Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w Telewizji

1005_A03Monika Wawrzynowska w swojej cotygodniowej rubryce „Azja w Telewizji” prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można w najbliższym tygodniu obejrzec na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wtorek 3.XI.2009

09:00, 12.00, 15.00,18.00 National Geographic HD, Zagubieni w Chinach (Lost In China)

Bracia Hutchens, którzy w dolinie Jangcy spędzili dzieciństwo, wyruszają w podróż po rzece. Pragną po raz ostatni zobaczyć tereny, które zaleje woda.

11:30 Religia TV, Chiny. Zaginione kościoły  

Przed ponad stoma laty francuski misjonarz, ojciec Paul Vial, przybył do południowo-wschodnich Chin. Ewangelizował w wielu wioskach. W jednej z nich, w Maoshuidong, żył lud A-xi. Misjonarz wybudował kościół i most oraz uczył pierwszego księdza z ludu A-xi. Po odzyskaniu wolności religijnej lud Lolo walczył o odzyskanie skonfiskowanych dóbr kościelnych, w tym kościoła z grobem ojca Viala. Chcieli uczcić jego wkład w prowadzenie ludu Lolo do Boga.

12:25 Planete, Reklamujemy reklamy (The Best Ads of the World) Japonia

Twórcy serii przedstawiają  najbardziej interesujące reklamy świata. Każdy z odcinków to inny temat, m.in.: rodzina, muzyka rockowa, film, sport, rozpieszczone dzieci, musicale, science fiction, czy moda. Specjaliści wyjaśniają przesłanie poszczególnych reklam, tłumaczą różnice w ich odbiorze, wynikające z istnienia różnych kultur oraz zwracają uwagę na dostosowanie przekazu reklamowego do charakteru konsumentów.

15:00 National Geographic , Wojna śmigłowców (Helicopter Wars) Wietnam

Trzech byłych pilotów  śmigłowców powraca do Wietnamu, gdzie jako dwudziestoparoletni żołnierze brali udział w niebezpiecznej misji.

18:55 Planete, China Climb, Chiny

Dokument przedstawia wyprawę  polskich wspinaczy do wciąż egzotycznych Chin. Areną wspinaczkowych zmagań były baśniowe tereny rzeki Li. Polscy wspinacze postawili sobie za cel wyjazdu wytyczenie pierwszej polskiej drogi na wzgórzu Full Moon. Był to najtrudniejszy nowy projekt sportowy przeprowadzony przez Polaków za granicą. W tle wspinaczkowych zmagań reżyser przedstawia koloryt chińskiej społeczności obserwowanej na trasie podróży z Hongkongu do Tybetu.

Środa 4.XI.2009

09:00, 12.00, 15.00,18.00 National Geographic HD, Zagubieni w Chinach (Lost In China)

Peter i Jeff odwiedzają Harbin, w którym spędzili dzieciństwo. Są zdumieni transformacją miasta. Z niewielkiego ośrodka położonego przy szlaku kolejowym powstała tętniąca życiem metropolia. Jedno się tylko nie zmieniło zimy nadal są wyjątkowo mroźne. Wizytę w mieście kończy wycieczka do lodowego parku rozrywki.

14:00 Discovery Travel & Living, Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations) Singapur

Mistrz sztuki kulinarnej Anthony Bourdain podróżuje po świecie w poszukiwaniu niepowtarzalnych smaków i zapachów. W Singapurze próbuje potraw z ulicznych straganów.

00:30 Ale Kino!, Yihe Yuan (Summer Palace, Pałac letni) Dramat, Chiny/ Francja 2006

Yu Hong opuszcza rodzinną wieś i wyjeżdża na studia do Pekinu. Upojona poczuciem wolności rzuca się w wir erotycznych doświadczeń. Spotkanie z kolegą ze studiów, Zhou Wei, zmienia się w wielką miłość. Tymczasem studenci organizują się, dyskutują, protestują i żądają demokracji. Ten ruch kończy się na placu Tian’anmen masakrą młodzieży 4 czerwca 1989 roku. W chaosie Yu i Zhou tracą się z oczu. Po latach przypadkowo się spotykają. Okazuje się, że siła ich miłości nie do końca się wyczerpała.

 
Czwartek 5.XI.2009

09:00, 12.00, 15.00,18.00 National Geographic HD, Zagubieni w Chinach (Lost In China)

Jeff i Peter świętują chiński Nowy Rok w prowincji Yunnan. Biorą udział w festiwalu poświęconym kulturze i zwyczajom plemienia Lisu. Atrakcją uroczystości są wspinanie się na bardzo wysokie drabiny oraz marsz po rozżarzonych węglach. Globtroterzy wolą jednak konkurs strzelania z łuku i przejażdżkę na diabelskim młynie. Wizyta w Yunnanie kończy się zawodami w przeciąganiu liny oraz ceremonią, w której głównym motywem jest rozlewanie wody.

13:15 Religia TV, Chiny Watykan. Na drodze do dialogu

Chińska Republika Ludowa jest krajem kontrastów, mieszanką bogactwa i biedy. W czasach rewolucji kulturowej wyznawcy wszystkich religii, w tym chrześcijanie, byli prześladowani. Aby ograniczyć wpływy Rzymu na chińskich katolików, władze komunistyczne utworzyły chiński kościół narodowy odcinając się  od jurysdykcji Watykanu. Obecnie państwo oficjalnie uznaje pięć religii: buddyzm, taoizm, islam, katolicyzm i protestantyzm. Katolicy w Chinach stanowią 1% populacji, są szykanowani. Ich nadzieją  staje się poprawa oficjalnych stosunków z Watykanem.

22:00 Ale Kino! Ringu ( The Ring, Krąg) Horror, Japonia 1998

Wśród japońskich nastolatków krąży opowieść o kasecie wideo niosącej śmierć widzom. Podobno każdy, kto ją obejrzy, ginie po siedmiu dniach. Sprawą  zajmuje się młoda dziennikarka Reiko Asakawa. Znajduje kasetę z kilkuminutowym, niepokojącym filmem, a w chwilę potem odbiera telefon zapowiadający jej śmierć. Zaniepokojona Reiko prosi o pomoc byłego męża Rvuji Takayamę. Oboje odkrywają, że postacią tajemniczo uśmiechającą się w nagraniu, jest zmarła przed laty mieszkanka wyspy Oshima.

Piątek 6.XI.2009

09:00, 12.00, 15.00,18.00 National Geographic HD, Zagubieni w Chinach (Lost In China)

Jeff i Peter jadą do prowincji Gansu. Grają z tubylcami w koszykówkę. Gdy rozpoczynają się demonstracje, muszą natychmiast wyjeżdżać.

13:20 Planete, Moje spotkania (Rendez-vous chez moi) Chiny

Twórcy dokumentu postanowili zapukać do drzwi różnych ludzi w Chinach i Stanach Zjednoczonych, by dowiedzieć się, dlaczego mieszkają w takim a nie innym miejscu, jak budowali domostwa i jak je urządzali. Bawiąc w Chinach autorzy mieli okazję zastanowić się nad architektoniczną  spuścizną czasów wielkich dynastii, wpływem komunizmu na kulturę  mieszkania i wzajemnym współistnieniu różnych grup etnicznych, żyjących obok siebie w Państwie Środka. W USA spotkali różnych oryginałów, wdrażających w życie własne, śmiałe wizje mieszkaniowe.

17:45 Planete, China Climb, Chiny

Dokument przedstawia wyprawę  polskich wspinaczy do wciąż egzotycznych Chin. Areną wspinaczkowych zmagań były baśniowe tereny rzeki Li. Polscy wspinacze postawili sobie za cel wyjazdu wytyczenie pierwszej polskiej drogi na wzgórzu Full Moon. Był to najtrudniejszy nowy projekt sportowy przeprowadzony przez Polaków za granicą. W tle wspinaczkowych zmagań reżyser przedstawia koloryt chińskiej społeczności obserwowanej na trasie podróży z Hongkongu do Tybetu. 

Sobota 7.XI.2009

13:00 National Geographic , Wojna śmigłowców (Helicopter Wars) Wietnam

Trzech byłych pilotów  śmigłowców powraca do Wietnamu, gdzie jako dwudziestoparoletni żołnierze brali udział w niebezpiecznej misji.

13.00 National Geographic, Miecz samuraja (Samurai Sword) Japonia

Dawne miecze samurajów są  często ozdobione przerażającą inskrypcją liczbą  ludzi, którzy zginęli od ciosu ostrej jak brzytwa broni. Każdy katana, czyli samurajski miecz, ma swoją historię, dotyczącą przeszłości, ale także niepowtarzalnego sposobu, w jaki został wykonany. Niezrównana jakość japońskich mieczy jest efektem poszukiwań wielu pokoleń  płatnerzy. Ich praca uznawana była za świętą, a w trakcie jej wykonywania przestrzegano odpowiedniego obrządku. Kowal przywdziewał uroczysty strój i wykonywał obrzędy mające odstraszać demony

Niedziela 8.XI.2009

06:00 National Geographic, Miecz samuraja (Samurai Sword) Japonia

Dawne miecze samurajów są  często ozdobione przerażającą inskrypcją liczbą  ludzi, którzy zginęli od ciosu ostrej jak brzytwa broni. Każdy katana, czyli samurajski miecz, ma swoją historię, dotyczącą przeszłości, ale także niepowtarzalnego sposobu, w jaki został wykonany. Niezrównana jakość japońskich mieczy jest efektem poszukiwań wielu pokoleń  płatnerzy. Ich praca uznawana była za świętą, a w trakcie jej wykonywania przestrzegano odpowiedniego obrządku. Kowal przywdziewał uroczysty strój i wykonywał obrzędy mające odstraszać demony.

09:00, 12.00, 15.00, 18.00 National Geographic HD, W Zakazanym Mieście- Tajemnice (Inside The Forbidden City) Chiny

Przez 500 lat cesarski pałac w Pekinie był centrum niepodzielnej władzy imperium, miejscem zakazanym dla postronnych. Dziś jego bramy stoją otworem dla wszystkich. Ale w murach wzniesionych ze stu milionów cegieł, zapełnionych skarbami sztuki, nadal żyją duchy dawnej potęgi. Próbują je wytropić realizatorzy filmu odtwarzającego realia dnia codziennego dworu w XVII stuleciu, za czasów pierwszych cesarzy dynastii mandżurskiej i ich osiemnastowiecznych następców.

10:00, 13.00, 16.00, 19.00 National Geographic HD, W Zakazanym Mieście (Inside The Forbidden City), Walka o przetrwanie, Chiny

Odbudowę Zakazanego Miasta rozpoczęto w latach 50. XX wieku. W programie o odkryciach dokonanych podczas renowacji pałacu.

10:10 Planete, Podwodna Tajlandia

Strzeżony przez imponujące wrześniowe cumulusy obszar szmaragdowego Morza Andamańskiego, który jawi się przyjezdnemu jako jednolita, majestatyczna skała porośnięta niezmierzoną połacią soczystej zieleni wyrastającej na wapiennych klifach, to Phuket największa wyspa Tajlandii, którą wielu nazywa „perłą południa”. Trzy czwarte wyspy stanowią góry i doliny, które kładą się od strony północnej ku jej zachodniemu wybrzeżu. Celem twórców serialu i grupy nurków jest archipelag wysepek Phi Phi, leżący 50 kilometrów na południowy wschód od Phuket.

15:35 Zone Europa, Cesarz i zabójca (Jing ke ci qin wang / The Assassin) film Chiny/Japonia 

Chiny, III wiek p.n.e. Ying Zheng, następca tronu królestwa Qin, chce zjednoczyć kraj pod swoim przywództwem. Jego woli opiera się sześć księstw. Największym z nich jest Yan i pokonanie tej przeszkody staje się celem ambitnego władcy. Razem z konkubiną, panią Zhao, Zheng zamierza sfingować nieudany zamach na siebie i winą obarczyć któregoś z mieszkańców krainy Yan. Plan ma dać powód do zbrojnej napaści na sąsiada. Zhao, która wyrusza z misją wynajęcia mordercy, nie spodziewa się, że spotkanie z zamachowcem obudzi w niej skrywane namiętności. 

21:35 Religia TV, Święte miasta, Lhasa Tybet 

Lhasa to święta stolica Tybetańczyków. W XVII wieku miasto stało się siedzibą Dalajlamy najwyższego zwierzchnika religijnego lamaizmu, jednocześnie głowy państwa, który rezydował w pałacu Potala. W 1959 roku do Tybetu weszli chińska Armia Czerwona. Dalajlama musiał uciekać. Mimo tragicznych wydarzeń, Tybetańczycy zachowali wiarę i religijne obyczaje. Współczesna Lhasa dynamicznie się rozwija. Zwiększa się liczba mieszkańców. Mieszka tu 300 tys. Chińczyków (Hanów) i 60 tys. Tybetańczyków. 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w Telewizji Reviewed by on 2 listopada 2009 .

Monika Wawrzynowska w swojej cotygodniowej rubryce „Azja w Telewizji” prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można w najbliższym tygodniu obejrzec na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy:                               Wtorek 3.XI.2009 09:00, 12.00, 15.00,18.00 National Geographic HD, Zagubieni

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź