Afganistan news,Pakistan news

Afgańscy uchodźcy opuszczają Pakistan z powodu prześladowań

www.flickr.com

www.flickr.com

Według zeznań zebranych przez BBC kampania arbitralnych aresztowań i prześladowań afgańskich uchodźców doprowadziła do masowego opuszczania przez nich Pakistanu. Rodziny, które żyły w Pakistanie przez dziesięciolecia, twierdzą, że zastraszanie rozpoczęło się wkrótce po ataku talibów na szkołę wojskową w Peszawarze w grudniu zeszłego roku.

Są wśród kilku tysięcy afgańskich uchodźców, którzy przechodzą przez ruchliwe przejście graniczne Torkham na przełęczy Khyber codziennie od początku roku. Jak wielu innych, rodzina Abdula Samada nie robi tego z własnej woli. Jak relacjonuje Samad, w środku nocy policja wkroczyła do domu, w którym mieszkał z żoną, bratem i matką. Pytali, ile osób przebywa w budynku i wylegitymowali Abdula. Kiedy okazało się, że jest Afgańczykiem, został zabrany. Był bity przez całą noc. Następnego wieczoru rodzina zdecydowała się zapłacić 35 tysięcy pakistańskich rupii za jego uwolnienie. – Kiedy wybucha bomba w Peshawarze, Karaczi czy jakimkolwiek innym miejscu w tym kraju, oskarżają za to Afgańczyków, mówiąc, że wszyscy są talibami – skarży się Samad. Po wyjściu z aresztu zdecydował się opuścić Pakistan. Podobne wyrzuty padały z ust innych uchodźców z Torkham, przyjeżdżających w przeładowanych ciężarówkach i autobusach. Opisywali oni schemat, w którym męscy członkowie rodziny byli zatrzymywani, czasem maltretowani w celu nakłonienia ich do opuszczenia kraju. Ghulam Nabi utrzymuje, że był przetrzymywany przez ponad tydzień. Po powrocie do domu spakował dobytek i wraz z rodziną udał się do przejścia granicznego. – Jesteśmy albo aresztowani na bazarach albo przychodzą po nas do domów – mówi Ghulam Sakhi, kolejny Afgańczyk zmuszony do wyjazdu. – Mamy nadzieję, że rząd pomoże nam w Kabulu, zapewni namiot i pożywienie, bo my nie mamy nic. Pieniędzy wystarczy tylko na przejazd autobusem do stolicy.

Afgańscy oficjele poinformowali BBC, że liczba rodzin wracających do Afganistanu każdego dnia od ataku w Peszawarze, w którym z rąk talibskich napastników zginęło ponad 150 osób, waha się między 150 a 300. Przed tą tragedią dziennie powracało zaledwie 15. Dokładne dane są trudne do zdobycia, ale agencje działające w regionie zaobserwowały taką samą tendencję. Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM) odnotowała ponad 33 tysiące Afgańczyków powracających od stycznia, półtora raza więcej niż w czasie całego 2014 roku. IOM oświadczył, że obecnie jest w stanie nieść pomoc tylko jednej dziesiątej wśród najbardziej potrzebujących. Pakistański rząd zaprzecza istnieniu jakiejkolwiek kampanii systematycznie wydalającej afgańskich uchodźców. Jednak po ataku 16 grudnia 2014 roku na szkołę wojskową w Peszawarze w prowincji Khyber Pakhtunkhwa policja prowadzi specjalną operację „zaatakować i przeszukać” mającą na celu namierzyć bojowników, ale również aresztować wielu nielegalnych imigrantów. Władze prowincji, które tradycyjnie goszczą większość uchodźców, wezwały niezarejestrowanych Afgańczyków do repatriacji.

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pakistanu Tasnim Aslam powiedziała, że władze muszą podjąć konkretne działania, ponieważ bojownicy ukrywają się wśród niezarejestrowanych uchodźców, wiedząc, że osoby te nie pójdą na policję. – Istnieją przesłanki, że miejsca, w których skoncentrowani są nielegalni imigranci, wykorzystywane są jako kryjówki terrorystów – mówi Aslam agencji Reutera.

Tymczasem władze afgańskie ogłosiły, że są przytłoczone sytuacją. Minister ds. uchodźców i repatriacji Said Hussain Alimi Balkhi planuje odwiedzić Pakistan 1 marca br. Poinformował on BBC, że będzie prosić o więcej czasu, aby Afganistan mógł przygotować schronienie i niezbędną pomoc. – Wydalenie afgańskich uchodźców przez naszych pakistańskich braci jest niesprawiedliwą i bardzo pochopną decyzją – mówi Balkhi – Nie jesteśmy w pełni przygotowani, lecz mimo to powitamy naszych uchodźców.

Wielu z tych, którzy powrócili, mieszkało w Pakistanie przez dziesięciolecia, wielu się tam urodziło. Pakistan przyjął ponad półtora miliona zarejestrowanych afgańskich uchodźców, niezarejestrowanych może być jeszcze więcej. Według ONZ to największa populacja imigrantów na świecie.

Źródło: bbc.com
Opracowanie: Anna Wosińska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Afgańscy uchodźcy opuszczają Pakistan z powodu prześladowań Reviewed by on 26 lutego 2015 .

Według zeznań zebranych przez BBC kampania arbitralnych aresztowań i prześladowań afgańskich uchodźców doprowadziła do masowego opuszczania przez nich Pakistanu. Rodziny, które żyły w Pakistanie przez dziesięciolecia, twierdzą, że zastraszanie rozpoczęło się wkrótce po ataku talibów na szkołę wojskową w Peszawarze w grudniu zeszłego roku. Są wśród kilku tysięcy afgańskich uchodźców, którzy przechodzą przez ruchliwe przejście

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź