BLOGOSFERA

Adam Szymański NAMASTE: Polsko-indyjskie perspektywy gospodarcze

Rozwój gospodarki indyjskiej oraz wielkość rynku tego kraju, oferuje możliwości rozwoju oraz współpracy również dla polskich przedsiębiorstw. Czy udaje nam się jednak efektywnie z korzystać z tych możliwości?

Unia Europejska jest największym (zaraz po Chinach) i najważniejszym partnerem biznesowym Indii, z dwustronnym handlem o wartości ponad 75 mld USD rocznie. Polska stanowi dla firm indyjskich atrakcyjną lokalizację, zarówno jako członek UE oraz jako kraj o stosunkowo niskich kosztach pracy w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Dwustronna wymiana handlowa polsko-indyjska wyniosła w 2009 r. jednak jedynie ok. 1 mld USD, natomiast w roku 2010 przekroczyła 1,3 mld USD. Do najbardziej znanych indyjskich inwestycji w Polsce zaliczyć można: Infosys (Łódź), HCL Technologies (Kraków), Zensar Technologies (Gdańsk), KPIT Cummins i CSS (Wrocławiu). W naszym kraju obecne są również: Intelenet, MphasiS, Wipro, Tata, Mittal Steel, Reliance, Genpact i Berger (Bolix). Z polskich firm obecnych na rynku indyjskim wymienić można jednie Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, VTS (systemy i urządzenia do klimatyzacji pomieszczeń), Maspex (soki, makarony), Dospel (wiatraki, klimatyzatory), Bumar oraz przede wszystkim firmę Can-Pack, która zainwestowała ponad 100 mln USD (w planach jest podwojenie wielkości inwestycji) i produkuje obecnie 950 mln aluminiowych puszek rocznie. Eksperci są jednak pewni, że indyjskich firm będzie w Polsce przybywać, zwłaszcza w sektorze BPO (business process oursourcing).

Biorąc pod uwagę wielkość gospodarki indyjskiej oraz jej powiązania z gospodarką światową, współpraca polsko-indyjska ma przed sobą dużo większe perspektywy rozwoju. Współpraca polsko-indyjska dotyczy obecnie obszarów takich jak handel, inwestycje, nauka i technologia, kultura, bezpieczeństwo oraz obronność, branża maszynowa, sprzęt medyczny, wyposażenie szpitali, chemikalia, przemysł obronny, stoczniowy i okrętowy. Polska jest dla Indii dostawcą sprzętu kolejowego, osi, szyn, turbin, silników, koksu, węgla, maszynerii i wyposażenia, żelaza, stali, narzędzi, chemikaliów. Indyjski eksport do Polski dotyczy głównie wyposażenia transportowego, maszynerii, produktów farmaceutycznych, tekstyliów i chemikaliów.

Jednym z głównych zainteresowań Indii związanych z gospodarką gospodarką polską jest polski przemysł wydobywczy, głównie węgla kamiennego i lingitowego. Niedobór węgla w Indiach najprawdopodobniej podwoi się w ciągu najbliższych pięciu lat, z obecnych 125 milionów ton rocznie. Rząd indyjski zwrócił się do rządu polskiego z pytaniem o możliwość współpracy oraz stara się zainteresować firmy polskie możliwościami inwestowania w Indiach. Celem tego działania jest zdywersyfikowanie koszyka technologicznego, obecnie zdominowanego przez chińską technologię wydobycia głębinowego oraz amerykańską wydobycia odkrywkowego.

Dostęp do rynku indyjskiego nie jest przedsięwzięciem łatwym. Wymagana jest znajomość rynku oraz cierpliwość i konsekwencja. Z drugiej jednak strony wielkość tego rynku, dostęp do taniej i wykwalifikowanej siły roboczej oraz duże możliwości technologiczne czynią z niego jedno z najbardziej perspektywicznych pod względem gospodarczym miejsc na świecie.

Autor: Adam Szymański

(autor zajmuje się doradztwem w handlu z krajami Azji)

 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Adam Szymański NAMASTE: Polsko-indyjskie perspektywy gospodarcze Reviewed by on 22 stycznia 2012 .

Rozwój gospodarki indyjskiej oraz wielkość rynku tego kraju, oferuje możliwości rozwoju oraz współpracy również dla polskich przedsiębiorstw. Czy udaje nam się jednak efektywnie z korzystać z tych możliwości? Unia Europejska jest największym (zaraz po Chinach) i najważniejszym partnerem biznesowym Indii, z dwustronnym handlem o wartości ponad 75 mld USD rocznie. Polska stanowi dla firm indyjskich

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź