Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV, 18-24.01.2010


MonikaMonika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy

 

Poniedziałek  18.01.2010

The Ring Krąg (Ringu), 03:35 Ale Kino!, horror, Japonia 1998

Wśród japońskich nastolatków krąży opowieść o kasecie wideo niosącej śmierć widzom. Podobno każdy, kto ją obejrzy, ginie po siedmiu dniach. Sprawą  zajmuje się młoda dziennikarka Reiko Asakawa. Znajduje kasetę z kilkuminutowym, niepokojącym filmem, a w chwilę potem odbiera telefon zapowiadający jej śmierć. Zaniepokojona Reiko prosi o pomoc byłego męża Rvuji Takayamę. Oboje odkrywają, że postacią tajemniczo uśmiechającą się w nagraniu, jest zmarła przed laty mieszkanka wyspy Oshima

Shaolin Soccer (Siu lam juk kau / Shaolin Soccer), 10:40 Ale Kino!, komedia, Hongkong/ Chiny 2001

Pięciu mnichów ze słynnego klasztoru Shaolin, doskonale znających kung-fu, próbuje wypromować sztukę na świecie. Niestety, współczesność wydaje się nieczuła na ich akrobatyczne umiejętności. Postanawiają założyć zespół rockowy, ale i ten pomysł okazuje się chybiony. Zrezygnowani postanawiają się rozstać. Wtedy jeden z nich poznaje byłego piłkarza. Ten, widząc idealne wykopy, które mnich stosuje podczas pokazów kung-fu, wpada na szalony pomysł. Postanawia wprowadzić mnichów na boisko i wykorzystać ich zdolności do gry w piłkę nożną.

Jackie Chan i utracona rodzina (Traces of a Dragon), 13:00 Planete

 

Jackie Chan, mistrz kung-fu, niezrównany kaskader i akrobata, cieszy się popularnością na całym świecie. Pochodzący z Hongkongu aktor stworzył własny styl, wprowadzając do kina wschodnich sztuk walki elementy komedii. Biografia Chana jest powszechnie znana. Sam gwiazdor nie wiedział jednak niemal niczego na temat losów rodziny sprzed emigracji z kontynentalnych Chin. Historia ta okazała się na tyle niezwykła, że Chan zaprosił znajomą dokumentalistkę, aby nakręciła na ten temat film

Wtorek  19.01.2010

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations) Indie, 06:00, 18:00, 2:00 Discovery Travel & Living

W Szanghaju Tony wyrusza na poszukiwania doskonałych pierożków i próbuje przysmaków z lokalnych straganów. Nad jeziorem Yangcheng odkrywa kraby wełnistorękie.

China Climb, 15:25 Planete

Dokument przedstawia wyprawę  polskich wspinaczy do wciąż egzotycznych Chin. Areną wspinaczkowych zmagań były baśniowe tereny rzeki Li. Polscy wspinacze postawili sobie za cel wyjazdu wytyczenie pierwszej polskiej drogi na wzgórzu Full Moon. Był to najtrudniejszy nowy projekt sportowy przeprowadzony przez Polaków za granicą. W tle wspinaczkowych zmagań reżyser przedstawia koloryt chińskiej społeczności obserwowanej na trasie podróży z Hongkongu do Tybetu.

Środa 20.01.2010

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations) Hongkong, 06:00, 18:00, 2:00 Discovery Travel & Living

W Hongkongu Anthony Bourdain poznaje przysmaki lokalnej kuchni. Szybko odkrywa, że tętniąca życiem metropolia jest mieszaniną nowoczesności i tradycji.

Hero (Ying Xiong), 14:40 Ale Kino!, Hongkong/ Chiny 2002

Chiny w 221 roku p.n.e. Państwo jest podzielone na królestwa: Qin, Zhan, Han Wei, Yan, Chu i Qi, które od setek lat toczą walkę o dominację. Ogarnięty obsesją władzy król krainy Qin chce zjednoczyć kraj i zostać pierwszym cesarzem. Pozostali władcy postanawiają zabić rywala. Najbliżsi celu są trzej legendarni wojownicy: Śnieżynka, Złamany Miecz i Niebo. Król obiecuje fortunę każdemu, kto ich pokona. Wkrótce w pałacu zjawia się wojownik, który przynosi broń pokonanych zabójców. Jednak władca zaczyna wątpić w jego historię.

Czwartek  21.01.2010

Zagadka zbrodni (Memories of Murder / Salinui Chueok), 00:05 Ale Kino!, kryminał, Korea Południowa 2003

Młoda kobieta zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana. Grupa do zadań specjalnych wraz z detektywem z Seulu oraz lokalnym oficerem policji usiłują wytropić  mordercę. W trakcie śledztwa detektywi ustalają profil ofiar. Są to kobiety, które noszą czerwone ubrania. Dodatkowo odkrywają, że zbrodnie dokonywane są tylko w deszczowe noce. Detektywi postanawiają zastawić pułapkę na seryjnego zabójcę. Jednak następnego dnia dochodzi do kolejnej makabrycznej zbrodni.

Avalon (Avalon / Gate to Avalon), 00:25 TVN 7, Sc-fi, Japonia/ Polska 2001

Rzeczywistość niedalekiej przyszłości. Zagubieni młodzi ludzie szukają ucieczki w iluzorycznym świecie gier komputerowych. Szczególnie popularna jest nielegalna gra wojenna „Avalon”, która może być jednak groźna także w realnej rzeczywistości. Niektórzy z jej uczestników kończą  zabawę w stanie śmierci klinicznej. Ash jest zawodowym graczem i krąży między dwoma światami. Gdy myśli, że już nic nie jest w stanie nią wstrząsnąć, dowiaduje się, że jej były kochanek, Murphy, „nie powrócił” z wirtualnego świata. Ash nie wierzy w jego śmierć.

Perły cywilizacji (Trésors De Civilisation) Japonia, 06:45 Planete

Obecnie UNESCO posiada na liście dziedzictwa narodowego ponad 800 obiektów stworzonych przez człowieka lub naturę, które świadczą o kulturalnej kondycji Ziemi. Serial przedstawia wybrane z tej listy perły-zabytki. Obiekty zostały wyselekcjonowane z powodu roli, jaką odegrały w historii państw, na terenie których się znajdują. Serial powstał pod patronatem UNESCO, a jego misją jest promowanie i ochrona światowego dziedzictwa kulturowego. Każdy odcinek przedstawia inny region, jego historię oraz zabytki.

Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna (Bom yeoreum gaeul gaeul geurigo bom), 10:10 Ale Kino!, Obyczajowy, Korea Południowa/ Niemcy 2003

W małej świątyni mieszkają  dwaj buddyjscy mnisi. Stary opiekuje się młodym adeptem. Obaj bardzo się różnią: ten pierwszy reprezentuje spokój, mądrość i cierpliwość, a drugi dopiero uczy się sztuki życia i wciąż targają nim rozmaite namiętności. Zimą dziecko staje się  chłopcem, latem wyrasta na młodego człowieka, by jesienią osiągnąć dojrzałość. W miarę upływu kolejnych pór roku młody mnich rozwija się duchowo, choć nie zawsze utożsamia się  z zasadami wpajanymi mu przez starszego zakonnika.

Opowieść o Indiach (The Story of India), 11:30 TVP 2

Odcinek przedstawia historię  władzy brytyjskiej w Indiach. Wszystko zaczęło się w XVIII wieku od kupieckiej działalności Kompanii Wschodnioindyjskiej, najpierw na południu Indii, potem w Bengalu. W 1857 roku doszło do tzw. powstania sipajów indyjskich żołnierzy w służbie brytyjskiej. Był to pierwszy bunt przeciw Brytyjczykom w Indiach. Dopiero po tym wydarzeniu korona brytyjska przejęła władzę w kraju. Z czasem zaczęły się tworzyć w Indiach ruchy o charakterze narodowym, w wyniku których w 1947 roku Indie odzyskały niepodległość.

Wielkie konstrukcje (Megastructures) Superwieża w Szanghaju, 18:00 National Geographic

Centrum finansowe w Szanghaju powstało z 60 tysięcy ton stali i 260 tysięcy metrów sześciennych betonu. Liczy 101 pięter i jest najwyższym budynkiem w Chinach. Projekt opracowali najwybitniejsi chińscy inżynierowie i architekci. W pracach brało udział 2 tysiące robotników. Na szczególną uwagę  zasługuje konstrukcja budowli, która oprze się nie tylko trzęsieniu ziemi, lecz także skutkom ataku terrorystycznego.

Piątek 22.01.2010

Nankin (Nanking), 01:45 Planete

Dokument o masakrze ludności chińskiej na przełomie lat 1937 i 1938 w ówczesnej stolicy Chin, mieście Nankin. Zbrodni ludobójstwa, w wyniku której poniosło  śmierć ok. 300 tysięcy ludzi, dokonała Japońska Armia Cesarska. Liczba ofiar byłaby znacznie większa, gdyby nie garstka ludzi, którzy podjęli heroiczną decyzję o utworzeniu strefy bezpieczeństwa, w której znalazło schronienie ponad 200 tys. cywilów. W filmie wystąpią  świadkowie tamtych wydarzeń Chińczycy, którzy przetrwali rzeź  i żołnierze japońscy.

Wielkie konstrukcje (Megastructures) Superwieża w Szanghaju, 6:00 National Geographic

Centrum finansowe w Szanghaju powstało z 60 tysięcy ton stali i 260 tysięcy metrów sześciennych betonu. Liczy 101 pięter i jest najwyższym budynkiem w Chinach. Projekt opracowali najwybitniejsi chińscy inżynierowie i architekci. W pracach brało udział 2 tysiące robotników. Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja budowli, która oprze się nie tylko trzęsieniu ziemi, lecz także skutkom ataku terrorystycznego.

Perły cywilizacji (Trésors De Civilisation) Indie, 06:45 Planete

Obecnie UNESCO posiada na liście dziedzictwa narodowego ponad 800 obiektów stworzonych przez człowieka lub naturę, które świadczą o kulturalnej kondycji Ziemi. Serial przedstawia wybrane z tej listy perły-zabytki. Obiekty zostały wyselekcjonowane z powodu roli, jaką odegrały w historii państw, na terenie których się znajdują. Serial powstał pod patronatem UNESCO, a jego misją jest promowanie i ochrona światowego dziedzictwa kulturowego. Każdy odcinek przedstawia inny region, jego historię oraz zabytki.

Rudobrody (Red Beard / Akahige), 14:15 TVP Kultura, obyczajowy, Japonia 1965

Rudobrody to przydomek doktora Kyojio Niide, zarządcy szpitala dla ubogich, do którego skierowany zostaje młody lekarz Yasumoto. Yasumoto, który pochodzi z zamożnej rodziny i wymarzył sobie posadę osobistego lekarza szoguna, pracę w szpitalu traktuje jak karę i lekceważy przełożonego. Ten natomiast całkowicie oddany jest pacjentom. Ma wielką wiedzę i dar indywidualnego spojrzenia na chorego. Nie jest jednak wzorem cnót. Potrafi użyć siły, jeśli wymaga tego sytuacja. Pewne wydarzenia sprawią, że Yasumoto przewartościuje zawodowe marzenia.

Sobota 23.01.2010

Moje spotkania (Rendez-vous chez moi) Chiny, 05:45 Planete

Twórcy dokumentu postanowili zapukać do drzwi różnych ludzi w Chinach i Stanach Zjednoczonych, by dowiedzieć się, dlaczego mieszkają w takim a nie innym miejscu, jak budowali domostwa i jak je urządzali. Bawiąc w Chinach autorzy mieli okazję zastanowić się nad architektoniczną  spuścizną czasów wielkich dynastii, wpływem komunizmu na kulturę  mieszkania i wzajemnym współistnieniu różnych grup etnicznych, żyjących obok siebie w Państwie Środka. W USA spotkali różnych oryginałów, wdrażających w życie własne, śmiałe wizje mieszkaniowe.

Cuda stworzone przez człowieka (Man Made Marvels Asia), 18:00 Discovery Science

Nowatorskie konstrukcje azjatyckich inżynierów i architektów na pierwszy rzut oka przeczą wszelkim prawom fizyki. Mosty, drapacze chmur czy linie kolejowe są przykładem fantazji i geniuszu ich twórców, którzy w trakcie realizowania projektów wykorzystują najnowsze zdobycze wiedzy.

Tysiąc miejsc, które trzeba zobaczyć przed śmiercią  (1000 Places to See Before You Die), 20:00 Discovery Travel & Living

Para nowożeńców z Kolorado, Alvin i Melanie Ulle, wyrusza w trwającą dwa tygodnie podróż dookoła świata, podczas której odwiedzi ponad trzynaście państw. Małżeństwo zobaczy sto z tysiąca miejsc, które zdaniem autorki książek podróżniczych Patricii Schultz „trzeba odwiedzić przed śmiercią”. Alvin i Melanie udadzą się do Peru, Vancouver, Meksyku, Brazylii, RPA, Francji, Włoch, Indii, Nepalu, Kambodży, Australii i na Alaskę oraz Hawaje. W każdym z miejsc zwiedzą nie tylko turystyczne atrakcje, ale poznają lokalne zwyczaje i tradycje.

Niedziela 24.10.2010

Bijące serce Chin (Journeys to Art) Junnan, 05:55 TVP 2

Filmowa podróż po chińskiej prowincji Junnan. Z liczącej 5 mln mieszkańców stolicy prowincji, Kunming, filmowcy przenoszą się do Jainshui. Tu zachowała się architektura z trzech epok: Yuan z XIV wieku, Ming, trwającej do połowy XVII wieku, i Qing, trwającej do początków XX wieku. W mieście znajduje się również świątynia Konfucjusza z XII wieku. W jednej z najstarszych dzielnic miasta można zobaczyć, jak wygląda codzienne życie chińskiej prowincji.

Wybuch kontrolowany (Extreme Explosions) Komin w Ohio, 20:00 Discovery

Specjaliści ds. materiałów wybuchowych, dr Braden Lusk i dr Paul Worsey analizują wyburzenie dwóch kominów fabrycznych. Pierwszy z nich znajduje się w Toronto, w stanie Ohio, natomiast drugi w tłocznym przedmieściu Chicago. Wysadzenie tych gigantów wiąże się z dużym ryzykiem. 
 

 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV, 18-24.01.2010 Reviewed by on 17 stycznia 2010 .

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy   Poniedziałek  18.01.2010 The Ring Krąg (Ringu), 03:35 Ale Kino!, horror, Japonia 1998 Wśród japońskich nastolatków krąży opowieść o kasecie wideo niosącej śmierć widzom. Podobno każdy, kto

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź