Inne,Polecane

ASEAN – Przegląd najważniejszych wydarzeń 15 kwietnia – 15 maja 2011

ktt_asean_agreePodczas majowego szczytu ASEAN w Dżakarcie poruszono kwestię tajsko-kambodżańskiego sporu granicznego. W lutym tego roku postanowiono, że na teren sporny udadzą się obserwatorzy indonezyjscy. Niestety rozmowy utknęły w martwym punkcie, ponieważ ani Kambodża, ani Tajlandia nie zgodziły się na zaproponowane warunki pokoju.

Na majowym spotkaniu ASEAN Senior Officials oraz równoległej Konferencji Społeczeństwa Obywatelskiego ASEN kluczową kwestią było przewodnictwo Myanmaru w organizacji. Debata toczyła się pomiędzy organizacjami pozarządowymi sponsorowanymi przez rząd Myanmaru a niezależnymi NGOs. Te drugie nawoływały do odłożenia planowanego na 2014 rok przewodnictwa Myanmaru w ASEAN, ze względu na łamanie praw człowieka i wolne postępy w procesie demokratyzacji.

Podczas SOM Singapur zaproponował, aby odłożyć objęcie przewodnictwa przez Myanmar do 2016 roku. Delegacja Tajlandii stwierdziła jednak, że nie nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbyło się to w 2014 roku (przewodnictwo powinien wtedy objąć Laos, który jednak zaproponował zmianę, co motywował chęcią zajęcia się problemami wewnętrznymi).

Przewodnictwo Myanmaru w ASEAN zostało odłożone w 2005 roku, m.in. pod presją USA i UE, do czasu, kiedy państwo będzie na to gotowe.

Państwa ASEAN nie podjęły jeszcze decyzji, co do propozycji Laosu. Kwestia ta będzie dyskutowana na następnym szczycie, w listopadzie. Przewodnictwo w 2014 roku jest o tyle ważne, że organizacja będzie wówczas u progu realizacji Wspólnoty ASEAN.

Decyzja o powierzeniu Myanmarowi przewodnictwa w ASEAN na pewno wywoła silne protest wśród państw zachodnich i organizacji działających na rzecz praw człowieka i może skomplikować wysiłki ASEAN na rzecz bliższej współpracy z UE i USA.

***

Przywódcy państw ASEAN rozmawiali na temat alternatywnych źródeł energii, których użycie może zmniejszyć wykorzystanie paliw kopalnych. Pomimo niedawnego kryzysu w Japonii, nadal rozważana jest możliwość zwiększenia udziału energii nuklearnej. Państwa deklarują jednak, że wcześniej dokładnie przeanalizują zalety i wady takiego rozwiązania i stanie się ono realne tylko wtedy, gdy kraj będzie gotowy ponieść związane z tym ryzyko.

***

Na inauguracyjnym posiedzeniu Szczytu Biznesu ASEAN-UE, indonezyjski prezydent, Susilo Bambang Yudhoyono, powiedział, że ASEAN nadal uczy się integracji gospodarczej i budowania wspólnoty od UE, a organizacja rozważa dalszą formalizację stosunków z UE.

W Szczycie wzięli udział przedstawiciele biznesu oraz rządów, UE reprezentował Komisarz ds. Handlu.

Prezydent Indonezji podkreślał także, że UE I ASEAN współpracują w wielu dziedzinach, takich jak handel, inwestycje czy nawet rozwiązywanie problemów globalnych.

***

26 kwietnia, Sekretarz Generalny ASEAN przyjął list uwierzytelniający od pierwszego Ambasadora mianowanego przy organizacji przez USA. Został nim H.E. David Lee Carden. Podczas swojego przemówienia, Carden podkreślał rolę ASEAN, jako centrum zmian w Azji i deklarował wsparcie i pomoc ze strony swojego państwa.

W ciągu dwóch ostatnich lat, relacje USA-ASEAN stale rosły, zwiększało się też zainteresowanie administracji Obamy regionem. Prezydent USA spotkał się z przywódcami państw ASEAN w  listopadzie 2009 i wrześniu 2010. Rozwijają się też stosunki ekonomiczne USA-ASEAN.

***

Bank Światowy wydał raport: World Development Report 2011: Conflict, Security and Development , przy opracowywaniu którego, konsultowano się m.in. z Sekretariatem ASEAN. Raport pokazuje, że konflikty i brak poczucia bezpieczeństwa wpływają negatywnie na rozwój milionów ludzi na świecie.

Pojawiający się w raporcie wątek azjatycki dotyczy pozytywnych przykładów, kiedy państwom udało się przywrócić stabilność po sytuacji kryzysowej w Timorze Wschodnim, Acehu i w Myanmarze po cyklonie Nargis. We wszystkich powyższych sytuacjach znaczną rolę odegrał ASEAN, ułatwiający współpracę lokalnych przywódców z pomocą zewnętrzną.

***

Organizacja Freedom House opublikowała raport “Freedom in the Net 2011”  stopnia wolności Internetu w poszczególnych państwach. Jeśli chodzi o państwa ASEAN, to Indonezja została uznana za „party free” (46/100 punktów). Problemem w Indonezji jest bowiem blokowanie niektórych stron przez Ministerstwo Komunikacji i Technologii Informatycznych. Malezja również została uznana za „partly free” (41/100), a Tajlandia, Wietnam i Myanmar za „not free”.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
ASEAN – Przegląd najważniejszych wydarzeń 15 kwietnia – 15 maja 2011 Reviewed by on 22 maja 2011 .

Podczas majowego szczytu ASEAN w Dżakarcie poruszono kwestię tajsko-kambodżańskiego sporu granicznego. W lutym tego roku postanowiono, że na teren sporny udadzą się obserwatorzy indonezyjscy. Niestety rozmowy utknęły w martwym punkcie, ponieważ ani Kambodża, ani Tajlandia nie zgodziły się na zaproponowane warunki pokoju. Na majowym spotkaniu ASEAN Senior Officials oraz równoległej Konferencji Społeczeństwa Obywatelskiego ASEN kluczową

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź