Afganistan news,Pakistan news

Afgańscy talibowie zaprzeczają raportom dotyczącym rozmów pokojowych

flickr.com

flickr.com

Rzecznik afgańskich talibów powiedział w czwartek, iż raport stwierdzający, że przywódcy ugrupowania są gotowi do rozmów pokojowych z amerykańskimi władzami, jest sfałszowany.

Zabiullah Mujahid zaprzeczył doniesieniom mówiącym, iż frakcja prze do rozmów pokojowych. Wcześniej Reuters zacytował głównodowodzącego pakistańskiej armii oświadczającego, że afgańscy talibowie sygnalizowali poprzez armię pakistańską gotowość do rozpoczęcia rozmów pokojowych, które mogłyby zostać przeprowadzone tego samego dnia. Raport Reuters miał również cytować źródła afgańskich Talibów, którzy poinformowali, że ich negocjatorzy zasiądą do pierwszej rundy rozmów pokojowych z amerykańskimi przedstawicielami w Katarze w czwartek (19.02), chociaż nie udało się uzyskać żadnego komentarza zarówno od reprezentantów katarskich, jak i amerykańskich. Wcześniejsze wysiłki zmierzające do wynegocjowania zakończenia wojny, która rozpoczęła się pod koniec 2001 roku okazały się bezowocne, ale najnowsze sygnały wznieciły nadzieje dla nowego prezydenta Afganistanu Ashrafa Ghaniego.

– Pierwsza sesja odbędzie się dzisiaj w Katarze, a następnie kolejna w piątek. Zobaczmy, co się stanie, jako że poprzednie rozmowy nie przyniosły żadnych rezultatów – powiedział przez telefon ważny członek afgańskich Talibów przebywający w Katarze. Doprowadzenie talibów do stołu negocjacyjnego będzie przełomem dla afgańskich wysiłków w celu znalezienia dyplomatycznego rozwiązania trwającej od ponad dekady wojny oraz po wycofaniu większości wojsk dowodzonych przez USA w zeszłym roku. W czwartek pakistański wysoki funkcjonariusz wojskowy oznajmił, że Szef Sztabu Armii Raheel Sharif zakomunikował Ghaniemu podczas wizyty w tym tygodniu o gotowości talibów do rozpoczęcia negocjacji już w marcu. – Oni [talibowie] wyrazili swoją dobrą wolę i możemy spodziewać się postępów w tej sprawie w marcu. Ale ta kwestia wymaga czasu i nie jest prosta – powiedziała Reuterowi pod warunkiem zachowania anonimowości osoba będąca blisko wpływowego dowódcy armii Pakistanu. Dodała jednak, że nie ma żadnego harmonogramu rozmów. Inni talibańscy przedstawiciele wcześniej zaprzeczali gotowości do podjęcia bezpośrednich negocjacji. Wypowiadając się na temat ostatnich doniesień prasowych, rzecznik ISPR powiedział, że temat pojednania pomiędzy afgańskim rządem i afgańskimi talibami, które przyniesie trwały pokoju i stabilność w Afganistanie, pojawia się podczas każdego spotkania związanego z Afganistanem. I choć ciężar tych negocjacji leży po obu zainteresowanych stronach, Pakistan ponownie podkreśla, że będzie wspierać ten proces, ponieważ pokój w Afganistanie przyczyni się do stabilizacji w regionie. Wyraża przy tym nadzieję, że obie strony będą nadal działać odpowiedzialnie, tak aby nie dopuścić do zwycięstwa przeciwników pokoju. Stosunki między Afganistanem i Pakistanem, zawsze blisko powiązane z talibami, zostały naderwane przez nieufność i podejrzliwość, jednak Ghani, który doszedł do władzy w zeszłym roku, dąży do poprawy stosunków między obydwoma państwami. Pakistan ze swej strony naciska na talibów, aby zgodzili się na podjęcie rozmów w zamian za afgańską obietnicę pojmania przywódcy pakistańskich talibów mułły Fazlullaha, którego podejrzewają o ukrywanie się w Afganistanie.

Pakistańscy talibowie różnią od afgańskich talibów, chociaż mają oni ten sam cel: obalenie rządów regionalnych i utworzenie radykalnej islamistycznej teokracji. Dyplomata z Kabulu ostrzegł, że wszelkie rozmowy mogą zależeć od przywódcy talibów mułły Mohammada Omara, który nie był widziany publicznie od 2001 roku. – Ostateczna decyzja zależy od mułły Omara, gdyż talibańscy przywódcy wciąż zasięgają jego rady – twierdzi Raheel. Jednakże nawet jeśli rozmowy są otwarte, nie jest jasne, czy przywódcy talibów są wystarczająco zjednoczeni, aby zakończyć walkę. Bojownicy są podzieleni na różne frakcje, od kiedy były przywódca reżimu ukrył się po obaleniu talibów przez afgańskie siły wspierane przez Amerykanów w 2001 roku w ramach wysiłków USA, by zatrzymać lidera Al-Kaidy odpowiedzialnego za ataki z 11 września w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: dawn.com
Opracowanie: Anna Wosińska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Afgańscy talibowie zaprzeczają raportom dotyczącym rozmów pokojowych Reviewed by on 21 lutego 2015 .

Rzecznik afgańskich talibów powiedział w czwartek, iż raport stwierdzający, że przywódcy ugrupowania są gotowi do rozmów pokojowych z amerykańskimi władzami, jest sfałszowany. Zabiullah Mujahid zaprzeczył doniesieniom mówiącym, iż frakcja prze do rozmów pokojowych. Wcześniej Reuters zacytował głównodowodzącego pakistańskiej armii oświadczającego, że afgańscy talibowie sygnalizowali poprzez armię pakistańską gotowość do rozpoczęcia rozmów pokojowych, które mogłyby zostać

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź