Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV, 14-20.12.2009

telewizja Monika Wawrzynowska po cięzkiej chorobie, wraca do swojej cotygodniowej rubryki i ponownie zasiada przed TV by zaprezentować przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można w tygodniu przedświątecznym obejrzeć na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych.  Serdecznie zapraszamy:


 

 

Poniedziałek 14.12.2009

Obieżyświat (Globe Trekker) Hongkong I Tajwan, 06:00 Travel Channel

 Megan McCormick odkryje przed nami dwa chińskie małe smoki. Hongkong jest jednym z najdroższych miast świata. Megan w obawie o swój budżet zamieszka w Chungking Mansions, miejscu z najtańszymi noclegami w mieście. Wraz z nią poznamy półwysep Kowloon, popłyniemy linią promową Star Ferry oraz wjedziemy kolejką na Wzgórze Wiktorii, skąd rozciąga się przepiękna panorama na całe miasto. Natomiast na Tajwanie nasza przewodniczka odwiedzi stolicę kraju, Tajpej, w której to zobaczymy 101 Tower jeden z najwyższych wieżowców w Azji.

Esencja podróży (Essential) Seul, 07:00 Travel Channel

W stolicy Południowej Korei, jednym z najbardziej oryginalnych miejsc światowej turystyki, widzowie zobaczą Danngo Robinsa, który pozwalał będzie rybkom szczypać swoje stopy, skusi się na łagodzące masaże, a także spróbuje swoich umiejętności w karaoke.

Prawdziwy Shaolin (The Real Shaolin), 07:25 Planete

Stare chińskie przysłowie mówi, że wszystkie sztuki walki wywodzą się z Shaolin. Trudno jednak nazwać kung-fu elitarnym sposobem doskonalenia ciała i ducha. To nakręcany przez pop-kulturę przemysł. W chińskich szkołach uczą się obecnie setki adeptów sztuk walki. Większość trafia tam po obejrzeniu filmów i marzy o tym, by stać się kolejnym Bruce’em Lee. Część z nich to Europejczycy i Amerykanie, którzy o kulturze Chin niczego nie wiedzą. Dokument przedstawia czterech chętnych do osiągnięcia mistrzostwa w mniej lub bardziej tradycyjnym kung-fu.

Rudy Maxa i jego świat (Rudy Maxa’s World) Tajlandzki „Złoty Trójkąt”, 07:30 Travel Channel

W północnej Tajlandii plantacje herbaty już dawno zastąpiły opiumowe pola. Jednak gęsta dżungla wciąż pokrywa znaczące obszary tego kraju, zwłaszcza na pograniczu z Birmą i Laosem. Widzowie odwiedzą położoną w górach wieś plemienia Akha, której mieszkańcy żyjąc zgodnie z tradycjami starają się sprostać wymaganiom współczesnej turystyki. Spotkają słonie żyjące na wolności, które dorastały w specjalnym sierocińcu stworzonym dla tych zwierząt w Bangkoku. Dołączą również do Rudy’ego Maxa podczas jego szkolenia na opiekuna słoni.

Lekcje architektury (Architectures) Hale olimpijskie w Tokio, 16:45 Planete

Seria przedstawiającą najwspanialsze osiągnięcia architektury od mających kilkaset lat pereł budownictwa, poprzez prace, które zwiastowały narodziny modernizmu w XX wieku do ostatnich topowych budowli. Tematem każdego odcinka jest inna budowla, a twórcy serii poddają szczegółowej analizie strukturę budynków, techniki ich budowy, kulturowo-historyczne inspiracje projektantów oraz rolę danego projektu w ewolucji architektury.

Kuchnie świata (Planet Food) Południowe Chiny, 19:00 Travel Channel

Peter Gordon, nowozelandzki szef kuchni, odkryje przed widzami miejsce, w którym korzenie ma jedna z najświetniejszych kuchni świata. Widzowie zobaczą przyrządzanie soczystej wieprzowiny w przyprawach, wspólny obiad z załogą smoczej łodzi, naukę przygotowywania popularnej potrawy dim sum oraz połów ryb przeznaczonych na weselne śniadanie.

Godzina zero (Zero Hour) Masakra na dworze królewskim w Nepalu, 21:00 Discovery World

Książę Dipendra był najstarszym synem króla Birendry i królowej Aishawryi. Kształcił się m.in. w prestiżowej angielskiej szkole Eton College oraz na Uniwersytecie Tribhuvana w Katmandu. Wydarzenia z 1 czerwca 2001 r. pozostają niejasne. Według oficjalnej wersji następca tronu nie chciał się podporządkować decyzjom rodziców, dotyczących jego przyszłego małżeństwa. W czasie obiadu otworzył do rodziny ogień z pistoletu maszynowego. Zginęło osiem osób, cztery zostały ranne. Książę popełnił samobójstwo.

Wtorek 15.12.2009

Rudy Maxa i jego świat (Rudy Maxa’s World) Wyspy Andamańskie Tajlandia, 07:30 Travel Channel

Najpiękniejsze na świecie morze i plaże czekają na gości w południowej Tajlandii. Miejsce nazywane Wybrzeżem Andamańskim z kurortem Phuket znane jest wszystkim podróżnikom i amatorom słońca. Zatoka Phang Nga znana jest z lśniących zielonkawych wód, z których wyrastają strzeliste wapienne skały. Rudy Maxa będzie pływał pośród maleńkich wysepek w poszukiwaniu miejsc porośniętych namorzynami. Ponadto widzowie odwiedzą położoną nad brzegiem morza wioskę zniszczoną przez tsunami.

China Climb, 10:15 Planete

Dokument przedstawia wyprawę polskich wspinaczy do wciąż egzotycznych Chin. Areną wspinaczkowych zmagań były baśniowe tereny rzeki Li. Polscy wspinacze postawili sobie za cel wyjazdu wytyczenie pierwszej polskiej drogi na wzgórzu Full Moon. Był to najtrudniejszy nowy projekt sportowy przeprowadzony przez Polaków za granicą. W tle wspinaczkowych zmagań reżyser przedstawia koloryt chińskiej społeczności obserwowanej na trasie podróży z Hongkongu do Tybetu

Obieżyświat (Globe Trekker) Miasta Azji, 11:00, 15:00 Travel Channel

Program, w którym autorzy przedstawią życie niektórych azjatyckich miast. Holly Morris widzowie spotkają w Kalkucie stolicy Bengalu Zachodniego i zobaczą, jak radzi sobie z ulicznym zgiełkiem. Danielle Baker uda się do Szanghaju, gdzie odwiedzi buddyjską świątynię, będzie podziwiać chińskich akrobatów oraz poznawać tai chi. Natomiast Estelle Bingham odkryje Bangkok. Spróbuje umiejętności w kick boxingu, przespaceruje się po bazarze Pat Pong i zwiedzi wspaniały Grand Palace.

Kuchnie świata (Planet Food) Południowe Chiny, 00:00 Travel Channel

Peter Gordon, nowozelandzki szef kuchni, odkryje przed widzami miejsce, w którym korzenie ma jedna z najświetniejszych kuchni świata. Widzowie zobaczą przyrządzanie soczystej wieprzowiny w przyprawach, wspólny obiad z załogą smoczej łodzi, naukę przygotowywania popularnej potrawy dim sum oraz połów ryb przeznaczonych na weselne śniadanie.

Gra wstępna (Ôdishon), 03:35 Ale Kino!, Horror, Korea Południowa/ Japonia 1999

Wdowiec Aoyama pragnie ponownie się ożenić. Przy pomocy znajomych z branży filmowej organizuje casting na kandydatkę na żonę. Jedna z nich przypada Aoyamie do gustu. To Asami tajemnicza młoda kobieta, która zarówno urodą, jak i osobowością zdaje się idealnie odpowiadać oczekiwaniom bohatera. Aoyama zaczyna spotykać się z wybranką. Za nic ma ostrzeżenia przyjaciela, który odkrył w formularzu zgłoszeniowym Asami wiele podejrzanych nieścisłości. Nie zważając na przestrogi, Aoyama brnie coraz dalej w romans.

Godzina zero (Zero Hour) Masakra na dworze królewskim w Nepalu, 03:50 Discovery World

Książę Dipendra był najstarszym synem króla Birendry i królowej Aishawryi. Kształcił się m.in. w prestiżowej angielskiej szkole Eton College oraz na Uniwersytecie Tribhuvana w Katmandu. Wydarzenia z 1 czerwca 2001 r. pozostają niejasne. Według oficjalnej wersji następca tronu nie chciał się podporządkować decyzjom rodziców, dotyczących jego przyszłego małżeństwa. W czasie obiadu otworzył do rodziny ogień z pistoletu maszynowego. Zginęło osiem osób, cztery zostały ranne. Książę popełnił samobójstwo.

Środa 16.12.2009

Kuchnie świata (Planet Food) Singapur, Chennai, 10:00 Travel Channel

W każdym z odcinków autorzy będą podążać za szefem kuchni w jego kulinarnej podróży po miejscach słynących z bogactwa i rozmaitości kuchni. Poznają osoby, które ze względu na wiedzę i gościnność opowiedzą o miejscowej diecie i zwyczajach. Gospodarze spróbują wyśmienitych dań i lokalnych specjałów, sami przygotują niektóre posiłki, a także będą brać udział w rozmaitych świętach i rytuałach związanych z przygotowywaniem różnych potraw i dań.

Spragniony podróżnik (The Thirsty Traveller) japońska sake, 17:30 Travel Channel

Japończycy żyją dłużej niż Amerykanie i Europejczycy. Czy może to mieć jakiś związek z tym, co jedzą i piją? Dzisiaj Kevin Brauch będzie sprawdzał, jak wygląda produkcja sake z ryżu, oraz w jaki sposób używa się tego alkoholu do przyprawiania innych dań, np. sushi.

Cuda stworzone przez człowieka (Man Made Marvels Asia) Tunel Hsuehshan na Tajwanie, 23:00 Discovery Science

Trzynastokilometrowy tunel Hsuehshan na Tajwanie połączy metropolię z przedmieściami. Podczas budowy wykorzystywane są nowatorskie technologie i supernowoczesne maszyny, które muszą pokonać twarde skały, uskoki tektoniczne i miliardy litrów wody gruntowej pod wysokim ciśnieniem. Ogromny trud projektantów i wykonawców zaprocentuje w przyszłości, gdyż zbudowana z betonu i stali konstrukcja jest gwarancją rozwoju wyspy.

Podróż do piekła (Banged Up Abroad) Tajlandia, 23:30 Discovery

Serial przedstawia losy ludzi, których wymarzone wakacje zamieniły się w piekło. Podczas zagranicznych podróży trafili do miejscowych więzień. Przyczyną aresztowania było przemycanie narkotyków, szmuglowanie nielegalnych towarów przez granicę, a w niektórych przypadkach zderzenie ze skorumpowanymi policjantami. Oskarżeni musieli poradzić sobie z niezrozumiałym procesem sądowym, a potem pogodzić się z realiami życia w więzieniu. W tym wydaniu historia Sandry Gregory.

Czwartek 17.12.2009

Ekstremalni podróżnicy (Extreme Travellers) Z Azja Centralnej, 05:00 Travel Channel

Grupa miłośników snowboardu wyjeżdża na Syberię do Nowosybirska. Jeden z uczestników wyprawy, Francuz Jean Marie Devaux, należy do pionierów tej dyscypliny sportu. Jego rodak Ludovic Strohl, który także postanowił wziąć udział w ekspedycji, specjalizuje się w stylu nazywanym „bank slalom”.

Szef kuchni za granicą (Chef Abroad) Tokio Japonia, 09:00, 17:00 Travel Channel

Szef kuchni jedzie do Tokio, by zgłębić tajemnice nadzwyczajnej kuchni. Jak się okaże odkryje w Japonii świat, którego wcześniej nie próbował, nie widział ani sobie nie wyobrażał. Na każdym kroku będzie poznawał dania testujące jego dotychczasową kulinarną wiedzę, jak i również zachęcające do wyrabiania sobie nowych opinii, czasami nietypowych, a nawet skrajnych.

Ekstremalni podróżnicy (Extreme Travellers) Schody do kaszmiru Indie, 18:30 Travel Channel

Denis Rey, Antonin Lieutaghi i Pat Ferriz wyjeżdżają do Kaszmiru, aby zjeżdżać na nartach z najwyższych gór świata Himalajów. Cała trójka ma duże doświadczenie w sportach ekstremalnych i zimowych. Denis przez 14 lat był powoływany do narciarskiej reprezentacji Francji. Zdobył nawet tytuł mistrza świata juniorów. Po zakończeniu kariery zdecydował się na uprawianie „free ride’u„. Jest pierwszym europejskim zawodnikiem, który wygrał Winter X Games. Antonin od 21 roku życia jeździ na snowboardzie. Wygrał Edit Challenge w Nowej Zelandii.

Esencja podróży (Essential) Seul, 19:00 Travel Channel

W stolicy Południowej Korei, jednym z najbardziej oryginalnych miejsc światowej turystyki, widzowie zobaczą Danngo Robinsa, który pozwalał będzie rybkom szczypać swoje stopy, skusi się na łagodzące masaże, a także spróbuje swoich umiejętności w karaoke.

Cuda stworzone przez człowieka (Man Made Marvels Asia) Azja: Rakieta Kosmiczna HII-A, 23:00 Discovery Science

Nowatorskie konstrukcje azjatyckich inżynierów i architektów na pierwszy rzut oka przeczą wszelkim prawom fizyki. Mosty, drapacze chmur czy linie kolejowe są przykładem fantazji i geniuszu ich twórców, którzy w trakcie realizowania projektów wykorzystują najnowsze zdobycze wiedzy

Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna (Bom yeoreum gaeul gaeul geurigo bom / Spring, Summer, Autumn, Winter… and Spring), 20:10 Ale Kino!, Obyczajowy, Korea Południowa/ Niemcy 2003

W małej świątyni mieszkają dwaj buddyjscy mnisi. Stary opiekuje się młodym adeptem. Obaj bardzo się różnią: ten pierwszy reprezentuje spokój, mądrość i cierpliwość, a drugi dopiero uczy się sztuki życia i wciąż targają nim rozmaite namiętności. Zimą dziecko staje się chłopcem, latem wyrasta na młodego człowieka, by jesienią osiągnąć dojrzałość. W miarę upływu kolejnych pór roku młody mnich rozwija się duchowo, choć nie zawsze utożsamia się z zasadami wpajanymi mu przez starszego zakonnika.

The Ring Krąg II (Ringu II), 03:10 Ale Kino!, Horror, Japonia 1999

Tajemnicza kaseta znów zaczyna zbierać tragiczne żniwo. Policja podejmuje śledztwo mające wyjaśnić okoliczności śmierci ofiar. Tymczasem Reiko, dziennikarka, która zajmowała się sprawą, i jej syn Yoichi znikają bez śladu. Własne dochodzenie rozpoczyna Mai Takano, która niepokoi się o los przyjaciółki. Dziewczyna, która była świadkiem jednej z pierwszych śmierci, wciąż jest w szoku. Mai zaczyna mieć przywidzenia, w których widzi Yoichiego, Reiko i jej zmarłego męża ofiarę kasety Rvuji Takayamę. Czuje, że przyjaciółka potrzebuje jej pomocy.

Piątek 18.12.2009

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations) Indie Radżasthan, 08:00 Discovery Travel & Living

Anthony Bourdain podróżuje po świecie w poszukiwaniu oryginalnych smaków. Na przyjęciu urodzinowym w Radżasthanie poznaje nie tylko lokalne potrawy, ale także egzotyczne zwyczaje

Szef kuchni za granicą (Chef Abroad) Tokio Japonia, 12:00 Travel Channel

Szef kuchni jedzie do Tokio, by zgłębić tajemnice nadzwyczajnej kuchni. Jak się okaże odkryje w Japonii świat, którego wcześniej nie próbował, nie widział ani sobie nie wyobrażał. Na każdym kroku będzie poznawał dania testujące jego dotychczasową kulinarną wiedzę, jak i również zachęcające do wyrabiania sobie nowych opinii, czasami nietypowych, a nawet skrajnych.

Esencja podróży (Essential) Seul, 14:00 Travel Channel

W stolicy Południowej Korei, jednym z najbardziej oryginalnych miejsc światowej turystyki, widzowie zobaczą Danngo Robinsa, który pozwalał będzie rybkom szczypać swoje stopy, skusi się na łagodzące masaże, a także spróbuje swoich umiejętności w karaoke.

Cuda stworzone przez człowieka (Man Made Marvels Asia) Azja: Taipei 101, 23:00 Discovery Science

Taipei 101 wzniesiony został w 2003 r. Jest najwyższym budynkiem świata. Został zaprojektowany tak, by mógł wytrzymać trzęsienia ziemi o sile ponad 7 stopni w skali Richtera oraz oprzeć się potężnym wiatrom i tajfunom. Wieżowiec ma 101 pięter nadziemnych, 5 poziomów podziemnych oraz 509 m wysokości.

Sobota 19.12.2009

Czyngis-chan (Genghis Khan / Dschingis Khan), 11:40 TVP 2, Przygodowy

Młody Temudżyn trafia do niewoli u Jamugi, wodza mongolskiego plemienia Markitów, który pokonał i zabił jego ojca. Udaje mu się zbiec i zorganizować wraz z innymi uciekinierami zbrojny oddział, który napada na obóz Jamugi. Temudżyn marzy o zjednoczeniu pod swoim panowaniem wszystkich Mongołów i stworzeniu rozległego imperium. Po jego stronie stają bracia Bortei, którzy pomagają mu w walce z Jamugą i towarzyszą w wyprawie do Chin. Wojownicy pod wodzą Temudżyna odpierają najazd Mandżurów na cesarstwo. Ich dowódca otrzymuje tytuł Czyngis-chana.

Indyjska uczta (Feast India) Przyprawy, 14:00 Travel Channel

Malabarskie Wybrzeże to region, w którym możemy spotkać większość podstawowych składników każdego indyjskiego dania. Plantacje czarnego pieprzu, kardamonu, imbiru i herbaty są ozdobą wilgotnych zboczy Ghatów Zachodnich, położonych w stanie Kerala nazywanym również God’s Own Country. Zostaną pokazane aukcje kardamonu. Położone na południu kraju miasteczko Kumily, będące centrum produkcji przypraw, jest jednym z najbardziej pachnących miejsc na świecie.

Niewyjaśnione historie (Unsolved History) Wojownicy ninja, 16:00 Discovery World

Opowieść o japońskich wojownikach z XVI wieku.

Indyjska uczta (Feast India) Stare Delhi, 19:30 Travel Channel

Bijące serce miasta Delhi znajduje się w Starym Delhi. Imponująca architektura Mogołów dominuje ponad wąskimi uliczkami, na których przepyszne muzułmańskie jedzenie sprzedawane jest w atmosferze przyjaznego chaosu. Wyjątkowe przysmaki odnaleźć można w labiryncie straganów jednego z największych bazarów przypraw w Azji, miejsca kuszącego dla każdego szefa kuchni. Program pokaże kuchnie sikhijskie świątyń. w której przygotowuje się posiłki dla tysięcy pielgrzymów

Obieżyświat (Globe Trekker) Nieznane Indie, 20:00 Travel Channel

Tym razem gospodarze programu będą poznawać Indie kraj, który powinien odwiedzić każdy szanujący się podróżnik. Na Megan McCormick ogromne wrażenie zrobi niezwykle pikantna miejscowa kuchnia, Holly Morris przyjrzy się panującym w tym kraju warunkom sanitarnym, Andrew Dado wypróbuje możliwości swojego ciała podczas ćwiczeń jogi, zaś Justine Shapiro zajmie się szukaniem drogi do duchowego oświecenia.

Piekielna gra III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan / Infernal Affairs 3: End Inferno), 00:10 Polsat, Kryminał, Hongkong/ Chiny 2003

Dziesięć miesięcy po śmierci Yana, policjanta, który był szpiegiem w szeregach hongkońskiej mafii, Ming, były współpracownik mafii, powraca do pracy w policji. W tym samym czasie pracę w wydziale śledczym podejmuje ambitny Yeung, który szybko zaczyna piąć się po stopniach policyjnej kariery. Ming, który przed zabójstwem Yana odnosił sukcesy w policji, podejrzewa, że Yeung może być związany z triadą. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które doprowadza go do Shena, dawnego pracownika szefa mafii. Ming nie zdaje sobie sprawy, że jest śledzony

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations) Indie Kalkuta/Bombaj, 02:00 Discovery Travel & Living

Anthony Bourdain podróżuje po świecie w poszukiwaniu oryginalnych smaków. Bombaj zachwyca go różnorodnością kultur i potraw. Nic dziwnego, że Bourdain zakochuje się w Indiach.

Niedziela 20.12.2009

Szef kuchni za granicą (Chef Abroad) Tokio Japonia, 00:00 Travel Channel

Szef kuchni jedzie do Tokio, by zgłębić tajemnice nadzwyczajnej kuchni. Jak się okaże odkryje w Japonii świat, którego wcześniej nie próbował, nie widział ani sobie nie wyobrażał. Na każdym kroku będzie poznawał dania testujące jego dotychczasową kulinarną wiedzę, jak i również zachęcające do wyrabiania sobie nowych opinii, czasami nietypowych, a nawet skrajnych.

The Ring Krąg (Ringu), 03:35 Ale Kino!, Horror, Japonia 1998

Wśród japońskich nastolatków krąży opowieść o kasecie wideo niosącej śmierć widzom. Podobno każdy, kto ją obejrzy, ginie po siedmiu dniach. Sprawą zajmuje się młoda dziennikarka Reiko Asakawa. Znajduje kasetę z kilkuminutowym, niepokojącym filmem, a w chwilę potem odbiera telefon zapowiadający jej śmierć. Zaniepokojona Reiko prosi o pomoc byłego męża Rvuji Takayamę. Oboje odkrywają, że postacią tajemniczo uśmiechającą się w nagraniu, jest zmarła przed laty mieszkanka wyspy Oshima.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV, 14-20.12.2009 Reviewed by on 8 grudnia 2009 .

Monika Wawrzynowska po cięzkiej chorobie, wraca do swojej cotygodniowej rubryki i ponownie zasiada przed TV by zaprezentować przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można w tygodniu przedświątecznym obejrzeć na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych.  Serdecznie zapraszamy:     Poniedziałek 14.12.2009 Obieżyświat (Globe Trekker) Hongkong I Tajwan, 06:00 Travel Channel  Megan McCormick odkryje

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź