Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV, 02.08- 08.08.2010

fot: Meursault2004

fot: Meursault2004

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy:

Poniedziałek  02.08.2010

Obieżyświat Globe Trekker Nieznane Chiny, 11:00 | Travel Channel

Megan McCormick, Justine Shapiro i Zay Harding poznają Chiny kraj mnóstwa wspaniałych, wartych zobaczenia miejsc. Megan odwiedzi Xianyang starożytną stolicę kraju i położone w jej okolicy Mauzoleum pierwszego Cesarza ze słynną Terakotową Armią. Skorzysta też z tradycyjnego masażu oraz spróbuje umiejętności w tai chi. Justine i Zay pojadą do Zakazanego Miasta, zapoznając się przy okazji z historią cesarskich rządów.

Kara Sakebi / Retribution, horror – Japonia 2006, 21:00 | CANAL+

Detektyw Yoshioka prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa kobiety w czerwonej sukience. Ofiara została utopiona w kałuży na nabrzeżu portowym. Sekcja zwłok wykazuje w organizmie ofiary duże ilości słonej wody. Niepokój detektywa budzą dowody znajdujące na miejscu zbrodni. Yoshioka znajduje przy zwłokach guzik, który pochodzi z jego kurtki, a odciski palców na ciele ofiary odpowiadają jego własnym. Śledczy podejrzewa, że jest odpowiedzialny za dokonanie zbrodni. Choć nie pamięta, by ją popełnił, fakty i brak alibi świadczą przeciwko niemu.

Światowa odyseja Juliana i Kamili Julian and Camilla’s World Odyssey Indonezja i Malezja, 23:00 | Travel Channel

Podekscytowani zbliżającą się podróżą Julian i Kamila odkryją wkrótce, że nie wszystko jest przygotowane do końca. Znajomość technik targowania się czy sposoby radzenia sobie bez papieru toaletowego, nie wystarczą do odbycia poważnej wyprawy. Wstrząśnięci krwawą walką kogutów i odkryciem przerażającego targu zwierząt, odczują ulgę, gdy spotykają ludzi zajmujących się ratowaniem maltretowanych stworzeń. W Malezji Julian weźmie udział w koncercie muzyki pop, granym przez muzułmański zespół.

Kara Sakebi / Retribution, horror – Japonia 2006, 23:30 | CANAL+ Film

Detektyw Yoshioka prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa kobiety w czerwonej sukience. Ofiara została utopiona w kałuży na nabrzeżu portowym. Sekcja zwłok wykazuje w organizmie ofiary duże ilości słonej wody. Niepokój detektywa budzą dowody znajdujące na miejscu zbrodni. Yoshioka znajduje przy zwłokach guzik, który pochodzi z jego kurtki, a odciski palców na ciele ofiary odpowiadają jego własnym. Śledczy podejrzewa, że jest odpowiedzialny za dokonanie zbrodni. Choć nie pamięta, by ją popełnił, fakty i brak alibi świadczą przeciwko niemu.

Wtorek  03.08.2010

Myśląc o ekologii Think Green Indie, 10:00 | Travel Channel

Odwiedzając Indie Priscilla Temon zwróci uwagę na starania kraju dotyczące ochrony zasobów wody. W Radżasthanie Rajendra Singh opowie o planach budowy zbiorników retencyjnych mających na celu zabezpieczać ogromne obszary stanu przed pustynnieniem. Duchowy lider Veer Bhandra Mishra jest koordynatorem prac przy próbach oczyszczania Gangesu. Te, jak również inne przedsięwzięcia pokazują, że Indie bardzo poważnie myślą o ochronie swych wód w przyszłości.

Pożegnania Okuribito / Departures, obyczajowy – Japonia 2008, 13:00 | CANAL+ Film

Uzdolniony wiolonczelista Daigo Kobayashi po rozwiązaniu orkiestry pozostaje bez pracy. Postanawia sprzedać wiolonczelę i wraz z żoną Miką opuścić Tokio. Po przeprowadzce do rodzinnego miasteczka Daigo rozgląda się za nowym zajęciem. Udaje się na rozmowę kwalifikacyjną do agencji turystycznej. Na miejscu okazuje się, że chodzi o posadę w zakładzie pogrzebowym. Kobayashi przyjmuję ofertę. Od tego momentu jest tzw. nokanshi osobą składającą zwłoki do trumny. Obcując ze śmiercią, były muzyk na nowo odkrywa piękno życia.

Obieżyświat Globe Trekker Korea, 15:00 | Travel Channel

Ian Wright rozpoczyna wyprawę po Korei Południowej w stolicy kraju Seulu, gdzie kupuje ginseng, pobiera lekcję taekwondo oraz ogląda największe na świecie zgromadzenie kościelne. Następnie jeździ na rowerze w pobliżu granicy z Koreą Północną oraz w górach Zen. Odwiedza także wioskę Hahoe, w której zwiedza starożytną świątynię Geong-Ju. Wyprawa kończy się w rejsem z Busan na wyspę miodowego miesiąca Jeju-do.

Jedwab Silk, melodramat – Kanada/ Francja/ Włochy/ Japonia 2007, 23:10 | HBO

Francuska prowincja, rok 1861. Młody Hervé Joncour, mąż Hélene, rozpoczyna pracę dla pana Baldabiou, przedsiębiorcy, który chce uczynić z miasteczka Lavilledieu ośrodek produkcji jedwabiu. Aby zdobyć jaja jedwabników, Hervé wyrusza do Japonii. W czasie podróży poznaje piękną gejszę. Chociaż Hervé nie zamienił z nią ani słowa, nie może o niej zapomnieć. Mężczyzna zaczyna regularnie odwiedzać Japonię. Każda wyprawa czyni go coraz bardziej nieszczęśliwym z powodu rozdarcia między miłością do żony a pragnieniem poznania tajemniczej Japonki.

Nieustraszony Fearless / Huo Yuan Jia / Jet Li’s Fearless, sensacyjne – Chiny/ Hongkong/ USA 2006, 23:20 | FilmBox Extra

Chiny, początek XX wieku. Yuanjia jest członkiem rodziny Huo, której głową jest sławny mistrz sztuk walki. Wbrew woli ojca młody Yuanjia chce zostać wojownikiem. Ponieważ nie wolno mu przychodzić na lekcje, które prowadzi ojciec, podpatruje walki innych i próbuje jak najwięcej się z nich nauczyć. Po śmierci ojca przejmuje prowadzenie szkoły wu-shu. Jego marzeniem jest zostać największym wojownikiem okręgu. Walczy z kolejnymi przeciwnikami i powoli zyskuje tytuł niepokonanego. Jedna z walk kończy się jednak tragedią.

Środa  04.08.2010

Wojownicy krainy Zu Legend of Zu, fantastyka – Hongkong 2001, 15:40 | FilmBox

W legendarnej krainie Zu żyją przedstawiciele starożytnej rasy Omei. Dumna rasa urodzonych wojowników chroni ludzi przed zamieszkującymi piekielne otchłanie demonami. Omei, straciwszy życie, odradzają się. Jeden z wojowników Zu zdradził rodaków. Żądza władzy i potęgi sprawiła, że Onyx stał się kolejnym demonem pożerającym dusze pokonanych wrogów i stale rosnącym w siłę. Jego prawdziwe oblicze skrywa chmura płonących czaszek. Kolejny atak Onyxa na Zu przynosi nowe ofiary.

Noce wiosennego upojenia Chun feng chen zui de ye wan / Spring Fever, obyczajowy – Chiny/ Hongkong/ Francja 2009, 00:25 | Ale Kino!

Wang Ping jest młodym, żonatym mężczyzną. Widzie też drugie, sekretne życie, w którym zaangażowany jest w homoseksualny romans. Kochanka, Jiang Chenga, przedstawia jako starego znajomego ze studiów. Żona bohatera, nauczycielka Lin Xue, nie daje się zwieść tej naiwnej mistyfikacji. Wynajmuje bezrobotnego Luo Haitao i każe mu śledzić przyjaciela męża. Im więcej bohaterowie dowiadują się o sobie nawzajem, tym bardziej skomplikowana staje się ich sytuacja emocjonalna.

Czwartek  05.08.2010

Mały Zizou Little Zizou, komedia – Indie 2008, 10:50 | HBO Comedy

Xerxes, zwany też Małym Zizou, uwielbia piłkę nożną i marzy, aby jego idol, Zinedine Zidane, odwiedził kiedyś Bombaj. Starszy brat Xerxesa, Ataxerxes, jest utalentowanym rysownikiem, a ich ojciec, Cyrus, samozwańczym obrońcą wiary. Chłopcy uwielbiają spędzać czas w domu przeciwnika ojca, liberalnego dziennikarza Bomana Pressvali, w córce którego kocha się Ataxerxes. W związku z opublikowanym przez Pressvalę artykułem, krytycznym wobec praktyk Cyrusa, konflikt między zwaśnionymi rodzinami nasila się, komplikując życie wszystkim wokół

Uciec! Passages / Lu Cheng, obyczajowy – Chiny 2004, 15:05 | TVP Kultura

Chen i jego dziewczyna Xiaoping po oblanych egzaminach na uniwersytet postanawiają nie wracać do rodzinnego miasteczka, ale szukać szczęścia gdzie indziej. Pieniądze otrzymane od rodziców inwestują najpierw w interes związany z tajemniczymi grzybkami, które mają być sensacją medycyny naturalnej. Kiedy okazuje się, że zostali oszukani, próbują odzyskać pieniądze w inny sposób. I znów ktoś wykorzystuje ich naiwność. Choć zostają bez grosza, postanawiają zrobić wszystko, byle nie wracać do domu.

Mały Zizou Little Zizou, komedia – Indie 2008, 16:35 | HBO Comedy

Xerxes, zwany też Małym Zizou, uwielbia piłkę nożną i marzy, aby jego idol, Zinedine Zidane, odwiedził kiedyś Bombaj. Starszy brat Xerxesa, Ataxerxes, jest utalentowanym rysownikiem, a ich ojciec, Cyrus, samozwańczym obrońcą wiary. Chłopcy uwielbiają spędzać czas w domu przeciwnika ojca, liberalnego dziennikarza Bomana Pressvali, w córce którego kocha się Ataxerxes. W związku z opublikowanym przez Pressvalę artykułem, krytycznym wobec praktyk Cyrusa, konflikt między zwaśnionymi rodzinami nasila się, komplikując życie wszystkim wokół.

Japonia, cesarz i armia Japan, The Emperor and the Army, 17:25 | Planete

Upadek ZSRR, wzrost potęgi Chin, unifikacja Europy i globalizacja doprowadziły japońskich ministrów do debaty o roli Kraju Kwitnącej Wiśni na międzynarodowej arenie politycznej i gospodarczej. Amerykanie zaś zadają pytanie o zaangażowanie Japończyków w konflikty na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Iraku. Japonia jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ uważa, że z finansowego punktu widzenia powinna angażować się militarnie w wojny na świecie. Jednak zabrania jej tego prawo. Zgodnie z konstytucją kraj ten nie może posiadać broni masowego rażenia.

Notatnik z podróży Travel Notebook Japonia z Olivierem Martinem, 19:00 | Travel Channel

Czy to w architekturze, czy pośród mieszkańców, Japonia jest krajem pełnym kontrastów. Młody francuski autor komiksów, Olivier Martin, mieszkał i pracował w Japonii przez dwa lata. To właśnie w jego towarzystwie widzowie będą poznawać Kyoto liczące sobie ponad tysiąc lat miasto z ogrodami zen, Miyajimę wyspę sanktuarium oraz Tokio ultranowoczesną metropolię. Okazuje się, że japońska kultura ma dwa oblicza, a tradycja miesza się tu z awangardą.

Popioły czasu Powrót Dung che sai duk / Ashes of Time Redux, sensacyjne – Hongkong/ Chiny 1994, 20:00 | CANAL+ Film

Ou-yang Feng prowadzi żywot samotnika. Opuścił rodzinne strony i zamieszkał na pustyni, gdy ukochana zostawiła go dla jego brata. Dawny mistrz miecza stał się zgorzkniały i cyniczny, stracił zainteresowanie doskonaleniem umiejętności. Mężczyzna trudni się pośrednictwem pomiędzy ludźmi potrzebującymi obrony a wędrownymi wojownikami. We dnie i w nocy odwiedzają go zleceniodawcy, najemnicy, znajomi i przyszli wrogowie, równie samotni i nieszczęśliwi jak on. Rozmowa z gośćmi to jedna z niewielu przyjemności, które pozostały Fengowi.

Punkt zapalny 3-4 x jugatsu / Boiling Point, sensacyjne – Japonia 1990

Masaki to małomówny pracownik stacji benzynowej, zawodnik amatorskiej drużyny baseballowej. Pewnego dnia niechcący wchodzi w drogę gangsterom z jakuzy. Konflikt z mafią szybko narasta. W polu zainteresowań jakuzy znajduje się nie tylko stacja benzynowa, na której pracuje Masaki, ale i jego drużyna baseballowa. Mężczyzna i jego kolega Akira muszą zdobyć broń, aby walczyć z bandytami. Nieoczekiwaną pomoc oferuje im Uehara, członek jakuzy. Okazuje się, że ma on z Masakim i Akirą wspólny cel zemstę.

Piątek  06.08.2010

Łuk The Bow / Hwal, melodramat – Japonia/ Korea Południowa 2005, 11:55 | FilmBox Extra

Na starym kutrze, zakotwiczonym na morzu, mieszka stary rybak. Razem z nim jest dziewczyna, którą starzec znalazł jako 7-letnie dziecko i zaopiekował się nią, traktując jak przybraną córkę. Teraz rybak czeka na dzień, gdy dziewczyna skończy 17 lat, aby mógł się z nią ożenić. Dziewczyna nigdy nie opuszczała łodzi. Pewnego dnia na kutrze pojawia się grupa wędkarzy. Jednemu z nich towarzyszy dorosły syn, przystojny i sympatyczny student, który od razu wpada dziewczynie w oko.

Przewodnik po świecie dla smakoszy Food Lovers Guide To The Planet, 20:00 | National Geographic

Hongkongu mistrzowie sztuki kulinarnej nie boją się eksperymentów. W restauracji Dim Sum Teahouse autorzy mają okazję skosztować pierożków przyrządzonych w nowatorski sposób.

Rytualne zdobienie ciała Tattoo Hunter Indonezja, 21:30 | Discovery World

Zdobienie ludzkiego ciała w wielu kulturach ma charakter rytualny, często związany z wierzeniami religijnymi. Antropolog Lars Krutak wnikliwie analizuje zwyczaje wojowników, kanibali i łowców głów. Przedstawia bogate dziedzictwo kulturowe kryjące się w prastarej sztuce tatuażu.

Ip Man Yip Man, biografia – Hongkong 2008, 22:50 | CANAL+

Ip Man, mistrz Wing Chun kung-fu, mieszka z żoną i synem w chińskim mieście Foshan. Rzadko przyjmuje wyzwania od pragnących się z nim zmierzyć wojowników. Spokojne życie mężczyzny przerywa wybuch II wojny chińsko-japońskiej. Do Foshan wkraczają wrogie wojska. Ip Man zostaje wysiedlony. Aby utrzymać rodzinę, musi pracować dla najeźdźców. Generał Miura, miłośnik sztuk walki, zmusza miejscowych nauczycieli kung-fu do pojedynków. Gdy po jednym z nich przyjaciel Ip Mana znika bez śladu, mistrz wkracza do akcji.

Krwawy ring Born To Defence/ Zhong hua ying xiong, Hongkong/ Chiny 1986, 23:35 | FilmBox Extra

Chiński żołnierz wraca z wojny do domu. Na miejscu okazuje się jednak, że nic nie jest tak jak przed wojną. W mieście stacjonują Amerykanie i to oni decydują o wszystkim. W wyniku nieoczekiwanego zbiegu okoliczności chiński weteran zostaje zaangażowany do walk na ringu z amerykańskimi marynarzami.

Sobota  07.08.2010

Łuk The Bow / Hwal, melodramat – Japonia/ Korea Południowa 2005, 07:25 | FilmBox Extra

Na starym kutrze, zakotwiczonym na morzu, mieszka stary rybak. Razem z nim jest dziewczyna, którą starzec znalazł jako 7-letnie dziecko i zaopiekował się nią, traktując jak przybraną córkę. Teraz rybak czeka na dzień, gdy dziewczyna skończy 17 lat, aby mógł się z nią ożenić. Dziewczyna nigdy nie opuszczała łodzi. Pewnego dnia na kutrze pojawia się grupa wędkarzy. Jednemu z nich towarzyszy dorosły syn, przystojny i sympatyczny student, który od razu wpada dziewczynie w oko.

Kara Sakebi / Retribution, horror – Japonia 2006, 20:00 | CANAL+ Film

Detektyw Yoshioka prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa kobiety w czerwonej sukience. Ofiara została utopiona w kałuży na nabrzeżu portowym. Sekcja zwłok wykazuje w organizmie ofiary duże ilości słonej wody. Niepokój detektywa budzą dowody znajdujące na miejscu zbrodni. Yoshioka znajduje przy zwłokach guzik, który pochodzi z jego kurtki, a odciski palców na ciele ofiary odpowiadają jego własnym. Śledczy podejrzewa, że jest odpowiedzialny za dokonanie zbrodni. Choć nie pamięta, by ją popełnił, fakty i brak alibi świadczą przeciwko niemu.

Kylie Kwong: Moje Chiny Kylie Kwong: My China Szanghaj, 23:20 | Kuchnia.TV

Kylie Kwong, Australijka chińskiego pochodzenia, wybiera się do kraju przodków, aby na nowo odkryć bogactwo kontrastów. Podróż rozpoczyna w wiosce Toishan, z której pochodzi jej rodzina. Stamtąd wyrusza na kulinarną wycieczkę dookoła Chin. Po drodze przedstawia lokalne smaki i potrawy, gotuje wspólnie z Chińczykami, przyrządza znakomitości, których nie powstydziłyby się najlepsze restauracje.

Diamentowe psy Diamond Dogs, sensacyjne – Kanada/ Chiny 2007, 23:40 | HBO 2

Do Mongolii udaje się specjalnie przygotowana grupa poszukiwaczy, która ma za zadanie odnaleźć słynny i niezwykle cenny buddyjski artefakt. W wyprawie towarzyszy im były żołnierz, Xander Ronson, odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo. Na miejscu okazuje się jednak, że na skarb, którego poszukują, rzucono niegdyś klątwę. Kiedy ginie kolejny uczestnik wyprawy, pozostali wpadają w panikę. Napięcie rośnie z minuty na minutę. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie.

Trzy królestwa Chi bi / Red Cliff, Chiny 2009, 00:00 | CANAL+

Chiny, rok 208 n.e. Żądny władzy kanclerz Cao Cao otrzymuje od cesarza z dynastii Han zgodę na wyprawę wojenną. Jej celem ma być zniszczenie dwóch wrogich, skłóconych armii. Jednej z nich przewodzi Liu Bei, drugiej Sun Quan. Cao Cao zaczyna wojnę od napaści na Liu Beia, zmuszając go do odwrotu. Po porażce strateg wodza, Zhuge Liang, sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Kontaktuje się z wojownikiem Sun Quana, Zhou Yu. Dwie, niegdyś wrogie armie łączą siły.

Niedziela  08.08.2010

Bracia krwi Tian tang kou / Blood Brothers, sensacyjne – Tajwan 2007

Chiny, lata 30. XX wieku. Gang, Hu i Feng, znudzeni życiem w rybackiej wiosce, wyruszają do Szanghaju. Zaczynają pracę w słynnym Paradise Club, prowadzonym przez bezwzględnego króla przestępczego podziemia. Początkowo naiwni i zagubieni, szybko odnajdują się w gangsterskim półświatku. Gdy sytuacja w mieście robi się napięta, przyjaciele postanawiają podjąć wyzwanie i spróbować przejąć władzę. Chociaż ich pozycja staje się coraz mocniejsza, uświadamiają sobie, że cena sukcesu jest wysoka. Pomiędzy przyjaciółmi pojawiają się nieporozumienia.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV, 02.08- 08.08.2010 Reviewed by on 1 sierpnia 2010 .

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy: Poniedziałek  02.08.2010 Obieżyświat Globe Trekker Nieznane Chiny, 11:00 | Travel Channel Megan McCormick, Justine Shapiro i Zay Harding poznają Chiny kraj mnóstwa wspaniałych, wartych

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź