Krąg (Ringu), 01:10 Ale Kino!, Japonia 1998, Horror

Wśród japońskich nastolatków krąży opowieść o kasecie wideo niosącej śmierć widzom. Podobno każdy, kto ją obejrzy, ginie po siedmiu dniach. Sprawą  zajmuje się młoda dziennikarka Reiko Asakawa. Znajduje kasetę z kilkuminutowym, niepokojącym filmem, a w chwilę potem odbiera telefon zapowiadający jej śmierć. Zaniepokojona Reiko prosi o pomoc byłego męża Rvuji Takayamę. Oboje odkrywają, że postacią tajemniczo uśmiechającą się w nagraniu, jest zmarła przed laty mieszkanka wyspy Oshima.

Czwartek 26.11.2009 

Obieżyświat (Globe Trekker) Hongkong, Tajwan,  11:00 Travel Channel

Rashomon (Rashomon), 13:20 Ale Kino!, Japonia 1950, Obyczajowy

Średniowieczna Japonia. Samuraj podróżuje w towarzystwie żony w kierunku świątyni. Podróżników śledzi bandyta, który gwałci kobietę i zabija jej męża. Zdarzenie to opisane jest w odmienny sposób przez zabójcę, kobietę oraz jej męża, który wcielił się w ciało kobiety. Wskazanie winnego i wyjaśnienie, jak doszło do zabójstwa w tych okolicznościach jest bardzo trudne.

Łatwa kuchnia indyjska (Indian Food Made Easy), 18:40 Kuchnia.TV

Anjum Anand udowadnia, że dania kuchni indyjskiej nie są ani trudne, ani czasochłonne do przygotowania. Gospodyni opowiada o przyprawach, które są podstawą w recepturach indyjskich, odkrywa tajniki pieca tandoor. W każdym odcinku odwiedza osobę, której pomaga przygotować menu na przyjęcie. Ponadto spotka się z właścicielami hinduskich restauracji i kucharzami, aby dowiedzieć się jak najwięcej o aromatycznych potrawach, które przyrządza.

W 48 godzin (48 Hours In) Singapur, 19:30 Travel Channel

Simon Calder wyruszy do ekscytującego Singapuru miasta położonego na skrzyżowaniu dróg z całego świata. W towarzystwie Clintona Chenga wybierze się na zwiedzanie chińskiej dzielnicy. W restauracji Apollo Banana Lear Simon będzie jadł Biryani na prawdziwych liściach banana. Ciekawym sposobem oglądania miasta jest półgodzinny rejs po rzece na pokładzie łodzi oraz kolacja w centrum wyglądającym jak jedno wielkie targowisko. W drugim dniu pobytu przewodnik uda się na spacer po najstarszym zachowanym moście nad rzeką Singapur.

Piątek 27.11.2009

Spragniony podróżnik (The Thirsty Traveller) Tajwan, 12:30 Travel Channel

Azja tajemnicza i egzotyczna, dziwne smaki, dziwne zwyczaje i dziwne napoje. Dla naszego podróżnika to wystarczająca zachęta, aby odwiedzić Tajwan. Okaże się,  że ta nowoczesna i uprzemysłowiona wyspa, swoiste megalopolis, wciąż żyje zgodnie ze swoją starą, liczącą tysiące lat kulturą

Przygody w dżungli Indie (Jungle Hooks: India), 14:00 Discovery World

Podczas połowów nad jedną  z himalajskich rzek Jeremy dowiaduje się, że w tym regionie grasuje ogromny sum, który może zaatakować człowieka.

Nowe imperium kulinarne Japonia, 15:25 Kuchnia.TV

Łatwa kuchnia indyjska (Indian Food Made Easy), 18:40 Kuchnia.TV

Sobota 28.11.2009

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji Tokio, 08:10 Kuchnia.TV

Anthony Bourdain, smakosz, podróżnik i poszukiwacz przygód wyrusza w świat, aby poznać smaki i zapachy serwowane przez kuchnie różnych zakątków globu. Podróż rozpoczyna w Kanadzie, w Vancouver. Potem na krótki czas wraca do domu, do Nowego Jorku, gdzie razem z rodziną brata obchodzi Boże Narodzenie. Kolejnym przystankiem jest Nowy Orlean, który słynie z zamiłowania do dobrego jedzenia i muzyki. Dalsza droga prowadzi na Wyspy Brytyjskie, a dalej do Grecji, Rumunii, Jamajki i na Hawaje. A to dopiero połowa podróży.

Obieżyświat (Globe Trekker) Indie, 11:00 Travel Channel

Tym razem gospodarze programu będą poznawać Indie kraj, który powinien odwiedzić  każdy szanujący się podróżnik. Na Megan McCormick ogromne wrażenie zrobi niezwykle pikantna miejscowa kuchnia, Holly Morris przyjrzy się panującym w tym kraju warunkom sanitarnym, Andrew Dado wypróbuje możliwości swojego ciała podczas ćwiczeń jogi, zaś Justine Shapiro zajmie się szukaniem drogi do duchowego oświecenia.

Kuchnie świata (Planet Food) Singapur, 12:00 Travel Channel

Nowi odkrywcy (Trailblazers) Filipiny, 13:00 Discovery World

Phil Borges wyrusza na poszukiwania leśnych plemion Palawan, odkrytych dopiero w 1978 roku. Ma zamiar prześledzić  ich życie i zwyczaje, zanim na zawsze unicestwi je bieg historii.

Niecodzienne rarytasy (Bizarre Foods with Andrew Zimmern) Tajlandia, 13:35 Kuchnia.TV

Andrew Zimmern podróżuje po świecie w poszukiwaniu najdziwniejszych potraw. Podczas pobytu w Wietnamie ma okazję spróbować potrawy z uszu świni i jedwabników. W USA, w rejonie Zatoki Meksykańskiej, Andrew kosztuje dań z wiewiórki, aligatora oraz móżdżek świni. W Ekwadorze rarytasem jest świnka morska z rożna. W Nowym Jorku Andrew próbuje tartinek z bananami i sałatki z meduz. Inne ciekawe potrawy to: bycze serca, haggis, czyli szkocka kaszanka, larwy z drzewa kokosowego, owsianka ze ślimaków, nos łosia, gotowane krowie kopyta i oczy owcy.

Hero (Ying Xiong), 16:25 Ale Kino!, Hongkong/ Chiny 2002

Chiny w 221 roku p.n.e. Państwo jest podzielone na królestwa: Qin, Zhan, Han Wei, Yan, Chu i Qi, które od setek lat toczą walkę o dominację. Ogarnięty obsesją władzy król krainy Qin chce zjednoczyć kraj i zostać pierwszym cesarzem. Pozostali władcy postanawiają zabić rywala. Najbliżsi celu są trzej legendarni wojownicy: Śnieżynka, Złamany Miecz i Niebo. Król obiecuje fortunę każdemu, kto ich pokona. Wkrótce w pałacu zjawia się wojownik, który przynosi broń pokonanych zabójców. Jednak władca zaczyna wątpić w jego historię.

Szef kuchni za granicą  (Chef Abroad) Japonia, 18:30 Travel Channel

Indyjska uczta (Feast India), 19:30 Travel Channel

Ghanerao to małe miasteczko w centralnym Radżastanie słynące z tradycyjnych indyjskich wesel. Widzowie udadzą się do położonego przy granicy z Pakistanem Jaisalmer, znanego z magicznego, zbudowanego z piaskowca fortu. W mieście żyje rodzina, która od dziesięciu pokoleń zajmuje się wyrobem słodyczy. Położona nieopodal pustynia Tar jest znakomitym miejscem do organizowania wypraw na wielbłądach. Na zakończenie widzowie odwiedzą święty Pushkar miasto w którym co roku odbywa się słynne Camel Fair wielki targ wielbłądów.

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji Shanghai (Anthony Bourdain: No Reservations), 02:00 Discovery Travel & Living

W Szanghaju Tony wyrusza na poszukiwania doskonałych pierożków i próbuje przysmaków z lokalnych straganów. Nad jeziorem Yangcheng odkrywa kraby wełnistorękie.

Niedziela 29.11.2009

Nowi odkrywcy (Trailblazers) Filipiny, 10:00 Discovery World

Phil Borges wyrusza na poszukiwania leśnych plemion Palawan, odkrytych dopiero w 1978 roku. Ma zamiar prześledzić ich życie i zwyczaje, zanim na zawsze unicestwi je bieg historii.

Inżynieria ekstremalna (Extreme Engineering) Podniebne miasto w Tokio, 14:00 Discovery World

W Japonii opracowano plan wzniesienia najwyższej budowli na świecie. Nosiłaby ona nazwę  Sky City i byłaby dwa razy wyższa niż jakikolwiek istniejący obecnie budynek. Olbrzymie pionowe miasto byłoby domem, miejscem pracy i rozrywki setek tysięcy ludzi. Rozwiązałoby palący problem niedoboru gruntów w Tokio. Jednak czy możliwe jest wybudowanie tak wysokiej budowli? Inżynierowie próbują pokonać przeszkody na drodze do rozpoczęcia prac nad jednym z najodważniejszych projektów architektonicznych, jakiego kiedykolwiek podjął człowiek.

Rudy Maxa i jego świat (Rudy Maxa’s World) Tokio, 14:30 Travel Channel

Tokio jest fascynującym miejscem dla wszystkich turystów. Autorzy rozpoczną od odwiedzenia wczesnym rankiem Tsukiji Market największego targu rybnego w mieście, by zobaczyć codzienne aukcje tuńczyków dostarczanych do barów sushi na świecie. Później obejrzą kosmiczne toalety w salonie wystawowym Toto. Wybiorą się również na zakupy w centrum handlowym, gdzie znajduje się ponad 100 sklepów.

Łatwa kuchnia indyjska (Indian Food Made Easy), 17:15 Kuchnia.TV

Inżynieria ekstremalna (Extreme Engineering), Most w Hongkongu, 18:00 Discovery

Most Stonecutters w Hongkongu, o długości ponad kilometra, rozciąga się nad ruchliwym szlakiem wodnym. To najdłuższy most wantowy na świecie.

 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV, 23-29.11.2009 Reviewed by on 23 listopada 2009 .

Monika Wawrzynowska w swojej cotygodniowej rubryce “Azja w Telewizji” prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można w najbliższym tygodniu obejrzeć na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych.  Serdecznie zapraszamy: Poniedziałek 23.11.2009  Azjatycki Titanic (Asia’s Titanic), 14:00 National Geographic Największa katastrofa morska w czasach pokojowych miała miejsce w grudniu 1987 r. nieopodal wybrzeży Filipin.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź