Indie news,News

Anna Hazare nawołuje w Maharasztrze do skuteczniejszej walki z korupcją

Anna Hazare

Świadomość obywatelska oraz silne prawo są najważniejszymi czynnikami, które pozwolą przezwyciężyć zjawisko korupcji, powiedział w sobotę podczas wystąpienia w Maharasztrze słynny indyjski działacz antykorupcyjny Kisan Baburao Hazare znany jako Anna Hazare.

W stanie ma miejsce obecnie silna kampania antykorupcyjna. Ma ona na celu wzmocnienie instytucji stanowego Rzecznika Praw Obywatelskich poprzez modyfikację tzw. Lokayukta Act z 1971 roku. Maharasztra była pionierem we wprowadzaniu instytucji, która jest obecnie standardem dla wszystkich indyjskich stanów

 „Nasz demokratyczny kraj był świadkiem wielu przemian, w ciągu sześćdziesięciu lat od momentu uzyskanie niepodległości. Dzisiaj to pieniądze rządzą polityką, a polityka pieniędzmi”, powiedział Hazare w rozmowie z dziennikarzami.

Ubolewał także nad kwestią, że Maharasztra niegdyś dająca przykład innym stanom sama wymaga dzisiaj poważnych zmian. Odnosząc się do kwestii działania naksalitów w regionie powiedział, że walka zbrojna nie jest nigdy dobrym rozwiązaniem.

Oskarżył także władze centralne o opieszałość i niechęć do dyskusji w kwestii walki z korupcją. „Zawsze jesteśmy gotowi do dyskusji nad ważnymi problemami takimi jak korupcja, czy prawa obywatelskie, niestety rząd nie jest skłonny do rozmowy z obywatelami” (była to aluzja do dyskutowanych przez  rząd centralny Unii Indyjskiej w grudniu 2011 roku aktów w sprawie walki z korupcją Lokpal and Lokayukta Bill 2011 nad których ostatecznym kształtem miał miejsce silny spór pomiędzy działaczami na rzecz walki z korupcją oraz rządem – ostatecznie  dokument w związku ze sprzeciwem wyższej izby indyjskiego parlamentu – Radźja Sabha) .

Według corocznie ustalanego przez organizację Transparency International Wskaźniku Postrzegania Korupcji (Corruption Perceptions Index) Indie znajdują się obecnie (według najnowszego zestawienia obejmującego 2011 rok) na 95 miejscu pod względem poziomu korupcji postrzeganego przez obywateli (im odleglejsza pozycja tym wyższy poziom tego zajwiska według mieszkańców). Dla porównania Chiny (Chińska Republika Ludowa) znalazły się na miejscu 75.

Całe zestawienie jest dostępne tutaj:

http://cpi.transparency.org/cpi2011/results/

Źródło: India Today; Transparency International

Opracowanie: Konrad Leszczyński

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Anna Hazare nawołuje w Maharasztrze do skuteczniejszej walki z korupcją Reviewed by on 12 maja 2012 .

Świadomość obywatelska oraz silne prawo są najważniejszymi czynnikami, które pozwolą przezwyciężyć zjawisko korupcji, powiedział w sobotę podczas wystąpienia w Maharasztrze słynny indyjski działacz antykorupcyjny Kisan Baburao Hazare znany jako Anna Hazare. W stanie ma miejsce obecnie silna kampania antykorupcyjna. Ma ona na celu wzmocnienie instytucji stanowego Rzecznika Praw Obywatelskich poprzez modyfikację tzw. Lokayukta Act z

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Corruption Perceptions Index jest bardzo nieswoistym wskaźnikiem – nie wskazuje ściśle na rozmiary korupcji, a na średnią opinię (przedsiębiorców) na temat rozmiarów korupcji.
  Wskaźnik pogarsza się po wielkich debatach w mediach na temat korupcji czy też po wykryciu większych afer. Gdy o korupcji mało się mówi, wskaźnik się polepsza.
  Tak było np. w przypadku Polski: po aferze Rywina postrzeganie korupcji wzrosło, a np. w czasie rządów w MS Z. Ziobry spadło, chociaż raczej trudno oczekiwać aby afera Rywina wpłynęła na wzrost korupcji, a konferencje Ziobry na jej spadek. W rzeczywistości jakiekolwiek zmiany na tym polu to proces wieloletni, a poziom korupcji na wykresie przypominałby raczej sinus(x) niż np. sinus(10x) :)
  Śri Hazare kreuje się na duchowego spadkobierce Gandhiego, ale jego niektóre wypowiedzi pokazują że do wielkiego patrona Indii bardzo wiele mu brakuje. Pisałem niedawno o tym, jak Hazare zadeklarował że polityk Kongresu powinien zostać powieszony, jeżeli jego wina w aferze (chodziło zdaje się płyty CD, gdzie polityk Kongresu żąda seksu w zamian za zatrudnienie) zostanie udowodniona. Poza tym wg mnie zaprzepaścił szansę na stanie się liderem przeciwko korupcji dla wszystkich hindusów przez stronniczość.
  Oskarżano go, że wytykając korupcję w Kongresie milczy na temat korupcji w stanach rządzonych aktualnie przez BJP. Gdyby zachował niezależność byłby niewątpliwie autorytetem, a tak stał się poniekąd narzędziem w rękach jednej partii. Oczywiście nie wybielam Kongresu, ale nie ma się też co łudzić, że korupcja to sprawa tylko i wyłącznie polityków tej partii. Korupcja w Indiach dotyczy nie tylko polityków Kongresu, BJP czy jakiejkolwiek innej partii ale całego społeczeństwa. Ryba psuje się od ogona, a nie od głowy czego nie rozumie chyba Hazare.

Pozostaw odpowiedź