Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV 23.08 – 29.08.2010

fot: McKay Savage

fot: McKay Savage

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy:

Poniedziałek  23.08.2010

Wtorek  24.08.2010

Kuchnie Azji Culinary Asia Japonia, 08:00, 14:00 | Travel Channel

W Japonii postęp dokonuje się z prędkością błyskawicy. Kraj będący zawsze w czołówce rozwoju był i jest miejscem narodzin najbardziej nowatorskich i ekscentrycznych rozwiązań w historii ludzkości. Od wysokiej estetyki nowoczesnej architektury po współczesną kulturę ulicy, od komiksów manga po dania błyskawicznej kuchni, japońska pomysłowość zmieniła sposób życia i odżywiania się. Miejscowa kuchnia nie tylko zdefiniowana jest przez egzotyczne składniki, lecz dania charakteryzują uniwersalne zasady i wartości.

W stronę domu Luo Ye Gui Gen / Getting Home, komedia – Chiny/ Hongkong 2007, 08:45 | Ale Kino!

Pewnego wieczoru spotyka się dwóch przyjaciół, Zhao i Liu. Niespodziewanie Liu umiera. Przyjaciel pragnie wypełnić daną mu obietnicę i postanawia pochować go w jego rodzinnej, oddalonej o setki kilometrów wiosce. Jednak Zhao nie stać na zakup trumny i opłatę za transport ciała. Postanawia sam dowieźć przyjaciela na miejsce. Kupuje dwa bilety autobusowe i udaje, że jego towarzysz jest nieprzytomny, ponieważ jest pijany. Niestety, w trakcie podróży pojazd zostaje zatrzymany przez uzbrojonych bandytów.

Dom Latających Sztyletów Shi mian mai fu / House of Flying Daggers, sensacyjne – Chiny/ Hongkong 2004, 11:15 | Ale Kino!

Chiny, 859 r. Nieudolny cesarz nie potrafi kierować targanym konfliktami państwem. Najliczniejszą grupę buntowników stanowi tzw. Dom Latających Sztyletów. Jej członkowie łupią możnowładców i wspierają biedotę. Akcje przeprowadzają w ukryciu. Cieszą się dużym poparciem Chińczyków i wielu chce zasilić ich szeregi. Rosnący prestiż rebeliantów drażni otoczenie cesarza. Choć jego ludziom udaje się pojmać przywódcę grupy, ta nadal działa pod kierownictwem nowego wodza. Do złapania tego ostatniego zostają wyznaczeni dwaj kapitanowie.

Sophie Grigson w krajach Dalekiego Wschodu Sophie Grigson In The Orient
Honkong życie w wiejskim stylu,
13:00 | Travel Channel

Sophie i Wing spotykają się wczesnym rankiem na targowisku owoców i warzyw z szefem kuchni Samem Ip. Później odwiedzą New Territories część Hongkongu przypominającą bardziej wieś niż miasto. Przewodniczki odwiedzą piękny Wetlands Park, skąd widać położone w dali gęsto zaludnione Chiny oraz spotkają Tang Kwai Yin żyjącego potomka dynastii Tang, która pokaże należące do rodziny liczne wiekowe pałace i posiadłości. Sophie i Wing odwiedzą również port Sai Kung, gdzie można zjeść niewiarygodnie smaczne owoce morza.

Szef kuchni za granicą Chef Abroad Kulinarna przygoda w Tokio Japonia, 16:30 | Travel Channel

Szef kuchni jedzie do Tokio, by zgłębić tajemnice nadzwyczajnej kuchni. Jak się okaże odkryje w Japonii świat, którego wcześniej nie próbował, nie widział ani sobie nie wyobrażał. Na każdym kroku będzie poznawał dania testujące jego dotychczasową kulinarną wiedzę, jak i również zachęcające do wyrabiania sobie nowych opinii, czasami nietypowych, a nawet skrajnych.

Japonia, cesarz i armia Japan, The Emperor and the Army, 16:55 | Planete

Upadek ZSRR, wzrost potęgi Chin, unifikacja Europy i globalizacja doprowadziły japońskich ministrów do debaty o roli Kraju Kwitnącej Wiśni na międzynarodowej arenie politycznej i gospodarczej. Amerykanie zaś zadają pytanie o zaangażowanie Japończyków w konflikty na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Iraku. Japonia jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ uważa, że z finansowego punktu widzenia powinna angażować się militarnie w wojny na świecie. Jednak zabrania jej tego prawo. Zgodnie z konstytucją kraj ten nie może posiadać broni masowego rażenia.

Eros Eros, obyczajowy – Włochy/ USA/ Chiny/ Wlk. Bryt. 2004, 23:00 | FilmBox HD

Michelangelo Antonioni, Wong Kar-wai i Steven Soderbergh snują fantazje na temat miłości i erotyki. W „Dłoni” Kar-waia krawiec Zhang zakochuje się w pięknej kurtyzanie. Ta, choć samotna i spragniona bliskości, wydaje się bawić jego uczuciami. W „Equilibrium” Soderbergha Nick miewa od dawna ten sam erotyczny sen. Jego psychoterapeuta ma powód, by jak najszybciej odesłać pacjenta do domu. Bohaterowie „Niebezpiecznej kolei rzeczy” Antonioniego to znudzone sobą małżeństwo, które próbuje rozniecić dawną fascynację sobą podczas wakacji we Włoszech.

Nieodebrane połączenie One Missed Call, horror – Japonia 2008, 23:15 | HBO

Przyjaciele amerykańskiej studentki, Beth Raymond, zaczynają ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Wcześniej każde z nich odebrało zagadkową wiadomość głosową od samych siebie. Nagrania pochodziły z przyszłości i sugerowały, że właściciele telefonów zostaną zamordowani trzy dni później. Pewnego dnia taką wiadomość otrzymuje również Beth. Dziewczyna ma niewiele czasu, aby zmienić los i powstrzymać mordercę. W odkryciu tożsamości zabójcy pomaga jej detektyw Jack Andrews, którego siostra zginęła w podobnych okolicznościach.

Środa  25.08.2010

Wasabi: Hubert zawodowiec Wasabi, sensacyjne – Francja/ Japonia 2001, 11:40 | FilmBox HD

Hubert Fiorentini jest paryskim policjantem, który w zwalczaniu przestępczości stosuje niekonwencjonalne metody. Po jednej z akcji zostaje wysłany na przymusowy urlop. Wyjeżdża do Tokio, gdzie przed wielu laty poznał smak prawdziwej miłości. Wprawdzie ukochana Huberta już nie żyje, ale w mieście czeka na niego miła niespodzianka. Okazuje się, że mężczyzna jest ojcem 19-letniej Yumi Yoshimido. Bystra i przedsiębiorcza dziewczyna przysparza jednak Hubertowi samych kłopotów. Od chwili poznania oboje muszą uciekać przed mafią.

Szef kuchni za granicą Chef Abroad Kulinarna przygoda w Tokio Japonia, 12:00 | Travel Channel

Szef kuchni jedzie do Tokio, by zgłębić tajemnice nadzwyczajnej kuchni. Jak się okaże odkryje w Japonii świat, którego wcześniej nie próbował, nie widział ani sobie nie wyobrażał. Na każdym kroku będzie poznawał dania testujące jego dotychczasową kulinarną wiedzę, jak i również zachęcające do wyrabiania sobie nowych opinii, czasami nietypowych, a nawet skrajnych.

Kuchnie świata Planet Food Japonia, 17:00 | Travel Channel

Merrilees Parker odwiedzi Japonię, by poznać niezwykle egzotyczną kuchnię tego kraju. Początkowo zatrzyma się w Tokio, później pojedzie do Tsukiji, gdzie znajduje się największy na świecie targ rybny. Odwiedzi również Matsusaki oraz Kioto, w którym zajrzy do mającej 400 lat restauracji. Na zakończenie weźmie udział w Letnim Festiwalu Ognia na górze Fudżi.

Wietnam złota klatka, 19:45 | Religia TV

Film opisujący społeczność katolicką w Wietnamie. Choć władze komunistyczne rządzące Wietnamem nie prowadzą oficjalnej polityki prześladowań katolików, to jednak wolność, jaką mogą się oni cieszyć, przypomina swobodę ptaka w klatce. Historia katolicyzmu w Indochinach sięga blisko 400 lat. Katolicyzm należy do najprężniej rozwijających się ruchów religijnych kraju. Choć stale rośnie liczba powołań i wiernych, to na każdym kroku katolików spotykają utrudnienia w praktykowaniu wiary.

Obieżyświat Globe Trekker Malezja i południowa Tajlandia, 22:00 | Travel Channel

Justine Shapiro wyrusza na wyprawę do południowo-wschodniej Azji. Na trasie podróży znajduje się Malezja kraj wielu kultur i miejsce, gdzie można jeszcze spotkać pierwotne lasy. W czasie ramadanu Justine odwiedzi m.in. stolicę Malezji, Kuala Lumpur.

Gigantyczne trzęsienie ziemi Monster Quake Chiny, 23:00 | National Geographic Wild

Zespół naukowców przeszukuje zgliszcza i ruiny, próbując określić przyczyny trzęsienia ziemi, które nawiedziło Chiny w 2008 roku.

Rykszarz Cyclo / Xich lo, 23:40 | Zone Europa

Bohaterem opowieści jest nastolatek ze slumsów Sajgonu. Chłopiec zarabia na utrzymanie, wożąc pasażerów rykszą. Pewnego dnia bohater zostaje napadnięty przez bandytów, którzy zabierają mu pojazd. Ryksza nie była własnością chłopca; wynajmował ją od kobiety zwanej Madame. Tajemnicza Madame okazuje się potężną postacią z przestępczego podziemia. Młody rykszarz musi teraz odpracować stracony wehikuł, wykonując zlecenia dla mafii. Madame oddaje chłopca pod kuratelę melancholijnego gangstera zwanego Poetą.

Czwartek  26.08.2010

Łuk The Bow / Hwal, melodramat – Japonia/ Korea Południowa 2005, 16:40 | FilmBox Extra

Na starym kutrze, zakotwiczonym na morzu, mieszka stary rybak. Razem z nim jest dziewczyna, którą starzec znalazł jako 7-letnie dziecko i zaopiekował się nią, traktując jak przybraną córkę. Teraz rybak czeka na dzień, gdy dziewczyna skończy 17 lat, aby mógł się z nią ożenić. Dziewczyna nigdy nie opuszczała łodzi. Pewnego dnia na kutrze pojawia się grupa wędkarzy. Jednemu z nich towarzyszy dorosły syn, przystojny i sympatyczny student, który od razu wpada dziewczynie w oko.

Piątek  27.08.2010

Kuchnie świata Planet Food Południowe Chiny, 09:00 | Travel Channel

Peter Gordon, nowozelandzki szef kuchni, odkryje przed widzami miejsce, w którym korzenie ma jedna z najświetniejszych kuchni świata. Widzowie zobaczą przyrządzanie soczystej wieprzowiny w przyprawach, wspólny obiad z załogą smoczej łodzi, naukę przygotowywania popularnej potrawy dim sum oraz połów ryb przeznaczonych na weselne śniadanie.

Wielkie projekty genialni konstruktorzy Mega Builders 5 Most Phu My, Ho Chi Minh, Wietnam, 11:00 | Discovery

Przed zespołem staje kolejne wyzwanie budowa mostu biegnącego nad rzeką Sajgon. Przeprawa przez rzekę znacznie usprawni transport pomiędzy północnym i południowym Wietnamem, a mieszkańców miasta uwolni od korków. Główna wieża mostu będzie jedną z najwyższych na świecie, ma mieć 140 m wysokości. Szefem projektu jest cieszący się szacunkiem Kurt Feller, któremu udało się przyspieszyć budowę o dwa miesiące

Kuchnie świata Planet Food Malezja, 17:00 | Travel Channel

Merrilees Parker wybierze się na niezwykły rajd dookoła Malezji kraju, którego wielokulturowość świetnie odbija się w bogactwie sztuki kulinarnej. Przewodniczka będzie polować w dżungli używając dmuchawek, czyli rurek bambusowych, z których wydmuchuje się małe strzałki. Spróbuje także przygotować niektóre z miejscowych dań, m.in. potrawkę z makreli i zupę Laksa.

Jedwab Silk, melodramat – Kanada/ Francja/ Włochy/ Japonia 2007, 20:10 | HBO

Francuska prowincja, rok 1861. Młody Hervé Joncour, mąż Hélene, rozpoczyna pracę dla pana Baldabiou, przedsiębiorcy, który chce uczynić z miasteczka Lavilledieu ośrodek produkcji jedwabiu. Aby zdobyć jaja jedwabników, Hervé wyrusza do Japonii. W czasie podróży poznaje piękną gejszę. Chociaż Hervé nie zamienił z nią ani słowa, nie może o niej zapomnieć. Mężczyzna zaczyna regularnie odwiedzać Japonię. Każda wyprawa czyni go coraz bardziej nieszczęśliwym z powodu rozdarcia między miłością do żony a pragnieniem poznania tajemniczej Japonki.

Sport na świecie Planet Sports Indie, 21:00 | Travel Channel

Na cel kolejnej podróży Manuel Herrero wybrał Indie ojczyznę jogi, ajurwedyjskiego masażu, kamasutry oraz unikalnej relacji pomiędzy ciałem i duszą. Na początku zatrzyma się w Kolhapur, gdzie odwiedzi miejscowe szkoły, w których młodzi chłopcy szkoleni są na zapaśników Kusti tradycyjnej wojennej sztuki praktykowanej obecnie w krytych arenach. Następnie Manuel uda się do Tamil Nadu, gdzie odbywają się mistrzostwa kraju w Kabaddi. Podróż zakończy na Sri Lance, gdzie trwają przygotowania do przywrócenia mistrzostw świata w polo na słoniach.

Bracia krwi Tian tang kou / Blood Brothers, sensacyjne – Tajwan 2007, 21:50 | Cinemax

Chiny, lata 30. XX wieku. Gang, Hu i Feng, znudzeni życiem w rybackiej wiosce, wyruszają do Szanghaju. Zaczynają pracę w słynnym Paradise Club, prowadzonym przez bezwzględnego króla przestępczego podziemia. Początkowo naiwni i zagubieni, szybko odnajdują się w gangsterskim półświatku. Gdy sytuacja w mieście robi się napięta, przyjaciele postanawiają podjąć wyzwanie i spróbować przejąć władzę. Chociaż ich pozycja staje się coraz mocniejsza, uświadamiają sobie, że cena sukcesu jest wysoka. Pomiędzy przyjaciółmi pojawiają się nieporozumienia.

Sobota  28.08.2010

W stronę domu Luo Ye Gui Gen / Getting Home, komedia – Chiny/ Hongkong 2007, 10:40 | Ale Kino!

Pewnego wieczoru spotyka się dwóch przyjaciół, Zhao i Liu. Niespodziewanie Liu umiera. Przyjaciel pragnie wypełnić daną mu obietnicę i postanawia pochować go w jego rodzinnej, oddalonej o setki kilometrów wiosce. Jednak Zhao nie stać na zakup trumny i opłatę za transport ciała. Postanawia sam dowieźć przyjaciela na miejsce. Kupuje dwa bilety autobusowe i udaje, że jego towarzysz jest nieprzytomny, ponieważ jest pijany. Niestety, w trakcie podróży pojazd zostaje zatrzymany przez uzbrojonych bandytów.

Kuchnie świata Planet Food Singapur i Chennai kieszonkowy przewodnik, 20:00 | Travel Channel

W każdym z odcinków autorzy będą podążać za szefem kuchni w jego kulinarnej podróży po miejscach słynących z bogactwa i rozmaitości kuchni. Poznają osoby, które ze względu na wiedzę i gościnność opowiedzą o miejscowej diecie i zwyczajach. Gospodarze spróbują wyśmienitych dań i lokalnych specjałów, sami przygotują niektóre posiłki, a także będą brać udział w rozmaitych świętach i rytuałach związanych z przygotowywaniem różnych potraw i dań.

Bracia krwi Tian tang kou / Blood Brothers, sensacyjne – Tajwan 2007, 21:50 | Cinemax 2

Chiny, lata 30. XX wieku. Gang, Hu i Feng, znudzeni życiem w rybackiej wiosce, wyruszają do Szanghaju. Zaczynają pracę w słynnym Paradise Club, prowadzonym przez bezwzględnego króla przestępczego podziemia. Początkowo naiwni i zagubieni, szybko odnajdują się w gangsterskim półświatku. Gdy sytuacja w mieście robi się napięta, przyjaciele postanawiają podjąć wyzwanie i spróbować przejąć władzę. Chociaż ich pozycja staje się coraz mocniejsza, uświadamiają sobie, że cena sukcesu jest wysoka. Pomiędzy przyjaciółmi pojawiają się nieporozumienia.

Sport na świecie Planet Sports Indie, 23:00 | Travel Channel

Na cel kolejnej podróży Manuel Herrero wybrał Indie ojczyznę jogi, ajurwedyjskiego masażu, kamasutry oraz unikalnej relacji pomiędzy ciałem i duszą. Na początku zatrzyma się w Kolhapur, gdzie odwiedzi miejscowe szkoły, w których młodzi chłopcy szkoleni są na zapaśników Kusti tradycyjnej wojennej sztuki praktykowanej obecnie w krytych arenach. Następnie Manuel uda się do Tamil Nadu, gdzie odbywają się mistrzostwa kraju w Kabaddi. Podróż zakończy na Sri Lance, gdzie trwają przygotowania do przywrócenia mistrzostw świata w polo na słoniach.

Kylie Kwong: Moje Chiny Kylie Kwong: My China Szantung, 23:20 | Kuchnia.TV

Kylie Kwong, Australijka chińskiego pochodzenia, wybiera się do kraju przodków, aby na nowo odkryć bogactwo kontrastów. Podróż rozpoczyna w wiosce Toishan, z której pochodzi jej rodzina. Stamtąd wyrusza na kulinarną wycieczkę dookoła Chin. Po drodze przedstawia lokalne smaki i potrawy, gotuje wspólnie z Chińczykami, przyrządza znakomitości, których nie powstydziłyby się najlepsze restauracje.

Niedziela  29.08.2010

Chiny. Smok jest czerwony, 09:10 | TVP Historia

Moja Mongolia, 12:35, 23:10 | Religia TV

Film opowiada historię posługi misyjnej księży salezjanów w Mongolii. Duchowni prowadzą dom pomocy dla dzieci ulicy w Ułan Bator, które z znalazły się bez opieki i dachu nad głową. Salezjanie, m.in. w osobie ks. Wiktora Dziurdzia, niosą pomoc zarówno materialną, jak i próbują wychowywać podopiecznych na dobrych ludzi.

Cuda stworzone przez człowieka China’s Man Made Marvels Chiny: Wielki Mur Chiński, 15:00 | Discovery Science

Próba rekonstrukcji budowy Wielkiego Muru Chińskiego, od chwili narodzin gigantycznego projektu po przebieg prac budowlanych, które pochłonęły wiele ofiar.

Kylie Kwong: Moje Chiny Kylie Kwong: My China Szantung, , 16:05 | Kuchnia.TV

Kylie Kwong, Australijka chińskiego pochodzenia, wybiera się do kraju przodków, aby na nowo odkryć bogactwo kontrastów. Podróż rozpoczyna w wiosce Toishan, z której pochodzi jej rodzina. Stamtąd wyrusza na kulinarną wycieczkę dookoła Chin. Po drodze przedstawia lokalne smaki i potrawy, gotuje wspólnie z Chińczykami, przyrządza znakomitości, których nie powstydziłyby się najlepsze restauracje

Kuchnie świata Planet Food Singapur i Chennai kieszonkowy przewodnik, 17:00 | Travel Channel

W każdym z odcinków autorzy będą podążać za szefem kuchni w jego kulinarnej podróży po miejscach słynących z bogactwa i rozmaitości kuchni. Poznają osoby, które ze względu na wiedzę i gościnność opowiedzą o miejscowej diecie i zwyczajach. Gospodarze spróbują wyśmienitych dań i lokalnych specjałów, sami przygotują niektóre posiłki, a także będą brać udział w rozmaitych świętach i rytuałach związanych z przygotowywaniem różnych potraw i dań.

Zagubieni w Pekinie Lost in Beijing, obyczajowy – Chiny 2007, 20:00 | FilmBox Extra

Liu Ping Guo pracuje jako masażystka stóp w ekskluzywnym salonie. Kiedy najbliższa koleżanka Liu traci pracę, z powodu bliższego kontaktu z klientem, przyjaciółki postanawiają to uczcić. Liu przesadza z alkoholem i zasypia w gabinecie szefa. Ten widząc bezwładną, skąpo ubraną pracownicę, nie może sobie odmówić wykorzystania jej. Całą scenę przez okno ogląda jej mąż, porywczy Kun, który zawodowo myje okna w pekińskich drapaczach chmur. Kiedy okazuje się, że kobieta jest w ciąży, Kun zawiera z Linem umowę.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV 23.08 – 29.08.2010 Reviewed by on 22 sierpnia 2010 .

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy: Poniedziałek  23.08.2010 Wtorek  24.08.2010 Kuchnie Azji Culinary Asia Japonia, 08:00, 14:00 | Travel Channel W Japonii postęp dokonuje się z prędkością błyskawicy. Kraj będący

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź