Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV, 09-15.XI.2009

Azja TV

Monika Wawrzynowska w swojej cotygodniowej rubryce “Azja w Telewizji” prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można w najbliższym tygodniu obejrzec na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych.  Serdecznie zapraszamy: 

Poniedziałek 9.XI.2009

06:00 Travel Channel, Obieżyświat (Globe Trekker), Tokio

W najnowszej serii programów prezentujących życie wielkich metropolii Ian Wright uda się na Daleki Wschód, do Tokio. Czas pobytu w japońskiej stolicy wypełni mu gra w bejsbol na stadionie Tokyo Dome, pływanie łodzią po rzece Sumida i nauka aikido. Odwiedzi również jeden z wielu dziwacznych tokijskich pubów, gdzie, siedząc w celi i popijając drinki, zostanie zakuty w kajdanki

08:00 Zone Europa, Cesarz i zabójca (Jing ke ci qin wang / The Assassin), Chiny/ Francja/ Japonia 1998

Chiny, III wiek p.n.e. Ying Zheng, następca tronu królestwa Qin, chce zjednoczyć kraj pod swoim przywództwem. Jego woli opiera się sześć księstw. Największym z nich jest Yan i pokonanie tej przeszkody staje się celem ambitnego władcy. Razem z konkubiną, panią Zhao, Zheng zamierza sfingować nieudany zamach na siebie i winą obarczyć któregoś z mieszkańców krainy Yan. Plan ma dać powód do zbrojnej napaści na sąsiada. Zhao, która wyrusza z misją wynajęcia mordercy, nie spodziewa się, że spotkanie z zamachowcem obudzi w niej skrywane namiętności.

09:00, 12:00, 15:00, 18:00 National Geographic HD Zagubieni w Chinach (Lost In China)

 

Peter i Jeff dowiadują się, że rozwijająca się prężnie gospodarka Chin zmienia wielowiekowe tradycje kraju. Dowodem na te zmiany jest istnienie działającego w podziemiu zespołu rockowego. Podróżnicy spotykają się ze studentem, z którym nie tylko rozmawiają o polityce, a też grają w ping-ponga. W jednym z najbardziej odciętych od świata rejonów Chin, w Mongolii Wewnętrznej, Peter i Jeff odkrywają, że nomadzi nadal żyją w sposób, który nie zmienił się od wieków. Przed powrotem do Pekinu bracia biorą udział w zawodach zapaśniczych.

 

18:00 National Geographic Wielkie konstrukcje (Megastructures), Chiny

 

Centrum finansowe w Szanghaju powstało z 60 tysięcy ton stali i 260 tysięcy metrów sześciennych betonu. Liczy 101 pięter i jest najwyższym budynkiem w Chinach. Projekt opracowali najwybitniejsi chińscy inżynierowie i architekci. W pracach brało udział 2 tysiące robotników. Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja budowli, która oprze się nie tylko trzęsieniu ziemi, lecz także skutkom ataku terrorystycznego.

 

Wtorek 10.XI.2009

17:00 Discovery Science Superkonstrukcje (Super Structures) Dokument, Japonia Kansai  International lotnisko na morzu

Japoński międzynarodowy port lotniczy Kansai, zbudowany na sztucznej wyspie w zatoce Osaki, zapada się w kierunku dna morskiego o około 70 cm rocznie. Mimo ostrzeżeń inżynierów, że lotnisko w końcu zatonie, japońskie władze planują budowę kolejnego portu także na zabranym morzu terenie, lecz tym razem na głębszych wodach Morza Japońskiego

19:45 Planete Lekcje architektury (Architectures), Japonia, Hale olimpijskie w Tokio

 

01:00 Discovery World Inżynieria ekstremalna (Extreme Engineering) Japonia

 

W Japonii opracowano plan wzniesienia najwyższej budowli na świecie. Nosiłaby ona nazwę Sky City i byłaby dwa razy wyższa niż jakikolwiek istniejący obecnie budynek. Olbrzymie pionowe miasto byłoby domem, miejscem pracy i rozrywki setek tysięcy ludzi. Rozwiązałoby palący problem niedoboru gruntów w Tokio. Jednak czy możliwe jest wybudowanie tak wysokiej budowli? Inżynierowie próbują pokonać przeszkody na drodze do rozpoczęcia prac nad jednym z najodważniejszych projektów architektonicznych, jakiego kiedykolwiek podjął człowiek

 

 

Środa 11.XI.2009

 

11:00 Travel Channel, Obieżyświat (Globe Trekker), Chiny

 

Megan McCormick, Justine Shapiro i Zay Harding poznają Chiny kraj mnóstwa wspaniałych, wartych zobaczenia miejsc. Megan odwiedzi Xianyang, starożytną stolicę kraju i położone w jej okolicy Mauzoleum pierwszego Cesarza ze słynną Terakotową Armią, skorzysta też z tradycyjnego masażu oraz spróbuje swoich umiejętności w tai chi. Justine i Zay pojadą do Zakazanego Miasta zapoznając się przy okazji z historią cesarskich rządów.

 

17:00 Travel Channel, Szef kuchni za granicą (Chef Abroad), Tokio Japonia

 

Szef kuchni jedzie do Tokio, by zgłębić tajemnice nadzwyczajnej kuchni. Jak się okaże odkryje w Japonii świat, którego wcześniej nie próbował, nie widział ani sobie nie wyobrażał. Na każdym kroku będzie poznawał dania testujące jego dotychczasową kulinarną wiedzę, jak i również zachęcające do wyrabiania sobie nowych opinii, czasami nietypowych, a nawet skrajnych.

 

 

Czwartek 12.XI.2009

 

10:00 Travel Channel, Kuchnie świata (Planet Food), Singapur

 

W każdym z odcinków autorzy będą podążać za szefem kuchni w jego kulinarnej podróży po miejscach słynących z bogactwa i rozmaitości kuchni. Poznają osoby, które ze względu na wiedzę i gościnność opowiedzą o miejscowej diecie i zwyczajach. Gospodarze spróbują wyśmienitych dań i lokalnych specjałów, sami przygotują niektóre posiłki, a także będą brać udział w rozmaitych świętach i rytuałach związanych z przygotowywaniem różnych potraw i dań.

 

10:00 Discovery Science Superkonstrukcje (Super Structures) Dokument, Japonia Kansai International lotnisko na morzu 

 

Japoński międzynarodowy port lotniczy Kansai, zbudowany na sztucznej wyspie w zatoce Osaki, zapada się w kierunku dna morskiego o około 70 cm rocznie. Mimo ostrzeżeń inżynierów, że lotnisko w końcu zatonie, japońskie władze planują budowę kolejnego portu także na zabranym morzu terenie, lecz tym razem na głębszych wodach Morza Japońskiego

12:00 Travel Channel Szef kuchni za granicą (Chef Abroad), Tokio Japonia

 

Szef kuchni jedzie do Tokio, by zgłębić tajemnice nadzwyczajnej kuchni. Jak się okaże odkryje w Japonii świat, którego wcześniej nie próbował, nie widział ani sobie nie wyobrażał. Na każdym kroku będzie poznawał dania testujące jego dotychczasową kulinarną wiedzę, jak i również zachęcające do wyrabiania sobie nowych opinii, czasami nietypowych, a nawet skrajnych.

 

22:00 Travel Channel, Obieżyświat (Globe Trekker), Hongkong I Tajwan

 

Megan McCormick odkryje przed nami dwa chińskie małe smoki. Hongkong jest jednym z najdroższych miast świata. Megan w obawie o swój budżet zamieszka w Chungking Mansions, miejscu z najtańszymi noclegami w mieście. Wraz z nią poznamy półwysep Kowloon, popłyniemy linią promową Star Ferry oraz wjedziemy kolejką na Wzgórze Wiktorii, skąd rozciąga się przepiękna panorama na całe miasto. Natomiast na Tajwanie nasza przewodniczka odwiedzi stolicę kraju, Tajpej, w której to zobaczymy 101 Tower jeden z najwyższych wieżowców w Azji.

00:15 Ale Kino!  Letni pałac (Yihe yuan / Summer Palace) melodramat Chiny/ Francja 2006

Yu Hong opuszcza rodzinną wieś i wyjeżdża na studia do Pekinu. Upojona poczuciem wolności rzuca się w wir erotycznych doświadczeń. Spotkanie z kolegą ze studiów, Zhou Wei, zmienia się w wielką miłość. Tymczasem studenci organizują się, dyskutują, protestują i żądają demokracji. Ten ruch kończy się na placu Tian’anmen masakrą młodzieży 4 czerwca 1989 roku. W chaosie Yu i Zhou tracą się z oczu. Po latach przypadkowo się spotykają. Okazuje się, że siła ich miłości nie do końca się wyczerpała.

 

Piątek 13.XI.2009

10:00 Travel Channel, Kuchnie świata (Planet Food), Japonia

 

Merrilees Parker odwiedzi Japonię, by poznać niezwykle egzotyczną kuchnię tego kraju. Początkowo zatrzyma się w Tokio, później pojedzie do Tsukiji, gdzie znajduje się największy na świecie targ rybny. Odwiedzi również Matsusaki oraz Kioto, w którym zajrzy do mającej 400 lat restauracji. Na zakończenie weźmie udział w Letnim Festiwalu Ognia na górze Fudżi. 

 

12:55, 13:25, 13:55 Planete Podwodna Tajlandia

 

Strzeżony przez imponujące wrześniowe cumulusy obszar szmaragdowego Morza Andamańskiego, który jawi się przyjezdnemu jako jednolita, majestatyczna skała porośnięta niezmierzoną połacią soczystej zieleni wyrastającej na wapiennych klifach, to Phuket największa wyspa Tajlandii, którą wielu nazywa „perłą południa”. Trzy czwarte wyspy stanowią góry i doliny, które kładą się od strony północnej ku jej zachodniemu wybrzeżu. Celem twórców serialu i grupy nurków jest archipelag wysepek Phi Phi, leżący 50 kilometrów na południowy wschód od Phuket.

 

14:00 Discovery Travel & Living Niecodzienne rarytasy (Bizarre Foods) Tajwan

 

Ekspert kulinarny Andrew Zimmern wyrusza na Tajwan. Tam kontynuuje poszukiwania najdziwniejszych potraw i przysmaków na świecie.

 

18:00 Discovery World Inżynieria ekstremalna (Extreme Engineering) Hong Kong

 

Aby wybudować port lotniczy Chek Lap Kok (CLK) w Hongkongu, dwie mniejsze wyspy połączono w jedną. Na uzyskanej w ten sposób powierzchni znajduje się teraz około 90 bramek, dwa pasy startowe oraz główny terminal o długości 1, 2 km. Wyspa musiała zostać połączona z centrum Hongkongu, odległym o ponad 35 km. Konieczne było zaprojektowanie 35 km nowych tuneli podwodnych, jednych z największych i najdłuższych na świecie mostów, autostrad oraz całkowicie nowej linii kolei szybkobieżnej. Cały projekt kosztował 22 miliardy dolarów.

03:05 Zone Europa, Tabu (Gohatto / Taboo), Wlk. Brytania/ Francja/ Japonia 1999

Film Nagisy Oshimy w 2000 roku był nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Jest to rozgrywająca się w Kioto w roku 1865, u schyłku epoki szogunów, opowieść o narodzinach zakazanej miłości, która przyczynia się do powstania konfliktu w grupie młodych wojowników, uczniów elitarnej szkoły dla samurajów. Przyjęty do niej zostaje Kano, osiemnastolatek o wyglądzie efeba. Jego obecność budzi w towarzyszach niepohamowane żądze. Młodzieniec umiejętnie manipuluje kolegami, wykorzystując ich namiętność.

 

Sobota 14.XI.2009

08:00 Travel Channel, Luksusowe podróże Varuna Sharmy (Inside Luxury Travel with Varun Sharma, Tokio

 

Varun przyjeżdżając do japońskiej stolicy zatrzymał się w Hotelu Mandarin Oriental. Po obejrzeniu jego okolic wziął udział w fascynującym kulinarnym przedstawieniu w wykonaniu mistrza kuchni Jeffa Ramsaya. Później w hotelu Seiyo Ginza odwiedził dawnego przyjaciela Lloyda Nakano. Razem postanowili wybrać się w luksusową podróż po mieście uczestniczyli w ceremonii parzenia herbaty, zagrali w golfa, a także zajrzeli do znajdującego się na jednej z rzecznych łodzi baru karaoke.

 

09:30 Travel Channel, Rudy Maxa i jego świat (Rudy Maxa’s World), Tajlandia

 

Najpiękniejsze na świecie morze i plaże czekają na gości w południowej Tajlandii. Miejsce nazywane Wybrzeżem Andamańskim z kurortem Phuket znane jest wszystkim podróżnikom i amatorom słońca. Zatoka Phang Nga znana jest z lśniących zielonkawych wód, z których wyrastają strzeliste wapienne skały. Rudy Maxa będzie pływał pośród maleńkich wysepek w poszukiwaniu miejsc porośniętych namorzynami. Ponadto widzowie odwiedzą położoną nad brzegiem morza wioskę zniszczoną przez tsunami.

 

09:35 Planete Moje spotkania (Rendez-vous chez moi), Chiny

 

Twórcy dokumentu postanowili zapukać do drzwi różnych ludzi w Chinach i Stanach Zjednoczonych, by dowiedzieć się, dlaczego mieszkają w takim a nie innym miejscu, jak budowali domostwa i jak je urządzali. Bawiąc w Chinach autorzy mieli okazję zastanowić się nad architektoniczną spuścizną czasów wielkich dynastii, wpływem komunizmu na kulturę mieszkania i wzajemnym współistnieniu różnych grup etnicznych, żyjących obok siebie w Państwie Środka. W USA spotkali różnych oryginałów, wdrażających w życie własne, śmiałe wizje mieszkaniowe.

 

12:00 Travel Channel, Kuchnie świata (Planet Food), Południowe Chiny

 

Peter Gordon, nowozelandzki szef kuchni, odkryje przed widzami miejsce, w którym korzenie ma jedna z najświetniejszych kuchni świata. Widzowie zobaczą przyrządzanie soczystej wieprzowiny w przyprawach, wspólny obiad z załogą smoczej łodzi, naukę przygotowywania popularnej potrawy dim sum oraz połów ryb przeznaczonych na weselne śniadanie.

 

16:00 Travel Channel, Obieżyświat (Globe Trekker), Tokio

 

W najnowszej serii programów prezentujących życie wielkich metropolii Ian Wright uda się na Daleki Wschód, do Tokio. Czas pobytu w japońskiej stolicy wypełni mu gra w bejsbol na stadionie Tokyo Dome, pływanie łodzią po rzece Sumida i nauka aikido. Odwiedzi również jeden z wielu dziwacznych tokijskich pubów, gdzie, siedząc w celi i popijając drinki, zostanie zakuty w kajdanki.

 

17:55 Planete China Climb, Chiny

 

Dokument przedstawia wyprawę polskich wspinaczy do wciąż egzotycznych Chin. Areną wspinaczkowych zmagań były baśniowe tereny rzeki Li. Polscy wspinacze postawili sobie za cel wyjazdu wytyczenie pierwszej polskiej drogi na wzgórzu Full Moon. Był to najtrudniejszy nowy projekt sportowy przeprowadzony przez Polaków za granicą. W tle wspinaczkowych zmagań reżyser przedstawia koloryt chińskiej społeczności obserwowanej na trasie podróży z Hongkongu do Tybetu.

 

20:00, 23:00 National Geographic HD Tajemnicze mumie z Chin (China’s Mystery Mummies)

W dolinie rzeki Tarym w Chinach archeolodzy odnaleźli cztery świetnie zachowane mumie, liczące 4000 lat. Odkrycie może zmienić wiedzę dotyczącą prehistorii gatunku ludzkiego. Badania DNA dadzą odpowiedź na pytania: kim byli ci ludzie i skąd przybyli

01:45 Ale Kino!  Samarytanka (Samaria) horror Korea Południowa 2004

Żeby zdobyć pieniądze na podróż do Europy, Jae-yeong i Yeo-jin z oddaniem uprawiają prostytucję. Do łóżka z mężczyznami chodzi Jae-yeong, a Yeo-jin zajmuje się organizowaniem spotkań, ochrony i stroną finansową. Pewnego dnia Yeo-jin nie uprzedza przyjaciółki o policyjnej łapance. Ze strachu przez aresztowaniem Jae-yeong ratuje się skokiem z okna. Dotkliwie okaleczona, w krytycznym stanie trafia do szpitala i umiera. Ból po jej odejściu Yeo-jin gasi w dość osobliwy sposób. Odnajduje jej klientów i po kolei ich odwiedza, oddając im pieniądze.

 

Niedziela 15.XI.2009

08:00, 11:00, 14:00, 17:00 National Geographic HD Od podszewki (Inside), Japonia, Sumo

 

Tajniki narodowego sportu Japonii sumo. Jest to rodzaj walk zapaśniczych. Sumatori są potężnymi zawodnikami walczącymi w kole o średnicy 8 metrów. Zwycięstwo polega na wypchnięciu przeciwnika z ringu lub powaleniu go na ziemię. Obecnie, ku wielkiemu rozczarowaniu Japończyków, tytuł arcymistrza sumo należy do obywatela Mongolii, Asashoryu. 

 

21:00 Discovery Moja szokująca historia (My Shocking Story 5) Dokument, Chiny

 

37-letnia Yao Defen mierzy 2 metry 36 centymetrów. Mieszka w prowincji Anhui położonej w południowej części Chin. Bohaterka spotka się z najwyższym mężczyzną na świecie.

01:20 Ale Kino!  Gra wstępna (Ôdishon) horror Korea Południowa/ Japonia 1999

Wdowiec Aoyama pragnie ponownie się ożenić. Przy pomocy znajomych z branży filmowej organizuje casting na kandydatkę na żonę. Jedna z nich przypada Aoyamie do gustu. To Asami tajemnicza młoda kobieta, która zarówno urodą, jak i osobowością zdaje się idealnie odpowiadać oczekiwaniom bohatera. Aoyama zaczyna spotykać się z wybranką. Za nic ma ostrzeżenia przyjaciela, który odkrył w formularzu zgłoszeniowym Asami wiele podejrzanych nieścisłości. Nie zważając na przestrogi, Aoyama brnie coraz dalej w romans.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV, 09-15.XI.2009 Reviewed by on 8 listopada 2009 .

Monika Wawrzynowska w swojej cotygodniowej rubryce “Azja w Telewizji” prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można w najbliższym tygodniu obejrzec na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych.  Serdecznie zapraszamy:  Poniedziałek 9.XI.2009 06:00 Travel Channel, Obieżyświat (Globe Trekker), Tokio W najnowszej serii programów prezentujących życie wielkich metropolii Ian Wright uda się na Daleki Wschód,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź